загрузка...
§ 50. Географічне положення Євразії - 20 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 20 » § 50. Географічне положення Євразії
17:16
§ 50. Географічне положення Євразії

1. Пригадай основні особливості географічного положення Африки та Антарктиди.
2. Які два материки разом створюють одну частину світу?
Поділ Євразії на дві частини світу. Євразія - найбільший материк Землі. Його площа - 53,4 млн км2. Це більше третини всього суходолу. Закономірно, що природа Євразії є найбільш різноманітною. Тут зосереджена найбільша частина населення планети. За особливостями природи та господарювання Євразію можна порівняти лише з Північною Америкою.
Як вам відомо, Євразія складається з двох частин світу - Європи й Азії. Природної межі у вигляді океанів, морів, проток чи каналів між ними майже немає. Тому її кордони визначені не чітко. Найчастіше цю межу проводять від Північного Льодовитого океану вздовж східного схилу Уральських гір на південь, далі річкою Емба або Урал. Потім Кумо-Маницькою западиною вона проходить від Каспійського до Азовського морів.
Знайди всі ці географічні об'єкти на фізичній карті. Нанеси їх на контурну карту та визнач кордон між цими двома частинами світу.
Географічне положення. Євразія - єдиний материк, який омивається водами всіх чотирьох океанів: на півночі - Північним Льодовитим, на півдні - Індійським, на заході - Атлантичним, на сході - Тихим. Береги Євразії дуже розчленовані затоками й морями. Загальна довжина берегової лінії материка - близько 100 тис. км. Євразія вражає своїми розмірами. Із заходу на схід материк простягнувся більше, ніж на 13, а з півночі на південь - на 10 тис. км.
Скільки часу необхідно, щоб перетнути Євразію пішки при швидкості руху 5 км/год.
Якщо не враховувати островів, то весь материк повністю знаходиться у Північній півкулі і простягнувся від близьких до Північного полюса островів майже до екватора. Жоден з інших материків не оточений звідусіль такою кількістю великих і малих островів, як Євразія. П географічне положення, розміри визначають надзвичайну різноманітність природних умов. Крайньою західною точкою Євразії є мис Рока на Піренейському півострові в Португалії. Крайня східна точка розташована на Чукотському півострові - це мис Дежньова. Крайня північна точка, мис Челюскін, знаходиться на півострові Таймир. На півдні материка на півострові Малакка розташований мис Піай (мал. 276).
Знайди ці географічні об'єкти на фізичній карті. Нанеси їх на контурну карту та визнач географічні координати.
В яких півкулях розташовано материк? Знайди та покажи їх на глобусі.
Дослідження та освоєння материка. Існує вже така традиція, що дослідження й відкриття різних материків розглядаються з точки зору європейців. Але ж на більшості материків до того, як туди припливли чи прийшли європейці, вже жили люди. Вони не просто існували, вони пізнавали та досліджували свою землю. Тому необхідно говорити про всіх відомих дослідників, звідки б вони не були, які зробили найбільший внесок у вивчення тієї чи іншої частини материка.
Природно, що Європа досліджувалася вченими з найдавніших часів. Напевно, в античні часи найбільший внесок у цю справу зробив грецький географ і мандрівник Страбон (63 р. до н.е. - 19 р. н.е.). Він став автором першої загальної географії у 17 книгах (мал. 277).
Найменш досліджену в середні віки північну частину Європи вивчав у XVI ст. голландський мореплавець Віллєм Баренц. Він відкрив групу островів (архіпелаг) Шпіцберген, Ведмежий і Нова Земля (мал. 278).
Східне, південно-східне і південне узбережжя Азії на початку XV ст. дослідила китайська флотилія на чолі з Ченг Хо.
У дослідження природи Центральної Азії і Далекого Сходу великий внесок зробив М. М. Пржевальський, російський мандрівник, дослідник, почесний член Російського географічного товариства. Він пройшов понад ЗО тисяч км територією Монголії, Китаю, Далекого Сходу Росії. Під час цих експедицій дізнались про дикого коня і верблюда. Рід Пржевальських походить з України (мал. 279).
Гори й пустелі Центральної Азії, Тибет і північний захід Китаю вивчав наприкінці XIX - на початку XX ст. шведський дослідник С. Гедін. Він описав знаменитий Шовковий шлях і витоки багатьох великих річок Євразії.
Північно-східне узбережжя материка в середині XVIII ст. успішно досліджував мореплавець, офіцер російського флоту В. Беринг, датчанин за походженням. Він наніс на карту узбережжя півострова Камчатка. Його ім'ям названі море, протока й острови (мал. 280).
Знайди на карті географічні об'єкти, які носять ім'я Вітуса Беринга.
Значний внесок у справу дослідження Євразії зробили арабські вчені й мандрівники. На початку XIV ст. Ібн Баттута за ЗО років пройшов і проплив понад 75 тис. миль. Він побував у Туреччині, на Бал-канському півострові, півдні України, у Центральній Азії, Індії, Індонезії й Китаї (мал. 281).
У землеробське освоєння цілинних земель Євразії значний внесок наприкінці XIX - на початку та в середині XX ст. зробили українці. Цей процес почався ще у XVIII ст., коли українці почали заселяти необроблені землі Північного Кавказу. Потім українські воли й плуг пройшли від України через Поволжя, Урал, Західний Сибір на Далекий Схід. І нині скрізь, де знаходяться в Євразії чорноземи і чорноземоподібні ґрунти, живуть і обробляють землю нащадки українців - представники однієї з найдавніших хліборобських націй світу.
Євразія складається з двох частин світу - Європи й Азії, межі між якими визначені нечітко.
Євразія - єдиний материк, який омивається водами всіх чотирьох океанів, має розчленовані затоками й морями береги.
Географічне положення та розміри материка визначають надзвичайну різноманітність його природи.
Європа досліджувалася вченими, починаючи з античних часів. У справу дослідження Євразії значний внесок зробили арабські вчені й мандрівники.
1. Які частини світу утворюють материк Євразію?
2. За картою півкуль чи світу порівняйте широти, в яких знаходяться Північна Америка і Євразія?
3. Позначте на контурній карті океани, найбільші моря, затоки й протоки, що омивають береги Євразії.
4. Чому так мало розчленовані північні береги Індійського океану?
5. Знайдіть і покажіть на карті найбільші острови, що оточують Євразію. Позначте їх на контурній карті.
6. Підготуй повідомлення про одного із дослідників Азії.

Нові підручники 7 клас за програмою 2015 року з музичного мистецтва, німецької мови, інформатики, світової літератури
Відповіді ГДЗ для 7 класу з іноземної мови, історії України, геометрії, географії


Категория:
2015
| Просмотров: 345 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть