загрузка...
§ 42. Нервова система, її значення і розвиток - 15 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 15 » § 42. Нервова система, її значення і розвиток
19:30
§ 42. Нервова система, її значення і розвиток

Нервова система і її функція. Уявимо, що в нас є можливість спостерігати ;^а оленем, який пасеться на лісній галявині, і підчас спостереження фіксувати все, що відбувається у відомих нам органах цієї тварини.
Галявина затишна, тварина пощипує травицю. Проте раптом олень насторожується і піднімає голову. Його ніздрі тремтять - він відчув запах небезпеки. Відчув запах вовка, що, схоже, зачаївся десь неподалеку. Вуха оленя нашорошилися, усе тіло напружилося. Відбулися зміни і в роботі його внутрішніх органів - серцебиття і дихання прискорилося, а травлення, навпаки, вповільнилося. Тварина водить головою з боку в бік, повертає вуха, намагаючись установити, звідки може Загрожувати небезпека. Сигнал небезпеки повторюється - і олень помічає хижака! У ту ж мить олень робить різкий скачок і вдається до швидкої втечі.
Отже, у спасінні оленя брали участь майже усі системи органів тварини, які ми вже вивчили. Органи слуху, нюху, зору отримали інформацію про небезпеку. Завдяки органам руху олень піднімав і повертав голову, вушну раковину, стрімко вбігав з галявини. Органи дихання і кровоносна система пришвидшили свою роботу, аби забезпечити організм додатковим киснем. Дія травної системи уповільнилися, аби не витрачати зайве енергію на травлення в хвилину небезпеки.
Як ці системи органів «дізналися» про інформацію,отриману органами чуття? Що примусило органи руху, дихальну й інші системи органів діяти 3 такою дивовижною координованістю?
Це завдання виконала нервова система тварини - регулятор і координатор усіх процесів її життєдіяльності. Саме до неї надійшла інформація від органу нюху, а вона оцінила її як небезпечну, на яку має від-реагувати, бо загине. Тому нервова система надіслала сигнал до інших систем організму. Отримавши його, м'язи шиї забезпечили рухи голови, а м'язи тіла напружилися. У відповідь на сигнали нервової системи відбулися і зміни в роботі всіх систем органів. Наступна інформація до нервової системи - від органа зору. 1 знову оцінка - небезпека зростає. І знову нервова система надсилає сигнал, тепер уже до м'язів кінцівок, які у відповідь приводять у рух ноги тварини. Роль нервової системи в спасінні оленя неоціненна. Вона отримала і обробила інформацію від органів чуття, вона послідовно підключала до роботи м'язи, дихальні органи, серце - регулювала їх діяльність, примушуючи працювати їх інтенсивніше. Вона координувала діяльність систем органів - у той час, коли активність рухової, а л нею і дихальної та кровоносної систем підвищувалася, діяльність травної системи пригнічувалася.
У хвилини небезпеки організм оленя спрацював як єдине ціле. І це завдяки нервовій системі, яка виконувала надзвичайно важливе для життя оленя завдання - сумування і оцінювання інформації від органів І чуття, регуляції і координації роботи усіх систем органів тварини.
Складові нервової системи. Нервова система вирішує в організмі проблеми надзвичайної складності. Тому нервова тканина (див. § 3) складається з нейронів - клітин з особливими властивостями. Навіть за зовнішністю вони дуже відрізняються від усіх інших клітин (мал. 42.1).
У більшості нейронів є округле тіло, від якого відходять численні відростки. Цим клітинам притаманна здатність утворювати, проводити і передавати електричні імпульси. Вони і є тими сигналами, за допомогою яких нервова система «керує» органами тварини, ЇЇ рухами, поведінкою тощо. З'єднуючись один з одним через відростки, нейрони утворюють мережу, по якій і передаються електричні імпульси.
Нейрони у складі нервової системи відрізняються за тим, яку роботу вони виконують. Згадаймо - олень насторожився унаслідок інформації, яка надійшла від органу нюху Нейрон, який доставив цю інформацію до мозку, називають чутливим. Л от до мязів шиї, ніг інформацію прийшла відростками рухливого нейрону.
Швидкість, з якою передаються електричні імпульси ланцюгами нейронів, вражає - вона сягає 100 м/сек. До речі середня швидкість автомобілю скаладає лише 25 м/с. Зрозуміло, чому олень зміг відреагувати на небезпеку втечею майже миттєво, адже сигнал від мозку до м'язів ніг надійшов за тисячні долі секунди.
Довгі відростки нейронів можуть об'єднуються в пучки, утворюючи нерви (мал. 42.2). До складу одного нерву можуть входити відростки як чутливих, так і рухливих нейронів.
Олень, що щінав траву на галявині, відчував всі запахи галявини, бачив кожну травинку і відчував її на смак. Інформація про ці подразники не викликала в нього різких реакцій. Але на запах вовка він зреагував досить помітно. Напевно, в нервовій системі є центр, який переробляє інформацію, вміє виокремлювати серед всіх одержаних сигналів такі, які свідчать про небезпеку для життя, та одразу реагувати на них. Такі аналітичні центри є скупченнями тіл нейронів - нервовими вузлами. Нейрони, тіла яких перебувають у вузлах, одержують імпульси від чутливих нейронів, переробляють інформацію, та передають імпульси на рухливі нейрони. В вузлах нейрони формують багато звязків один з одним і це дає змогу переробляти одержані сигнали та виробляти відповіді.
У оленя скупчення вузлів утворюють центральну нервову систему, яка складається 3 головного та спинного мозку. Нерви, по яких імпульси передаються до центральної системи і від неї, складають периферичну нервову систему.
Гуморальна регуляція. Окрім нервової системи в регуляції роботи тваринного організму бере участь ще одна система - ендокринна. Якщо мова нервової системи - електичні імпульси, то ендокринна система надсилає сигнали у вигляді речовин - гормонів, які утворюються в спеціальних органах - залозах.
Аби зрозуміти, як працюють гормони, згадаймо складний розвиток у комах з повним перетворенням. Процеси перетворення складаються з цілої низьки подій, які слідують одна за одною: спочатку з яєць вилю-плюються личинки, потім вони зростають та збільшують масу. На заваді їхньому росту стоїть жорсткий хітиновий панцир. Спеціальний гормон, який виробляється залозою в иередньогруді личинки, спричиняє скидання панцирю - линьку, і поки новий панцир не затвердіє, личинка виростає (мал. 42.3). Виділення іншого гормону спричиняє перетворення личинки на лялечку. Всі ці процеси відбуваються в комах в одну й ту саму пору кожен рік, є тривалими і потребують іншого тину регуляції, аніж миттєва регуляція нервової системи. В хребетних гормони керують ростом організму, процесами розмноження, змінами організму з віком тощо.
Разом нервова і ендокринна система керують роботою всіх систем органів і обєднують всі системи органів в єдиний ансамбль. 
1. Перечитайте ще раз опис поведінки оленя в ситуації небезпеки - воно ^ЧЛ дуже важливе. Проаналізуйте його так, аби зрозуміти у якій послідовності нервова система активувала ту або іншу систему органів оленя - регулювала їхню діяльність. Знайдіть в описі приклад того, як вона координувала діяльність систем органів.
2. З'ясуйте за текстом підручника, з яких частин складається ваша нервова система. Для цього
а) намалюйте схему нейрона, а також нерва.
б) подумайте, як може виглядати нервовий вузол, зробіть малюнок, аби проілюструвати ваше припущення, запитайте у вчителя, чи правильну схему ви зробили.
1. Чи є правильним твердження «Нервова система координує роботу систем органів»? Чи є необхідність його доповнити?
2. Поясніть, що означає вислів «Організм оленя працює як єдине ціле».
3. Навіщо нервова система сумує і оцінює інформацію, яка до неї надходить?
4. Яку роль у регуляції діяльності організму відіграють органи чуття?
5. За мал. 42.1 опишіть будову нейрону.
6. У чому відмінність між рухливим і чутливим нейроном?
7. Розкажіть про гуморальну регуляцію. Яка система органів її здійснює?
8. Чим відрізняється гуморальна регуляція від нервової?
7. Проекспериментуйте: підстрибніть тридцять разів і з'ясуйте, які зміни відбулися у вашому організмі. Проаналізуйте, як регулювала І координувала нервова система діяльність інших систем вашого організму.

Нові підручники 7 клас 2015 з предметів шкільного матеріалу - географії, біології
Решебники ГДЗ для 7 класу з геометрії, української мови


Категория:
2015
| Просмотров: 342 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть