загрузка...
§ 3. Куляста форма Землі та її географічні наслідки - 19 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 19 » § 3. Куляста форма Землі та її географічні наслідки
15:33
§ 3. Куляста форма Землі та її географічні наслідки

Дізнаєшся про ті особливості форми та поверхні Землі, які не дають можливості зобразити її геометричною фігурою.
Навчишся наводити приклади добових і річних ритмів, які є наслідками осьового та орбітального руху Землі.
Познайомишся із взаємним розташуванням материків, частин світу та океанів і навчишся показувати їх на карті.
Оціниш наслідки осьового обертання та орбітального руху Землі для формування її природи.
Усвідомиш необхідність умовного розподілу поверхні Землі на 24 годинні пояси.
1. Яку форму та розміри має Земля? 
2. Які рухи здійснює наша планета?
Форма і рухи Землі. Як більшість великих небесних тіл Земля має форму кулі. До розуміння кулястої форми Землі люди прийшли не одразу.
Пригадай гіпотези походження Землі. Розкажи, як люди уявляли собі Землю у давнину.
Сумнівів у тому, що Земля має форму кулі, не залишилося після перших космічних польотів та фотознімків Землі з космосу. Але наша планета - незвичайна куля, вона трохи сплюснута з полюсів. Поверхня Землі не є ідеально рівною, на ній розміщені гори, рівнини, западини і тому форму Землі не можливо зооб-разити геометричною фігурою. Вчені дали їй назву «геоїд*, що в перекладі з грецької означає «землеподібна».
Земля обертається навколо своєї осі, навколо Сонця і разом з ним та усією Сонячною системою обертається навколо центру Галактики. На тла планета обертається навколо своєї осі з заходу на схід або проти годинникової стрілки (якщо дивитися з боку Північного полюса).
Що таке земна вісь? Як називається наша Галактика?
За 24 години Земля здійснює повний оберт навколо своєї осі. Сонце освітлює тільки ту половину земної кулі, що повернута до нього. Цим пояснюється зміна дня і ночі. В різних точках Землі швидкість обертання різна, максимальна на екваторі, а на полюсах нульова (мал. 6). Повний оберт навколо Сонця Земля здійснюює приблизно за 365 діб і 5 годин 48 хвилин і 46 секунд. Календарним роком вважають рік, в якому 365 діб.
Як називається рік, в якому налічується 366 днів? Звідки береться ця 366 доба?
Під час обертання Землі навколо Сонця виділяють чотири основні положення: зимове й літнє сонцестояння (22 грудня і 22 червня) та весняне й осіннє рівнодення (21 березня і 23 вересня) (мал. 7).
22 червня Сонце стоїть у зеніті (прямо над головою) над Північним тропіком. Ця паралель (23' ЗО' пн. ш.) проведена на картах світу пунктирною лінією. В Північній півкулі день є найдовшим, ніч - найкоротша. За лінією Північного полярного кола (66s ЗО' пн. ш.) Сонце рухається над самим горизонтом і хоча б добу взагалі не заходить. 22 грудня цей процес відбувається у Південній півкулі. А в цей час у Північній півкулі, за Північним полярним колом Сонце хоча б добу не сходить. І чим далі до Північного полюса, тим тривалість полярної ночі зростає, як і зростає тривалість полярного дня 22 червня. 21 березня і 23 вересня Сонце стоїть у зеніті над екватором. На всій земній кулі, крім полюсів, день дорівнює ночі - вони тривають по 12 годин.
Результатом руху Землі навколо Сонця і нахилу земної осі є зміна пір року і тривалості дня і ночі влітку, восени, взимку й навесні.
Наслідки рухів Землі: добова і річна ритміка в географічній оболонці. Земна вісь має постійний кут нахилу до площини її орбіти - бб'ЗЗ'. Саме завдяки цьому під час руху Землі навколо Сонця Північна та Південна півкулі освітлюються нерівномірно. Найбільший кут падіння сонячних променів у Північний півкулі - в червні, в Південній - у грудні. Завдяки цьому на Землі відбувається зміна пір року.
Обертання Землі навколо своєї осі та навколо Сонця впливає на її клімат тому, що зумовлює зміну дня й ночі. Удень поверхня Землі нагрівається, вночі - охолоджується. Для всього живого на нашій планеті сприятливим є те, що повний оберт Земля здійснює саме за 24 години. Внаслідок цього день і ніч на більшій її частині є короткочасними періодами. Тому протягом дня поверхня суходолу і води не встигає перегрітися, а протягом ночі значно охолонути.
Усі живі організми і людське суспільство пристосувалися до постійної зміни дня й ночі. Одні ведуть активний спосіб життя вдень, інші вночі. Це стосується не лише тварин. Добові ритми характерні і для рослинного світу. Людство теж найбільшу активність проявляє вдень. Уночі більшість людей спить, не працюють школи, університети, підприємства.
Час. За 24 години Земля робить повний оберт навколо своєї осі, тобто на 360*. Тож за одну годину Земля обертається на 15'. Тому вся її поверхня умовно поділена на 24 годинні пояси (мал. 8).
Люди домовилися, що в межах кожного такого поясу годинники будуть показувати один і той же час. Це і є поясний час, час у певному годинному поясі Землі. Час сусіднього поясу відрізняється на одну годину. Відлік поясів здійснюється із заходу на схід від нульового годинного поясу, середній меридіан якого проходить через обсерваторію у Гринвічі (передмістя Лондона). Кожен пояс має номер. Він показує, на скільки годин час даного поясу відрізняється від гринвіцького часу. Дуже незручно, коли невелика за площею країна поділена на два годинні пояси і в різних її частинах різний час. Тому на практиці межі годинних поясів проводять не меридіанами, а політичними кордонами й межами адміністративних одиниць.
За допомогою мал. 8 визнач, чи потрібно переводити А стрілки годинника, прибуваючи з Києва до Сіднея, з Києва до Мехіко, з Києва до Каїра? Якщо потрібно, то вперед чи назад і на скільки годин.
3a 24 години Земля здійснює повний оберт навколо своєї осі. Цим пояснюється зміна дня і ночі.
За 365 діб і 5 годин 48 хвилин і 46 секунд Земля здійснюює повний оберт навколо Сонця.
Нахил Земної вісі до площини її орбіти - 66 33' під час руху Землі навколо Сонця сприяє тому, що Північна та Південна півкулі освітлюються нерівномірно. Завдяки цьому на Землі відбувається зміна пір року.
1. Що таке доба?
2. Який вплив на живі організми має обертання Землі навколо своєї осі?
3. Які положення Землі виділяють під час її обертання навколо Сонця?
4. Скільки годинних поясів є на Землі?
5. Чому Землю умовно поділили на 24 годинні пояси?
6. Які наслідки має обертання Землі навколо Сонця для природи нашої планети?

Відповіді решебники 7 клас з геометрії, іноземної мови, історії України, алгебри
Підручники зя новою програмою 2015 року 7 клас з образотворчого мистецтва, трудового навчання, інформатики, біології


Категория:
2015
| Просмотров: 1211 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть