загрузка...
§ 44. Води суходолу Північної Америки - 20 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 20 » § 44. Води суходолу Північної Америки
16:30
§ 44. Води суходолу Північної Америки

1. Пригадай географічне положення найбільших річок Африки та Південної Америки.
2. Поясни, що таке річкова система та басейн річки?
Води суходолу. Річки. Водоспади. У Північній Америці протікають повноводні річки, що належать до найбільших у світі. Тут багато великих озер. Значні ділянки вкриті гірськими і материковими льодовиками, багатими на ресурси підземні води, великими площі боліт.
Найбільшою річкою Північної Америки є Міссісіпі з притокою Міссурі (6020 км). За довжиною Міссісіпі у світі поступається лише трьом річкам - Нілу, Амазонці та Янцзи. Річка збирає воду з площі близько 3,3 млн км2. її притоки Міссурі та Арканзас є довшими за наш Дніпро. Найбільша ліва притока Огайо виносить води у Міссісіпі майже у 5 разів більше за Дніпро.
Знайди на карті річки Міссісіпі, Ніл, Амазонка, Янцзи, Дніпро. Поясни, де вони знаходяться та до басейну яких океанів несуть свої води.
У перекладі з мови місцевих індіанців Міссісіпі означає «велика річка». Найбільше води вона отримує від дощів. Великі зливи на Великих рівнинах призводять до катастрофічних паво дків. Різко піднімається рівень води і під час танення снігів в Аппалачах. Тому в середній і нижній течії річки побудовано багато дамб, які рятують жителів прибережних поселень від раптової повені (мал. 237).
На початку XX ст. Міссісіпі разом із Міссурі вважалася найдовшою річкою світу. Але для поліпшення судноплавства американці штучно вирівняли річище і довжина річки скоротилася на декілька сотень кілометрів.
Як Дніпро для України, Міссісіпі для американців не просто річка, а символ Америки. Як українська нація виникла навколо Дніпра, так і набагато молодша американська нація утворилася по берегах Міссісіпі.
Другою за довжиною (4 240 км) і водністю річкою Північної Америки є Маккензі. Серед інших річок материка необхідно виділити Юкон, який тече Аляскою і має довжину 3185 км. Він впадає в Тихий океан. На півдні Північної Америки на кордоні США і Мексики протікає річка Ріо-Гранде (3030 км). На південному заході й заході знаходяться дві гірські річки Колорадо (2330 км) і Колумбія (1950 км).
У північній і східній частинах материка великі річки з'єднують між собою озера або беруть із них початок і впадають в океан, наприклад, Ніагара, Святого Лаврентія, Нельсон, Маккензі тощо.
Ніагара несе води з озера Ері в озеро Онтаріо. На ній знаходиться одне з див природи нашої планети - Ніагарський водоспад. Ширина річки в районі водоспаду перевищує 1 км. Висота водоспаду - близько 50 м. Глибина річки в місці падіння потоку води біля підніжжя водоспаду досягає 55 м. Довжина Ніагари - лише 56 км, але вона переносить втричі більшу масу води ніж виносить у Чорне море Дніпро (мал. 238).
За останню тисячу років Ні-агарський водоспад змістився на 11 км від свого початкового місця знаходження. Величезні маси води поступово руйнують кам'яний уступ. До середини XX ст. водоспад відступав із швидкістю один метр на рік. Після спорудження ГЕС ця швидкість зменшилася до 36 см за кожні 10 років.
Підпиши в контурній карті річки Північної Америки та Ніагарський водоспад.
Озера та озерні системи. В Північній Америці знаходиться більше великих прісноводних озер, ніж на будь-якому іншому материку. Серед них виділяється найбільше за площею прісноводне озеро світу Верхнє (82,4 тис. км2). Його площа дорівнює площі 3-4 областей України. Глибина озера сягає до 406 м. Не набагато поступаються - йому й інші Великі Американські озера - Гурон і Мічиган. Довкола цих великих озер знаходиться безліч інших, значно менших. Так, в американському штаті Мічиган їх 440 (мал. 239).
Великі озера розташовані і в Канаді. Наприклад, Велике Ведмеже озеро за площею дорівнює нашій Одеській області, Велике Невільниче озеро - Житомирській області, Вінніпег - Кримському півострову.
Льодовики та болота. Значна кількість прісної води у замерзлому стані знаходиться в Північній Америці на островах Північного Льодовитого океану та у високогір'ях. На Гренландії льодовиками вкрито понад 1,8 млн. км2 території (мал. 240). Середня товщина льодовика на острові становить 2300 м, найбільша - 3400 м. Льодовий покрив знаходиться у постійному русі у напрямку до узбережжя. Тут від нього відколюються велетенські шматки - айсберги, які дрейфують далеко на південь. Один із таких айсбергів став причиною загибелі знаменитого корабля «Титанік».
Льодовики покривають також значну частину островів Канадського Арктичного архіпелагу, особливо Елсмір та Баффіно-ва Земля.
Поясни, чому острова на півночі материка вкриті льодовиками.
На півдні Аляски у горах знаходяться найвищі вершини материка і наймогутніші льодовики. Окремі льодовики спускаються до рівня океану в затоку Аляска. Є льодовики на Береговому хребті в Канаді, на окремих вершинах Скелястих гір і вулканах Мексики.
Значні площі в Північній Америці заболочені. Особливо багато боліт на півночі материка. Багаторічна мерзлота не дає просочуватися воді вглиб землі й вона застоюється на поверхні. Великі ділянки боліт є і в південних районах материка, особливо на півостровах Флорида і Юкатан.
Північна Америка багата на повноводні річки з водоспадами, великі озера, ділянки, вкриті гірськими і материковими льодовиками, підземні води та болота.
Внутрішні води материка належать до басейну трьох океанів: Тихого, Атлантичного та Північного Льодовитого. Незначні території Кордильєр належать до басейну внутрішнього стоку.
На цьому материку більше великих прісноводних озер, ніж на будь-якому іншому.
Острів Гренландія та значна частина островів Канадського Арктичного архіпелагу вкриті льодовиками.
1. Схарактеризуйте основний тип живлення та характер течії річки Міссісіпі.
2. Поясніть причини, за яких Міссісіпі втратила статус найдовшої річки світу?
3. Які річки Північної Америки з'єднують озера або беруть із них початок?
4. Чому і як НІагарський водоспад змінює своє географічне положення?
5. За картами атласу встановіть, які річки і до басейну яких океанів несуть свої води.
6. Знайдіть, назвіть і покажіть на карті найбільші озера материка.
7. Де і чому зосереджені найбільші льодовики Північної Америки?
8. Назвіть основні причини утворення боліт у різних частинах Північної Америки.

Нові підручники 7 клас за програмою 2015 року з музичного мистецтва, німецької мови, інформатики, світової літератури
Відповіді ГДЗ для 7 класу з іноземної мови, історії України, геометрії, географії


Категория:
2015
| Просмотров: 413 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть