загрузка...
§ 35. Сучасні екологічні проблеми - 20 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 20 » § 35. Сучасні екологічні проблеми
15:45
§ 35. Сучасні екологічні проблеми

1. Пригадай, як відбулося заселення Австралії європейцями? 
2. Наведи приклади впливу господарської діяльності людини на природу.
Сучасні екологічні проблеми. До найбільших природних катастроф Південної Америки належать землетруси й виверження вулканів усієї західної прибережної та гірської частини материка. Тут на узбережжі Тихого океану в Чилі й Перу зареєстровані одні з найсильніших за останні 100 років землетруси. Загинули тисячі людей і десятки тисяч залишилися без домівки. При землетрусах в цьому районі нерідко виникають цунамі, які, перетинаючи Тихий океан, досягають берегів Японії, Гавайських островів і Австралії.
Поясни, чому саме на заході материка відбуваються землетруси та виверження вулканів.
На північному узбережжі материка величезних збитків завдають тропічні урагани, які проносяться Карибським морем. Значний вплив на погодні катастрофи в Південній Америці має тепла течія Ель-Ніньйо, яка періодично з'являється поблизу західного узбережжя материка. Тоді замість звичайної посухи в пустелях не припиняються зливи. Вони супроводжуються зсувами, селями й іншими катастрофічними явищами (мал. 182).
У сельві - найбільш несприятливі умови. Людям дошкуляє не лише висока температура і вологість. Небезпека тут на кожному кроці: отруйні змії, комахи, рослини, хижаки не дадуть і хвилини спокою. Дуже дошкуляють людині і земляні воші пікас, які добравшись до пальців ніг влаштовують під нігтями справжні гнізда для своїх майбутніх поколінь. їх не зупиняє навіть взуття. Ще один жах сельви - величезна кількість кліщів від майже невидимих оку, до таких, що, наливаючись кров'ю, збільшуються до розмірів горошини.
Окрім того, в умовах сельви навіть невеликі подряпини й порізи заживають дуже погано.
Зміни природи материка людиною. Ще в доколумбову епоху в Південній Америці індіанський народ інки створив імперію з центром Куско. Тут виникла високорозвинена цивілізація. Були побудовані грандіозні монументальні споруди, густа мережа доріг, іригаційні канали. Інки розумно співіснували з природою, селекціонували культурні сорти сільськогосподарських культур, без яких ми сьогодні не можемо уявити собі життя (мал. 183).
За допомогою мал. 183 назви культурні рослини південноамериканського походження.
Чисельність населення на материку зростає, що супроводжується господарським освоєнням раніше незайманих земель. Особливо це стосується вологих екваторіальних лісів. Справжнє освоєння сельви почалося зовсім недавно. Спочатку проклали автомобільну магістраль, яка перерізала найбільші ліси у світі навпіл і відкрила доступ для переселенців до раніше закритих внутрішніх територій сельви. Поблизу дороги виникло багато поселень. Щоб не мати мороки з викорчовуванням лісу під сільськогосподарські культури, люди почали його випалювати. Площа вологих екваторіальних лісів катастрофічно зменшується (мал. 184).
У багатьох країнах материка швидко розростаються величезні скупчення міст-агломерацій. Не знаходячи роботи в сільській місцевості, люди вирушають на пошуки щастя у міста. Деякі з них, наприклад, Сан-Паулу і Ріо-де-Жанейро в Бразилії, Буенос-Айрес в Аргентині, належать до найбільших у світі. На околицях міст розростаються цілі райони, де в будівлях, споруджених із ящиків і бляшанок, живуть мільйони людей (мал. 185).
Поясни, чому люди тут живуть в домах, які зроблені з ящиків та бляшанок?
Найбільші міста і міські агломерації, як і будь-який живий організм, постійно «дихають». Тисячі підприємств, мільйони автомобілів, житлових будинків постійно викидають у повітря величезну кількість пилу, різних окислів, тепла, пари. Це не може не впливати на метеорологічні процеси: температура повітря в місті вища, ніж за містом, над містами випадає більше опадів, трапляється більше гроз.
Швидкі темпи освоєння й перетворення природи відбуваються в Південній Америці і в колись недоступних горах: будуються міста, автомобільні й залізничні магістралі. Країною найвищої у світі залізниці є Перу. Перетинаючи Анди, вона подекуди проходить на висоті понад 4000 м над рівнем моря (мал. 186). 
У Південній Америці люди починають інтенсивніше освоювати природні ресурси, будують ГЕС на повноводних і швидкоплинних річках, використовують енергію тепла земних надр, розробляють нові родовища корисних копалин, вирубують ліси, змінюючи природу, на жаль, не найкращим чином.
Найбільш несприятливими природними процесами на території Південної Америки є землетруси, виверження вулканів, посухи у західній прибережній зоні, шкідливі комахи, несприятливий тропічний клімат в центральних районах материка, зсуви, селі та зливи.
Господарська діяльність людини відкладає свій негативний відбиток на природі материка: будівництво доріг, вирубування і випалювання лісів, видобуток корисних копалин (особливо відкритим кар'єрним способом), розростання міст, збільшення площ сільськогосподарських угідь, тощо.
1. Знайди на карті ділянки Південної Америки, де відбуваються катастрофічні землетруси та виверження вулканів. Назви найбільші з них.
2. Схарактеризуй несприятливі умови для людини в сельві.
3. Поясни, чому на материку відбувається освоєння нових ділянок із складними умовами життя й праці?
4. Знайди на карті найбільші міста Південної Америки. Поясни, чому чисельність населення в них збільшується?
5. Наведи приклади негативного впливу людини на природу материка. 

Відповіді решебники 7 клас з геометрії
Підручники зя новою програмою 2015 року 7 клас з образотворчого мистецтва

 


Категория:
2015
| Просмотров: 820 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть