загрузка...
§ 42. Геологічна будова, рельєф, корисні копалини - 20 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 20 » § 42. Геологічна будова, рельєф, корисні копалини
16:25
§ 42. Геологічна будова, рельєф, корисні копалини

1. Пригадай теорію дрейфу материків Вегенера.
2. Який материк згідно цієї теорії є найближчим «родичем» Північної Америки?
Рельєф і геологічна будова материка. Гірські системи молодої мезозойської та кайнозойської складчастості простяглися у Північній Америці в напрямку меридіана (із півночі на південь). Такі напрямки гірських хребтів мають суттєве значення для формування клімату материка й особливостей погоди різних його частин у різні пори року.
Найвища точка Північної Америки г. Мак-Кінлі (мал. 223) (6 194 м) знаходиться на Алясці. Найбільша западина Долина Смерті (мал. 224), лежить на 86 м нижче рівня моря і знаходиться в західній частині материка, в Кордильєрах.
Характерною рисою рельефу Північної Америки є переважання рівнин, низовин і височин над гірськими системами. Гори займають приблизно третю частину материка.
Знайди на карті гірські та рівнинні території материка. Порівняй їх з територіями Південної Америки. Зроби відповідні висновки.
Особливості рельєфу Північної Америки визначаються геологічною будовою і геологічною історією материка. Він продовжує дрейфувати на захід, зминаючи свій західний край у гірські складки. Тому тут частими є землетруси й виверження вулканів. Уздовж усього західного узбережжя Північної Америки утворилися надзвичайно мальовничі гори Кордильєри (мал. 225, 226).
Так само, як і в Євразії, окремі ділянки поверхні Північної Америки опускалися и заливалися морем, про що свідчать морські поклади з різних мушлів, зубів акул, коралів на нинішньому суходолі. Сьогодні їх можна зустріти і високо в горах. Це доводить, що колись вони були дном моря. Пізніше рівна поверхня океанічного дна була припіднята і зім'ята у складки.
У формуванні низовин Північної Америки головна роль належить річкам. Особливо це стосується Міссісіпі з притоками. Розмиваючи поверхню, річка виносила в Мексиканську затоку і відкладала там величезну кількість гальки, піску й мулу. За мільйони років затока відступила на південь на сотні кілометрів. Цей процес продовжується. Міссісіпі виносить в океан 360 млн т наносів за рік. її дельта щорічно просувається в Мексиканську затоку на 100 м.
Поміркуйте і знайдіть на карті місце, де знаходилася дельта Міссісіпі 5 000 років тому?
На відміну від материків південної півкулі на рельєф північної й середньої частин материка значний вплив мало материкове зледеніння. Як і в Євразії, льодовик то наступав, то відступав, руйнуючи або вирівнюючи поверхню.
На сході материка простяглися невисокі, зруйновані гори Аппалачі з найвищою вершиною г. Мітчелл (2037 м) (мал. 227).
Своїми м'якими обрисами, густими лісами, а також висотою ці гори нагадують Українські Карпати.
Між Кордильєрами й Аппалачами простяглися поділені пагорбами Центральні рівнини. Південніше знаходиться вкрита річковими відкладеннями плоска Міссісіпська низовина.
Усе найбільш вражаюче й дивовижне в Північній Америці знаходиться в Кордильєрах. Зокрема, Долина Смерті з температуроюповітря до +57 °С і страшними вітрами пересувають по піску навіть велике каміння. Каньйон р. Колорадо вражає своєю глибиною і величчю (мал. 228). Ніби ножем річка розрізала горизонтальні шари гірських порід, які відкладалися мільйони років.
Великий Каньйон оголошено національним парком. Він про-стягся на 320 км через усе плато Колорадо. Місцями ця природна ущелина досягає глибини 2,4 км і ширини 8-25 км.
Ще одне диво природи, що вражає уяву людини, знаходиться в штаті Колорадо (СІЛА). «Сад богів» -місцевість, що дістала свою назву за мальовничість. На значній площі тут розкидано природні монументи з червоного й білого пісковику. Вражає небачена різноманітність рельєфу. Тут є і дуже тонкі скелі, що дістали назву Соборних шпилів, і скелі, що хитаються, і скелі-близнюки, і ті, що нагадують людей і тварин. Усе це зачаровує людину. Практично у кожного з'являється бажання ще хоча б раз повернутися до «Саду богів» (мал. 229).
У горах Північної Америки чимало діючих вулканів, є потужні і дуже красиві гейзери, гарячі джерела з цілющими властивостями.
Особливо багато вулканів у Мексиці. Найвеличніші з них мають незвичні для українців давні індіанські назви. Про ці вулкани складено різні легенди. Так, величезний Попокатепетль («Гора, що димить») заввишки 5 452 м, а Істаксіхуатль («Біла жінка») досягає 5 386 м. Ці вулкани знаходяться на схід від Мехіко. Недалеко від Мексиканської затоки підноситься вулкан Кофре де Шроте («Гора-скриня») і вулкан Орісаба («Гора зірки»), який є одиним із найвищих вулканів планети (5 700 м).
Корисні копалини. Північна Америка дуже багата на корисні копалини. Вражає їх розмаїття. Воно пов'язано зі складною геологічною будовою материка. В гірських районах і там, де близько до поверхні залягають магматичні й метаморфічні породи, переважають рудні корисні копалини. З історії, книжок і кінофільмів ви знаєте, що Америку не один раз вражала золота лихоманка. Особливо яскраво ці події описані у творах Джека Лондона. І зараз майже скрізь у Кордильєрах, від Аляски до Нікарагуа, є родовища золота. Ці гори надзвичайно багаті на поліметалеві руди.
У середній частині Кордильєр, на заході СІЛА, є значні поклади урану, молібденових, вольфрамових, ртутних, титанових та інших руд.
Багата на руди металів Канада. В південній найбільш дослідженій частині країни та на півострові Лабрадор знаходяться родовища залізної руди світового значення. Є золото, платина, мідь, нікель, свинець.
Багаті на залізні, марганцеві, титанові, цинкові, ванадієві та поліметалеві руди і старі Аппалачі. Значні поклади алюмінієвої сировини знайдено на Великих Антильських островах.
Найбільшими в світі є запаси горючих корисних копалин -нафти та природного газу -в Північній Америці (мал. 230).
Зона їх залягання простяглася смугою від узбережжя Північного Льодовитого океану через рівнинні ділянки центральної частини материка аж до Мексиканської затоки. Тут же є поклади природного газу, бурого й кам'яного вугілля.
Чимало родовищ у Північній Америці і нерудної сировини. Це сірка, фосфорити, кухонна й калійні солі, слюда, азбест, графіт тощо. На півострові Лабрадор знаходяться родовища рідкісного і дуже гарного оздоблювального каменю лабрадориту (мал. 231). Свою
назву він одержав від назви самого півострова. Цікаво, що зараз найбільші родовища лабрадориту виявлено і розробляється в Житомирській області України.
У рельєфі Північної Америки виділяються високі молоді гори Кордильєри (з діючими вулканами та землетрусами) на заході, старі середньовисотні гори Аппалачі -на сході та Центральні і Великі рівнини в центральній частині материка.
Значний вплив на формування рельєфу материка мають внутрішні (рухи літосферних плит) і зовнішні (вивітрювання, дія річок) процеси.
Материк багатий на поклади паливних (нафта, газ, кам'яне вугілля тощо), рудних (марганцеві, залізні, поліметалеві, золото, платина тощо), нерудних (сірка, фосфорити, слюда, азбест, графіт тощо) корисних копалин.
1. Назвіть подібні й відмінні риси рельєфу Північної і Південної Америки?
2. Знайдіть на карті найвищу точку Північної Америки та її найглибшу западину. Які особливості має рельєф Великого Каньйону?
3. Які основні чинники визначають сучасні особливості рельєфу материка?
4. Поясніть роль річок у формуванні рельєфу Північної Америки.
5. Чим гори Аппалачі нагадують Українські Карпати?
6. За допомогою карти «Геологічна будова земної кори» порівняйте будову Північної Америки, Африки та Австралії. Знайдіть спільні та відмінні риси.
7. В яких районах Північної Америки розташовані вулкани?
8. В якій частині материка пролягла смуга покладів горючих корисних копалин?

Нові підручники 7 клас за програмою 2015 року з музичного мистецтва, німецької мови, інформатики, світової літератури
Відповіді ГДЗ для 7 класу з іноземної мови, історії України, геометрії, географії


Категория:
2015
| Просмотров: 306 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть