загрузка...
§ 45. Розвиток тварин - 15 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 15 » § 45. Розвиток тварин
19:35
§ 45. Розвиток тварин

Живородні та яйцекладні. Відомо, що сперматозоїд та яйцеклітина, З яких утворюється зигота, несуть у своїх ядрах спадкову інформацію, керуючись якою новостворений організм сам себе будує. Але самої лише інформації - недостатньо. Потрібні ще поживні речовини, з яких цей організм буде брати енергію та матеріали для росту і розвитку.
Джерело поживних речовин може бути різним. Більшість видів тварин покладається на запас речовин, зроблений у яйцеклітині. Треба визнати, він може бути доволі значним. Ми, люди, із задоволенням їмо риб'ячу ікру та пташині яйця - саме через те, що вони дуже поживні. Але та група тварин, до якої належимо ми самі - ссавці - пішла іншим шляхом. В нас, а також в низки інших груп (зокрема - деяких акул) зародок може постійно отримувати поживні речовини з організму матері, тож власні запаси яйцеклітин є набагато меншими.
Добре відомий поділ тварин на живородних та яйцекладних (мал.45.1,45.2). Кожен, хто був у селі, знає, що гуска виводиться з яйця, а теля - народжується з тіла корови. Проте, насправді, різноманіття форм розвитку є дещо більшим. Візьмемо для прикладу удавів. На відміну від багатьох інших змій (зокрема, дуже схожих на них пітонів) вони не відкладають яєць, а народжують живих дитинчат. Однак це живородіння є несправжнім, не таким як в ссавців. Зародки удавів не отримують додаткового живлення від організму матері і розвиваються за рахунок поживних речовин всередині яєць - так само як і в інших змій. Це - приклад так званого яйцсживонароджсння.
Амніоти та пристосування до наземного середовища. Особливості будови яйця можуть мати вирішальне значення для пристосування до того чи іншого способу життя. Порівняємо як відбувається розмноження і розвиток двох хребетних тварин, що мешкають в Україні: сірої ропухи (з числа амфібій) та прудкої ящірки (з числа рептилій). Ропуха мешкає на суходолі: в лісах, парках, на полях. Вона вміє плавати, проте до води заходить неохоче і більше полюбляє порівняно сухі місця. Тим не менше, для розмноження ропухам доводиться йти в водойми, адже ікра, яку вони відкладають, має дуже тонку оболонку і не може розвиватися без води. У ящірки - не так. їй не треба йти до води, тому що яйця, які вона відкладає, пристосовані до розвитку на суходолі.
Що ж дозволяє яйцям прудкої ящірки розвиватися поза водою? Перше за все, яйця ящірки мають більш-менш товсту шкаралупу; яка пропускає повітря, але не дає яйцю швидко втрачати воду По-друге, у зародка ящірки розвиваються спеціальні тимчасові органи: амніон, хоріон та алантоїс (мал. 45.4 а). Амніон - це пухир з рідиною, що оточує зародок, захищає його від пошкоджень, і не дає йому пересохнути. Алантоїс - це мішок, у якому накопичуються шкідливі продукти обміну зародка. Хоріон - це навколишня оболонка, яка оточує зародок і разом із алантоїсом бере участь у газообміні. Крім того, зародок має жовтковий мішок, з якого поглинає поживні речовини.
Яйце, в якому зародок має перелічені тимчасові органи, називають амніотичним яйцем, а хребетних тварин,в яких такі органи бувають - амніотами. До амніот належать плазуни, птахи та, як не дивно, ссавці. Звичайно, ссавці, крім качкодзьоба та єхидни, не відкладають яєць, а народжують дитинчат, тому і функції зародкових органів в них - дещо інші (мал. 45.4 б). Хоріон ссавців формує плаценту - орган, що забезпечує обмін речовинами між матір'ю і зародком, а з алантоїсу утворюється иуновина, що сполучає зародок з плацентою. Жовтковий мішок ссавцям майже не потрібен, тому він у них недорозвинутий.
Хід розвитку. Де б не відбувався розвиток - в яйці або в материнському організмі, в тих чи інших оболонках - зародок мас пройти через певні стадії. Спершу з однієї клітини утворюється багатоклітинний організм. Потім поступово формуються різні частини тіла, органи й тканини та відбувається ріст зародку. Нарешті сформований організм народжується чи виходить з яйця.
Розглянемо розвиток на тому прикладі, на якому його вивчав ще «батько біології» Аристотель - на прикладі курки. Більшість яєць, які продають у магазинах - незанліднені, тож з них курчата не виводяться. Але, якщо узяти яйце від домашньої курки, можна спостерігати за розвитком.
Куряче яйце (мал. 45.5) вкрито міцною шкарлуиою. Вона захищає організм, що розвивається від пошкоджень та інфекцій, проте пропускає кисень, який потрібен для дихання зародка. Під шкарлуиою знаходяться тонкі плівки, а під ними - рідкий білок. Всередині яйця розташований жовток, підвішений на канатиках (халазах). Білок і жовток містять поживні речовини, необхідні для розвитку. З тупого кінця яйце має повітряну камеру, яка використовується для дихання курчати в останні дні розвитку.
Коли курка відкладає яйце, майбутнє курча має вигляд крапки, маленького диска на поверхні жовтка. Якщо яйце нагрівається (від тепла курки чи спеціального пристрою - інкубатору), з цього диска за декілька днів утворюється видовжений зародок, схожий на рибку чи пуголовка. Ця схожість - не лише поверхнева: в раннього зародка курки розвиваються зяброві дуги - як в зародків водних тварин. Від зародка до жовтка розходиться мережа кровоносних судин; якщо розбити яйце на цьому етані, з нього може витекти чимало крові. Отримуючи з жовтка поживні речовини, зародок росте, в нього з'являються дзьоб, кінцівки, виростає пір'я. Через три тижні розвитку курча, яке вже займає майже увесь об'єм всередині шкарлуии, готове до вилуплення (мал. 45.6).
1. Розгляньте описи тимчасових органів зародка амніотта мал. 45.4. Складіть таблицю, у якій порівняйте їх функції у птахів і ссавців.
2. Прочитайте текст про розвиток зародка курки. Разом із товаришем знайдіть
в книжках та Інтернеті інформацію про те, як виводити курчат без курки (за допомогою інкубатора). Зробіть доповідь на цю тему.
1. Що таке яйцеживонародження? В яких тварин воно буває?
2. Чому яйця ящірки витримують довге перебування на суходолі, а ікра ропухи - ні.
3. Що таке плацента? Навіщо вона потрібна?
4. Скільки триває розвиток зародка в курки? А в людини?
5. Як через шкарлупу яйця курки проходить повітря?
б Хто відкладає найбільші яйця у світі тварин? А найменші?
7. Пуповина переносить поживні речовини та кисень до зародка ссавців. Що мусить знаходитися всередині неї для того, щоб вона могла добре виконувати свою функцію?
З появою на світ розвиток тварини не закінчується. Організм продовжує рости і розвиватися. Що саме з ним відбувається і скільки взагалі триває життя тварин? Які етапи можна в ньому виокремити? Що таке регенерація і яким тваринам вона властива? Дізнайтеся про це з наступного параграфу.

Нові підручники 7 клас 2015 з предметів шкільного матеріалу - географії, біології
Решебники ГДЗ для 7 класу з геометрії, української мови


Категория:
2015
| Просмотров: 349 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть