загрузка...
§ 33. Води суходолу Південної Америки - 20 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 20 » § 33. Води суходолу Південної Америки
15:38
§ 33. Води суходолу Південної Америки

1. Пригадай, які великі річки є в Африці та в Австралії, до басейну яких океанів вони належать?
2. Як називаються сухі річища в Африці та в Австралії. Зроби припущення, чи будуть вони в Південній Америці. Чому?
Загальні особливості вод суходолу. Нам уже відомо, що клімат Південної Америки є вологішим, ніж клімат Африки чи Австралії. Якщо випадає багато опадів, цілком логічно зробити висновок, що на материку існує густа мережа річок і вони є повноводними. Насправді так.
Знайди на фізичній карті Південної Америки найбільші річки материка. До басейну яких океанів вони належать?
На карті добре видно, що всі найбільші річки материка належать до басейну Атлантичного океану. Лише з невеликої площі стрімких західних схилів Анд річки несуть свої води до Тихого океану. Багато з них мають снігове живлення. Усі ж великі річки живляться переважно за рахунок дощів. Звідси ще один логічний висновок: в екваторіальному поясі, де випадає багато дощів увесь рік, річки протягом року завжди повноводні. Якщо ж дощі випадають в один сезон, а в інший їх немає, значить річки то широко розливаються, то міліють.
Амазонка. В Південній Америці знаходиться найбільша за площею басейну (понад 7 млн км2) і водністю річка світу - Амазонка. Вона бере свій початок від злиття річок Мараньйон та Укаялі. Обидві річки живляться талими водами Андських льодовиків. Довжина Амазонки від витоків Укаялі дорівнює 6400 км. За цим показником вона поступається на Землі лише
Нілу. Амазонка вражає своєю шириною. В середній течії вона дорівнює 20 км. В гирлі - 150 км. І не дивно. Окремі притоки Амазонки є довшими за Дунай, а їхній басейн - більший за басейн Волги. Амазонка виносить в океан більше води, ніж найповноводніші річки інших материків узяті разом (Конго, Янцзи, Міссісіпі й Об) (мал. 164).
Знайди на карті світу всі названі вище річки. До басейну яких океанів вони належать?
Якщо автомобіль рухатиметься зі швидкістю 60 км/год, скільки часу треба аби переїхати Амазонку мостом в середній та нижній течії.
У верхній течії Амазонки є водоспади, а в дельті - великі острови. Найбільша річка світу судноплавна протягом 4,5 тис. км. До міста Ікітос можуть підніматися навіть морські кораблі.
Амазонка - рівнинна річка з малим похилом її долини на схід. З півночі й півдня до неї несуть воду численні ліві й праві притоки. Знаходячись в екваторіальному кліматичному поясі, вона повноводна протягом усього року. Але праві й ліві її притоки беруть початок у субекваторіальних кліматичних поясах Північної й Південної півкулі. Ви вже знаєте, що опади тут випадають влітку. Правих приток в Амазонки більше і вони більш повноводні. Тому максимальний рівень води в Амазонці припадає на кінець літа, тобто на лютий-березень. В цей час рівень річки підвищується на 15 метрів. Могутня річка на сотні кілометрів виносить свої прісні води в океан. Але й океан не залишається в боргу. Під час морських припливів чотириметрова хвиля з гуркотом несеться проти течії річки.
Пригадай, що таке гирло та витік річки.
Інші річки та водоспади Південної Америки. На півночі материка з Гвіанського плоскогір'я стікає річка Оріноко. її довжина - 2730 км, а площа басейну - 994 тис. км2. Ця повноводна річка тече в північному субекваторіальному кліматичному поясі і тому її водність сильно зростає влітку, коли йдуть дощі. На одній із приток Оріноко знаходиться найвищий у світі водоспад Анхель, висота якого сягає 1054 м. У верхній течії річка Оріноко роздвоюється. Одна її частина плине до океану і називається Оріноко, а інша - Касік'яре, впадає в Ріу-Негру - притоку Амазонки. Це найкласич-ніший і найвідоміший у світі приклад біфуркації, тобто розподілу водного потоку річки на два рукави, які далі течуть як самостійні водотоки і впадають у різні басейни. Завдяки біфуркації басейни і долини двох різних річок поєднуються між собою (мал. 165).
З Бразильського плоскогір'я бере початок одна з найбільших річок світу - Парана. її довжина досягає 4700 км, а площа басейну - 3,1 млн км2. Річка та її притоки з півночі на південь перетинають три кліматичні пояси.
За допомогою кліматичної карти назви ці кліматичні пояси. Поясни характер живлення річки в кожному з них.
У період випадання дощів річка широко розливається. Парана судноплавна на значному відрізку. До міста Санта-Фе піднімаються навіть морські кораблі. На лівій притоці Парани, річці Ігуасу, в нижній течії знаходяться численні водоспади. Найбільший з них - Ігуасу (мал. 166) - належить до наймальовничіших у світі. Він має висоту 72 м і ширину 2,5 км. вражає своєю красою й величчю.
На материку багато й інших великих річок. У східній Бразилії плоскогір'ям протікає річка Сан-Франсиску, довжиною 2880 км і площею басейну 619 тис. км2. Ця річка має чисельні пороги й водоспади.
Поясни причини утворення на річці Сан-Франсиску порогів та водоспадів.
Майже таку ж довжину (2850 км) має річка Токантинс. Площа її басейну дорівнює 840 тис. км2. Річка тече з півдня на північ і, як і Сан-Франсиску, перетинає Бразильське плоскогір'я. Не дивлячись на те, що на ній також багато порогів, вона доступна для морських суден на відстань до 350 км від гирла.
Озера Південної Америки. На відміну від Африки озер на материку мало. Найбільше серед них прісноводне озеро Тітікака знаходиться в середній частині Анд. Це найвисокогірніше велике озеро світу розташоване на висоті 3812 м. Площа його - 8,2 тис. км2 дорівнює площі нашої Чернівецької області. Глибина озера досягає 304 м. Озеро судноплавне. В нього впадає багато річок, а витікає лише одна. Вона несе свої води до іншого високогірного озера По-опо. Це солоне озеро знаходиться в Андах на висоті 3690 м. Його площа 2,5 тис. км2. Озеро має незначну глибину (до 3 м) і заболочені береги (мал. 167).
На крайній півночі Південної Америки знаходиться прісне озеро-лагуна Маракайбо. Воно лежить між двома високими хребтами Анд і має площу 16,3 тис. км2, глибину 250 м і з'єднується вузькою протокою з Карибським морем.
Окрім того, значні ділянки Ла-Платської низовини, дельта Оріноко та північно-східне узбережжя материка вкриті болотами.
Поясни, чому в межах Південної Америки утворилися болота?
Вологий клімат Південної Америки сприяв формуванню на материку густої мережі повноводних річок, які належать в більшості до басейну Атлантичного океану.
Річки материка переважно рівнинні (Амазонка, Оріноко, Парана). На річках, що протікають в межах плоскогірь (Сан-Франсиску, Токантинс) утворилися пороги та водоспади (Ігуасу, Анхель). У більшості річок - дощове живлення, а у верхів'ях річок, які беруть початок в горах - снігове.
Озер на материку мало. В більшості вони знаходяться в горах - Тітікака та Поопо. Окремі рівнинні ділянки материка є заболоченими.
1. До басейну якого океану належать найбільші річки Південної Америки? Знайдіть їх на карті.
2. Яке живлення переважає у річок материка?
3. Площу якого материка можна порівняти з площею басейну річки Амазонки? Схарактеризуйте особливості її живлення та режиму.
4. Поясніть, як ви зрозуміли поняття «біфуркація річок». Знайдіть на карті територію, на якій видно явище біфуркації річки Оріноко.
5. Які кліматичні пояси перетинає Парана? Як це відображається на режимі річки?
6. Які озера є на материку? Підготуйте коротке повідомлення про природу одного з них.

Відповіді решебники 7 клас з геометрії
Підручники зя новою програмою 2015 року 7 клас з образотворчого мистецтва


Категория:
2015
| Просмотров: 527 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть