загрузка...
§ 40. Клімат і органічний світ Антарктиди - 20 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 20 » § 40. Клімат і органічний світ Антарктиди
16:02
§ 40. Клімат і органічний світ Антарктиди

1. Пригадай особливості географічного положення Антарктиди. 
2. Що відбувається на материку в день осіннього та весняного рівнодення?
Клімат Антарктиди і Антарктики. Антарктида - найхолодніший материк нашої планети. Найсуворіший на Землі клімат характерний для зони високого антарктичного плато. Середньодобова температура цієї найвищої внутрішньої частини Антарктиди влітку становить -30-35 °С, взимку - близько 70 *С нижче нуля. Дощів протягом року тут випадає дуже мало - 20-60 мм (мал. 209).
В усі боки від високого антарктичного плато простяглася зона антарктичного схилу завширшки 600-800 км. У ній панують постійні стокові вітри, швидкість яких становить 9-13 м/с. Ці вітри дійсно ніби стікають із крижаного купола материка до океанів. У цій зоні клімат вже не такий суворий. Температура повітря влітку тут становлять -20-25 °С, взимку - мінус 40 °С. Значно зростає кількість опадів - 200-300 мм на рік.
Пригадай, зона якого атмосферного тиску сформувалася над материком? На формування чого впливає ця зона?
У зоні антарктичного узбережжя клімат сухий зі значною кількістю сонячних днів. Влітку температура повітря становить близько 0 *С. Взимку вона опускається до -10-25 ~С, іноді до -40 °С.
Визнач середню річну кількість опадів у районі вулкана Еребус.
В океанічній смузі, що прилягає до Антарктиди виділяється холодна зона дрейфуючої криги з майже незмінною похмурою погодою й туманами. Вона поділяється на дві підзони: східного й західного дрейфу криги.
В Антарктиді знаходиться полюс холоду Землі. Тут на російській станції «Восток» зареєстрована температура -89,2 °С. Навіть середньомісячна температура серпня тут нижча -71 °С. Про Полюс холоду світу на цій арктичній станції можна говорити лише відносно, але все ж це мінімальна з виміряних людиною температур безпосередньо на Землі. Цілком ймовірно, що в інших частинах Антарктиди температура опускається і нижче вже зафіксованої позначки, однак немає кому реєструвати цю температуру. Теоретичні розрахунки вчених показали, що в Антарктиді морози можуть досягати позначки -100 °С.
В умовах температури, нижчої за -70 °С працювати, чи просто ходити поза межами опалюваного приміщення майже неможливо. Обморожуються легені й рогівки очей, тріскається емаль зубів. Змінюються властивості речовин, наприклад, метал стає крихким як скло, а рідке паливо перетворюється на густу речовину.
Для збереження природи материка на бельгійській арктичній станції «Принцеса Елі-забет» втілюється в життя проект з використання сонячної та вітрової енергії (мал. 210).
Антарктида - єдиний материк, де не буває гроз. Він є ніби своєрідною «морозильною камерою» Південної півкулі. Сюди не проникають численні океанічні циклони. Якщо таке все ж трапляється і потужні, порівняно теплі й вологі повітряні маси прориваються у внутрішні райони Антарктиди, грози все одно не буде.
Під впливом вимороженого повітря та дуже холодної поверхні материка теплі і вологі повітряні маси швидко змінюються. Волога перетворюється у сніг або кришталики льоду. Надзвичайно холодний клімат Антарктиди виконує і певні загально-планетарні функції. Аналіз снігового покриву на американській станції «Скотт-Амундсен», яка знаходиться на Південному полюсі, показав, що в ньому містяться небезпечні для всього живого на Землі забруднювачі.
Учені вважають, що вони «виморожуються» із повітря. Забруднювачі ніби затягуються на поверхню шостого материка з інших ділянок нашої планети. Цим самим підтримується певна рівновага в природі й Антарктида виконує своєрідну роль очисного пристрою Землі. Органічний світ Антарктиди. Більша частина Антарктиди це - антарктична пустеля, яка не має рослинного покриву, тварин, ґрунтів. Лише у деяких місцях узбережжя та на островах влітку тане сніг. Це антарктичні оази, де можуть рости мохи й лишайники (мал. 211).
Холодні води Антарктики багаті на планктон. Це дрібні одноклітинні водорості, амеби, ракоподібні. Вони пасивно пливуть за течією. Планктон - чудова їжа для китів, тюленів, різних риб і птахів. Усе живе в Антарктиді може знайти собі поживу лише в океані. Це сині кити, косатки, тюлені, пінгвіни, поморники, полярна крячка та інші. Планктоном поблизу берегів Антарктиди живляться найбільші тварини Землі - сині кити (мал. 212). Вони можуть досягати довжини ЗО м і ваги 150 т. Тут же водяться зубаті кити-кашалоти і хижі косатки (мал. 213).
Кашалоти досягають довжини 20 м і ваги 60 т. Косатки можуть досягати довжини 10 м, ваги 8 т і розвивають швидкість до 60 км/год. Вони полюють на рибу і тюленів. На узбережжі Антарктиди поширені ластоногі. Тут є декілька видів тюленів. Найвідоміші - плямисті морські леопарди та морські слони.
Останні одержали свою назву за наріст на голові. Він дійсно нагадує хобот слона. Напевно, найвідомішими мешканцями Антарктиди є пінгвіни Ці нелі-таючі птахи чудово плавають. Вони живляться рибою, креветками, молюсками і нерідко самі стають здобиччю хижих косаток. В Антарктиді аж 17 видів пінгвінів. Найпоширеніший серед них - пінгвін Аделі (мал. 214).
Символом Антарктиди є імператорський пінгвін (мал. 215). Він є найбільшим з пінгвінів. Зріст цих птахів досягає 120 см, а маса - 50 кг. Груди й живіт у них завжди сніжно-білі, а голова й спина - чорні й блискучі. Імператорським пінгвінам за розмірами поступаються королівські пінгвіни. Вони досягають висоти 96 см. Будова їхнього тіла самою природою призначена для пірнання й плавання під водою. Полюючи за дрібною рибою, планктоном, невеликими головоногими молюсками, королівські пінгвіни віддаляються від берега на 800-1000 км.
Пташенят пінгвіни виводять взимку. Гнізд у них немає і знесені яйця вони притискують до свого теплого пуху під животом.
Пінгвіни Аделі відрізняються від імператорських і королівських не лише меншими розмірами, а й особливостями вдачі. Вони дуже товариські й веселі. Цікаво спостерігати за Аделі, коли вони повертаються з океану на суходіл. Пінгвіни намагаються вискочити на берег із розгону, стрибком. Якщо одразу зробити цього не вдається, то кумедно дряпаються по схилу, допомагаючи собі всіма наявними засобами, навіть дзьобом. Пінгвіни Аделі дуже дружні. Якщо до колонії наближається хтось сторонній, наприклад, пінгвін іншого виду, вони миттю дають йому відсіч: клюють, б'ють крилами, штовхають. Може дістатися і необережній людині. Пінгвіни Аделі самовіддано кидаються їй навперейми, щоб не дати можливості просуватися вперед. Клімат найхолоднішого материка планети з областю постійного високого атмосферного тиску в центрі характеризується низькими температурами повітря, постійними сильними стоковими вітрами і незначною кількістю опадів. Мінімальна зареєстрована тут температура -89,2 °С.
Більша частина материка не має рослинного покриву, тварин, рослин і ґрунтів. Це антарктична пустеля. Лише у деяких місцях узбережжя та на островах влітку тане сніг і можуть рости мохи й лишайники.
Усе живе в Антарктиді мешкає лише в океані або поблизу його узбереж. Це сині кити, косатки, тюлені, пінгвіни, поморники, полярна крячка.
1. В якій частині Антарктиди клімат найхолоднішим? Де знаходиться Полюс холоду Землі?
2. Де в Антарктиді панують стокові вітри?
3. Який клімат спостерігається у зоні антарктичного узбережжя? Що таке арктичні оази, де вони розташовані?
4. Які екологічні функції виконує Антарктида?
5. Поясни, чому в останні десятиліття біля берегів Антарктиди зросла кількість айсбергів?
6. Які тварини водяться в океанах поблизу берегів Антарктиди?
- Першими європейцями, які ступили на берег Антарктиди, були капітан норвезького судна «Антарктик» Крістенсен і один з пасажирів його судна Карлстен Борхгревік - природознавець. Це сталося в 1895 році.
- У районі Землі Аделі в Антарктиді дують найсильніші вітри. їх швидкість досягає близько 80 м/с.
- Антарктика - не тільки найхолодніше, але і саме сухе місце на Землі. Поверхня і клімат цієї місцевості так нагадують поверхню Марса, що NASA проводили тут випробування космічної програми «Вікінг». Середня кількість опадів в Антарктиці становить лише 10 сантиметрів. На материку є так звані Сухі долини - місце, де поєднання холоду і сухості досягають абсолюту. Опадів тут не було більше двох мільйонів років!
- 21 липня 1983 року на території Антарктиди було зареєстровано найнижчу температуру повітря на Землі за всю історію метеорологічних вимірів: 89,2 градуса нижче нуля. 9 грудня 2013 року на конференції Американського геофізичного союзу група американських дослідників повідомила про те, що 10 серпня 2010 року температура повітря в одній з точок Антарктиди опускалася до -93,2 °С. Цю інформацію отримано в результаті аналізу супутникових даних НАСА - Національної аерокосмічної агенції США. Проте, на думку одного з авторів повідомлення Теда Скамбоса, зафіксована температура не буде зареєстрована в якості рекордної. Чому? Тому що вона було визначено в результаті супутникових вимірів, а не за допомогою звичайного для метеорологічних вимірювань термометра.

Відповіді решебники 7 клас з геометрії
Підручники зя новою програмою 2015 року 7 клас з образотворчого мистецтва


Категория:
2015
| Просмотров: 367 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть