загрузка...
§ 31. Геологічна будова, рельєф, корисні копалини материка - 20 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 20 » § 31. Геологічна будова, рельєф, корисні копалини материка
15:33
§ 31. Геологічна будова, рельєф, корисні копалини материка

1. Пригадай назви та географічне положення найбільших форм рельєфу Африки та Австралії.
2. Пригадай максимальні висоти цих материків.
Геологічна будова та рельєф материка. Південна Америка лежить на стійкій Південноамериканській платформі. Цю платформу дуже важко зламати навіть могутнім внутрішнім силам Землі. Останні сотні мільйонів років внутрішні сили Землі продовжують піднімати, опускати та рухати її на захід. Унаслідок підняття платформа прогиналася. Рухаючись на захід, вона підминала свій західний край, У першому випадку, у прогинах накопичилися морські й континентальні відклади. Утворилися великі рівнини. У другому - виникли довгі й вузькі гори Анди. Вони простяглися уздовж західного узбережжя материка (мал. 151).
Рівнинні ділянки знаходяться уздовж північно-східного узбережжя материка та в долинах річок Амазонка, Оріноко й Парана.
Амазонська низовина за площею є найбільшою рівниною Землі. До найбільших рівнин планети належить також Ла-Платська низовина, яка знаходиться в південній частині материка.
Визначте взаємне розташування гір, низовин та найбільших річок Південної Америки на карті.
Ці низовини складаються з багатокілометрового шару осадових порід. Якби його можна було зняти, ми б побачили у кам'яній платформі прогин. Протягом мільйонів років його краї постійно руйнувалися, а води річок нанесли сюди стільки мулу, що він заповнив його майже вщент. Наприклад, в Амазонській низовини північним і південними краями цього прогину, які ще й досі не вирівнялися остаточно, є Гвіанське та Бразильське плоскогір'я.
Мабуть, найтаємничішим у світі є Гвіанське плоскогір'я. Багатьом із вас є відомим роман Конан Дойля «Загублений світ». Фантастичні події у ньому відбувалися в Південній Америці. Але чи існують прототипи цього загубленого світу в дійсності? Так, існують!
На Гвінейському плоскогір'ї, в тій його частині, яка має назву Ла-Гран-Сабана (мал. 152), знаходяться неприступні плато, що підносяться на кількасотметрів над гористою місцевістю. Вони мають пласкі вершини, прямовисні стіни і складаються з червоного пісковику. В Південній Америці їх називають ме-зас або столи. Місцеві індіанці іменують ці дива природи по-своєму - тепуї. Один із найвищих і найграндіозніших «столів» індіанці називають Рорайма (мал. 153). Він підноситься над рівнем моря на 2810 м і знаходиться на перетині кордонів Гайани, Венесуели й Бразилії.
Знайдіть на політичній карті Південної Америки цю територію. Визначте їі розташування на фізичній карті.
Бразильське плоскогір'я є найбільшим за площею на материку. Східний його край - піднятий. Тут, поблизу берега Атлантичного океану, знаходиться і найвища вершина плоскогір'я - гора Бандейра (Прапор) - 2890 м.
Уздовж усього західного узбережжя Південної Америки простяглися високі гори Анди. Ці молоді гори тягнуться від Карибського моря до острова Вогняна Земля. їхня довжина з півночі на південь перевищує 9000 км. У північній і південній частині гори звужуються до 200 км, в середній - розширюються до 800 км. Гори складаються з кількох паралельних хребтів, які повторюють обриси західного узбережжя материка. Між ними знаходяться улоговини й плоскогір'я. Найвищою вершиною Анд є гора Аконкагуа (6960 м) (мал. 154).
Анди - молоді гори. Процес гороутворення тут ще не завершився. Тому в Андах відбуваються часті землетруси й виверження вулканів. Найбільшими з діючих вулканів є Котопахі та Льюльяйльяко (6723 м), який є найвищим вулканом світу (мал. 155). Останній катастрофічний землетрус відбувся в Андах у 1960 році. Потужні підземні поштовхи тривали на території Чілі 7 днів. За цей час було зруйновано 35 міст, сотні інших населених пунктів, загинуло близько 10 000 чоловік, понад 2 млн. мешканців (це приблизна чисельність населення такої країни як Латвія або Словенія) залишилися без житла. Цунамі зруйнували портові споруди та рибацькі поселення.
Знайди на фізичній карті Південної Америки гору Аконкагуа та вулкан Льюльяйльяко. Визнач їх географічні координати. Запиши в зошит результати власних вимірювань.
Корисні копалини материка. На півночі Південної Америки в товщах осадових порід знаходяться одні з найбільших у світі запасів нафти. Природний газ і нафта виявлені також у різних місцях Ла-Платської низовини. Можливо, вони є і в надрах Амазонської низовини.
У найдавніших гірських породах Гвіанського й Бразильського плоскогір'їв, як і в Африці та Австралії, знаходиться родовища руд кольорових металів і дорогоцінного каміння. Тут є золото, алюмінієві, цинкові, олов'яні, вольфрамові та уранові руди. Є платина, нікель, алмази.
У Бразилії знайдено найбільші коштовні камені у світі. Це, перш за все, стосується топазу. Цей прозорий, безбарвний або з блакитним, жовтим чи червонуватим відтінком мінерал, може досягати значних розмірів. У Нью-Йоркському музеї зберігається топаз масою 270,3 кг, який знайшли в Бразилії. Там також знайдено і топаз масою 117 кг. Він демонструється у Віденському природничому музеї (мал. 156).
Багаті на корисні копалини й Анди. Тут є поклади практично всіх руд кольорових металів.
Особливо багато мідної руди, золота, залізних руд. В осадових товщах западин виявлені запаси нафти і кам'яного вугілля.
Однією з екологічних проблем, яка пов'язана з видобутком корисних копалин на території материка, є та, що вони часто видобуваються відкритим способом. Тобто, для видобутку, наприклад, залізних руд в Бразилії розрізають кар'єри. Це велетенські рани на тілі Землі, в яких працюють гігантські екскаватори та вантажівки (мал. 157).
Ескондіда та Чикікамата - два найбільших у світі кар'єри по видобутку мідних руд, розташовані в Південній Америці. Важко осягнути розумом обсяги ґрунту, які зрушено тут з місця заради видобутку такої важливої для господарської діяльності людини мінеральної сировини (мал. 158). Видобуток корисних копалин кар'єрним способом призводить до значних екологічних проблем.
За допомогою додаткових джерел географічних знань підготуй розповідь про екологічні проблеми, пов'язані з видобутком корисних копалин.
tB основі материка лежить стародавня, стійка Південноамериканська платформа. У її прогинах накопичилися відклади осадових порід. На заході, на стику з океанічною плитою, виникли довгі й вузькі гори Анди.
Північним і південними краями прогину цієї платформи є Гвіанське та Бразильське плоскогір'я. Рівнинні ділянки материка з'єднані з долинами річок Амазонка, Оріноко та Парана.
На території Анд є діючі вулкани, виверження яких супроводжуються катастрофічними землетрусами.
Надра Південної Америки багаті на користі копалини, видобуток яких породжує екологічні проблеми.
1. Чим відрізняється геологічна будова Південної Америки і найближчих «родичів» материка - Африки та Австралії?
2. Поясніть, чому і як рухається Південноамериканська платформа, які наслідки цих рухів?
3. Які великі форми рельєфу є в Південній Америці? Знайдіть їх розташування на карті.
4. Поясни, які процеси свідчать про те, що Анди молоді гори?
5. Які корисні копалини переважають на плоскогір'ях і в горах Південної Америки? Схарактеризуйте екологічні проблеми, що пов'язані з їх видобутком?

Відповіді решебники 7 клас з геометрії
Підручники зя новою програмою 2015 року 7 клас з образотворчого мистецтва


Категория:
2015
| Просмотров: 360 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть