загрузка...
§ 54. Природні зони арктичного та субарктичного поясів Євразії - 21 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 21 » § 54. Природні зони арктичного та субарктичного поясів Євразії
19:55
§ 54. Природні зони арктичного та субарктичного поясів Євразії

1. В яких кліматичних поясах розташована Євразія? 
2. Назвіть особливості клімату арктичного й субарктичного кліматичних поясів.
Зона арктичних пустель знаходиться на північному та північно-східному узбережжі Євразії та островах Північного Льодовитого океану: Шпіцберген, Земля Франца-Йосифа, Нова Земля, Північна Земля. Тут панують крижані або кам'янисті пустелі. Сама назва природної зони вказує на те, що рослинний покрив тут дуже бідний, розріджений і розвивається лише влітку. Відповідно майже відсутні ґрунти.
Над зоною арктичних пустель цілий рік панує арктичне повітря. Воно має низькі температури, низьку вологість і прозорість. Для зони характерне вкрай нерівномірне надходження сонячного тепла впродовж року.
Поясни, з чим це пов'язано?
На Північному полюсі полярний день триває 189 діб, полярна ніч - 176. На широті 80° пн. ш. ці показники відповідно дорівнюють 137 і 127 діб. На 70= пн. ш. вони зменшуються відповідно до 70 і 55 діб.
Знайди ці широти на карті, назви території Євразії, які знаходяться на цих широтах.
В зоні арктичних пустель дощів випадає небагато. їхня кількість коливається від 150 до 400 мм на рік, t °С повітря на островах Північного Льодовитого океану взимку знижується до -45-50 °С. Найтепліший місяць тут липень. Середня t °С в цей час на півночі зони не перевищує 0-1 °С. На узбережжі Євразії температура підвищуються
до +2-3 аС. Ще південніше до +6 °С. Влітку бувають часті тумани, мряка з мокрим снігом. Світ ссавців у зоні арктичних пустель дуже обмежений. Серед них характерні тюлені, на північному сході - моржі, влітку - кити (мал. 301). Єдиний великий хижак - білий ведмідь. Це унікальна тварина. Він у снігу народжується і все життя мандрує безкрайніми, вкритими кригою й снігом просторами зони арктичних пустель. Білий ведмідь - найбільший хижак нашої планети. Довжина його тіла може перевищувати З м, вага - 800 кг.
Зона Тундри. Південну частину о. Нова Земля, півостровів Ямал, Таймир та Чукотський займає зона тундри. Тут тепліше, ніж у зоні арктичних пустель, але клімат усе ж дуже суворий для росту дерев. Тому тундра - безліса територія.
Знайди на території Євразії зону тундри.
Полярні день і ніч тут коротші, ніж у зоні арктичних пустель. На широті 67° пн. ш. вони тривають лише одну добу на рік. Влітку сонце заходить лише на кілька хвилин або на годину-дві. Взимку стільки ж триває день. Січневі морози місцями сильніші, ніж у більш північній зоні арктичних пустель. В окремі дні літа t °С повітря піднімається до +20° С, але може випасти сніг (мал. 302).
У всій зоні панує багаторічна мерзлота, в якій все зберігається, як у морозильнику.
Були випадки, коли води річок підмивали під час повені берег і на поверхні землі з'являлися туші тварин, які загинули тисячі років тому. На початку XX ст. течія нижнього Єнісею вимила величезного мамонта.
У зоні тундри знаходяться нижні течії Печори, Обі, Єнісею, Лени, Колими та інших річок Євразії. Річки замерзають на десять місяців у рік. Вони неглибокі і промерзають до дна. Найбільшим озером тундрової частині материка є озеро Таймир, яке знаходиться на однойменному півострові.
На карті природних зон Євразії знайди нижні течії річок басейну Північного Льодовитого океану.
У зоні тундри переважають тундрово-глеєві ґрунти. Вони містять незначну кількість гумусу, якого достатньо для формування тут досить багатої рослинності. Це мохи, лишайники, листопадні й вічнозелені чагарники. Літо коротке, тому рослини дуже поспішають. Тундра вкривається килимом квітучих рослин. Вони швидко відцвітають і дають плоди. Особливо гарними полярний мак, дріада, кам'яноломки, зустрічається багато ягід - лохина морошка, княженика тощо (мал. 303).
Тваринний світ тундри бідний, більша частина ссавців і птахів на зиму залишає цю зону. Ссавці кочують на південь у тайгу, зграї птахів летять у теплі краї. Залишаються одні лемінги - дрібні гризуни родини
полівок, довжиною до 15 см.
Лемінги живуть колоніями. У сприятливі роки неймовірно розмножуються. Величезна їх кількість починає мандрувати, масово гинучи в річках, озерах і морях.
З інших тварин тундри можна виділити песця (полярна лисиця), зайця-біляка, горностая, ласку, вовка, північного оленя (мал. 304). З півночі сюди заходить білий ведмідь, а з півдня - бурий. На узбережжі морів та скелястих виступах влітку утворюються знамениті «пташині базари».
Вражаючим явищем зони арктичних пустель і тундри є полярне сяйво - світіння верхніх шарів атмосфери (мал. 305).
Лісотундра є перехідною природною зоною між зонами тундри й тайги. Ліси й рідколісся на півночі зони займають лише 10 % її площі, на півдні до 40-50%. На заході Євразії смуга лісотундри не перевищує 50 км ширини, на сході зростає до 400 км.
Зона досить далеко знаходиться від холодного Північного Льодовитого океану. Тому теплий період року тут триває більше, ніж у тундрі, і досягає чотирьох місяців. Середня t °С найтеплішого місяця, липня до -14 °С. За рік випадає 200-400 мм опадів. Через багаторічну мерзлоту і недостатню кількість тепла, волога застоюється на поверхні землі. В лісотундрі рідколісся поєднується з луками, болотами і тундрою. Дерева - береза, ялина, сосна, модрина, вільха - невисокі з викривленими стовбурами. Окрім північного оленя, тут можна зустріти вовка, росомаху, зайця-біляка, горностая, бурого ведмедя і різноманітних птахів: гусей, качок, куликів, білих куріпок.
Уся північна частина Євразії разом з островами Північного Льодовитого океану знаходиться в арктичному й субарктичному кліматичних поясах. Тут виділяють природні зони арктичних пустель, тундри й лісотундри.
Для зони арктичних пустель характерна тривала полярна ніч та день, майже повна відсутність ґрунтів, низькі температури протягом всього року та незначна кількість опадів. У таких умовах сформувався бідний тваринний і рослинний світ.
Тундра - безліса природна зона, клімат якої тепліший за зону арктичних пустель. На тундрово-глеєвих ґрунтах коротким літом тут розвивається пишна, переважно трав'яниста, рослинність. Для тваринного світу характерні сезонні міграції.
Лісотундра є перехідною природною зоною між тундрою і тайгою. В її межах знаходяться значні площі вічної мерзлоти.
1. Яка територія Євразії знаходиться в арктичному й субарктичному кліматичних поясах? Які природні зони існують на цих територіях?
2. Як впливає на ці природні зони Північноатлантична течія?
3. Яку частину Євразії займає зона тундри?
4. Поясніть причини того, що більша частина тварин і птахів тундри залишає її взимку?
5. Які тварини і рослини є найтиповішими у зоні тундри і лісотундри?

Нові підручники 7 клас за програмою 2015 року з музичного мистецтва, німецької мови, інформатики
Відповіді ГДЗ для 7 класу з іноземної мови, історії України, геометрії


Категория:
2015
| Просмотров: 372 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть