загрузка...
§ 39. Льодовий покрив. Рельєф і корисні копалини - 20 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 20 » § 39. Льодовий покрив. Рельєф і корисні копалини
15:57
§ 39. Льодовий покрив. Рельєф і корисні копалини

1. Пригадай, в якому стані знаходиться вода в природі? 
2. Як змінюється об'єм води при її замерзанні?
Льодовий покрив Антарктиди. Антарктида вкрита величезним льодовим панцером. Площа наземного льодовикового покриву досягає 12 млн км2. Товщина льоду на материку в середньому становить 1900 м, а найбільша - досягає 4200 м. Середня висота вкритої льодом поверхні суходолу Антарктиди становить 2300 м, максимальна - 5140 м - у масиві Вінсон.
Нині встановлено, що Антарктида не є архіпелагом укритих льодом островів, як вважали раніше. Це значний за розмірами материк, який опустився під величезним тиском льоду. Якби в Антарктиді не було льодового покриву, її поверхня піднялася б на 500 м. При цьому середня висота позбавленої льоду кам'яної поверхні материка досягла б 1 000 м.
Пригадай, що таке архіпелаг? Які архіпелаги тобі відомі? Знайди їх на карті світу.
Рельєф Антарктиди під льодом досить складний. Тут знайдено великі гірські системи висотою до 3 000 м і западини глибиною 1 100 м нижче рівня моря.
Лід Антарктиди знаходиться в постійному русі. Він ніби розтікається від центральної частини материка до узбережжя. Уздовж усього узбережжя він обломоюється утворюючи гігантські айсберги (мал. 206).
У цьому ж напрямі, від центральної частини материка до узбережжя, зростає і швидкість його пересування, що пов'язане зі збільшенням нахилу поверхні. Біля узбережжя швидкість руху льоду досягає 200-300 м за рік, місцями до 1000-2000 м. Постійний рух льодового панцера призводить до того, що він, ніби бульдозером, знімає щорічно аж до 5 млн тонн корінних порід.
В антарктичному льоду заморожені величезні маси води. Якщо лід розтопити, рівень Світового океану підніметься на 50-60 м.
За допомогою фізичної та політичної карти світу визнач країни, територія яких зменшиться, якщо розтане антарктичний лід.
Рельєф та геологічна будова материка. Єдиним діючим вулканом Антарктиди є Ере-бус (3 795 м). Він знаходиться на узбережжі моря Росса. Вулкан, до 2000 м висоти над рівнем моря вкритий льодом. Останній раз виверження вулкана було у 1972-1974 pp. (мал. 207).
Антарктида є єдиним материком нашої планети, на якому не зафіксовані землетруси. Ніхто з учених не може пояснити чому так сталося. Тим більше, що тут є молоді складчасті гори й вулкан. Крім того, Антарктида оточена рухомими серединно-океанічними хребтами. На материку працює більше півтора десятка сейсмічних станцій. Тут уже давно ведуться спостереження за рухами земної кори.
Не можна сказати, що сейсмічні станції зовсім не фіксують в Антарктиді коливань поверхні. Вони час від часу відбуваються, хоча і дуже слабкі. Проте виявилося, що ці коливання спричинив рух льоду.
В Антарктиді немає річок, але іноді зустрічаються озера. Найглибшою водоймою материка є озеро Радок. Воно знаходиться у міжгірській улоговині і має тектонічне походження. Оскільки скелясте плато тут розколоте величезною тріщиною, то озеро має продовгувату форму. Довжина його досягає 10 км, ширина - близько 3 км. Як і інші тектонічні озера, воно дуже глибоке - 346 м.
Цікавою особливістю озера є те, що його поверхня знаходиться на висоті 7 м над рівнем моря, а, отже, дно лежить приблизно на 340 м нижче. Ця дивна щілина в земній поверхні потребує дослідження вчених.
Взагалі, в Антарктиді виявлено декілька величезних розломів земної кори. Один із них простягнувся від океану через море Уедделла до краю материка. Можливо, що це один із розломів, який у часи молодості Землі розколов материк Гондвану на сучасні материки.
Пригадай, па які материки розкололася Гондвана?
Антарктида стала полігоном для вивчення космічної речовини. Справа в тому, що її гігантський льодовий покрив позбавлений будь-яких місцевих об'єктів. Тим самим природа створила ідеальні умови для пошуків залишків матеріалу падаючих із неба тіл - метеоритів. Поступовий і повільний рух льоду з центру материка до узбережжя сприяє накопиченню метеоритів у низовинах. Американські вчені розшукують метеорити за допомогою радарів, що встановлюються на літаках. З повітря можна оглянути не менше 2,5 тис. км2 території Антарктиди за годину. Радар реєструє метеорити діаметром 15-25 см і масою 4,5-9 кг на глибині декілька десятків метрів.
Корисні копалини в надрах Антарктиди. За час вивчення Антарктиди вчені відкрили на материку багато різних видів корисних копалин. Виявлені поклади руд рідкісних металів, залізної, мідно-нікелевої і хромової руд. Знайдено родовища слюди, гірського кришталю, берилу, мармуру та іншого будівельного та оздоблювального каменю. У прибережних водах на шельфових ділянках можливий видобуток нафти і природного газу.
За міжнародними угодами видобуток корисних копалин будь-якою державою чи приватною компанією на материку заборонено. Виняток зроблено лише для родовища цінного білого мармуру. З нього вирубали брилу, яка стала постаментом для пам'ятника мужньому досліднику Антарктиди - Роберту Скотту (мал. 208).
Антарктида вкрита майже суцільим льодовим панцером. Товщина льоду в середньому становить 1900 м, а найбільша - досягає 4200 м. Від центральної частини материка він сповзає до узбережжя і, обриваючись, утворює айсберги.
Антарктида єдиний материк Землі на якому не зафіксовано землетрусів але є діючий вулкан - Еребус.
На материку відкрито багато різних видів корисних копалин, але за міжнародними угодами їх видобуток будь-якою державою чи приватною компанією забороняється.
1. Яка середня висота вкритої льодом поверхні Антарктиди?
2. Поясни, що таке Антарктида - материк чи архіпелаг покритих кригою островів?
3. Спрогнозуй, що трапиться зі світом і Антарктидою, якщо її крижаний покрив розтане?
4. Поясни, в якому напрямі та з якою швидкістю рухається льодовий покрив Антарктиди?
5. Чи є в Антарктиді діючі вулкани та землетруси?
6. Які корисні копалини є в Антарктиді, чи їх видобувають?

Відповіді решебники 7 клас з геометрії
Підручники зя новою програмою 2015 року 7 клас з образотворчого мистецтва


Категория:
2015
| Просмотров: 381 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть