загрузка...
§ 39. Скелети хребетних тварин - 15 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 15 » § 39. Скелети хребетних тварин
19:22
§ 39. Скелети хребетних тварин

Хребетні - єдині тварини, у яких є добре розвинений і ефективно почленований внутрішній скелет з кісток. До нього прикріплюються м'язи: вони забезпечують відносне переміщення окремих частин скелета. Крім кісток у скелеті хребетних використовуються й інші матеріал - хрящ, щільна, гнучка, а іноді і досить еластична тканина, а також зв'язки та сухожилля. Зокрема, вони потрібні для того, аби утворювати рухливі сполучення між кістками - суглоби. В хрящових риб скелет - повністю хрящовий, а кісткова тканина в них - відсутня.
Досить просту схему будови має скелет риб (мал. 39.1 а). Він складається 3 осьового скелету (череп, і хребет з прикріпленим до нього ребрами), та скелету плавців. Згадаймо, що плавці в риб бувають парні (це їх кінцівки) та непарні. Парні плавці риб мають пристосування для кріплення плавців до тіла - так звані пояси кінцівок. При цьому пояс передніх кінцівок (грудних плавців) сполучається з осьовим скелетом, а пояс задніх кінцівок - ні. Плавають риби, переважно, вигинаючи тіло з боку в бік, а плавцями лише коректують напрямок, тож така будова скелету цілком відповідає їх потребам.
В амфібій (мал. 39.1 б) умови життя складніші, ніж у риб: вони ведуть «подвійне» життя, - вже здатні жити на суші, але все ще пов'язані з водним середовищем. їхній скелет стає міцнішим, щоб опиратися силі гравітації, яка відчутніша на суші. Задля надання голові рухливості в хребті з'являється новий відділ - шийний. Поява ще одного відділу в хребті пов'язана з перебудовою кінцівок. Основна вага тіла в амфібій припадає на задні кінцівки, тому тазовий пояс стає міцнішим та кріпиться до ще одного нового відділу хребта - крижового. Л от пояс передніх кінцівок в безхвостих амфібій, навпаки, може бути «незакрінле-ним», щоб пом'ягшувати приземленя при стрибках.
Але найбільші перебудови припадають на самі кінцівки, бо їхня роль в амфібій через освоєння суходолу кардинально змінюються. В риб кінцівки призначені для пересування в водному середовищі та відштовхування від води, тоді як в амфібій вони потрібні для пересування суходолом, а в безхвостих амфібій ще й для стрибка. Тому їхня будова значно ускладнена в порівнянні з рибами: скелет вільної кінцівки складається З трьох відділів, з'єднаних суглобами. Принцип будови передніх і задніх кінцівок - один і той самий, але пропорції кісток відрізняються, як і їх назви.
Подальше освоєння суходолу рептиліями (мал. 39.1 в) висуває ще складніші вимоги до будови скелету. Найбільш помітною різницею між скелетами амфібій та рептилій є поява в рептилій грудної клітини, яка складається з хребців грудного відділу, ребер та груднини - непарної кістки, до якої ребра кріпляться спереду. Тулубовий відділ розділяється на 2 відділи ірудний та поперековий. Шийний відділ хребта розвинений краще ніж в амфібій, та складається з 7-10 хребців.
Цікаві особливості має скелет змій. Він відрізняється не лише відсутністю кінцівок. Крім цього, в ньому дуже велика кількість грудних хребців з ребрами, відсутня грудина, а кістки черепа з'єднані між собою рухливо, що дозволяє ковтати велику здобич, набагато більшу за голову змії.
Будова скелету інших хребетних - птахів (мал. 39.1 г) - цілком пристосована до польоту. Засвоєння повітряного середовища вимагає зменшення ваги скелету та водночас міцності. В кістках птахів є порожнини, і це робить кістки легшими. Птах має добре орієнтуватися в просторі, для цього потрібна рухлива шия - і шийний віддлі у птахів складається з багатьох хребців, що з'єднані рухомо. Рухливий в птахів і хвостовий відділ. Натомість, хребці всіх інших відділів хребта зростаються нерухомо, це забезпечує компактність тіла в польоті.
Цікаву будову має грудна клітина птахів. Ребра, що відходять від хребців грудного відділу, рухливо поєднані з великою грудною кісткою (грудиною). Кожне ребро складається з двох частин, які розташовані під кутом одна до одної і напіврухливо поєднані між собою. Завдяки такій конструкції грудна клітина може рухатися під час вдиху і видиху. Ребра мають відростки, що надають грудній клітині додаткової міцності. Грудна клітина не тільки надійно захищає внутрішні органи знизу. Виріст грудини (кіль) є місцем прикріплення основних м'язів, які беруть участь у русі крил.
Ключиці в птахів зростаються нижніми кінцями, утворюючи «вилочку», яка пом'якшує поштовхи під час помахів крилами. Скелет передніх кінцівок (крил), як і в усіх хребетних, закінчується кистю. її кістки частково зростаються, створюючи опору для довгих махових пер, що зазнають у польоті найбільшого навантаження. Зростаються і кістки стопи, утворюючи цівку, що подовжує ноги і пом'якшує поштовх під час приземлення. Ходять птахи на пальцях.
Кістки таза в птахів не зростаються. Вони можуть широко розходитися в боки, тому птахи здатні відкладати великі яйця. Будова скелета ссавців (мал. 39.1 д) подібна до будови скелету плазунів і складається 3 тих самих відділів. Цікаво, що для більшості ссавців характерна однакова кількість хребців в шийному відділі - їх 7 і у миші, і у кита, і у жирафа! Більш розвиненим, ніж у рептилій є мозковий відділ черепа, що пов'язане з розвитком півкуль головного мозку.
Ссавці засвоїли майже всі середовища проживання: суходіл, воду, повітря. Передні кінцівки, в залежності від середовища проживання, можуть бути призначені для плавання, польоту, хватання, бігу. Тому вони мають різну будову у представників різних груп (мал. 39.3). Наприклад, в кажанів, які засвоїли повітряний простір, кінцівки пристосовані до польоту: між пальцями передніх кінцівок та тілом натягнута перетинка, але перший палець передньої кінцівки залишається вільним. В копитних фаланги пальців короткі і кожен палець одягнутий у міцне рогове утворення - копито. В ластоногих, що живуть і полюють у воді, кінцівки перетворилися на ласти. В китоподібних передні кінцівки теж перетворилися на ласти, а задніх і взагалі немає, від них залишилися 2 невеличкі кістки!
Таким чином, будова скелету в ряду хордових тварин зазнає ускладнення, в зв'язку з виходом з водного середовища та освоєнням суходолу. Особливості будови скелету кожного класу та систематичних груп в складі класів хордових тварин відображають їх пристосованість до середовища проживання.
1. Попрацюйте з мал. 39.3 .Розгляньте будову кінцівки в різних хребетних.
Знайдіть відмінності і спільні риси в їх будові.
2. Підрахуйте, скільки усього плавців у скелеті риби. Обговоріть у класі, навіщо їх так багато. Зробіть висновки.
1. Якими є функції черепу в скелеті тварин?
2. Чи є відмінність між хребтом і хордою?
3. З чого складається хребет?
3. Поясніть, що називають поясом передніх кінцівок? Які функції у цієї сукупності кісток?
4. Якми є особливості скелету змій?
5. Поясніть, яким є призначення суглобів.
6. Чому скелети померлих тварин зберігаються краще, ніж їх внутрішні органи? 
7. В яких тварин найбільше кісток у скелеті, а в яких - найменше?

Нові підручники 7 клас 2015 з предметів шкільного матеріалу - географії, біології, хімії
Решебники ГДЗ для 7 класу з геометрії, української мови, історії України


Категория:
2015
| Просмотров: 899 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть