загрузка...
§ 43. Загальні риси клімату. Кліматичні пояси і типи клімату - 20 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 20 » § 43. Загальні риси клімату. Кліматичні пояси і типи клімату
16:28
§ 43. Загальні риси клімату. Кліматичні пояси і типи клімату

1. Пригадай, що таке клімат і погода?
2. Які чинники впливають на формування клімату?
Загальні риси клімату материка. Рельєф і океанічні течії мають значно більший вплив на формування клімату і погоди Північної Америки ніж Євразії. Тільки в Північній Америці можна спостерігати поряд з холодним субарктичним субтропічний клімат. Адже між Гудзоновою Мексиканською затоками відстань лише 2,3 тис. км. Погляньте на фізичну карту материка. Ніяких перешкод у вигляді високих гір для руху повітря з півночі на південь і у зворотному напрямку немає.
Більш того, Кордильєри із заходу й Аппалачі зі сходу височать ніби стіни кімнати, а Гудзонова і Мексиканська затоки - ніби вікна з відчиненими кватирками. Утворюється протяг. Потягне повітря з півночі і далеко на півдні температура повітря різко знижується. Потягне у зворотному напрямку - і далеко на півночі стає незвично тепло. Це призводить до швидких змін погоди. Впродовж доби температура повітря змінюється інколи на 50 градусів. У нас в Україні, на щастя, такого не трапляється.
Знайди на карті затоки та гори, які впливають на формування клімату центральної частини материка.
Між Кордильєрами й Аппалачами по Великих рівнинах, як в аеродинамічній трубі, проносяться руйнівні смерчі - торнадо. Зафіксовані дні, коли протягом доби у різних частинах Великих рівнин виникало понад 150 смерчів (мал. 232).
На клімат Північної Америки великий вплив мають холодні і теплі океанічні течії. Так, східне узбережжя материка в південній його частині омиває потужна тепла течія Гольфстрім. її відгалуження проходить вздовж західного узбережжя Гренландії, значно пом'якшуючи тут клімат. У той же час холодна Лабрадорська течія омиває північно-східні береги материка. Тому тут, на географічній широті Львова, Києва й Харкова, знаходиться тайга.
Поблизу західного узбережжя материка холодна і тепла течії ніби помінялися місцями. Північна частина західного берега Північної Америки омивається теплою течією, а південна - холодною.
Знайди на карті та назви ці течії.
Течії та рельєф мають також вплив на кількість опадів і на температуру повітря на материку. Так, Гольфстрім і Аппалачі є причиною того, що південна частина східного узбережжя материка одержує за рік понад 1000 мм опадів. Ще більше їх випадає на західному й, особливо, на північно-західному узбережжі Північної Америки. В той же час, там, де до берегів Каліфорнії підходить холодна течія, опадів дуже мало. Тут панує пустельний і напівпустельний клімат, оскільки охолоджене від води повітря не піднімається вгору і в ньому не утворюються хмари, хоча тумани за таких умов можуть бути частими.
Запиши в зошит у два стовпчики назви тепліших та холодніших течій, які впливають на клімат материка.
Багато опадів (понад 3000 мм за рік) випадає і на крайньому півдні материка. Тут у субекваторіальному кліматичному поясі виділяється суха і волога пори року. Тепла течія, яка йде далеко на північ і омиває південне узбережжя Аляски, приносить сюди рекордну кількість опадів у вигляді снігу (мал. 233). Механізм цього явища досить простий. Тепла вода океану нагріває холодне повітря цих північних районів. Воно піднімається вгору. Утворюються хмари. 3 них іде сніг або дощ. В портовому містечку Валдіз на Алясці сніг може йти місяцями без перерви. Були роки, коли висота снігового покриву на околицях Валдіза досягала 12 м. При цьому частину дерев було засипано снігом повністю. Взимку на вулицях міста люди й автомашини пересуваються у снігових траншеях. Траплялося, що у гавані під вагою снігу перекидалися невеликі судна (мал. 234).
Взимку для внутрішніх районів Гренландії є характерною t °С повітря -40 °С, На Алясці в цю пору року t °С повітря може знижуватися до -60 *С і навіть нижче. На широті Києва t °С близько -6 °С у січні, у Канаді на тій же широті від -16 до -24 °С.
На узбережжі Мексиканської затоки у січні t°C повітря від +8 до +16 СС. У Мексиці і на Великих Антильських островах t°C повітря піднімається до +16...+24 °С. На крайньому півдні материка в січні перевищує +24 °С. Тут майже не -відчувається різниця між літніми й зимовими температурами.
Середні температури липня є найнижчими (нижче -8 °С) у внутрішній частині Гренландії. На північному узбережжі материка вони становлять від 0 до +8 С У середній смузі Північної Америки літо буває тепліше (від +18 °С до +24 =С). В південній частині материка - від +24 :С до +32 °С.
У Північній Америці знаходиться одне з найспекотніших місць світу - Долина Смерті. Вона знаходиться між горами Сьєрра-Невада і р. Колорадо у США. У цьому найнижчому і найбезводніпіому місці Північної Америки було зафіксовано температуру повітря +56,7 °С. Це найвищий показник в усій Західній півкулі. Зловісна назва долини пов'язана із загибеллю тут у 1849 р. партії золотошукачів, які померли від нестачі води.
Опиши кліматограми на мал. 235 та визнач тип клімату, який вони ілюструють. 
Кліматичні пояси і типи клімату. Північна Америка знаходиться в тих же географічних широтах, що і Євразія і розташована в тих же, крім екваторіального, кліматичні поясах. Весь острів Ґренландія і більша частина островів Канадського арктичного архіпелагу розміщуються в арктичному поясі. Майже вся Аляска та північна частина материка, включаючи більшу частину півострова Лабрадор - в субарктичному. Як і в Євразії, у Північній Америці найбільшу площу займає помірний кліматичний пояс. Від 40* пн. широти і до Північного тропіка простягся субтропічний пояс, південніше - тропічний. Крайню південну й найвужчу частку Північної Америки займає невеликий, за площею субекваторіальний кліматичний пояс (мал. 236).
Значний вплив на формування клімату і погоди Північної Америки мають рельєф, океанічні течії та холодний Північний Льодовитий океан.
Північна Америка знаходиться у всіх, крім екваторіального, кліматичні поясах.
1. Назвіть і покажіть на карті кліматичні пояси, в яких знаходиться Північна Америка.
2. Назвіть причину різких змін температури на материку?
3. Розкажіть про причини випадання великої кількості опадів на узбережжях материка, що омиваються теплими течіями?
4. Які чинники визначають низькі температури повітря на півночі материка?
5. Поміркуйте, чому найвища температура повітря зафіксована в Долині Смерті, а не в набагато південнішій частині Північної Америки?

Нові підручники 7 клас за програмою 2015 року з музичного мистецтва, німецької мови, інформатики, світової літератури
Відповіді ГДЗ для 7 класу з іноземної мови, історії України, геометрії, географії


Категория:
2015
| Просмотров: 386 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть