загрузка...
§ 32. Загальні риси клімату - 20 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 20 » § 32. Загальні риси клімату
15:36
§ 32. Загальні риси клімату

1. Під впливом яких чинників сформувався клімат Африки та Австралії.
2. Які материки перетинаються екватором та південним тропіком?
Загальні риси клімату Південної Америки. Основними чинниками, які формують клімат Південної Америки, є географічна широта, рельєф, вітри й океанські течії (мал. 159).
Ми вже знаємо, що більша частина Південної Америки лежить у жаркому поясі між двома тропіками. Північна її частина перетинається екватором. Лише вузька південна частина материка знаходиться в помірних широтах. Отже, за кліматичними умовами Південна Америка нагадує вивчені нами раніше материки - Австралію й Африку, однак від цих материків вона відрізняється більшою вологістю клімату.
Більше, ніж для інших материків, за винятком хіба що Північної Америки, на клімат Південної Америки впливає рельєф.
Які форми рульєфу будуть найбільше впливати на формування клімату материка?
Анди, розташовані на західному узбережжі материка, суцільною стіною перекривають рух тихоокеанського повітря вглиб материка. Зі сходу материк відкритий для проникнення пасатів. Вони приносять тепле й вологе повітря з Атлантики, яке доходить аж до східних схилів Анд.
Океанічні течії наносять останні штрихи на кліматичну карту Південної Америки. Зі сходу до екваторіальної частини материка підходить потужна тепла Південна Пасатна течія. Ніби розбившись об крайню східну точку Південної Америки, вона роздвоюється. Гвіанська течія, омиваючи східне й північно-східне узбережжя материка, рухається на північ, а Бразильська, проходячи вздовж східного узбережжя, рухається на південь. Ці дві теплі течії сприяють насиченню повітря вологою. Уздовж усього західного берега, аж до екватора, проходить потужна холодна Перуанська течія. Вона сильно охолоджує повітря, що призводить до його висушування.
Знайди па карті ці течії та поясни, як вони впливатимуть на клімат материка.
Періодично (приблизно раз на 15-20 років) холодна Перуанська течія відтісняється від берега теплою течією Ель-Ніньйо. Повітря всього західного узбережжя Південної Америки насичується вологою і на пустелі обрушуються тропічні зливи. Як не дивно, але для цих країв це стає справжьою катастрофою.
Західні вітри помірних ши поясу на Тихоокеанському узбірежжі зволожують клімат помірного зжжі Південної Америки.
Кліматичні пояси і типи клімату. На материку знаходиться декілька кліматичних поясів. На північ і південь від Амазонки в районі екватора знаходиться екваторіальний кліматичний пояс. Особливості клімату цієї місцевості визначаються великою та рівномірною зволоженістю протягом року. Волога надходить сюди з Атлантичного океану під дією пасатів. Протягом усього року тут є характерними постійні високі температури (мал. 161).
Через Південну Америку проходить субекваторіальний кліматичний пояс. У Північній півкулі в ньому розташовані Гвіанське плоскогір'я й Орінокська низовина, а також північно-східна частина Амазонської низовини. На південь від екватора в межах субекваторіального кліматичного поясу лежить більша частина Бразильського плоскогір'я, крім його прибережної частини.
У субекваторіальних кліматичних поясах материка, як і у відповідних кліматичних поясах Африки та Австралії, різниця літніх і зимових температур така незначна, що люди її практично не відчувають. Тут виділяються не літо й зима, а вологий літній і сухий зимовий періоди. Винятком є північно-східне узбережжя Південної Америки. Сюди вологе повітря Атлантичного океану приносить багато опадів і в зимовий період.
Пригадай, в які місяці року тут триває зима?
У тропічному кліматичному поясі знаходиться південно-східна й східна узбережна частини Бразильського плоскогір'я, північна частина Ла-Платської низовини, середня найширша частина Анд та узбережжя Тихого океану до ЗО : пд. ш.
Тропічний клімат уже має помітну різницю зимових і літніх температур. Дощі тут ідуть переважно влітку, але їх значно менше, ніж у субекваторіальному кліматичному поясі. Лише близькі до Атлантичного океану круті східні схили Бразильського плоскогір'я отримують взимку (червень-серпень) багато опадів.
Кліматичні особливості узбережжя Тихого океану, яке лежить у тропічному поясі, визначаються не лише географічною широтою, але і впливом потужної холодної Перуанської течії.
Вона охолоджує нижні шари повітря, а високий атмосферний тиск не дає їм підніматися вгору. Тому посухи тут тривають цілий рік. Холодна Перуанська течія є також причиною того, що вздовж узбережжя тропічний пояс доходить ледь не до екватора. У пустелі Атакама багато років поспіль не випадає жодної краплі дощів (мал. 162). Цікаво, що в тропічному поясі материка є місцевість, де дощ не припиняється ніколи. Ця територія знаходиться в Парагваї, неподалік від бразильського кордону. Постачає вологу водоспад Гуаіра, один із найбільших у світі. Річка Парана розгалужується тут більше, як на два десятки рукавів. Сильний вітер, який дме завжди з гір, відносить водяні бризки на рівнину. Там вони зливаються у великі краплі і випадають у вигляді дощу (мал. 163).
Між паралелями 30° і 40 пд. ш. простягнувся субтропічний кліматичний пояс. На більшій за площею східній його частині панує тепла зима і жарке літо. Тут випадає від 500 до 2000 мм опадів. Поблизу східних схилів Анд клімат є сухим. Гори не пропускають вологе повітря з Тихого океану, а атлантичне повітря, яке доходить сюди, вже віддало вологу «по дорозі» і також не приносить опадів. На Тихоокеанському узбережжі - клімат середземноморський. Літо є сухим й жарким, зима - теплою й вологою, як на півдні Австралії, на крайньому півдні та на півночі Африки.
Південніше 40 " пд. ш. знаходиться помірний кліматичний пояс. Вітри з Тихого океану протягом усього року приносять вологе морське повітря на західні схили Анд. Тут постійно випадають опади, понад 3000 мм на рік. Це помірний морський клімат. Далі на схід вологе повітря не проникає і тут сухо (від 100 до 250 мм опадів). Це помірно-континентальний клімат із сухим, теплим літом і холодною морозною та сніжною зимою.
Визнач температуру на вершині г. Аконкагуа, якщо біля її підніжжя + 25 °С.
В Андах кліматичні умови змінюються в напрямку від підніжжя до вершин гір. Біля підніжжя гір панує клімат тієї кліматичної зони, в якій вони знаходяться. З висотою температура знижується і на найвищих вершинах, навіть на екваторі, лежить сніг.
Г Географічна широта місцевості, рельєф, вітри й океанські течії - основні чинники, що формують клімат материка.
Кліматичні умови Південної Америки нагадують умови Австралії та Африки. Але Південна Америка - найбільш вологий материк світу.
На клімат Південної Америки на відміну від Африки та Австралії значно впливає рельєф.
Материк розташований в екваторіальному, субекваторіальному, тропічному, субтропічному та помірному кліматичному поясах.
1. Які чинники формують клімат Південної Америки?
2. На конкретних прикладах покажіть вплив рельєфу на клімат Південної Америки?
3. Як впливають на клімат материка океанічні течії?
4. В яких кліматичних поясах розташована Південна Америка? Де вони знаходяться?
5. Складіть коротку характеристику кожного кліматичного поясу.
6. Які типи клімату ілюструють кліматорграми на мал. 160.
7. На основі характеристики кліматичних поясів зробіть поради мандрівникам щодо підготовки до подорожі в тропічному та помірному кліматичних поясах материка.

Відповіді решебники 7 клас з геометрії
Підручники зя новою програмою 2015 року 7 клас з образотворчого мистецтва


Категория:
2015
| Просмотров: 391 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть