загрузка...
§ 43. Загальні схеми будови нервових систем у тварин - 15 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 15 » § 43. Загальні схеми будови нервових систем у тварин
19:32
§ 43. Загальні схеми будови нервових систем у тварин

Нервова система - це надбання тваринного світу. Вона є лише у багатоклітинних тварин. Але будова нервової системи різна в різних тварин.
Схеми будови нервової системи у тварин. У яких тварин нервова система найпростіша? У тих, що мають радіально-симетричну будову, наприклад, у кишковопорожнинних. Згадаймо про їх будову (див § 6), і стане зрозуміло - з якого би боку не надходив до них сигнал, вони здатні його сприйняти. Тому їхня нервова система є мережею з поодиноких нейронів, які взаємодіють один з одним. Щільність нейронів однакова по всьому тілу, і всі частини тіла однаково реагують на подразники. Якщо вколоти гідру голкою, то все її тіло стиснеться. Натомість, доторкнувшись до гарячого чайника ми відсмикуємо лише руку, а не все тіло.
У двобічносиметричних тварин нервові скупчення нейронів - вузли розподілені по тілу нерівномірно. Де саме у тварин з такою симетрією розташовані найбільші за розміром вузли? І в дощового черв'яка, і в рака, і в павука, і в таргана такі вузли є в передньому кінці тіла (мал. 43.1).
Адже саме там розташовано найбільше чутливих клітин або органів чуття.
Аби в деталях з'ясувати загальну схему будови нервової системи двобічносиметричних тварин, скористуємося «моделлю» - невеличким плоским червом иланарією (мал. 43.2). Добре видно, де розміщуються очі тварини - скупчення нейронів (вузли) містяться поблизу від них, оскільки інформацію, що надходить, необхідно переробляти швидко. Ці скупчення виконують в організмах двобічносиметричних безхребетних тварин роботу, подібну до тієї, яку виконує головний мозок хребетних. Від цих вузлів нервові імпульси передаються по всьому тілу через інші нейрони.
Тини будови нервової системи тварин. Гідра, як і всі кишковопорожнинні, має нервову систему дифузного типу - поодинокі нейрони, які формують мережу (мал. 43.3).
А в кільчастих червив нервова система влаштована інакше. У головному сегменті розміщується 2 крупних нервових вузли - підглоточний та надгло-точний, з'єднані між собою - «головний мозок». Крім того, на черевному боці тіла нейрони утворюють нервові вузли у кожному сегменті, з'єднані у черевний нервовий ланцюжок. Такий тин нервової системи називають вузловий (мал. 43.2 ). «Головний мозок» обробляє зорову інформацію від органів чуття, а вузли в сегментах надсилають сигнали до органів у кожному сегменті по нервах.
В членістоногих будова нервової системи майже не відрізняється від кільчастих червив: наявний черевний нервовий ланцюжок, «головний мозок» (підглоточний та надглоточний нервові вузли, з'єднані перемичками) (мал. 43.4). Нервові вузли в кожному сегменті так само як і в кільчастих червив, є само-шістю залежними від головного мозку. Багато комах, навіть втрачаючи голову з головними вузлами здатні рухатися тривалий час.
В молюсків будова нервової системи складніша. Згадайте, що молюски - асиметричні тварини. Зв'язок зі світом, пересування їм забезпечує нога, в той час як решта тіла схована під мушлею. Тому й нервові вузли зміщені до ноги і до голови з органами чуттів. Найбільш розвиненим з них є надглоточний нервовий вузол. Така нервова система має назву системи розкидано-вузлового типу (мал. 43.5).
Але найбільш складною серед безхребетних є будова нервової системи в головоногих молюсків. Пригадайте, яку складну будову мають очі молюсків, які ці тварини вправно полюють, якими підступними можуть бути. Для обробки такої інформації і формування складних форм поведінки иотрабні великі нервові вузли. В головоногих нервові вузли дуже великі і іноді зливаються в одну нервову масу - справжній головний мозок. Саме завдяки розвиненій нервовій системі головоногі здійснюють далекі міграції, виконують складні шлюбні ритуали, здатні до навчання.
Серед представників хребетних тварин організація нервової системи менш різноманітна, ніж серед безхребетних. Хребетні мають нервову систему трубчастого типу (мал. 43.6). В передній частині тіла в них є головний мозок, з'єднаний зі спинним. Спинний МОЗОК тягнеться вздовж всього тіла. Спинний та головний мозки складають центральну нервову систему, а нерви, які відходять від спинного та головного мозків складають периферичну нервову систему.
В ряду хребетних тварин від риб до ссавців спинний мозок мало змінюється, а ось зміни головного мозку важко не помітити (мал. 43.7)! Примітивні хребетні круглороті мають три відділи в головному мозку. Кожний віділ збирає інформацію від певних органів чуття: задній відділ - від органів дотику, середній - від органів зору, а передній від - нюху. Через те, що круглороті - водні тварини, для них важливіші чуття дотику, тому задній відділ мозку в них найбільш розвинений. Ві же виконує роль координуючого центру.
В риб відбувається ускладнення в будові головного мозку порівняно з круглоротими. Передній мозок розділяється на передній та проміжний, а задній - на задній і мозочок. Виокремлення проміжного мозку повязано з наявністю в ньому центру аналізу глибини та напряму потоку води, а мозочок є центром регуляції роботи мязів, сприйняття сили тяжіння й координації рухів. В хижих риб в середньому мозку розвинені центри сприйняття зорової та слухової інформації, яка необхідні для полювання. В усіх риб середній мозк є головним центром. В амфібій порівняно з рибами наоуває розвитку передній мозок, а ось мозочок розвинений гірше. Риби майже все життя проводять в русі, до того ж рух будується з урахуванням глибини, сили і напряму потоку води. В амфібій рухи більш одноманітні і багато часу вони взагалі нерухомі. Також, як і вриб головним центром управління є середній мозок.
В рептилій передній мозок набуває ще більшого розвитку в звязку виходом на суходіл. На поверхні переднього мозку зявляються скупчення тіл нейронів - кора. Мозочок розвинений краще, ніж в амфібій, розділений на долі. В рептилій з гострим зором - змій добре розвинені зорові центри в проміжному мозку.
В птахів та ссавців об'єм головного мозку більший ніж в амфібій і рептилій, але за рахунок різних струткру. Мозочок, відповідальний за складні рухи в польоті, вибір напряму та координацію набуває значного розвитку в птахів.
В ссавців збільшується нлощи кори - покриву переднього мозку, причому це збільшення відбувається за рахунок утворення складок та наповзання переднього мозку на всі інші відділи. Якщо подивитися на мозок ссавця збоку, то побачимо лише передній мозок, оскільки всі інші структури закриті ним.
Кора переднього мозку в ссавців - вищий орган управління роботою органів і поведінкою, а аналізом чуттєвої інформації зайняті інші відділи мозку.
Якщо в риби співвідношення маси мозку спинного до головного t 1:1, то в людини таке співвідношення складає 1:35. Розвиток головного мозку, а особливого його переднього відділу, забезпечив ссавцям та птахам високий рівень пристосованості до складних умов середовища, здатність опановувати різноманітні середовища та формувати складні форми поведінки, навчання
Будова і функції спинного мозку не дуже різняться між різними хребетними. Спинний мозок відповідальний за швидку переробку інформації про подразники, які не потребують складних відповідей. Отже руку від гарячого чайника ви відсмикуєте якраз завдяки роботі спинного мозку, аж ніяк не головного. Спинний мозок відповідальний за підтримку пози тіла, нескладні рухи, хода,6іг.
1. До кожної частини параграфу придумайте по два запитання і задайте їх товаришу. Нехай він відповість на ваші запитання, а ви перевірите його за підручником.
2. Розгляньте малюнки до другої частини параграфу і знайдіть за їхньою допомогою відмінності між нервовими системами різних типів.
1. Чому у двобічносиметричних тварин немає нервових систем дифузного типу?
2. Поясніть, чому вузли безхребетних тварин часто називають «мозком».
3. Як пов'язана будова «мозку» головоногих з особливостями їх поведінки?
4. Чому про нервову систему хребетних кажуть, що вона трубчастого типу?
5. Які центри регуляції розташовані в проміжному мозку риб?
6. У кого - у риб або у рептилій - мозок розвинений краще? Як пов'язано це з їхніми рухами?
7. У чому відмінність між завданнями, за які відповідають головний і спинний мозок?

Нові підручники 7 клас 2015 з предметів шкільного матеріалу - географії, біології
Решебники ГДЗ для 7 класу з геометрії, української мови


Категория:
2015
| Просмотров: 368 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть