загрузка...
§ 32.Різноманітність живлення і травних систем тварин - 15 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 15 » § 32.Різноманітність живлення і травних систем тварин
19:04
§ 32.Різноманітність живлення і травних систем тварин

Усі складові, зазначені в загальній схемі будови травної системи тварин , можуть бути присутні в організмі тварини будь-якого виду. Проте між системи травлення різних видів тварин є суттєві відмінності. За єдності загальної будови, певні особливості мають травні системи різних типів безхребетних. Навіть у тих, що належать до одного типу, наприклад, членистоногих - у ракоподібних, павуків і комах органи травлення відрізняються. Так само і в хребетних тварин: ви не переплутаєте травні системи амфібій і птахів.
Якими є особливості будови травних систем тварин? Як пов'язані вони зі способами їх живлення, з тим, якій їжі вони віддають перевагу?
Травні системи безхребетних тварин.
Кільчасті нерви. Дощовий черв'як. Аби одержати поживні речовини в кількості, необхідній для життя дощовому черв'яку доводиться заковтувати і пропускати через травну систему великі маси ґрунту, що містить всілякі напівзгнилі рештки рослин і дрібних безхребетних.
Кільчак заковтує ґрунт за допомогою м'язистої глотки, а для того, аби захопити листок або малесенький камінчик, глотка вивертається назовні. У глотці їжа пресується і обволікається слизом, а потім завдяки скороченням м'язів глотки зштовхується у стравохід. У стравоході Є розширення - воло. У ньому зберігається нова порція їжі, поки у наступних відділах травної системи перетравлюється попередня. Шлунок кільчакаслугуєдлянеретиранняїжі. Завдяки скороченням м'язівшлунка, камінчикам й іншим мінеральним частинкам ґрунту їжа перетирається в пастоподібну масу.
Вона надходить до кишечнику, де обробляється травними соками. Розщеплені поживні речовини, отримані з органічних решток, всмоктуються стінкою кишечнику. Л з неорганічної часток в задній частині кишечнику формується грудочки, які виводяться через анальний отвір. І потужна глотка, і зоб, і кам'янці, що заковтуються, і м'язистий шлунок - усе ці «деталі» травної системи кільчака роблять її чудовим пристосуванням до способу життя і характерного для нього живлення.
Членистоногі. Річний рак. Відмітна особливість живлення річного рака - захват здобичі (дрібних тварин, надалі і решток рослин) за допомогою клешень, а травлення - наявність ротового апарату і своєрідність травної системи.
їжа, якій віддає перевагу рак, зазвичай достатньо тверда і немалих як для нього розмірів. Тому її доводиться неодноразово подрібнювати: спочатку відривати клешнями шматки, потім роздирати їх ногощелепа-ми, а потім за допомогою щелеп рвати на маленькі шматочки, які можна засунути до ротового отвору.
Подрібнена їжа через дуже коротку глотку потрапляє до шлунка (мал. 32.1). У передній його частині їжу знову подрібнюють три гострі, просочені вапном хітинові зубці! У задній частині шлунку є дві хітинові пластинки із щетинками, що проціджують їжу, пропускаючи до довжелезного кишечнику лише те, що добре розмолоте. У середній частині кишечнику розмолота маса обробляється травними соками, які доправляє туди травна залоза («печінка»), Продукти розщеплення їжі всмоктуються. Неперетравлені рештки видаляються через анальний отвір.
Передня і задня частини кишечнику раку вислані хітиновою кутикулою. Підчас линьки раку вона теж линяє, виходячи із рота і анального отвору. У цей час рак не живиться.
Павук-хрестовик.. Як пов'язане живлення павуків і їх травлення? Павук - хижак, полюс головним чином на комах. Комахи вкриті недуже «смачним» хітиновим покривом, який погано перетравлюється. Отож павуки й використовують позакипікове (зовнішнє)травлення, аби не перетравлювати «неїстівний» хітиновий покрив. Зверніть увагу на залози (мал. 32.2), що відкриваються в глотку - саме їх травні соки павук доправляє до тіла вбитої жертви, аби там почалося перетравлення. А потужна м'язиста глотка дії як насос, за її допомогою тварина висмоктує напіврідку їжу. Кишечник має спеціальні вирости , що збільшують його місткість, до нього надходять соки травної залози, що пришвидшують розщеплення речовин їжі.
Травні системи хребетних тварин.
Риби. За мал. 32.3 легко зрозуміти, яким є шлях їжі в організмі окуня під час травлення. Його щелепи слугують для захвату здобичі, вони оснащені зубами, а в ротовій порожнині є язик - м'ясистий орган, який допомагає доправляти їжу з рота до глотки. У травленні беруть участь печінка і підшлункова залоза, їх травні соки надходять до тонкої кишки. Неперетравлені рештки видаляються через анальний отвір. 
Амфібії (мал. 32.4).У жаби зуби маленькі, пристосовані лише до утримання здобичі. її мисливська зброя - широкий липкий язик. Він прикріплений одним кінцем до переднього краю нижньої щелепи, інший край може вільно викидатися з рота.
У заковтуванні їжі беруть участь великі очі жаби. Вони втягуються, натискають на стінку ротової порожнини, і їжа, змочена слиною, прослизає з ротової порожнини, яка об'єднаної з глоткою, устравохід.їжа перетравлюється в шлунку, у кишечнику. У травленні беруть участь печінка і підшлункова залоза. У амфібій, а також в рептилій і птахів задній відділ кишечнику закінчується розширенням, яке називають клоакою. Туди надходять ненеретравлені рештки і звідти вони видаляються назовні.
У рептилій (мал. 32.5) і амфібій травні системи схожі за будовою, проте травлення в рептилій краще - ці тварини вивільнюють з однієї й тієї самої їжі більше поживних речовин. Причина - у бактеріях, які живуть в кишечнику рептилії і беруть участь розщепленні речовин їжі. Досконаліше травлення є однією з причин більшої порівняно з амфібіями активності рептилій.
Більшість рептилій м'ясоїдні, але вони не здатні пережовувати їжу. Усі зуби в них однакові, за їх допомогою тварини можуть тільки утримувати їжу, розривати її на великі шматки і злегка м'яти. Тому ковтають вони лише те, що проходить у глотку. Птахи. Основні відмінності травної системи птахів (мал. 32.6) пов'язані з їх пристосованістю до польоту. У птахів немає зубів, вони здобувають їжу і вміщують у ротову порожнину за допомогою дзьоба і м'язистого язика. У багатьох птахів є воло, де отриману їжу можна зберігати, доправляючи до шлунку маленькими порціями. У шлунку птахів два відділи. У першому, залозистому, їжа обробляється травними соками ЗАЛОЗ, які в ньому містяться, у другому, м'язовому, перетирається за допомогою камінців.Ненеретравлені рештки доправляються до клоаки, звідки одразу викидаються назовні. Травлення їжі відбувається дуже швидко, тому птахи їдять дуже часто.
У ссавців, на відміну від рептилій, зуби мають різну будову і пристосовані до відкушуванні! і пережовування їжі. Носова порожнина відділена від ротової перегородкою -піднебінням. Завдяки цьому вони можуть довго пережовувати їжу, оскільки жування не заважає надходженню повітря до дихальних шляхів.
Зв'язок між живленням і травленням яскраво проявляється у відмінностях будови травних систем рослиноїдних і м'ясоїдних ссавців. Травні системи оленя і лисиці складаються з однакових частин (мал. 32.7). Проте в лисиці одні зуби (ікла) слугують для відривання шматків здобичі, інші - для подрібнення їжі в роті. Зате корінні зуби оленя набагато більші й міцніші, ніж у лисиці, адже ними він може жувати жорстку рослинну їжу. Кишечник оленя у відношенні до розмірів його тіла набагато довший, ніж у лисиці. Чому? Аби перетравити однакові за масою порції рослинної їжі і м'яса, оленю і лисиці потрібний різний час. 1 термін перетравлення в оленя значно більший, ніж в лисиці.
Є відмінності і в будові шлунка. В оленя він складається з чотирьох відділів. У перших двох їжа перемішується, обробляється речовинами слини і тими, які виробляють бактерії і інфузорії, там мешкають у цих відділах шлунку. Утворюється так звана жуйка, яку тварина, відригуючи, повертає до рота. Л там жує її протягом кількох годин. Перетерта кашиця (бувша трава або нагони) повертається до третього відділу, де продовжується її обробка слиною і бактеріями. І лише після цього маса, що утворилася, потрапляє до четвертого відділу. Там вона оброблюється соками травних залоз шлунка і стає придатною до перетравдювання у кишечнику. Перетравлення порції їжі триває в оленя у середньому близько 50 год. А в лисиці цей процес майже в два рази
коротший.
1. Задайте товаришу три запитання щодо будови травної системи різних тварин. Перевірте його відповіді за текстом параграфа. Зробіть висновки.
2. Знайдіть у тексті параграфу пояснення, чому в оленя кишечник довший, ніж у лисиці. Як це пов'язано зі способом живлення цих тварин?
1. Чому в птахів, що живляться твердою їжею, немає зубів для її подрібнення?
2. Навіщо дощовий черв заковтує ґрунт?
3. Чи в усіх тварин є травна система?
4. Назвіть п'ять тварин, що живляться рослинною їжею і п'ять, що живляться іншими тваринами.
5. Що їдять такі тварини як рак, равлик, медуза?
6. Навіщо тваринам потрібна печінка?
7. Які тварини їдять найбільше?
8 Знайдіть інформацію про тварин, які живляться якоюсь незвичною їжею, такою, яку б людина їсти не стала.

Нові підручники 7 клас 2015 з предметів шкільного матеріалу - географії, біології, хімії
Решебники ГДЗ для 7 класу з геометрії, української мови, історії України


Категория:
2015
| Просмотров: 843 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть