загрузка...
§ 41. Географічне положення Північної Америки - 20 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 20 » § 41. Географічне положення Північної Америки
16:22
§ 41. Географічне положення Північної Америки

1. Поясни, за яким планом характеризують географічне положення материка.
2. Зроби припущення про однакові риси географічного положення Південної та Північної Америки.
Географічне положення материка. Частина світу Америка має площу 42 млн км2 і складається з двох материків: Північної Америки і Південної Америки. Площа Північної Америки понад 24 млн км2. За цим показником материк поступається лише Євразії й Африці.
Північна Америка повністю знаходиться в Західній півкулі. Вона розташована в тих же географічних широтах, що і Євразія. Крім того, ці обидва материки знаходяться в Північній півкулі.
Якими океанами омивається материк?
Береги Північної Америки місцями досить розчленовані. Особливо це стосується північно-східного узбережжя Тихого океану. Усе західне узбережжя Канади складається з безлічі заток, островів, проток. На західному узбережжі США вони майже відсутні. На півночі й півдні материка в нього глибоко врізаються Гудзонова і Мексиканська затоки. На північному заході знаходиться затока Аляска.
У порівнянні з Африкою та Австралією Північна Америка має більше півостровів: на північному сході знаходиться пів-остів Лабрадор, на північному заході - Аляска, на південному сході Флорида та Юкатан, на південному заході - Каліфорнія.
Поблизу узбережжя Північної Америки чимало й островів. Найбільші з них знаходяться на півночі. Це найбільший острів Гренландія (2,2 млн км2) - і п'ятий за величиною - Баффіно-ва Земля (512 тис. км2). Поблизу східного узбережжя материка лежить острів Ньюфаундленд. На південь від півострова Флорида - група Великих Антильських островів. На північному заході великою дугою витягнулися Алеутські острови.
Знайди на карті та підпиши на контурній карті всі ці географічні назви: острови, півострови, затоки і моря.
З півночі на південь та із заходу на схід Північна Америка простяглася більше, як на 8 000 км. Своєю формою вона нагадує трикутник, повернений гострим кінцем на південь. Така форма материка значною мірою впливає на формування кліматичних поясів і природних зон.
Велику різноманітність природних умов Північної Америки, як і Євразії, визначають великі розміри материка і його широтне простягання майже від Північного полюса до екватора.
Знайди на карті та запиши в зошит назви крайніх точок материка. Визнач їх географічні координати.
Середня смуга Північної Америки та Євразії знаходиться між 40 і 50' пн. ш. Тому в їх природі багато спільних рис. Порівнюючи, легше знаходити загальні закономірності. Тож проведемо порівняльну характеристику Північної Америки та Євразії (мал. 216).
Історія відкриття та освоєння. У Північну Америку люди прийшли пізніше, ніж на інші заселені материки планети. Ймовірно, вони переселилися сюди з Євразії через нинішню Берингову протоку майже 20-40 тис. років тому.
Америка приваблювала не лише мешканців Азії. Європейців також цікавив далекий Новий Світ. Уперше сюди потрапили нормани (або вікінги - предки сучасних норвежців), які були вправними мореплавцями. Спочатку вони допливли до Ісландії, а потім і до Гренландії. Нарешті, за п'ять століть до знаменитої подорожі Колумба, нормани досягли півострова Лабрадор і дібралися аж до Нової Шотландії. Очолював цей загін Лейф Еріксон. Він заснував тут перше поселення європейців - Вінланд. Пізніше про ці подорожі в Європі забули.
Покажи на карті шлях вікінгів. Поясни, чому саме вони першими потрапили на материк?
Знаючи на той час, що Земля має форму кулі, але не відаючи про існування ще одного материка, Колумб вирушив шукати західний шлях до казкової Індії. В серпні 1492 р. 90 сміливців на суднах «Санта Марія» (мал. 217), «Пінта» і «Нінья» вийшли в море від берегів Іспанії. 12 жовтня вони висадилися на Багамських островах. Колумб здійснив ще три подорожі до Америки, шокуючи європейців дивовижними людьми, тваринами й рослинами, яких він привозив до Європи. До кінця своїх днів Колумб був упевнений, що відкрив не новий материк, а західний шлях до Індії.
У XVI ст. жадоба до золота погнала в Новий Світ багато іспанців. Хуан Понсе де Леон уперше потрапив до Америки разом із Колумбом. У 1513 р. він очолив експедицію, яка відкрила Флориду. У 1528-1536 pp. Нуньос Кабеза де Вака проплив від Пуерто-Рико до Флориди, дослідив північне узбережжя Мексиканської затоки, досяг нинішньої столиці Мексики. Він та його супутники стали першими європейцями, які перетнули Північну Америку. Ще один іспанець Ернандо де Сото у 1541 р. першим із європейців побачив найбільшу річку Північної Америки - Міссісіпі (мал. 218).
Значний внесок у дослідження материка зробили французи. Три експедиції на материк здійснив Жак Картье (мал. 219). У 1535 p. він наніс на карту річку Святого Лаврентія, а пізніше заклав місто Монреаль. У 1608 р. Самуель де Шамплен (мал. 220) заснував першу колонію французів у Квебеку, першим досяг озера Гурон.
У 1609 році англієць Генрі Гудзон (мал. 221) пройшов уздовж східного й північно-східного узбережжя нинішніх СІЛА. У 1610-1611 pp. він дійшов до південного узбережжя затоки, яка пізніше була названа його ім'ям. У 1780 р. Олександр Маккензі (мал. 222) дослідив одну з найбільших річок Північної Америки, яка теж отримала ім'я дослідника. Через 4 роки він перетнув Скелясті гори у нинішній Канаді і вийшов до Тихого океану. У 1804-1806 pp. Льюіс і Кларк нанесли на карту й описали природу материка вздовж берегів річок Міссурі та Колумбія. Значний внесок у землеробське освоєння Північної Америки зробили українці. Перші з них з'явилися тут у другій половині XIX ст. Зараз на материку мешкає понад 3 млн. нащадків декількох хвиль переселенців з України до Америки. Українці Г. Кістяківський, І. Сікорський, Б. Гнатюк та інші зробили величезний внесок у розвиток науки й техніки США.
^Крайні точки Північної Америки: схід - мис Сент-Чарльз на узбережжі півострова Лабрадор; захід - мис Принца Уельського; північ - мис Мерчісон; південь - мис Мар'ято.
Географічне положення материка має багато спільних рис з географічним положенням Євразії.
Першими, майже за п'ять століть до Христофора Колумба, на материк потрапили нормани. У 1492 р. до багамських островів підійшли 3 іспанських судна «Санта Марія», «Пінта» і «Нінья». За іспанцями до материка вирушили французи, а згодом і англійці.
1. Порівняйте площу Північної Америки з площею інших материків, зробіть висновки.
2. Знайдіть на карті і назвіть найбільші затоки та моря материка. До басейну яких океанів вони належать?
3. Хто і коли із європейців першим потрапив до Північної Америки?
4. Поясніть причини пізнього заселення Америки людьми?
5. Підготуйте повідомлення про дослідження Америки європейцями.

Нові підручники 7 клас за програмою 2015 року з музичного мистецтва, німецької мови, інформатики, світової літератури
Відповіді ГДЗ для 7 класу з іноземної мови, історії України, геометрії, географії


Категория:
2015
| Просмотров: 355 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть