загрузка...
§ 49.Інстинкт. Біологічне значення інстинкту і научіння - 15 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 15 » § 49.Інстинкт. Біологічне значення інстинкту і научіння
19:43
§ 49.Інстинкт. Біологічне значення інстинкту і научіння

Певні форми поведінки притаманні тварині від народження. Таку поведінку називають інстинктивною. Проте в процесі життєдіяльності будь-яка тварина научається й іншій поведінці, використовуючи її разом із вродженою. Як взаємодіють між собою ці форми поведінки? Чого більше в поведінці тварини - вродженого чи набутого? Яке біологічне значення інстинкту та научіння для різних тварин?
Що таке інстинкт? Спостерігаючи на своїми домашніми улюбленцями, ми дізнаємося про їхні звички. Так, собака мас схильність ховати свою здобич (зокрема, закопувати у землю). Проте ЇЇ можна навчити приносити здобич до рук хазяїна, якщо вона отримуватиме за це винагороду (мисливські породи собак). У першому випадку поведінка тварини є вродженою, а у другому ми прикладаємо зусиль, і тварина навчається поводити себе певним чином. Виникають питання - яке походження має інстинктивна або вроджена поведінка, яким формам поведінки тварини навчаються, як саме інстинкт і навчання співіснують.
Під інстинктом більшість вчених-етологів розуміє сукупність вроджених дій, мотивованих єдиним біологічним завданням. Нобелівський лауреат Ніко Тінберген показав, що пі вроджені дії розвиваються послідовно.
Що це означає? Припустимо, що тварина реалізує, наприклад, репродуктивну стратегію поведінки, яка спричинюється підвищенням у ЇЇ організмі кількості статевих гормонів (речовин, які впливають на формування статевих клітин). Перехід до репродуктивної поведінки проявляється у появі в тварини певних поведінкових дій, які відповідають цій стратегії. І ці дії «запускаються» в тварини автоматично. Згадаймо про канарейок у досліді Роберта Хайнда (див.§ 47). Штучне підвищення рівня статевих гормонів примушувало птахів будувати гнізда - діяти у відповідності до програші батьківської поведінки.
Отже, розпочавши здійснювати стратегію певного типу (наприклад, репродуктивної), тварина переходить до цілого комплексу підлеглих поведінкових дій (батьківська поведінка, пошук партнера тощо). Розвиток інстинктивної реакції запускається певним чинником - сигналом. Типи сигналів. Сигналами можуть як внутрішні (як в канарейок), так і зовнішні чинників. Наприклад, пташенята чайок розпізнають батьків за двома ознаками: формою дзьобу та наявністю червоної плями на ньому (мал. 49.1). Причому рівень важливості цих двох сигналів неоднаковий: наявність плями важливіша за форму дзьобу.
Сигнали, які запускають різні форми поведінки, можуть бути різними: звуковими, зоровими, хімічними тощо.
Зорові сигнали важливі у взаємодії батьків та дітей. Коли людське немовля придивляється та усміхається своїм батькам, батьки відповідають йому турботою та любов'ю. Ллє немовля до двох місяців посміхатиметься будь-якому зображенню людини, що має дві плями на місці очей. Натомість модельне обличчя без очей не спричинюватиме в нього появи посмішки.
Багато сигналів є звуковими. Так, самців комарів приваблює дзижчання крил самок. Існують також тактильні (дотикові) сигнали. Позитивні емоції в людей виникають, коли вони торкаються чогось м'якого, теплого, пухнастого, як то кролик, чи кішка. Навпаки, доторк до чогось холодного, слизького дає негативне враження.
Роль сигналів для реалізації репродуктивної стратегії поведінки у комах, ракоподібних, амфібій і людей виконують також хімічні речовини, які називають феромонами.
Що таке научіння? Научіння - це зміна по-ведінкових реакцій у результаті набутого досвіду. Наприклад, молода бджола впізнає квітку за яскравими пелюстками та темною серцевиною (мал. 49.2). Доросла досвідчена бджола впізнає й квіти з іншим розподілом кольорів.
Умовний рефлекс - це научіння тварини відповідати у звичний спосіб на нові сигнали. Такий тип научіння був описаний вперше російським вченим Іваном Павловим в 1903 році. Відомо, що слина завжди виділяється в роті тварини, коли туди попадає їжа. Це вроджена реакція організму, надзвичайно важлива для перетравлення. їжу, яка спричинює таку реакцію, Павлов назвав безумовним стимулом.
Проте слиновиділення відбувається і у відповідь на запах їжі, на її вигляд. Така реакція не є вродженою, вона набувається твариною у власному досвіді. І вигляд, і заиах поступово стають для тварини знаком їжі, отже, за їхньої появи організм тварини починає готуватися до її поглинання. І заиах, і вигляд - теж стимули, проте інші за походженням. За Павловим, це умовні стимули.
Реакцію на безумовний стимул, яка є вродженою, називають безумовним рефлексом, а реакцію на умовний стимул, що виробилася в результаті такого научіння, було названо умовним рефлексом (мал. 49.3).
Научіння методом проб та помилок - це тип научіння, коли тварини повторює поведінку, за яку одержала винагороду (позитивне підкріплення), та уникає стимулів, що спричинюють біль (негативне підкріплення). Так, молоді ведмеді грізлі намагаються вловити лосося, шльопаючи по джерелу та б'ючи лапами по поверхні води. З часом їхня поведінка змінюється: вони навчаються тому, що спокійна нерухливість, призводить до вилову.
Деякі тварини проявляють здатність діяти в новій ситуації без проб та помилок. Наприклад, якщо зачинити в кімнаті з коробками та бананами, прикріпленими до стелі, шимпанзе, то вона практично одразу поставить коробки одна на одну та дістане до бананів (мал. 49.4).
Імпринтинг - тип научіння, що відбувається швидко, протягом обмеженого - критичного - часу в житті тварини і зазвичай без підкріплення. Молоді курчата, каченята, гусенята рухаються за першим об'єктом, який вони побачили (мал. 49.5 а,6). Така реакція в природі має адаптивне значення - вони першою бачать матір і вона відводить їх у небезпечне місце.
Імиринтинг важливий для формування емоційного зв'язку між матір'ю та новонародженим у багатьох видів тварин. У перші декілька критичних хвилин після народження маляти коза вчиться розпізнавати його за запахом. Вона прийме та няньчитиме будь-яке маля, запах якого вона вдихнула у критичні хвилини після пологів, та не прийме будь-яке інше.
Існує тип научіння, що відбувається без нагороди, і набуті навички не використовуються, доки не настане певна критична ситуація. Навіть без підкріплення щур, поміщений до лабіринту, орієнтуватиметься швидше, якщо він раніше бігав лабіринтом, ніж щур, який опинився в лабіринті вперше. У природі тварини день за днем знайомляться з оточуючим середовищем, навіть не одразу використовуючи це знання. Проте такі знання набувають критичного значення під час втікання тварини від хижака.
Отже, з одного боку тварина від народження має програму дій, яка забезпечить їй виживання на початковому етані життя. В процесі життєдіяльності відбуваються зміни поведінки, на які впливає набутий досвід. Зміни поведінки можуть стосуватися й інстинктивних вроджених програм, до них можуть бути внесені корективи.
Здатність змінювати поведінку з часом має пристосувальне значення, оскільки мало кому з тварин пощастить жити в незмінному середовищі зі стабільними умовами. Найчастіше, умови середовища змінюватимуться і не один раз за життя тварини, і здатність змінювати поведінку забезпечить виживання в нових умовах.
У чому полягає біологічне значення інстинкту та научіння?
Інстинкт дає тварини набір пристосувальних новедінкових реакцій, що з'являються одразу, коли вони необхідні. Такі реакції дуже важливі для тварин з коротким строком життя. Наприклад, самка риючої оси з'являється на світ навесні, а її батьки померли минулого літа. Вона повинна зустрітися з самцем, вирити нору, збудувати в ній камери, знайти та паралізувати здобич Потім її завданні! - відкласти туди яйцята запечатана комірки. Всі ці дії вона повинна виконати за дуже короткий період, після чого оса гине, тому часу на научання в неї немає.
Інша справа з ссавцями. Наприклад, левеня народжується зовсім безпомічним і мати годує його, доки він сам не зможе рухатися. Поступово він переходить до твердої їжі, та вчиться в батьків та родичів полювати на здобич. Вперше він зможе спіймати здобич у віці 6 місяців, але пройде не менш 2 років, доки він не стане харчуватися самостійно. До того ж його поведінка змінюватиметься все життя у відповідь на зміну обставин.
Приклад риючої оси, для якої характерна запрограмована інстинктивна поведінка, і левеняти, який відносно легко научається все життя, демонструють нам відносний внесок інстинкту та научання у формування поведінкових реакцій різних тварин.
У всіх тварин більш високого рівня розвитку, ніж кільчасті черви, виявляється обидва види поведінки і кожен з них має свої переваги. У птахів є і потужні інстинктивні програми, і високі здібності до навчання. Аби співати шлюбну пісню, самцю треба слухати інших самців своїх) виду досить довго, щоб досягти досконалості. Проте крики тривоги птаху достатньо почути лише раз, і він його відтворить. Ймовірно, інстинкт має велике значення в тих випадках, де помилка може коштувати життя. Л навчання більш важливе для тварин з тривалим строком життя, оскільки за цей період обставини середовища можуть змінитися. Для виживання важливе вміння пристосуватися до цих обставин.
1. У тексті виокремте опис чинників, які запускають інстинктивну поведінку. З'ясуйте, чи є серед них внутрішні. Наведіть власний приклад чинника інстинктивної поведінки. Чи достатньо одного чинника, аби запустити інстинктивну поведінку?
2. Спираючись на текст, вставте пропущені слова у речення:
В експерименті Павлова з собаками з вивчення умовних рефлексів дзвін був.....стимулом, а їжа -.....стимулом для слиновиділення.
3. Знайдіть у тексті аргументи на користь того, що імпринтингє пристосуванням, важливим для розмноження і розвитку тварин.
4. Проаналізуйте твердження: «Для виживання тварини достатньо лише інстинкту, а научіння - це особливість поведінки людини». Чи є воно вірним? Чому?
1. Яким є зв'язок між інстинктом і набутою поведінкою?
2. Які чинники запускають інстинктивні реакції?
3. Наведіть приклади научіння. До яких його типів належать ваші приклади?4. Чому, на вашу думку, відбувається згасання умовного рефлексу без підкріплення?
5. Що таке імпринтинг? Як пов'язаний імпринтинг з прив'язаністю дитинчат до їх матері?
6. Сільські собаки, яких хазяї зазвичай відпускають гуляти вулицею, завжди легко знаходять дорогу додому. До якого типу належить така їх поведінка?
7 Чому для риючої оси інстинктивна програма важливіша за навчання, а для левеняти - навпаки?
8. Підготуйте доповідь про дослідження формування умовних рефлексів, проведені І. Павловим.

Нові підручники 7 клас 2015 з предметів шкільного матеріалу - географії, біології
Решебники ГДЗ для 7 класу з геометрії, української мови


Категория:
2015
| Просмотров: 1270 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть