загрузка...
§ 34.Різноманітність будови дихальних систем тварин - 15 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 15 » § 34.Різноманітність будови дихальних систем тварин
19:09
§ 34.Різноманітність будови дихальних систем тварин

Зрозуміли, якими € загальні схеми будови дихальних систем тварин , які мешкають на суходолі І в воді. Тепер слід ознайомитися з тим, як влаштовані системи дихання детальніше. Уточнимо, які відмінності накладають на будову дихальної системи птахів їх пристосованість до польоту. Проте у природі ми знаходимо інколи дивні неспівпадання. Так, дельфін афаліна живе у воді, а дихає легенями. А краб, у якого головний орган дихання - зябра, бігають по суходолу. Для забезпечення безперервного надходження кисню та ефективного дихання, дихальні системи тварин різних груп мають певні пристосування. Давайте розглянемо їх на прикладах будови дихальних систем вже знайомих вам представників різних груп тварин.
Дихальні системи безхребетних.
Кільчасті черви. Дощовий черв'як дихає всією поверхнею тіла, а його найближчі родичі багатощетинкові черви мають дихальні органи (мал. 34.1) Вони проводять життя зануреними в грунт на дні водойм, тому дихати всією поверхнею тіла складно, через це відчувають дефіцит кисню. їхні органи дихання - тонкостінні листоподібні вирості на лопатях параподій.
Членистоногі. Способи влаштування органів дихання цих тварин достатньо різноманітні.
У річного рака, який живе в воді, є зябра. Вони розташовані в зябрових порожнинах по боках тіла в грудному відділі, і є виростами покривів тіла. Ніжні зябра рака захищені хітиновим панциром, а потік води через них забезпечують рухи нижніх щелеп. Рак може певний час дихати навіть на суходолі, адже панцир захищає зябра від пересихання.
Для комах, які освоїли повітряний простір і особливо тих, що літають, надходження великої кількості кисню до організму надзвичайно важливе. Адже без цього неможливо вироблення енергії в кількості, необхідній для польоту. Усе тіло комахи, немов каналами пронизане трубками трахей (мал. 34.2). Аби тонесенькі трубочки, утворені одним шаром клітин, не сплющувалися, у них розміщуються опори - закручені спіраллю пружні хітинові нитки. Трахеї розгалужені так, що постачають кисень до всіх тканин усіх органів.
Трахеї відкриваються назовні отворами - дихальцями. Аби до трахей увесь час надходило повітря, в дихальцях є спеціальна система клапанів. Вони відкриваються і закриваються в певному ритмі, нагнітаючи повітря. Аби підсилити вентиляцію під час видиху, комаха скорочує м'язи черевця, а під час вдиху, навпаки, розслаблює. У комах-летунів у трахеях є розширення - мішки, які дають змогу комасі затримувати більше кисню на триваліший час.
У павука два різних органів дихання. Це і трахеї, і легені (мал. 34.3./34-3.jpg34-3). Система трахей в павуків не така розвинена, як в комах, тому не може забезпечити повністю потреби в кисні. Легені в павуків розташовані в черевці. Вони мають вигляд розгалужений кар-манів, утворених тонкою кутикулою, через яку і відбувається газообмін. Назовні легені відкриваються легеневими щілинами на черевці. У деяких павуків є лише легені. Проте активність таких павуків в полюванні нижча ніж у тих, які мають і легені, і трахеї.
Дихальні системи хребетних.
Риби - водні тварини і дихають вони зябрами. Але будова їх зябер значно складніша, ніж, наприклад, в ракоподібних, адже риби ведуть активніший спосіб життя і потребують значно більше кисню. І в хрящових, і в кісткових риб зябра розташовані по боках тіла на зябрових дугах, утворених сполучною тканиною. У кісткових риб вони прикриті зябровими кришками.
На кожній зябровій дузі у два ряди розміщені зяброві пелюстки. Вони складаються з безлічі пластинок товщиною приблизно 0,01 мм. Завдяки такій розгалуженій будові зябер поверхня їх газообміну має велику площу. Зябра омиваються водою, яка заходить через рот і через зяброві щілини (мал. 34.4/34-4.jpg34-4) У воді кисню небагато, і дифузія газів у ній відбувається повільно: аби отримати 1 г кисню, рибі необхідно пропустити через зябра 100 кг води! Про те, як риби створюють такий потік води, ви вже знаєте (див. §17,18).
Рептилії. Про те, як дихають амфібії, які живуть «подвійним життям, ви вже дізналися (див. §19). На відміну від них, рептилії - суто сухопутні хребетні тварини. Як пристосована рептилія до отримання кисню для вироблення енергії в клітинах ЇЇ організму? У якій спосіб відбувається газообмін в цих тварин? (мал. 34.5)
Шкірного дихання у рептилій немає, їхня шкіра суха, не має залоз, вкрита лускою. Дихання у них легеневе. Аби легені весь час зберігалися вологими, вони занурені глибоко всередину тіла. До легенів ведуть дихальні шляхи - трахея і бронхи.
У рептилій є грудна клітина і м'язи, що до неї прикріплені. Легені розташовані в порожнині грудної клітини. Якщо м'язи скорочуються, ребра піднімаються. Об'єм грудини збільшується, збільшується і об'єм легенів, а тиск в них зменшується. Повітря ззовні через дихальні шляхи всмоктується в легені. При опусканні ребер повітря з легенів виштовхується назовні-. В такий спосіб здійснюються вдих та видих. Так само, змінюючи об'єм легенів, за рахунок рухів ребер, дихають птахи і ссавпі. Легені рептилій утворені багатьма комірками, тому поверхня газообміну в них велика.
У птахів у складі дихальної системи є не лише легені і дихальні шляхи, а ще й повітряні мішки (мал. 34.6). Повітряні мішки з'єднані з бронхами і легенями і займають весь простір між внутрішніми органами, які розташовані в грудній клітці. Така будова дихальної системи пов'язана з так званим подвійним диханням, яке властиве лише птахам.
Під час вдиху повітря по дихальних шляхах надходить до легень і одночасно в задні повітряні мішки. Газообмін відбувається тільки в легенях, повітряні мішки є лише резервуарами для певної порції повітря.
Під час видиху скорочуються м'язи тулуба і грудної клітини, і в дихальній системі птаха відбувається три процеси одночасно. З передніх повітряних мішків порція повітря виходить назовні. На її місце з легень надходить повітря, що насичене вуглекислим газом. А в легені виштовхується збагачене киснем повітря з резервуарів - задніх повітряних мішків. Отже, у птаха і під час вдиху, і під час видиху в легені надходить повітря, що містить багато кисню. Таким чином, кров збагачується киснем і під час вдиху, і під час видиху.
Безперервний газообмін в легенях є важливим пристосуванням, завдяки якому птахи забезпечують себе достатньою кількістю енергії для підтримання температури тіла і польоту.
У тому місці, де трахея розділяється на два бронхи, у птахів розташований голосовий апарат. Він парний і утворюється маленькою мембраною, що заходить у порожнину бронха, і пристроєм, який може змінювати ширину цієї порожнини. Пташині пісні і є результатом коливання мембрани під час виходу повітря з бронхів до трахеї.
Дихальна систем ссавців (мал. 34.7)скдадається з дихальних шляхів та легенів. Дихальні шляхи розгалужені, бронхи розділяються на бронхіолі та утворюють ціле «бронхіальне дерево». Кожна «гілочка» цього «дерева» закінчується пухирцем - альвеолою з дуже тонкою стінкою, через яку і відбувається газообмін. Альвеол в легенях - кілька мільйонів, через те легені нагадують губку. Через таку будову легенів площа поверхні газообміну в ссавців величезна - у декілька разів більша від площі поверхні тіла!
Дихальні рухи в ссавців майже такі ж як і в рептилій. Але в збільшенні об'єму легенів для нагнітання повітря беруть участь не лише м'язи, які піднімають та опускають ребра, а й діафрагма - м'язова перегородка, яка відділяє черевну порожнину від грудної.
1. Що таке альвеоли? Навіщо вони потрібні?
2. Де розташовані легені в собаки? А в павука?
3. Чим зябра риби відрізняються від зябер річкового рака? А що у них спільного?
4. Що таке подвійне дихання птахів? Завдяки яким органам воно є можливим?
5. Чому для дихання багатьох тварин потрібні скорочення м'язів?
6. У який спосіб відбувається газообмін у кільчастих червів?
7. Порівняйте, як дихають акула і щука. У чому відмінності?
8. Які тварини можуть надовго затримувати дихання? Нащо це їм потрібно?

Нові підручники 7 клас 2015 з предметів шкільного матеріалу - географії, біології, хімії
Решебники ГДЗ для 7 класу з геометрії, української мови, історії України


Категория:
2015
| Просмотров: 677 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть