загрузка...
54.Суспільна поведінка тварин - 15 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 15 » 54.Суспільна поведінка тварин
19:57
54.Суспільна поведінка тварин

В процесі життєдіяльності більшість тварин формує відносини з особинами свого ж виду, як мінімум для розмноження. Але деякі тварини утворюють справжні суспільства з чітко розділеними обов'язками між членами суспільства. Які ознаки властиві таким суспільствам? Чи мають вони спільні риси с людськими суспільствами? Які форми поведінки принадні для членів таких тваринних суспільств?
Ознаки суспільної поведінки. Значна кількість кращих вчинків, які роблять люди, зумовлена їх соціальною, суспільною природою - бажанням та прагненням створювати та ділитися власним досвідом. Водночас у відносинах між людьми присутні і нетерпимість, і агресія, і ворожість. В такому випадку дослідження засобів, якими наші менші брати вирішують проблеми спільного існування набувають особливого значення.
Якщо розглядати поняття «суспільне» в широкому сенсі, включаючи всі можливі форми взаємодії між особинами одного виду, виявиться, що лише невелика кількість видів тварин не є суспільними в тому чи іншому значенні. Не викликає сумніві той факт, що взаємовідносини у великих стадах африканських копитних, перелітних зграях або в термітниках мають «соціальну» основу. Однак навряд чи ми наважимося назвати «соціальними» відносини між самками та самцями в шлюбний період, чи відносини між батьками та нащадками.
Навряд чи можна назвати суспільним об'єднанням комах, що кружляють вночі біля лампи - вони опинилися разом випадково і не пов'язані між собою. Для того щоб констатувати наявність суспільства, потрібно щоб угруповання тварин відповідало певним критеріям. Таких критеріїв є кілька: по-перше, спільна турбота про молодняк; по-друге, перекриття поколінь, тобто в суспільстві присутні особини різного віку; і по-третє, розділенні! праці. Обов'язковим, звичайно, є спілкування між членами груп, але тварини, які не утворюють суспільним угруповань, також спілкуються між собою.
Суспільне життя є звичайним і для комах, і для приматів. Дослідники вивчають вже добре відомі суспільства, та відкривають нові, невідомі раніше. Давайте розглянемо тваринне суспільство, що було відкрите зовсім нещодавно; те, що відомо вже декілька років та таке, про яке відомо сотні років.
Колонія як приклад суспільної поведінки. Нещодавно описане суспільство у рака-щелкуна, який отримав таку назву через завеликі клішні (мал. 54.1). Ці ракоподібні живуть в порожнинах двох типів губок серед коралових рифів в Карибському морі. Губки - багатоклітинні водні тварин, які зовнішнім виглядом нагадують великі чашки. Губки ведуть прикріплений спосіб життя, харчуються, фільтруючи воду, і не мають нервової системи, проте мають внутрішній скелет, який складається З голок. Великі губки можуть стати домівкою для цілих колоній дрібних безхребетних, як от для раків-щелкунів. У середньому кількість особин раків в колонії складає 149 особин, але може досягати й 300. Лише одна самка в колонії розмножується, але робить це дуже часто. Таким чином, всі члени колонії є братами та сестрами. Дім, створений для раків губками є безпечним та багатим їжею, яка потрапляє сюди через канальну систему губок. Для даного суспільства характерні всі ознаки біологічної спільноти: по-перше, покоління перекриваються. В групах молодняку присутні особини різного розміру, а отже й різного віку. По-друге, є розділення праці: про це свідчить той факт, що лише одна самка бере участь в розмноженні, а всі інші виконують роботу по життєзабезпеченню колонії. А ось з приводу третьої неодмінної ознаки біологічного суспільства - спільна турбота про нащадків - виникли питання. Для з'ясування, чи дійсно в колоніях раків дорослі особини спільно турбуються про молодь, були проведені експерименти.
Справа в тому, що молоді раки одержують їжу без участі дорослих - губка фільтрує їм воду. Дорослим також не потрібно будувати гнізда - гніздом слугує тіло губки. Дослідники припустили, що роль дорослих полягає в тому, що вони утримують молодих рачків в губці. Було смо-дельовано 2 експериментальні ситуації. В першому експерименті до колонії рачків в губці заселили чужаків - рачків іншого виду. В другому експерименті до колонії заселили рачків того ж виду, попередньо вийнятих з цієї ж колонії. Результати були вражаючими! Стикнувшись З рачками іншого виду, які конкурували за місце в губках, наші рачки відважно билися з ними, причому участь у бійці брали переважно старші особини. Натомість, рачків свого ж виду,які попередньо були видалені з колонії зустріли добре і не вигнали. Дослідники розцінили такі результати, як докази існування турботи про молодняк в суспільстві рачків-щелкунів.
Суспільство голих землекопів.
Голий землекоп - невеличкий представник гризунів, що живе під землею, копаючи тунелі в Кенії, Ефіопії та Сомалі (мал. 54.2). Голі землекопи утворюють соціальні структури, нетипові для ссавців, що більше нагадують суспільства комах. Зазвичай спільнота нараховує до 300 особин, серед яких участь у розмноженні бере лише 1 самка і кілька самців. Ролі інших добре розподілені. Серед них є «воротарі» - наймолодші самки і самці, які патрулюють тунелі. Вони утрамбовують стіни своїми гладкими, безволосими тілами, харчуються коріннями, що висять зі стелі тунелів.
Найстарші та найбільші особини є охоронцями, які відчувають багато запахів, звуки низької частоти та зміни в повітряних потоках, що можуть вказувати на прихід загарбника. Є в суспільстві і «брудні копальники», які виконують нові тунелі. Є й шукачі їжі, що використовують свої різці для перерубування коренів рослин, та споживають частину їжі ще до повернення в групу. Королева патрулює тунелі кілька разів на годину. Раз на три місяці вона народжує до 27 дитинчат та годує їх впродовж місяця, в той час як три робочих самця приносять їй їжу. Наступні 2 місяці ці робочі самці вигодовують дитинчат, які потім самі стають робочими.
Присутність королеви є критичною для існування суспільства. В лабораторних умовах за видалення королеви соціальна структура суспільства голих землекопів руйнувалася та наставав хаос.
Медоносна бджола. Всередині вулика медоносних бджіл працює чудова жива машина, в який кожна особина виконує свою специфічну роль. Головну роль відіграє королева - величезна самка, яка відкладає до 1000 яєць кожного дня. Запліднені яйця розвиваються через личинкову та лялькову стадії в робочих бджіл. Незаиліднені яйця розвиваються в самців. Робочі бджоли виділяють особливу речовину - маточне молочко та поливають ним декілька яєць. Якщо личинка, яка вилуплюється харчується молочком, то з неї виростає матка, якщо ж ні - то виростає робоча бджола.
За відсутності матки, бджоли відчувають це, та прискорюють розвиток нової матки. Перша королева, що виходить з лялечки, вбиває інших маток та здійснює свій шлюбний політ для приваблення трутнів, які її запліднюють. Вона збирає та зберігає їх сперму для подальшого запліднення яєць, а трутні після парування вмирають, а якщо залишаються живі, то з наступом холодів їх виганяють з вулика через брак харчів.
Взагалі бджоли повинні мати в вуликах великі запаси меду, щоб пережити зиму, коли немає нектару. Через те, що вулик є домом більш ніж для 15 000 бджіл, потрібна висока спеціалізація та кооперація в роботі, щоб забезпечити достатньо запасів. До того ж активність бджіл повинна співпадати з життєвими циклами квітів - основних виробників нектару! Тому третина всіх особин в колонії є робочими-годувадьниками, чиє завдання знайти нектар, назбирати його та розповісти іншим бджолам про це джерело (мал. 54.4). Зазвичай годувальник - це доньки королеви, які не розмножуються та останні 10 днів свого 30-денного життя проводять у пошуку нектару.
Загальне управління життям вулика здійснюється через виділення королевою особливого феромону через слинні залози. Цей феромон гальмує розвиток яєчників в бджіл, не даючи виникнути іншій матці в вулику.
1. Уважно прочитайте текст параграфа. Випишіть всі ознаки суспільного об'єднання тварин.
2. Складіть схему експерименту, в ході якого вчені з'ясували, що в колоніях рака-щелкуна є турбота про нащадків.
3. Опишіть будову суспільства медоносної бджоли та порівняйте її зі будовою мурашника, наведену в гл. 1 підручника.
4. Уважно роздивіться мал. 54.4. Який орієнтир є головним у визначенні напряму до джерела нектару?
1. Чому комахи, які кружляють вночі навколо лампи не є суспільним об'єднанням, а рій бджіл є? Відповідь обґрунтуйте.
2. Які недоліки та переваги суспільне життя надає тварині?
3. Які ознаки колонії раку-щелкуна вказують на те, що ця колонія є суспільним об'єднанням?
4. Самостійно знайдіть приклади тваринних суспільств та виокремте ознаки, які підтверджують, що це саме є суспільством.
5. Які органи чуття мають особливе значення для суспільних тварин?
б Уявіть, що в тропічному лісі в Південній Америці знайшли невідомий раніше вид бджіл. На які ознаки поведінки цих комах дослідникам потрібно звернути увагу, аби визначити їх суспільними? 7. В лабораторії побудували штучний вулик для бджіл зі скляними стінками і штучні тунелі для землекопів зі пластмаси. Чи можна, спостерігаючи за поведінкою тварин в таких штучних притулках, зробити правильні висновки про їхню поведінку? Чому?

Нові підручники 7 клас 2015 з предметів шкільного матеріалу - географії
Решебники ГДЗ для 7 класу з геометрії


Категория:
2015
| Просмотров: 846 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть