загрузка...
§ 38. Географічне положення Антарктиди - 20 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 20 » § 38. Географічне положення Антарктиди
15:55
§ 38. Географічне положення Антарктиди

1. Який материк європейці відкрили останнім?
2. Подумай, чому Антарктиду відкрили пізніше за всі інші материки Землі.
Географічне положення Антарктиди. Антарктида розташована довкола Південного полюса. Її площа становить 14 млн км2. Материк омивається водами трьох океанів - Тихого, Індійського та Атлантичного. Недалеко в Антарктиду заглиблюються моря Беллінсгаузена, Амундсена, Росса (Тихий океан) і Уедделла (Атлантичний океан).
Визнач взаємне розташування цих географічних об'єктів на карті.
Майже вся територія Антарктиди знаходиться в зоні між Південним полюсом і Південним полярним колом. Лише Антарктичний півострів та Південні Шетландські острови вузькою смугою простягнулися далеко на північ. Від Південної Америки їх відділяє широка протока Дрейка. Ширина її близько 900 км. Від Африки й Австралії Антарктида віддалена відповідно на 4,5 і 3,5 тис. км.
Знайди в межах Антарктичного півострова точку, яка є найпівнічнішою. Визнач їі географічне положення.
Берегами Антарктида є крига висотою переважно декілька десятків метрів, а не земля. У багатьох місцях під нею знаходиться не корінний берег, а мілководдя океану (мал. 198). Антарктида й Антарктика.
Уся територія трьох океанів, яка прилягає до Антарктиди приблизно до широти 50-60 пд. пі., включаючи сам материк разом з островами, називається Антарктикою. Деякі вчені виділяють у її межах п'ятий Південний океан. Антарктика у перекладі з давньогрецької мови означає «та», що лежить проти Арктики. Так, дійсно, Антарктика відносно Північного полюса і всього Північного Льодовитого океану лежить із протилежного боку Землі (мал. 199).
Історія відкриття та дослідження Антарктиди. Людство відкрило для себе Антарктиду лише наприкінці XVIII - на початку XIX ст. Ще у XVIII ст. панувала думки про існування далеко на півдні Невідомої Південної землі. Іноді сюди запливали пірати, зокрема, кораблі відомого англійського корсара Френсіса Дрейка. Уривчасті дані про ці походи були відомі у Великій Британії. Тому в другій половині XVIII ст. на пошуки далекого південного материка двічі вирушала експедиція Д. Кука. В 1774 р. Кук підійшов до крижаного панцира Антарктиди, але, напевно, не міг собі уявити, що материк улітку може починатися не із землі, а з льоду. Після повернення додому Кук заявив, що до материка, якщо він дійсно є, не можна пробитися через суцільну крижану стіну (мал. 200).
У 1820 р. до берегів Антарктиди під-йшла російська військова експедиція в складі двох кораблів на чолі з Ф. Ф. Бел-лінсгаузеном та М.П.Лазарєвим. Вони обійшли материк по колу і декілька разів наближалися до узбережжя.
У різних країнах і сьогодні по-різному визначають час відкриття Антарктиди. В одних країнах вважають, що датою відкриття є 1774 р., а в інших - 1820 р. Наприклад, у Великобританії переконанні, що саме їх співвітчизник, мореплавець Ед-вард Брансфілд, знайшов материк першим (мал. 201).
На початку XX ст. почалася підготовка кількох експедицій з метою досягти Південного полюса. Найбільш організованими були експедиції відомого норвезького мандрівника і полярного дослідника Руаля Амундсена і британського мореплавця, дослідника Роберта Скотта (мал. 202).
Обидві експедиції розбили свої табори на льодовому узбережжі моря Росса. Цілий рік учасники експедиції готувалися в Антарктиді до важкої подорожі на Південний полюс. Вони завозили обладнання й продовольство, вивчали маршрут, призвичаювалися до складних природних умов.
Поглянь на карту Антарктиди. Поясни, чому саме на узбережжі моря Росса були розбиті табори майбутніх експедицій до Південного полюса.
Влітку 1911 р. обидві експедиції майже одночасно вирушили до Південного полюса. Успіх Амундсена й поразка Скотта були визначені наперед самою організацією експедицій. Полярний досвід Амундсена дозволив йому правильно обрати коротший маршрут руху й надійний спосіб пересування. Собачі запряги не підвели. 14 грудня Амундсен із товаришами досягли Південного полюса і встановили там норвезький прапор. Так само швидко експедиція повернулася назад.
Зовсім інша доля чекала на експедицію Скотта. Для пересування Скотт обрав моторні сани й низькорослих маньчжурських коней. Сани швидко зламалися. Коні виявилися безпорадними в умовах Антарктиди. Тому Скотт із товаришами був вимушений іти до полюса на лижах. Необхідне обладнання й продовольство люди тягли за собою , на санчатах. Експедиція рухалася дуже повільно (мал. 203).
Південного полюса Скотт із товаришами досягли дише через місяць після Амундсена. Побачивши на полюсі норвезький прапор і намет Амундсена, розчаровані, втомлені й пригнічені учасники експедиції Скотта повернули назад. Не вистачало палива і їжі, постійні хуртовини не давали можливості швидко рухатися. Разом із чотирма іншими учасниками експедиції Скотт так і не повернувся назад. Усі вони загинули в снігах через люті морози крижаного материка.
Міжнародний статус материка. У 1959 році 12 державами, які на той час мали свої наукові представництва в Антарктиді, було укладено Антарктичний договір. Метою договору було забезпечення наукових досліджень і збереження миру на континенті. Договір вступив у силу в 1961 році, пізніше в 1991 році було накладено заборону на видобуток корисних копалин на материку протягом наступних 50 років.
Цим договором заборонено створення в районі на південь від 60-ї паралелі південної широти військових споруд, проведення військових маневрів, випробувань будь-яких видів зброї, розміщення радіоактивних відходів.
На всій території Антарктики оголошена свобода науково-дослідницької діяльності, обміну інформацією та співробітництва.
Сьогодні серед числа учасників, які підписали договір входять 47 держав, у тому числі й Україна, а 7 держав мають претензії на окремі території Антарктиди: Австралія (з 1943), Аргентина (з 1933), Великобританія (з 1908), Нова Зеландія (з 1923), Норвегія (з 1929), Франція (з 1924) і Чилі (з 1940).
В якому році закінчиться заборона на видобуток корисних копалин на материку. Які ситуації, на твою думку, можуть виникнути після її відміни?
Українська дослідна станція «Академік Вернадський». Антарктида - єдиний материк, на якому немає держав і постійного населення. Жодна територія тут нікому не належить. Це материк міжнародного співробітництва в якому беруть участь понад 40 країн світу, у тому числі й Україна.
Перший українець Омельченко працював в Антарктиді уже на початку XX ст. у складі експедиції Скотта. З 1955 р. українські вчені брали участь у вивченні материка на всіх антарктичних станціях колишнього СРСР. Після набуття незалежності Україна стала членом Міжнародного наукового комітету антарктичних досліджень
У 1995 р. Великобританія передала Україні антарктичну станцію «Фарадей». В 1996 р. над нею замайорів український прапор. Першу українську антарктичну станцію було названо іменем геніального українця Володимира Вернадського, першого Президента Української академії наук. Станція «Академік Вернадський» знаходиться на острові Геліндез поблизу Антарктичного півострова (мал. 204).
Визнач за картою відстань від Києва Шг до станції «Академік Вернадський».
Українські вчені вивчають в Антарктиді озоновий шар атмосфери, проводять метеорологічні, геологічні, геофізичні, екологічні дослідження. Розширюється вивчення природних ресурсів, тваринного світу материка тощо (мал. 205).
Майже вся територія Антарктиди знаходиться за Південним полярним колом. Від Південної Америки її відділяє протока Дрейка. Материк омивають води трьох океанів - Тихого, Індійського і Атлантичного.
Серед першовідкривачів материка є імена пірата Френсіса Дрейка, відомого англійського дослідника Джеймса Кука та офіцерів російського морського флоту Ф. Ф. Беллінсгаузена та М.П.Лазарева. В різних країнах і тепер по-різному визначають дату відкриття Антарктиди - одні вважають 1774 p., інші -1820 р.
Міжнародний статус материка забороняє використання на його території будь-якої зброї та видобуток корисних копалин і дозволяє проведення наукових досліджень та міжнародне співробітництво.
Набувши незалежності, Україна стала членом Міжнародного наукового комітету антарктичних досліджень і у 1995 р. отримала від Великобританії антарктичну станцію «Фарадей», яку назвали «Академік Вернадський».
1. Які океани омивають Антарктиду?
2. Яка протока відділяє Антарктиду від Південної Америки?
3. Поясни, що таке Антарктика?
4. Чому в різних країнах по-різному визначають час відкриття Антарктиди?
5. Хто і як першим досяг Південного полюса?
6. Коли почала роботу перша українська антарктична станція? Чиє ім'я вона носить? Які дослідження там проводяться?

Відповіді решебники 7 клас з геометрії
Підручники зя новою програмою 2015 року 7 клас з образотворчого мистецтва


Категория:
2015
| Просмотров: 479 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть