загрузка...
§ 46. Природні зони субтропічного, тропічного і субекваторіального кліматичних поясів - 20 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 20 » § 46. Природні зони субтропічного, тропічного і субекваторіального кліматичних поясів
16:55
§ 46. Природні зони субтропічного, тропічного і субекваторіального кліматичних поясів

1. Які перехідні кліматичні пояси розташовані поруч з тропічним поясом?
2. Який клімат є характерним для тропічного та прилеглих до нього перехідних кліматичних поясів?
Широколисті ліси, лісостепи, степи, напівпустелі і пустелі
мають продовження у субтропічному кліматичному поясі.
Знайди на карті території цих природних зон в межах помірного та субтропічного кліматичних поясів.
Кліматичні умови тут уже інші, інше поєднання різних компонентів природи -ґрунтів, рослинного й тваринного світу. Влітку в субтропіках Північної Америки середня t °С повітря коливається від + 24 °С до + 32 °С. Узимку -на півночі від 0 :С до + 8 °С, а на півдні -від + 8 °С до +16 °С.
За цих умов, на південному сході, де випадає за рік 1000-2000 мм опадів, домінують мусонні ліси. На червоноземних і жовтоземних ґрунтах ростуть перевиті ліанами вічнозелені дуби, магнолії і численні види сосен, долинами річок болотний кипарис.
Тваринний світ у зоні мусонних лісів дуже цікавий. Поряд із тваринами помірного поясу мешкають представники тропічного кліматичного поясу -алігатори, кайманові черепахи (мал. 252), пелікани, фламінго, каролінські папуги (мал. 253), колібрі. Безліч видів цих мініатюрних пташок в'ється навколо квітучих кущів. Улітку колібрі проникають аж на Аляску, використовуючи інколи як транспортний засіб гусей чи інших великих птахів.
Степи і лісостепи помірного кліматичного поясу в субтропічному змінюються саванами й рідколіссям, природний світ яких майже не зберігся. Уся територія освоєна людиною.
У передгірних неосвоєних районах прерій і савани росте рослина-компас. Її листки завжди повернуті ребром до сонця. У літню спеку на листочки потрапляє менше палючого сонячного проміння. Індіанці використовували її для орієнтування на місцевості.
Для яких рослин Австралії характерне таке розташування листя?
Пустелі й напівпустелі поширені далі на захід, де кількість опадів зменшується. В 70-ті роки XX ст. в каліфорнійській пустелі знайшли найстаріші рослини планети -креозотовий чагарник (7 тис. років) і один із видів чорниць (13 тис. років).
У Каліфорнії в горах Сьєрра-Невада, які мають більш зволожені західні схили і посушливі східні, знаходиться чи не найбільше рослинних див планети. У посушливих гірських районах Каліфорнії ростуть остисті сосни (мал. 254). Висота цих дерев не перевищує 10 м. Товщина ж стовбура може досягати 3 м, окремі найстаріші дерева досягають віку 5 тис. років.
США існує Національний но 750 секвой (мал. 256).
Західні схили гір Сьєрра-Невада обернені до Тихого океану. Тут у субтропічному кліматі створилися умови для росту найбільших дерев світу секвой. У штаті Каліфорнія росте дерево-рекордсмен -велетенська секвоя. Вона має навіть власну назву -«Генерал Шерман» (мал. 255). Маса цього дерева досягає 6167 т. У великих дерев, до якого внесено 750 секвой.
На узбережжі Тихого океану в субтропіках усе ще зберігся і найбільший птах Північної Америки -каліфорнійський кондор. Розмах його крил
досягає 3 м, а маса -12 кг. Далі на південь територія Північної Америки різко звужується. Тому тропічний і особливо субекваторіальний кліматичні пояси займають невелику площу. Упродовж усього року температура повітря тут вища +20 °С, крім високогір'їв. А опадів у різних частинах цих кліматичних поясів випадає різна кількість: у субекваторіальному поясі -понад 3000 мм на рік, східному узбережжі тропічного поясу -від 1000 до 3000 мм на рік, на західному узбережжі -від 500 до 1000 мм. Півострів Каліфорнія дуже посушливий (100-250 мм). Не даремно його називають «розпеченою пательнею».
Порівняй територію природних зон, які розташовані в субекваторіальному кліматичному поясі, з територією інших природних зон материка та зроби висновки.
Вологі тропічні ліси з бамбуків, велетенських дерев різних видів, перевитих ліанами панують лише на зволоженому східному узбережжі Мексики. Тут мешкають тропічні види тварин -броненосці, мавпи, кажани, папуги, колібрі, черепахи, крокодили. Серед хижаків виділяється типова тварина Америки -пума (мал. 258).
Пума, один із світових чемпіонів пристосування до довкілля, добре почуває себе серед боліт і високо в горах, на засніжених просторах Канади й у випалених сонцем горах Мексики. Напевне, у світі немає іншого хижака, який мав би стільки імен, його називають гірським левом, пантерою, північноамериканською риссю, кішкою кольору сухої трави тощо. Але найвідоміше ім'я -пума. Так називали хижака індіанці кечуа.
Серед птахів можна виділити товстодзьобого папугу кетсаля, надзвичайно красивий з яскравим червоно-зелено-жовто-білим пір'ям. На його честь грошова одиниця Гватемали дістала назву кетсаль. У доколумбовій Мексиці його вважали священним.
У тропічних пустелях і напівпустелях Мексики вражають кактуси, деякі з яких мають величезні за розміри. Усіяні довгими й гострими колючками, вони створюють іноді непрохідні зарості. У Мексиці кактуси використовують для різних потреб і навіть у їжу (мал. 259). 
У субтропічному кліматичному поясі мають продовження природні зони лісів, лісостепів, степів, напівпустель і пустель.
У зоні мусонних лісів поряд із тваринами помірного поясу мешкають представники тропічного, кліматичного поясу.
Природні зони тропічного, субтропічного та субекваторіального поясів займають невелику частину материка, але мають різноманітний рослинний і тваринний світ.
Найбільше людиною змінено природу лісостепів, степів, саван та прерій через гарні ґрунти та сприятливий для розвитку господарства рельєф.
1. Поясніть, чому природні зони помірного кліматичного поясу Північної Америки мають продовження у субтропічному поясі? Назвіть ці природні зони.
2. Поясніть, чому савани й рідколісся належать до найбільш освоєних територій на материку?
3. Які рослини, що ростуть на материку, належать до найстаріших на планеті?
4. За картами атласу й підручника визначте, чому східна частина тропічного кліматичного поясу Північної Америки отримує більше опадів, ніж західна?
5. Яка тварина Північної Америки є чемпіоном із пристосування до різних умов довкілля?

Нові підручники 7 клас за програмою 2015 року з музичного мистецтва, німецької мови, інформатики, світової літератури
Відповіді ГДЗ для 7 класу з іноземної мови, історії України, геометрії, географії


Категория:
2015
| Просмотров: 288 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть