загрузка...
§ 52.Шлюбна поведінка. Альтруїзм - 15 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 15 » § 52.Шлюбна поведінка. Альтруїзм
19:53
§ 52.Шлюбна поведінка. Альтруїзм

Шлюбна поведінка. Зазвичай тварини можуть проявляти агресію при наближенні один до одного, а ролі розподілені і одні особини підпорядковані іншим, виникає питання, як тварини різних статей достатньо наближуються один до одного для розмноження? В багатьох видів тварин для реалізації репродуктивної стратегії є спеціальний комплекс но-ведінкових актів, який зветься шлюбним ритуалом. Завданням шлюбного ритуалу є сигналізування особині протилежної статі про наміри щодо парування і розмноження.
У деяких видів самці спеціально поводяться так, щоб зменшити агресію збоку самок. В павуків самець стає на край павутини самки та тягне троса перед початком своєї ризикованої затії (мал. 52.1). Самець вовка повільно наближується до самки і потім подає сигнал своєї готовності до парування (мал. 52.2).
Ритуали залицяння є особливими для кожного виду щоб запобігти помилці парування з особинами інших видів. Самці звабливого краба помахують великою клешнею, щоб заманити самку до своєї нори, але точна послідовність рухів є особливою для кожного виду крабів (мал. 52.3).
Складні шлюбні ритуали характерні для птахів. Найчастіше самці птахів намагаються привернути увагу самок співом, гучними криками або яскравим оперенням. Самці райського птаха графа Раггі демонструють самкам своє театральне оперення, супроводжуючи показ нризивними криками. Самка обере самця з найяскравішим оперенням та самим театральним показом, а інші самці можуть взагалі залишитися без самок.
Самець маленької пташки малинівки привертає увагу самок співом, а за територію може навіть побитися з іншим самцем. Дятли визначають свою територію стуком дзьобу, який індивідуальний в кожного самця. Самка обирає партнера з найприємнішою для неї мелодією стуку!
Звабливість деяких шлюбних ритуалів є незрозумілою для людей. Наприклад, самець галки відригує залишки черв'яків до рота своїй партнерці!
Шлюбні системи. У тварин є декілька типів шлюбних систем, що визначаються кількістю партнерів. У моногамних видів самка і самець формують стійку пару на деякий період (шлюбний сезон) або на все життя. У землерийок нари формуються на все життя, але більшу частину часу вони проводять нарізно, харчуються поодинці і зустрічаються раз на 6-8 тижнів для парування. Натомість лебеді створюють пару теж на все життя, але практично не розлучаються. Серед ссавців тільки 7% всіх видів є моногамними. Для таких характерна виражена турбота про нащадків.
Час та ресурси, які батьки затрачують на розмноження та виховання нащадків називають батьківським внеском. Збільшення батьківського внеску збільшує й шанси нащадків на виживання. Більшість риб не проявляє батьківської турботи і з тисячі запліднених ікринок до дорослої тварини доростають 1-2. Натомість ссавці витрачають багато ресурсів на вирощування нащадків, одне лише грудне вигодовування чого варте! Ссавці зазвичай розмножуються менш активно, ніж риби, але більшість їхніх нащадків виростає в дорослих тварин за рахунок великого батьківського внеску.
Декілька тинів шлюбних систем передбачають більше ніж 2 партнери. В полігамії особина однієї статі пов'язана статевим зв'язком з більш ніж однією особиною іншої статі. В одних видів один самець парується більш ніж з однією самкою, а в інших - одна самка парується більше ніж з одним самцем. В деяких видів (жаби, плодові мухи, антилопи) наявні комунальні шлюбні системи, за яких представники обох статей мають багато партнерів.
Наявність тієї чи іншої шлюбної системи пов'язана з ступенем відмінності між представниками різних статей, який називається статевим диморфізмом. В полігамних видів як правило статевий диморфізм дуже виражений, тобто самки і самці дуже відмінні (мал. 52.4). У моногамних видів навпаки вони більш схожі один на одного (мал. 52.5). До того ж , тип шлюбної системи виду має пристосувальний характер. Наприклад, в нсевдоскораіонів (мал. 52.6) самка, яка має більше двох статевих партнерів, має також до третини більше нащадків порівняно з самкою з одним статевим партнером.
А взагалі різноманіття шлюбної поведінки у тварин вражає!
Самка павука Нерієни блискучої плете павутину для полювання (мал. 52.7). Через певний час самка починає виділяти хімічні сигнали - феромони. Самець павука реагує на феромони і шукає павутину самки.
Перед паруванням йому треба ще побитися з іншими залицяльниками, і якщо він виходить переможцем, то самка парується з ним. Парування може тривати від 2 до 7 годин, у перервах самка їсть і їй потрібен сильний та витривалий самець, який не стане конкурувати з нею за їжу під час статевого акту. Самсць-иереможець запліднює 70-80 % всіх яєць самки, потім самка зриває з нього павутину і приступає до парування з іншими самцями, які запліднюють решту 20-30 % яєць.
На відміну від павуків у завірушки лісової, дрібного птаха, наявні всі можливі види шлюбних систем: є моногамні пари, є різні види полігамії (мал. 52.8). Для самок вигідна ситуація, коли самець бере участь у вихованні пташенят і виживе більшість з них. Тому самкам виїідна як моногамія, так і багато самців. Для самця, однак, вигідніше парування з багатьма самками, оскільки він матиме потомство від різних самок, і хтось з нащадків обов'язково виживе. Бути одним з багатьох самців в однієї самки для нього не виїідно, бо тоді є ймовірність, що він виховуватиме чужих пташенят. Вибір шлюбної системи відбувається в боротьбі між самкою і самцем. Якщо перемагає самець - він живе з багатьма самками, якщо самка - вона живе з багатьма самцями. Якщо ніхто з них не сильніший за іншого - тоді моногамія.
Види приматів також характеризуються різноманіттям статевої поведінки. В них формуються нари самець-самка, одностатеві нари, гареми тощо. В суспільствах мавп бонобо самки домінують та формують сильні взаємовідносини одна з одною, паруються з багатьма самцями, яких обирають самі. В орангутангів самка парується з багатьма самцями, але лише раз на декілька років. В білоруких гібонів формуються моногамні нари, обидва батьки піклуються про дітей і діти залишаються з батьками до настання статевої зрілості.
Альтруїзм. Альтруїзм для людини визначається як турбота про благополуччя інших. У відносинах між тваринами також є місце для альтруїстичної поведінки, але означає вона дещо інше - підвищення пристосованості іншої особини ціною власної пристосованості.
Ще Чарльз Дарвін звернув увагу на те, що деякі тварини допомагають у вихованні нащадків своїм родичам, ари цьому не маючи власних дітей. Наприклад, птах білолобий осоїд живе великими групами від 5 до 9 птахів (мал. 52.9). Частина особин не виводить власних пташенят, але допомагає вирощувати пташенят іншим птахам, які зазвичай є їхніми братами та сестрами. Таке явище називають сімейний відбір. Тварини, що не мають власних дітей, але допомагають народити чи виростити дітей своїх родичів, все одно сприяють передачі власних генів нащадкам. Теорія сімейного відбору також передбачає, що рівень альтруїзму напряму залежить від ступеню спорідненості особин. Раніше наведений приклад нуголовок-канібалів тигрових саламандр, що віддають перевагу поїданню не-родичів порівняно з родичами підтримує таке припущення.
1. Уважно прочитайте текст параграфу. Визначте головне завдання шлюбного ритуалу у тварин.
2. Використовуючи інформацію, наведену в §§ 51 і 52, складіть загальну таблицю усіх типів поведінкових реакцій і їхніх характеристик. Наведіть приклади поведінкових реакцій в різних груп тварин.
3. Самостійно знайдіть приклади тварин з вираженим та не вираженим статевим диморфізмом. Поясніть, який біологічний сенс статевого диморфізму.
4. Наведіть приклади моногамних та полігамних тварин.
1. Що таке шлюбна система та якою вона може бути?
2. Чому в одних тварин - один тип шлюбної системи, а в інших - наявні всі її типи?
3. Як у тварин співіснують агресія та альтруїзм?
4. Який зв'язок є між шлюбною системою та батьківським внеском у тварин? Чому самці завірушки лісової вигідна моногамія, а самцю - ні?
5. Чим відрізняється загальнолюдське уявлення про альтруїзм від біологічного?
б Чому в риб загалом немає турботи про нащадків, а в ссавців є? Як це пов'язано з кількістю нащадків?

Нові підручники 7 клас 2015 з предметів шкільного матеріалу - географії
Решебники ГДЗ для 7 класу з геометрії


Категория:
2015
| Просмотров: 883 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть