загрузка...
§ 37.Виділення, його значення для організму тварин - 15 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 15 » § 37.Виділення, його значення для організму тварин
19:18
§ 37.Виділення, його значення для організму тварин

Дихання, живлення і рух - процеси життєдіяльності, призначенням яких є підтримка життєдіяльності тварин. Відповідно, основними життєвими завданнями дихальної, травної і, певною мірою, опорно-рухової системи є постачання до організмів тварин необхідних для цього речовин. Чи тим самим є призначення виділення, адже із назви процесу зрозуміло - він спрямований зовсім не на постачання речовин? У які способи може відбуватися виділення?
Що і навіщо необхідно виділяти з організму тварини? Тварина як живий організм може існувати лише за умови надходження до нього їжі й кисню. Саме вони підтримують ЇЇ життя. Проте не все в складі їжі, яку проковтнула тварина, буває їстівним - таким, що може розщепитися у її травній системі. Що відбувається з такими речовинами?
Органи травлення і дихання та видалення шкідливих речовин. З ненеретравленими рештками їжі справляється сама травна система, видаляючи їх назовні через анальний отвір.
Шкідливим для організму тварини є надлишок вуглекислого газу. Позбавляє організм від нього організм дихальна система за допомогою кровоносної. Кров доставляє його до поверхонь газообміну (легенів, зябер поверхонь тіл тварин), звідки він видаляється.
Таким чином, завдяки травній системі до клітин кишечнику надходять лише поживні речовини, корисні для організму. Левова їх частина не залишається клітинах кишечнику. Ці сполуки транспортуються Кров'ю до всіх інших клітин, де вони беруть участь у численних реакціях обміну речовин. Завдяки органам дихання кров поповнюється корисним киснем, що використовується в клітинах для вироблення енергії.
І травна, і дихальна системи виконують дві важливі роботи - вони постачають до організму необхідні для його життя сполуки і видаляють ті, що можуть нанести йому шкоду.
Якщо в результаті діяльності цих систем організм тварини отримує лише корисні речовини, то що слід з нього виділяти, та ще й мати для цього спеціальну систему органів виділення?
Виділення і видільна система тварин. У клітинах організму відбувається безліч хімічних реакцій, де бере участь безліч різноманітних речовин. І хоча їх вихідні реагенти ніяк не шкодять клітині, у результаті реакцій серед її продуктів опиняються речовини, що створюють для клітини небезпеку. Вони видаляються з клітини, надходять до кровоносних судин, накопичуються в крові і... стають небезпечними для усього організму. Серед шкідливих продуктів реакцій, що проходять в клітинах, найгіршими є сполуки, які містять Нітроген - сечовина, аміак. Якщо своєчасно не вилучити надлишок цих речовин, тварина може загинути.
Вилучення надлишків шкідливих речовин, що утворилися в самому Організмі, називають виділенням, а систему органів, за допомогою якої здійснюється цей процес - видільною системою.
Видільні системи безхребетних тварин.
У кишковопорожнинних окремих оріанін виділення немає. Оскільки кожна клітина організму гідри або медузи контактує зі зовнішнім середовищем, то шкідливі продукти обміну речовин виділяються безпосередньо в воду.
В кільчастих червив є спеціальні органи виділення - нефридії. Нефридій дощового черв'яка - це звита нетлями тоненька порожниста трубочка. Один її кінець має форму воронки і занурений у рідину в порожнині тіла тварини, а інший відкривається назовні (мал. 37.137-1.JPg).
У дощового черв'яка кровоносна система замкнена. Продукти реакцій, що проходять у його клітинах, надходять з них до судин. Так в крові опиняються і корисні, і небезпечні для організму речовини.
Нефридій оточений оболонкою, де розміщуються капіляри. У ньому і відбувається «сортування» речовин, що містяться в капілярах. Це складний процес, у результаті якого корисні речовини зберігаються в крові, а шкідливі видаляються в порожнину трубочки нефридія, а далі з порожнинною рідиною назовні.
У кожному сегменті тіла дощового черв'яка є пара нефридіїв.
У членистоногих кровоносна система незамкнена, отже, шкідливі продукти обміну надходять у гемолімфу, що заповнює порожнину тіла.
У комах та павукоподібних органами виділення є мальпігієві судини (мал. 37.237-2.gif), названі так на честь видатного вченого Марчело Мальнігі, який їх відкрив. Це тоненькі трубочки, у яких один кінець замкнений, а інший відкривається до кишечнику. Шкідливі сполуки, «відфільтровані» з гемолімфи у мальпігієві судини, надходять до порожнини кишечнику, а звідти - назовні..
У комах є ще один орган, який допомагає їм запобігти самоотруєнню - так зване жирове тіло. Воно розташоване в черевці комахи. Окремі його клітини здатні накопичувати небезпечний продукт обміну - сечову кислоту, не даючи їй розповсюджуватися організмом.
У ракоподібних роль органів виділення виконують зелені залози (мал. 37.3). За будовою вони схожі на нефридії дощового черв'яка.
Будова видільної системи хребетних.
У хребетних основні органи видільної системи - нирки. Як і нефридії, нирки виокремлюють шкідливі для організму продукти обміну З крові, що рухається через них но судинах. У нирках утворюється сеча, що складається з води і речовин, які слід видалити з організму.
Нирки різних хребетних улаштовані по-різному. У риб і амфібій вони нагадують стрічки, які розташовані вздовж хребта (мал. 37.4).
У риб продуктом обміну, що виділяється 3 організму в складі сечі, є токсична речовина аміак. Власникам акваріумів слід пам'ятати про це і періодично змінювати воду в акваріумі або встановити там систему очищення. Якщо цього не робити, рибки можуть отруїтися власними продуктами життєдіяльності,
В амфібій протоки з нирок відкриваються до клоаки (мал. 37.5). З неї сеча потрапляє до сечового міхура. Коли сечовий міхур нереповнюєть-37.5. Клоака у амфібій ^ сеча ,ерез ю-юаку виділяеться „мовні.
У рептилій , які запобігають зайвим витратам води, сеча пастоподібна і містить кристалики сечової кислоти. Будова нирок в рептилій подібна до амфібій.
Нирки в птахів і ссавців подібні за будовою, проте продукти виділення відрізняються за складом і виглядом. Чому? Порівняємо, як працює видільна система в птахів та ссавців на прикладі собаки і голуба. В обох тварин є нирки, які поглинають з крові шкідливі речовини, аби видалити їх з організму у вигляді сечі.
Але собака виділяє токсичну сечовину, яку треба розводити великою кількістю води, тож його сеча - жовта і рідка. Голуб видаляє іншу речовину - сечову кислоту, яку можна виводити, розводячи малою кількістю води. Тому його сеча біла та пастоподібна (мал. 37.6). У собаки сеча з нирок по сечоводах потрапляє до сечового міхура, де може накопичуватися (мал. 37.7). Коли він наповнюється, сеча по сечовидільних каналах виводиться назовні. Саме завдяки сечовому міхуру собака може тривалий час «терпіти», сидячи вдома, і виділяє сечу лише підчас прогулянки на вулиці.
У голуба сечового міхура немає, адже для польоту йому треба бути якомога легшим. Тому він виділяє сечу майже постійно, малими порціями. У собаки є окремий шлях для виведення сечі, незалежний від кишечника, з якого виділяються екскременти. У голуба сечоводи, як і кишечник, відкриваються до клоаки, отже, сеча виділяється разом із екскрементами.
Видільна система всіх тварин слугує для виведення з організму отруйних продуктів обміну речовин. Проте спосіб, у який відбувається виділення, залежить від особливостей будови видільної системи, способу життя тварини, і, певною мірою, від середовища проживання.
1. Перевірте за текстом, які з наведених тверджень є правильними, аргументуйте свою точку зору, коли в цьому є потреба.
- «всі тварини мають видільну систему»,
- «сеча всіх видів тварин виглядає приблизно однаково»,
- «видільна система - це кінцевий відділ травної системи»,
- «шкідливі речовини утворюються у клітинах організму».
2. Знайдіть у тексті описи нефридіїв червів та нирок хребетних тварин. Обговоріть з товаришем, що у них спільного, а в чому між ними відмінність.
1. Де знаходяться нирки в організмі жаби?
2. Звідки сеча потрапляє до сечового міхура в жаби? А в собаки?
3. Які саме шкідливі речовини допомагає виділяти видільна система?
4. Як виділяється з організму вуглекислий газ?
5. До чого комахи можуть пристосуватися завдяки мальпігієвим судинам?
6. Як побудована видільна система річкового рака?
1. Що буде з організмом тварини, якщо її видільна система раптом припинить свою роботу?
2. Ви, певне, бачили, як собаки виділяють сечу на дерева. Нащо вони це роблять?

Нові підручники 7 клас 2015 з предметів шкільного матеріалу - географії, біології, хімії
Решебники ГДЗ для 7 класу з геометрії, української мови, історії України


Категория:
2015
| Просмотров: 2017 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть