загрузка...
§ 4. Безпека життєдіяльності людини - 11 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 11 » § 4. Безпека життєдіяльності людини
17:59
§ 4. Безпека життєдіяльності людини

Дізнаєшся про види та джерела ризику для здоров'я і життя; основні принципи безпеки життєдіяльності; навички безпечної поведінки
Пригадай
Що таке безпека життєдіяльності? Назви формулу безпеки.
Природні, техногенні та соціальні небезпеки
Протягом усього життя люди займаються певною діяльністю: ігровою, навчальною, трудовою тощо. І завжди люди дбають про власну безпеку, учаться запобігати небезпечним ситуаціям, уникати небезпек. Розрізняють природні, техногенні та соціальні небезпеки.
Небезпеки природного середовища (небезпеки, пов'язані з постійними природними процесами Землі)
Щоб убезпечити життя, людина має керуватися основними принципами безпеки життєдіяльності (формулою безпеки).
Принципи безпеки життєдіяльності
ПЕРЕДБАЧАТИ
- Уміти передбачати наслідки своїх дій Не створювати небезпечних ситуацій Додержуватися правил безпечної поведінки
УНИКАТИ
- Уміти розпізнавати небезпечні ситуації Оцінювати ризик кожної ситуації для здоров'я і життя
ДІЯТИ
- Знати, що робити, та вміти діяти, якщо виникла небезпечна ситуація
- Уміти викликати служби захисту населення та взаємодіяти з ними
- Не розгублюватися, робити все можливе, щоб урятуватися та допомогти іншим
Якщо діятимеш за цими принципами, то менше помилятимешся, уникатимеш небезпеки, знатимеш, як правильно діяти, щоб зберегти здоров'я і життя. Але завжди пам'ятай: передбачити небезпеку та уникнути її значно легше, ніж опиратися їй і боротися з негативними наслідками. Щоб навчитися передбачати небезпеку, потрібно постійно набувати і вдосконалювати навички безпечної поведінки. Це сприятиме впевненим діям у щоденному житті та зменшить ризик небезпеки для здоров'я.
Удосконалюючи навички безпечної поведінки, не забувай також користуватися алгоритмом прийняття зважених рішень.
ЗУПИНИСЬ
- Контролюй емоції, не панікуй
ПОДУМАЙ, ОБМІРКУЙ, ПРИЙМИ РІШЕННЯ
- Обміркуй небезпечну ситуацію. Обдумай свою поведінку
- Прийми рішення щодо дій у конкретній ситуації
- Зваж усі позитивні й негативні наслідки своїх дій. Так ти уникнеш небезпечних помилок
- Розроби план дій. 
Пам'ятай: головне - розв'язати проблему та зберегти життя і здоров'я дій
Дій за планом
На основі принципів безпеки життєдіяльності (формули безпеки) та поетапного виконання дій (алгоритму прийняття зважених рішень) складають правила безпечної поведінки на виробництві, у побуті, школі, серед природи, для пішоходів, пасажирів, водіїв, велосипедистів тощо.
Види і джерела ризику. Рівні ризику
Ти пам'ятаєш, що чисте навколишнє середовище, безпека оселі, благополуччя, здоровий спосіб життя - найважливіші проблеми безпечної життєдіяльності людини. Знаючи джерела ризику для здоров'я і життя, маєш також розуміти, як слід убезпечитися від наслідків небезпечних ситуацій. За наслідками будь-якої ситуації, що пов'язана з ризиком, оцінюють рівень ризику.
Такі небезпеки негативно впливають на здоров'я і життєдіяльність людей. Убезпечитися від наслідків дуже важко. Тому ці події, а також екстремальні й надзвичайні ситуації, пов'язані з ними, вважають ситуаціями з високим рівнем ризику. Проте слід зважити, що рівень ризику стихійного лиха значно вищий, ніж ризик від несприятливих погодних умов. Здебільшого людина може захиститися від таких ситуацій.
Щодня потрапляючи в різні ситуації, тобі слід швидко оцінювати їх рівень безпеки. Ти вже знаєш, що ризики бувають виправдані й невиправдані. За наслідками спробуй оцінити рівень своїх щоденних ризиків.
Наприклад, через неправильну позу під час сидіння за партою, робочим столом розвивається сколіоз - викривлення хребта. А ти знаєш, що хребет забезпечує нормальну діяльність внутрішніх органів. Отже, щоб внутрішні органи працювали нормально, треба дбати про правильну поставу під час сидіння за робочим столом. Джерело ризику в такій ситуації - неправильно облаштоване робоче місце, неправильна висота між столом і стільцем або партою. Тому витратити час на облаштування робочого місця, не лінуватися встати раніше, щоб зробити зарядку, навіть коли хочеться ще поспати, не забувати слідкувати за тим, щоб сидіти рівно, значно нижчий ризик, ніж можливі проблеми зі здоров'ям у майбутньому.
Щоб знизити ризик для здоров'я, слід чергувати навчання й відпочинок. Виконуючи домашні завдання, працюючи за комп'ютером, важливо робити невеликі перерви для відпочинку. Це убезпечить від перевтоми, сприятиме збереженню гостроти зору. Можливо, ти витратиш трохи більше часу на підготовку домашнього завдання, не подивишся телепередачу, але це значно нижчий ризик, ніж майбутні проблеми зі здоров'ям. З таких самих міркувань не варто переглядати телепередачі тривалий час, сидіти дуже близько до екрана телевізора. Не слід відкладати підготовку до контрольної роботи на останній день або на пізній вечір. Ти ризикуєш не встигнути підготуватися як слід, перевтомишся, почнеш нервувати. Якщо не виспишся, на уроці важко буде зосередитися, а відтак працюватимеш повільніше й неуважніше. Як результат - високий ризик одержати незадовільну оцінку, виникнення головного болю, перевтоми. Ти можеш знизити рівень ризику, якщо приділятимеш підготовці певний час протягом кількох днів.
Чи є пішохід, який не знає, для чого встановлено світлофори на регульованих переходах і перехрестях? Мабуть, ні. Проте іноді пішоходи, поспішаючи, наприклад, на зупинку громадського транспорту, перебігають дорогу на червоне світло світлофора, порушуючи Правила дорожнього руху. У таких випадках вони створюють небезпечні ситуації на проїзній частині дороги. Така поведінка призводить до дорожньо-транспортних пригод, травмування не тільки того, хто ризикує сам, але й тих, кого він наражає на небезпеку. Такий ризик невиправданий і значно вищий, ніж ризик дочекатися зеленого сигналу світлофора, безпечно перейти дорогу й витратити час на очікування іншого транспорту. Джерело ризику в такому разі - небезпечні дії пішохода.
Виправданими ризиками (хоча іноді й високого рівня) можуть вважатися ризики, пов'язані із захистом слабших, рятуванням життя, захистом власної гідності.
Висновок
Розрізняють природні, техногенні та соціальні небезпеки. Для убезпечення власного життя, здоров'я та діяльності треба застосовувати в житті принципи безпечної життєдіяльності, набувати й вдосконалювати навички безпечної поведінки. Важливо навчитися швидко оцінювати рівень ризику в повсякденному житті. Уникати небезпечних ситуацій та невиправданих ризиків.
Завдання
1. Наведи приклади природних, техногенних та соціальних небезпек.
2. За якими ознаками розрізняють природні, техногенні та соціальні небезпеки?
3. Назви види ризиків.
4. Наведи приклади виправданих і невиправданих ризиків. Поясни, чим вони відрізи я ються.
5. Пригадай, як впливають на здоров'я і життя людини невиправдані ризики, в. Як визначається рівень ризику? Проаналізуй наведені в параграфі види ризиків та їхні рівні.
7. Назви принципи безпеки життєдіяльності людини. Схарактеризуй кожен з них. Скористайся форзацем 
8. Яких якостей слід набути людині, щоб передбачити небезпеку?
9. Як діяти, якщо не вдалося передбачити небезпеку?
Моделюй - набувай життєвих навичок
1. Розглянь фотоілюстрації. Назви вид ризику в кожній ситуації й оціни його рівень. Обґрунтуй відповідь.
2. Хто з учнів, на твою думку, наражається на небезпеку?
Щоб швидше дістатися додому вечірньої пори, семикласник обрав малолюдний шлях. Інший учень о цій порі пішов в аптеку дорогою, якою зазвичай ходить і вдень.

Підручники 7 клас англійська мова, фізика, біологія
Відповіді 7 клас геометрія, українська мова, хімія


Категория:
2015
| Просмотров: 650 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть