загрузка...
§ 46. Розвиток тварин (продовження) - 15 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 15 » § 46. Розвиток тварин (продовження)
19:36
§ 46. Розвиток тварин (продовження)

Етапи житгя. Життя тварини можна розділити на декілька етапів. Перший етан - прерсіїродуктивний: від появи на світ до набуття здатності розмножуватися; у відношенні до людини його ще називають «дитинством». На цьому етані тварина інтенсивно харчується і росте. Другий етан - репродуктивний, або етан зрілості, під час якого тварина здатна до розмноження. Третій етан - нострепродуктивний; на ньому вже втрачено можливість розмножуватися і іде процес старіння, що з часом призводить до смерті. Співвідношення цих етапів у життєвому циклі може бути різним. Наприклад, комахи проводять більшу частину життя на иререародуктивному етапі: він може тривати декілька років, тоді як тривалість репродуктивного етапу можна рахувати місяцями чи навіть днями. В більшості ссавців репродуктивний етап, навпаки, довший за преренродуктивний.
Протягом життя тварини ростуть (збільшуються у розмірі). Деякі тварини, такі як молюски та рептилії, продовжують рости протягом усього життя, інші - такі як ссавці чи птахи - припиняють рости у певному віці.
Швидкість розвитку залежить, передусім, від здатності вирости до потрібного розміру (чи набрати потрібну вагу) за певний час. Наприклад, маленька миша сягає зрілості усього за місяць, собака - за рік, а великі за розміром бик або тигр - за 3-4 роки. Але ж важливі і інші чинники. Наприклад, у людини й людиноподібних мавп (шимпанзе, орангутанів) дитинство триває до 8-12 років (мал. 46.1). Це пов'язано з тим, що для розвитку мозку приматів і здобуття усіх необхідних навичок потрібно дуже багато часу.
Ще один приклад «задовгого» нререиродуктивного етапу - американські періодичні цикади. Ці комахи проводять 13 чи 17 років у грунті на стадії німфи (незрілої особини), а потім масово виходять на поверхню, перетворюються на дорослу стадію, паруються, відкладають яйця і невдовзі гинуть. За допомогою такого життєвого циклу цикади намагаються врятуватися від хижаків: коли мільйони цикад рантово виходять З-під землі після років очікування, хижаки просто не встигають усіх їх з'їсти.
Постреиродуктивний етап у більшості тварин є досить коротким: тварини, що втратили здатність до розмноження, довго не живуть. Виключенням з цього правила є лише види, в яких літні самиці, нездатні до розмноження, піклуються про дітей чи онуків -такі як деякі примати (у тому числі - люди) та косатки (мал. 46.2).
Дані про тривалість життя різних тварин наведено у таблиці (Табл. 46.1). Звісно, ці цифри є лише орієнтовними, адже у різних умовах тривалість життя може обмежуватися різноманітним чинниками. Наприклад, дика качка в зоопарку може прожити біля ЗО років, але в природі через хижаків та хвороби більшість качок не доживає і до 5 років.
життя проходить крізь значні зміни форми і будови - метаморфоз.
Порівняємо розвиток двох комах: рудого жука-вусача і рудого таргана (прусака). Зовні ці комахи - досить схожі (мал. 46.3): мають довгі вуса, видовжену форму тіла, рудий колір, тверді верхні крила, гризучий ротовий апарат. Обидві комахи розвиваються з яєць. Але їх розвиток після виходу з яйця дуже сильно відрізняється. Маленький тарган, що виходить з яйця - досить схожий на дорослого, хіба що менший, не має крил та не може розмножуватися. Це приклад прямого розвитку. Л от у вусача розвиток - непрямий, з метаморфозом. З його яйця виходить не маленький жук, а червоподібна личинка. Вона протягом довгого часу живе у деревині, а коли виростає - перетворюється на нерухому лялечку і тільки потім - на жука.
Метаморфоз жука - складно побачити, адже він відбувається всередині дерева. Значно легше спостерігати за метаморфозом жаби (мал. 46.4). Спочатку жаба має вигляд пуголовка, що більше схожий на рибу, ніж на дорослу амфібію. Поступово в пуголовка зникають зябра і починають розвиватися кінцівки: спочатку задні, а потім - і передні. Видозмінюється ротовий апарат: з маленького отвору, оточеного виступами, пристосованими до зшкрябування дрібних водоростей, він перетворюється на широкий ріг із клійким язиком, потрібний для захоплення дрібних тварин. Нарешті, зменшується і поступово зникає хвіст. Він не відпадає, а радше «розсмоктується»: речовини, що були в ньому йдуть на побудову інших структур тіла. Так пуголовок перетворюється на маленьку молоду жабку.
Регенерація - відновлення втрачених або пошкоджених частин організму Усім добре відомий, принаймні, один приклад цього явища - регенерація хвоста в ящірок. Якщо хижак, що атакує ящірку, хапає її за хвіст, то він просто відвалюється, а ящірка поступово відрощує собі новий. Цей новий хвіст виходить дещо коротшим за старий і не таким рухливим, але, все ж, це заміна.
Загалом, регенерація - досить поширене явище (мал. 46.5, 46.6).
Дощовий черв може відновити майже половину тіла. Якщо, конаючи землю на городі, хтось випадково розрубає* черва лопатою, його передня частина може вижити і добудувати собі втрачену задню частину. Хвостаті амфібії (тритони, саламандри) здатні відновлювати втрачені кінцівки. Таку ж здатність мають багато видів членистоногих, але в них вона обмежена періодом росту, поки відбуваються линьки. Якщо кінцівку втрачає дорослий рак чи павук, який вже не линяє, то кінцівка в нього вже не відновиться. Акули здатні відновлювати втрачені зуби. У них у роті зуби ростуть рядами, і коли зношується один ряд, йому на зміну з рота виростає інший.
Вражає здатність до дуже значної регенерації в кишковопорожнинних та деяких червів. Якщо розділити таку тварину на дрібні частини, кожна з них може регенерувати до цілого організму. Це вже не тільки регенерація, а й вегетативне розмноження, хоча й спричинене зовнішніми чинниками.
У найбільш прогресивних хребетних тварин - птахів і ссавців - відновлення втрачених частин тіла майже не відбувається. Але це не означає, що ці тварини взагалі не здатні до регенерації. У них, як і в кожному тваринному організмі, йде постійне відновлення окремих тканин і структур: оновлюється шкіра, кров, формується нове волосся чи пір'я, загоюються поранення тощо.
1. Прочитайте текст про розвиток із перетворенням. Разом з товаришем пригадайте, у тварин яких типів та класів буває такий розвиток. Хто з вас зможе назвати більше прикладів?
2. Знайдіть у тексті описжиттєвого циклу періодичної цикади. Використовуючи знання з математики, спробуйте пояснити, чому цикади проводять під землею 13 чи 17 років, а не, скажімо, 12 чи 16.
1. Що таке регенерація? Чи властива вона для людини?
2. Назвіть трьох тварин із довгим пререпродуктивним етапом життя.
3. Що тварини роблять на репродуктивному етапі життя?
4. Які чинники впливають на тривалість життя тварин?
5. Які тварини живуть найдовше?
6 Чому тритон може відростити собі нову кінцівку замість втраченої, а кішка чи собака - ні?
7. Як можна пояснити старіння тварин?

Нові підручники 7 клас 2015 з предметів шкільного матеріалу - географії, біології
Решебники ГДЗ для 7 класу з геометрії, української мови


Категория:
2015
| Просмотров: 281 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть