загрузка...
§ 44. Розмноження тварин - 15 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 15 » § 44. Розмноження тварин
19:33
§ 44. Розмноження тварин

Тварини добре пристосовані до середовища свого існування. Усі системи органів тваринного організму влаштовані таким чином, щоб забезпечити тварині достатньо довге та успішне життя. Проте кожна тварина рано чи пізно помирає, тож усі види тварин прагнуть розмножитися і залишити по собі нащадків.
Види розмноження. Для більшості тварин характерне статеве розмноження з використанням статевих клітин, або гамет. Самці тварин утворюють сперматозоїди - дрібні і рухливі статеві клітини (мал. 44.1. а). Самиці утворюють яйцеклітини - великі за розміром та нерухливі клітини, що містять запас поживних речовин для розвитку потомства (мал. 44.1. б). Коли сперматозоїд зливається з яйцеклітиною, утворюється зигота, 3 якої розвивається новий організм, що успадковує ознаки як від батька, так і від матері.
З ботаніки ви знаєте, що багато рослин здатні розмножуватися вегетативним шляхом, при якому нові організми утворюються з окремих частин тіла вже існуючої особини. Статеві клітини при цьому не використовуються, тому такий спосіб розмноження можна віднести до безстатевого розмноження. Для тварин вегетативне розмноження не є типовим, і в тварин, в яких воно трапляється (мал. 44.1. в), воно, зазвичай, чергується зі статевим.
Самці і самиці. Для утворення статевих клітин та забезпечення процесу запліднення в тварин існує репродуктивна, або статева система. Будова її різниться у залежності від способу розмноження, але загальна схема в усіх подібна. Чоловіча статева система включає в себе сім'яники, в яких дозрівають сперматозоїди та сім'япроводи, якими вони виводяться назовні. Жіноча статева система містить яєчники, в яких дозрівають яйцеклітини, а також яйцеводи, потрібні для їх виведення. В деяких тварин, наприклад, ссавців, всередині репродуктивних органів самиць відбувається ще й розвиток зародків наступного покоління, тож вони мають орган для виношування зародків - матку. Крім цих, головних, органів до складу репродуктивної системи можуть входити різноманітні допоміжні залози, а також пристрої для перенесення статевих клітин (мал. 44.2). В хребетних тварин репродуктивна система тісно пов'язана з видільною і утворює єдиний сечостатевий апарат. В амфібій, хрящових риб, рептилій, птахів статева система має, крім того, зв'язок із травною, адже вона відкривається до клоаки.
На відміну від травної, видільної, кровоносної та інших систем організму, репродуктивна система починає виконувати свою функцію не одразу після появи організму на світ, а лише з певного періоду часу, який називають статевим дозріванням.
В багатьох видів тварин, наприклад в синиць або в крокодилів, самців дуже важко відрізнити від самиць, адже вони відрізняються тільки будовою репродуктивної системи. В інших тварин самці і самиці мають значні відмінності у будові тіла, розмірах, поведінці тощо (мал. 44.3). Це називають статевим диморфізмом.
Запліднення. Злиття сперматозоїда з яйцеклітиною називають заплідненням. У водних молюсків, безхвостих амфібій, кісткових риб та багатьох інших водних тварин воно відбувається у навколишньому середовищі: самиця випускає назовні яйцеклітини, а самець - сперматозоїди і вони зливаються просто у воді. Це - зовнішнє запліднення (мал. 44.4 Л). Для більшості наземних і деяких водних тварин характерна копуляція (спаровування), під час якої сперматозоїди потрапляють до статевої системи самиці, де знаходять яйцеклітини та зливаються з ними. Це - внутрішнє запліднення (мал. 44.4 б).
Заплідненню часто передують шлюбні ритуали (мал. 44.5). Наприклад, в оленів самці влаштовують змагання за самиць, буцаючись рогами. В птахів наметників самці будують вишукані споруди і самиця обирає того, чия будівля її найбільше вразила. В деяких павуків самець приносить самиці їжу. В журавлів самець і самиця танцюють складний шлюбний танець. Детальніше про статеву поведінку ви дізнаєтеся з розділу «Поведінка тварин».
Варто підкреслити, що фізичний контакт між самцем та самицею не с обов'язковою ознакою внутрішнього запліднення, і навпаки. Наприклад, в жаб самці хапають самиць, міцно обіймають їх і довгий час ніби їздять на них верхи, але запліднення У них - зовнішнє. А от у деяких восьминогів, у яких запліднення внутрішнє, самець може і не зустрічатися із самицею: від нього відривається окреме щупальце, яке саме плаває, знаходить самицю і запліднює ЇЇ.
Для багатьох червів та молюсків характерний гермафродитизм - явище, при якому одна особина може бути самцем і самицею одночасно (тобто має і чоловічу, і жіночу статеву системи). В паразитичних червів, таких як сисуни чи ціп'яки, можливе самозапліднення, але більшість гермафродитів все ж потребує партнера для розмноження, і дві особини запліднюють одна одну (мал. 44.4 в).
Існують організми, в яких має місце партеногенез, тобто потомство розвивається з незанліднених яйцеклітин. Наприклад, у дафній (дрібних ракоподібних) більшість особин виникає завдяки партеногенезу самиць, а самці і нормальне статеве розмноження з'являються лише за несприятливих погодних умов. В бджіл нащадки можуть розвиватися як з запліднених яйцеклітин, так і шляхом партеногенезу: якщо запліднити яйцеклітину, з неї розів'ється робоча бджола, або матка, а якщо ні - самець бджоли, трутень. Трапляється партеногенез і серед хребетних, наприклад в скельних ящірок (мал. 44.4 г). В цих рептилій взагалі не буває самців, лише - самиці, які відкладають яйця без запліднення. 
1. Уважно розгляньте, як побудована статева система собаки (мал. 44.2). Подумайте, чим відрізняються від неї статева система риби або жаби. З чим пов'язані ці відмінності?
2. Знайдіть у тексті параграфу описи партеногенезу і гермафродитизму.
У чому різниця між цими явищами? Спробуйте пояснити її товаришеві. Хто з вас зможе назвати більше тварин, для яких ці явища властиві?
1. Що таке статеві клітини?
2. Наведіть приклади шлюбних ритуалів у тварин.
3. Що таке запліднення?
4. Для чого потрібні яєчники?
5. Коли настає статеве дозрівання в різних тварин?
6. Чому в тварин, які розмножуються на суходолі, не буває зовнішнього запліднення?
7. Яке значення має статевий диморфізм?
«СТРАТЕГІЇ РОЗМНОЖЕННЯ»
Усі тварини прагнуть успішно розмножуватися і залишати по собі нащадків, але йдуть до цієї мети різними шляхами. Іншими словами, стратегія розмноження тварин може бути різною.
Зокрема, одні тварини намагаються дати життя якомога більшій кількості нащадків. Наприклад, луна-риба може відкласти аж до 300 мільйонів ікринок, а паразитичний черв ціп'як - до 600 мільйонів яєць за рік. Проте з усіх цих мільйонів виживають лише одиниці, а більшість - гине. В великих ссавців (слони, тигри, ведмеді, людиноподібні мавпи) стратега - прямо протилежна. Дитинчат в них зовсім небагато, але за кожним з них ретельно наглядають та оберігають, тому кожен має великі шанси на виживання.
Деякі тварини, наприклад більшість комах та лососеві риби, розмножуються лише один раз за усе життя, після чого гинуть. В інших тварин періодично повторюється сезон розмноження, під час якого усі особини розмножуються. Наприклад, у більшості птахів він починається навесні. Нарешті, є види, що здатні до розмноження майже постійно, наприклад свійські собаки.
В низки тварин, включаючи людей, вовків і голубів, має місце моногамія (коли один самець парується з однією самицею), проте для світу тварин - це рідкісне явище. У більшості видів нормою є полігамія (як правило - коли один самець має статеві відносини з багатьма самицями, рідше - навпаки). Наприклад, усім відомі ирайди левів, у яких може бути один-два дорослих самця і багато левиць. У соціальних комах (бджоли, оси, мурахи тощо), а також у голих землекопів (з числа ссавців) розмножуються лише деякі особини: "цариця" та самці, що ЇЇ запліднюють.
Як ви вже знаєте, зазвичай, організм тварини походить від однієї єдиної клітини - зиготи, яка утворюється в результаті запліднення. З цієї клітини поступово розвивається зародок (ембріон), а згодом і цілісний організм, готовий до самостійного існування в навколишньому середовищі. За рахунок чого і як відбувається цей розвиток?

Нові підручники 7 клас 2015 з предметів шкільного матеріалу - географії, біології
Решебники ГДЗ для 7 класу з геометрії, української мови


Категория:
2015
| Просмотров: 404 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть