загрузка...
§ 4. Походження материків та океанічних западин - 19 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 19 » § 4. Походження материків та океанічних западин
15:39
§ 4. Походження материків та океанічних западин

1. Які назви мають океани Землі?
2. Як отримав власну назву кожен з океанів?
Походження материків та океанічних западин. Походження нашої планети, її материків і океанів з давніх-давен було таємницею, загадкою для людини. З розвитком науки таємниць ставало все менше. Однак до кінця зрозуміти, як ці процеси відбувалися в минулому, і навіть продовжують відбуватися в наші дні, вчені ще не змогли. Тому існує декілька наукових припущень (гіпотез) утворення материків і западин океанів.
Яку будову має земна кора в різних частинах нашої планети.
Давайте уявимо собі, що вода зі Світового океану зникла. Який вигляд матиме Земля? Материки й острови враз опиняться над величезними западинами океанів. Це пов'язано з тим, що товщина материкової земної кори досягає 35-70 км. Товщина ж океанічного типу земної кори є значно меншою - 5-15 км.
Мільярди років тому розпечена Земля поступово охолоджувалася. На ній почала формуватися тонка й нетривка земна кора, крізь яку на поверхню планети постійно виливалася розпечена лава. В окремих місцях, де такі виливи були інтенсивні тими, утворилися виступи материків.
На початку XX ст. німецький геофізик і метеоролог Альфред Веге-нер звернув увагу на просту географічну карту світу: на східні обриси Південної Америки і західні обриси Африки. Якщо на карті вирізати ножицями Південну Америку і прикласти її до Гвінейської затоки Африки, вони співпадуть майже повністю. Це наштовхнуло Вегенеpa на думку, що в минулому на Землі існував один материк - Пангея. Його оточували з усіх боків води океану. Потім, ніби велетенська крижина, прадавній материк тріснув. Спочатку утворилося два материки - Гондвана й Лавразія. Згодом і вони розтріскалися. Але материки не лише розколювалися, вони й пересувалися (дрейфували) один відносно одного (мал. 9).
Згідно теорії літосферних плит вся земна кора разом із шаром верхньої мантії розбита розломами на величезні плити. Вони нагадують величезні крижини на воді, що ковзають пластичним шаром мантії. Сходячись і розходячись, вони зминаються у складки чи розривають поверхню, утворюючи розломи.
У вік супутників теорія Вегенера набула інструментального підтвердження. З космосу виявили, що літосферні плити переміщуються зі швидкістю в середньому 1-6 см на рік. Вони можуть рухатися одна на одну, одна від одної і навіть ковзати в різні боки, лише трохи чіпляючи одна одну (мол. 10).
Чому на мал. 10 стрілки мають різну величину, про що це свідчить?
В Азії знаходяться найвищі гори - Гімалаї. Як і чому вони утворилися? Колись від східного узбережжя Африки відколовся нинішній півострів Індостан. Дрейфуючи на північ, він зіштовхнувся з Євразією. Продовжуючи тиснути на неї, він зім'яв у складки край материка і свій північний край.
Південна Америка й Африка рухаються одна від одної. Швидкість цього руху складає декілька сантиметрів на рік. Ще до встановлення наявності та швидкості цього руху за допомогою супутників про розсування двох материків засвідчив розрив кабеля, який був прокладений дном Атлантичного океану.
Таким чином, нині встановлено, що в майбутньому площа Атлантичного океану зросте, а Тихого - навпаки зменшиться. Збільшиться і площа Індійського океану. Австралія продовжить свій дрейф на північ і врешті-решт почне тиснути, як Індостан, на Євразію. Формуватимуться нові гірські системи, відбуватимуться землетруси й виверження вулканів.
Цікаві процеси проходять і на дні Атлантичного океану. Розсовуючись у протилежні напрями, Північна й Південна Америки та Євразія з Африкою розривають океанічну кору в середній смузі ложа океану. По цих розломах, які тягнуться на тисячі кілометрів, із глибин мантії піднімається магма, підпираючи знизу потужні шари океанічних осадів. В окремих місцях, зіштовхнувшись із холодною водою, лава застигає. З часом тут утворюється величезний підводний хребет. Такі ж хребти є і в інших океанах. Земна кора під водами океанів розвивається інтенсивніше.
Чому під водами океанів земна кора розвивається інтенсивніше?
Співвідношення і розподіл на Землі материків та океанів.
Зрозуміло, що співвідношення суші і моря протягом геологічної історії Землі постійно змінювалося. Нині з 510 млн км2 поверхні планети океанами зайнято 361 млн км2 (71 %), а сушею - 149 млн км2 (29 %). Більша частина материкової земної кори, а значить і материків, розташована в Північній півкулі.
У географічному положенні материків і океанів, їх взаємному співвідношенні і обрисах берегової лінії встановлено певні закономірності.
Крім Антарктиди усі материки, групуються попарно: Північна Америка з Південною, Європа з Африкою, Азія з Австралією. Кожна пара утворює «материковий промінь», а всі промені сходяться до північного полюсу, утворюючи так звану континентальну зірку. В кожному материковому промені південний материк є дещо зміщеним на схід відносно північного. Всі вони мають грушоподібну (трикутну) форму. Вздовж їх країв знаходяться острови або острівні дуги. Північні материки відокремлені від південних геосинклінальними областями (мал. 11).
Материки і океани за своїм розташуванням є антиподами (протилежними): Північний Льодовитий океан лежить проти Антарктиди, Африка з Європою - проти Тихого океану, північні материки - проти океанічної Південної півкулі, Індійський океан - проти Північної Америки, Австралія - проти Північної Атлантики. Лише Південна Америка своїм антиподом має сушу Південно-Східної Азії.
Німецький геофізик і метеоролог Альфред Вегенер висунув гіпотезу стосовно дрейфу літосферних плит.
Згідно теорії літосферних плит вся земна кора разом із шаром верхньої мантії розбита розломами на величезні плити.
У географічному положенні материків і океанів, їх взаємному співвідношенні і обрисах берегової лінії встановлено певні закономірності.
1. Поміркуйте, чому загадка походження нашої планети завжди хвилювала людей?
2. Що наштовхнуло А. Вегенера на думку про дрейф материків?
3. Поясніть сутність теорії літосферних плит?
4. В яких напрямах і з якою швидкістю рухаються літосферні плити?
5. Поясніть, чому в майбутньому зросте площа Атлантичного океану?
6. Які геологічні процеси відбуваються на дні Атлантичного океану?
7. Що таке «континентальна зірка»? Знайдіть на мал. 11 пари континентів, назвіть материки і океани антиподи.

Відповіді решебники 7 клас з геометрії, іноземної мови, історії України, алгебри
Підручники зя новою програмою 2015 року 7 клас з образотворчого мистецтва, трудового навчання, інформатики, біології


Категория:
2015
| Просмотров: 660 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть