загрузка...
§ 47. Сучасні екологічні проблеми та несприятливі природні явища - 20 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 20 » § 47. Сучасні екологічні проблеми та несприятливі природні явища
16:58
§ 47. Сучасні екологічні проблеми та несприятливі природні явища

1. Пригадай історію відкриття материка.
2. Представники якої раси першими заселили материк?
Сучасні екологічні проблеми та несприятливі природні явища. Північна Америка за частотою та тривалістю несприятливих для життя і господарської діяльності людини природних явищ стоїть попереду інших материків. Для неї характерні ті ж явища й процеси, що і для Євразії - ерозія ґрунтів, зсуви, селі, заболочення, сильні дощі і тривалі посухи, пилові бурі, ранні й пізні заморозки, землетруси, виверження вулканів тощо. Але є і специфічні явища, які в таких масштабах більше ніде не зустрічаються. До них належать великі смерчі або торнадо, які проходять над густозаселеним і господарсько освоєним суходолом СІЛА. Сімдесяті роки XX ст. були особливо багаті на руйнівні торнадо. За 18 годин 3 квітня 1974 року 148 смерчів пронеслося над тринадцятьма штатами країни. Загинуло 315 і поранено 5500 осіб. Матеріальні збитки від стихії за один день перевищили 0,5 млрд. доларів. Цей рік увійшов в історію країни як рік найруйнівнішого за останні 50 років торнадо. До цього рекорд належав торнадо, який 18 березня 1925 р. пронісся над штатами Міссурі, Іллінойс та Індіана. Тоді загинуло 689 осіб.
Улітку й восени руйнівні урагани з Мексиканської затоки налітають на узбережжя. Вони приносять рясні дощі та паводки на річках. Ураганний вітер іноді досягає такої сили, що руйнує будівлі, викидає на берег невеликі кораблі.
У середній смузі Північної Америки людям і господарству дуже дошкуляють катастрофічні повені на річці Міссісіпі та її притоках. Середньорічні коливання рівнів води у річках місцями досягають 20 м. Це висота семиповерхового будинку.
Яка частина материка має найвище землеробське освоєння? Чому?
Уся західна, північно-західна і південна частина Північної Америки знаходиться в зоні, де часто відбуваються катастрофічні землетруси. Вони трапляються не так часто, як, наприклад у Японії, але за силою належать до найпотужніших у світі. Такий землетрус зафіксований у 1964 р. на Алясці. Але це північна, рідконаселена територія, і тому збитки навіть від найсильнішо-го землетрусу тут мінімальні (мал. 260).
Зовсім інша справа, коли катастрофа трапляється у гус-тозаселених районах США і Мексики, де неодноразово руйнувалися міста й села. У СІЛА катастрофічні землетруси відбувалися кілька разів у Каліфорнії. У 1906 році внаслідок землетрусу була знищена значна частина міста Сан-Франциско. В 1964 р. в затоці Принс-Уільям відбувся землетрус силою 11 балів. Цунамі висотою 9 м досягли узбережжя Канади, Гавайських островів і навіть Японії. У 1971 р. стався сильний землетрус у Лос-Анджелесі.
У США і Мексиці, в районах, де землетруси можуть відбутися будь-якої хвилини, споруджують спеціальні сейсмостійкі будинки. Але при силі землетрусу 11-12 балів і це не врятовує.
На півдні материка, особливо в Мексиці, серйозно загрожують життю і господарській діяльності людей вулкани. їх виверження змушує жителів найближчих міст і сіл до евакуації. У Мексиці нові вулкани виникають навіть тепер. Один із них утворився просто на полі селянина. Колись рівна ділянка обробленої землі перетворилася на активний вулкан висотою понад 2 км.
Назви діючі вулкани Мексики. Поясни, чому саме тут їх К так велика кількість.
Північну частину США і величезні, майже не заселені простори Канади, займають безкраї ліси. Улітку в цих районах часто буває висока температура і низька вологість повітря, та сильний вітер. Це ідеальні умови для виникнення і швидкого поширення лісових пожеж, які набувають характеру стихійних лих. Знищуються ліси і врожаї на полях, горять будинки, гинуть люди. Щоправда, озброєні необхідною сучасною технікою американці здебільшого швидко ліквідовують пожежі.
Низька вологість повітря і сильні вітри викликають у багатьох районах Північної Америки пилові (чорні) бурі, які видувають верхній родючий шар ґрунту. При цьому пил і пісок переносяться на значні відстані.
У гірських районах Північної Америки також часто бувають зсуви, селі, поширені карстові явища. Значні площі на узбережжі Мексиканської затоки, на півострові Флорида, на півночі та в центрі материка заболочені (мал. 261).
Катастрофічні наслідки мають сильні зливи, град, суховії, ранні й пізні заморозки. В гоpax, особливо на північному заході, випадає багато снігу і сходять снігові лавини (мал. 262).
Населення. Взаємодія людини й природи. У Північній Америці знаходяться дві із семи найбільш: економічно розвинутих країн світу - СІЛА і Канада. Швидкими темпами розвивається економіка і зростає населення колись відсталої Мексики.
Розвиток економіки США, Канади й Мексики супроводжувався інтенсивним вирубуванням лісів, розорюванням степів, прокладанням залізниць і автомобільних шляхів, будівництвом усе нових заводів і міст. Люди «тиснули на природу», забуваючи, що вона є середовищем існування не лише для звірів, птахів і риб, але й для самої людини.
Ще у XIX ст. величезні площі США і Канади були рідко заселені індіанцями, неозорими степами рухалися мільйонні табуни бізонів. Потім степи розорали, ліси вирубали, бізонів убили. До цього доклала руку і наша нація. Тисячі українців уперше пройшлися плугом в Америці, піднімаючи цілину.
Підготуй повідомлення про українську діаспору в Пів-«г нічній Америці.
Історія не знала таких територіальних масштабів взаємодії людини й природи. Люди швидко змінили до невпізнання природні ландшафти Америки. Природа не витримала й відповіла пиловими бурями, ерозією, селями і страшними повенями.
США - країна, що звикла приймати виклик долі. Було затверджено природоохоронні закони. Найцінніші й найцікавіші куточки природи перетворили на численні заповідники і національні парки. З десяти найбільших міських агломерацій світу три знаходяться у Північній Америці - це Нью-Йорк, Лос-Анджелес й Мехіко. Тут природа зазнала найбільших в світі змін. Природні умови столиці Мексики Мехіко є досить своєрідним. Величезне місто лежить у гігантській улоговині, оточеній звідусіль високими горами. Ця одна з найбільших у світі агломерація «випиває» таку величезну кількість води з надр землі, що поступово провалюється в неї. Надзвичайно висока тут і загазованість повітря. Воно застоюється в улоговині й концентрація відпрацьованих газів автомобілів досягає небезпечних для життя людей меж.
Висока загазованість і в іншій велетенській агломерації Північної Америки - Лос-Анджелесі. Через це тут уздовж доріг навіть не ростуть дерева.
Чисельність населення Північної Америки складає понад 530 млн, тобто близько 7 % населення Землі. Населення розміщене по території материка дуже нерівномірно. Найбільша щільність спостерігається в районі Великих озер та на східному узбережжі США. Майже незаселені північна частина материка та Кордильєри. Середня густота населення на материку - 23 чол./км2.
За расовим складом типовою є наявність мішаних рас: метисів, мулатів, самбо. Корінними жителями Північної Америки є представники монголоїдної раси - індіанці, ескімоси, алеути. Серед прибулого населення переважають англійці, французи, іспанці.
Як формувався етнічний склад населення Північної та Південної Америки.
Нині в Канаді і США вирішують проблему, як із найменшими втратами для природи продовжити освоєння величезних багатств півночі материка. Намагаються передбачити все. Наприклад, при прокладанні доріг і нафтопроводів враховуються основні напрями міграції оленів карібу.
Для Північної Америки характерні ті ж явища й процеси, що і для Євразії - ерозія ґрунтів, зсуви, селі, заболочення, сильні дощі і тривалі посухи, пилові бурі, ранні й пізні заморозки, землетруси, виверження вулканів тощо, але за частотою та тривалістю несприятливих для життя і господарської діяльності людини природних явищ вона стоїть попереду інших материків.
В регіоні розташовано дві з семи найбільш розвинених країн світу. Розвиток економіки країн материка супроводжується інтенсивним втручанням мешканців цих країн в природу.
Типовою рисою для населення материка є наявність мішаних рас: метисів, мулатів, самбо. Представники монголоїдної раси - індіанці, ескімоси, алеути є корінними жителями Північної Америки. Серед прибулого населення переважають англійці, французи, іспанці.
1. Які несприятливі природні процесі та явища є специфічними для Північної Америки?
2. Де і чому трапляються на материку торнадо та руйнівні урагани?
3. Де і чому відбуваються найбільш небезпечні повені на річці Міссісіпі?
4. Знайдіть на карті території материка, де відбуваються землетруси. Для яких з цих територій землетруси мають найбільші негативні наслідки?
5. Схарактеризуйте погодні умови, які сприяють виникненню у Північній Америці лісових пожеж?
6. Поясніть, чому в преріях Америки до XIX ст. не було пилових бур?
7. Поясніть, чому людина змушена освоювати території материка зі складними умовами життя?

Нові підручники 7 клас за програмою 2015 року з музичного мистецтва, німецької мови, інформатики, світової літератури
Відповіді ГДЗ для 7 класу з іноземної мови, історії України, геометрії, географії


Категория:
2015
| Просмотров: 600 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть