загрузка...
§ 45. Природні зони арктичного, субарктичного й помірного кліматичних поясів - 20 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 20 » § 45. Природні зони арктичного, субарктичного й помірного кліматичних поясів
16:52
§ 45. Природні зони арктичного, субарктичного й помірного кліматичних поясів

1. В яких кліматичних поясах розташована Африка? 
2. Який кліматичний пояс розташовано на крайній півночі Південної Америки?
Природна зона арктичних пустель знаходиться в арктичному поясі. Назва зони говорить сама за себе. Більша частина цієї території - Гренландія й острови Канадського Арктичного архіпелагу, вкриті кригою й снігом. Тут випадає мало опадів, 100-200 мм на рік. Узимку середня t °С повітря в січні є нижчою -32 °С. Навіть у липні на більшій частині Гренландії вона нижче 0 "С, а на островах Канадського Арктичного архіпелагу - від 0 до -8 "С. Узимку тут панує полярна ніч, а влітку - полярний день. Сніг і крига відбивають сонячне проміння і засліплюють людину, тому місцеві жителі - ескімоси, здавна винайшли спеціальні сонцезахисні окуляри.
В яких природних зонах розташована Північна Америка.
Дуже бідною й розрідженою є У місцях, які влітку звільняються від снігу мохово-лишайникова рослинність У місцях, які влітку звільняються від снігу. Усе живе лине до води, де рибою ласують тюлені й моржі, а вони, у свою чергу, є їжею для найбільшого хижака півночі - білого ведмедя (мал. 241).
У Гренландії і на островах Канадського Арктичного архіпелагу водиться вівцебик (мал. 242). Маса його тіла - до 300 кг. У холці він досягає висоти 1,1м. Довжина тіла, покритого довгим і густим хутром, становить 2,5 м. Здається, що на тварину накинули зверху величезну ковдру. Незвичайними єу вівцебиків і роги. На зовнішній вигляд і спосіб життя цих тварин наклали відбиток найсуворіші у світі природні умови, в яких вони живуть.
Табуни з 20-30 особин у разі виникнення небезпеки заганяють своїх малят у середину. Дорослі тварини виставляють роги в бік нападників. Це ефективно у боротьбі з вовками, а не з людиною. Тварини стоять на одному місці, за ними не треба бігати і можна розстрілювати майже впритул. На місці тварини, що впала, стає нова. Раніше так знищували весь табун. Нині вівцебики знаходяться під охороною.
На Канадському Арктичному архіпелазі водиться ще одна рідкісна тварина - арктичний вовк (мал. 243). Про його кмітливість розповідають легенди. Улітку арктичні вовки граційно перескакують в пошуках їжі із крижини на крижину, які коливаються, зіштовхуються, чіпляються одна за одну. Ніяка інша наземна тварина на таке не здатна. 
Як тварини пристосувалися до життя в кліматичних умовах арктики?
Тундра й лісотундра. Південніше у субарктичному кліматичному поясі розташовані тундра й лісотундра. Зона тундри займає північну частину Аляски, узбережжя моря Боффорта та Гудзонової затоки. Тут на тундрово-болотних ґрунтах ростуть мохи й лишайники. Південніше з'являються чагарники. Скрізь панує багатовікова мерзлота.
Рослинний і тваринний світ зони тундри пристосувався до її суворих природних умов. Рослинність тут низькоросла, стелиться землею і в люті зими, ніби ковдрою, вкривається снігом. Мохи, лишайники, чагарники, карликові дерева є їжею для багатьох тварин, особливо північного оленя карібу. Його широкі копита не провалюються у сніг. Ними він добуває собі їжу з-під снігу. Серед мохів і лишайників, у чагарниках знаходить собі поживу лемінг (мал. 244).
Зона лісотундри займає долину річки Юкон на Алясці, від гирла річки Маккензі простягається на південний схід уздовж південного узбережжя Гудзонової затоки і займає і всю середню частину півострова Лабрадор. У Північній Америці вона найдалі у світі опускається на південь. У Канаді вона майже досягає географічної широти Києва. 
Зона хвойних лісів - тайга. Помірний кліматичний пояс займає в Північній Америці, як і в Євразії, найбільшу площу. Найбільше тут і природних зон. На півночі помірного поясу суцільною смугою з північного заходу на південний схід простяглася зона хвойних лісів - тайга. Влітку t =C повітря тут перевищує +16 "С, а взимку коливається від -16 "С до -24 "С. Кількість опадів із заходу на схід зростає від 250 мм до 1000-2000 мм на острові Ньюфаундленд. На бідних підзолистих ґрунтах тут росте багато типово американських видів хвойних дерев: різні види сосен, біла й чорна ялини, бальзамічна ялиця, американська модрина. На західному узбережжі Канади, по схилах гір і долинах річок, ростуть ситхінська ялина, дугласова ялиця, західна туя і різні види сосен (мал. 245).
Тваринний світ зони тайги Північної Америки має багато спільного з тваринним світом Євразії. Тут зустрічаються лосі, олені вапіті, куниці, канадська рись, бурий ведмідь, лісовий бізон, скунс (мал. 246).
Чому рослинний і тваринний світ Північної Америки та Євразії схожі?
Південніше озера Вінніпег та довкола Великих Американських озер із заходу на схід проходить зона мішаних лісів. Узимку й улітку тут тепліше і дещо вологіше, ніж у зоні тайги.
Південніше зони мішаних лісів у Північній Америці природні зони простяглися не в широтному напрямі, а в меридіональному, що характерне тільки для Північної Америки. Тут природні зони широколистих лісів, лісостепів, степів, напівпустель і пустель знаходяться у двох кліматичних поясах - помірному й субтропічному.
Знайди на карті ці природні зони та поясни причини їх меридіонального розташування в центральній частині материка.
Зона широколистих лісів помірного кліматичного поясу простяглася по обидва боки Аппалачів. Узимку тут середня t °С повітря - близько ОС, а влітку перевищує +24 °С. Опадів випадає багато (1000-2000 мм). За таких сприятливих для росту дерев умов, виросли густі ліси з великим розмаїттям рослин: десятки видів дуба, каштанів, буків, лип, кленів, листопадні магнолії (мал. 247). Навесні будь-кого вразить цвітіння знаменитого тюльпанного дерева (мал. 248).
У західному напрямі річна кількість опадів спочатку знижується до 500-1000 мм. Тут панують лісостепи. Ще західніше кількість опадів зменшується до 250-500 мм. У цьому районі з півночі на південь простяглися степи. У внутрішніх районах Кордильєр опадів ще менше 100-250 мм. Це напівпустелі й пустелі помірного кліматичного поясу.
Зони лісостепів і степів витягнулися вздовж меридіана від верхів'я річки Атабаски до узбережжя Мексиканської затоки. У минулому різнотравні лучні степи чергувалися тут із дрібнолистими лісами. Сьогодні це поля сільськогосподарських культур. Те ж саме можна сказати і про розміщені західніше степи, які американці називають преріями. Колись тут до горизонту на тисячі
миль хвилювалися, як море, ковила, пирій, бізонова трава. Ще у XIX ст. мільйонні табуни бізонів, рухаючись степами, на багато годин зупиняли рух потягів. Тварин, у холці висотою близько 2,5 м і вагою 1400 кг, знищували сотнями тисяч, навіть не використовуючи м'яса.
Зараз бізони збереглися лише у заповідниках (мал. 220).
У гірських районах мешкають антилопа вилоріг і олень мазам. Добре пристосувалися до життя на сільськогосподарських ланах чисельні гризуни (ховрахи, лучні собачки, степові тхори, борсуки тощо). Є койоти (степові вовки) і лисиці.
У пустелях і напівпустелях багато плазунів, ящірок, трапляється степовий удав. Знаменита гримуча змія, сприймаючи дуже слабкі коливання температури (близько 0,1 градуса), відчуває наближення навіть невеликої теплокровної тварини, яка служить для неї здобиччю. При наближенні великої тварини чи людини, які змії «не по зубах» вона попереджує про свою присутність шумом рогових пластинок на кінці хвоста, ніби промовляє: «Я тут лежу. Я отруйна змія, обійди мене» {мал. 250).
На заході помірного кліматичного поясу в гірських районах поблизу узбережжя Тихого океану в штатах Ореґон і Каліфорнія росте сосна Ламберта. Діаметр її стовбура перевищує 1 метр, могутня крона досягає більше 50 метрів заввишки. Але кого тут здивуєш такою висотою? Велетенські секвої набагато більші. Сосна Ламберта, хоча і поступається багатьом деревам СІЛА висотою, але має найбільші у світі довжиною більше півметра шишки (мал. 251).
На пічночі материка знаходяться арктичні пустелі, де узимку панує полярна ніч, а влітку - полярний день.
Південніше в тундрі й лісотундрі на тундрово-болотних ґрунтах ростуть мохи й лишайники і панує багатовікова мерзлота.
Південніше тундри і лісотундри, в зоні тайги на бідних підзолистих ґрунтах росте багато типово американських видів хвойних дерев.
Південніше зони лісів у Північній Америці природні зони широколистих лісів, лісостепів, степів, напівпустель і пустель простяглися не в напрямі із заходу на схід, а із півночі на південь. Це явище характерне тільки для Північної Америки.
1. Поясни, як пристосувалися тварини до життя в екстремальних умовах крайньої півночі в зоні арктичних пустель?
2. Як пристосувалися рослини й тварини до життя у тундрі?
3. Який кліматичний пояс у Північній Америці займає найбільшу площу? Які природні зони розташовані в ньому?
4. Знайдіть на карті зону мішаних лісів. В чому особливості її природи?
5. Які природні зони материка простяглися в меридіональному напрямі і чому?
6. Поясніть, як змінилися природні зоні помірного кліматичного поясу під впливом господарської діяльності людини?

Нові підручники 7 клас за програмою 2015 року з музичного мистецтва, німецької мови, інформатики, світової літератури
Відповіді ГДЗ для 7 класу з іноземної мови, історії України, геометрії, географії


Категория:
2015
| Просмотров: 341 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть