загрузка...
§ 55. Природні зони помірного кліматичного поясу - 21 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 21 » § 55. Природні зони помірного кліматичного поясу
19:58
§ 55. Природні зони помірного кліматичного поясу

1. Який кліматичний пояс займає в Євразії найбільші території? 
2. Які кліматичні області виділяють в цьому кліматичному поясі?
У межах помірного кліматичного поясу існує найбільше природних зон: хвойні ліси (тайга), мішані й широколисті ліси, мусонні ліси, лісостеп, степ, напівпустелі та пустелі.
Знайди місцезнаходження цих природних зон на карті.
Зона тайги займає найбільшу площу і простяглася через всю Євразію від Атлантичного до Тихого океану. Тут тепліше, ніж у лісотундрі і є умови для росту дерев, але не для всіх, а тільки для морозостійких хвойних дерев - ялини, сосни тощо. Далі на схід, за Уральськими горами, стає ще холодніше. На підзолистих ґрунтах ростуть ялиця, сибірська сосна (кедр) і модрина - єдина з хвойних порід, яка, як листяне дерево, скидає хвою (мал. 306).
Температура повітря найтепліпіого місяця липня в тайзі коливається від +10 на півночі до +18 "С на півдні. Зими дуже холодні з t °С -40, -50 °С. У східній частині зони панує багаторічна мерзлота.
В тайзі значні території є заболоченими. Поясни, чому тут утворилися болота?
У тайзі знаходять схованку і поживу різноманітні тварини. В сосново-модриновій тайзі багато трави, є ягоди і плоди чагарників, кедрові горіхи тощо. Тому тут багато оленів, лосів, білок, бурих ведмедів, росомах, вовків, лисиць, дятлів, шишкарів тощо.
Для людини основним природним ресурсом тайги є деревина цінних хвойних порід. Поширеним також є полювання на інших хутрових тварин (мал. 307).
Зони широколистих і мішаних лісів знаходяться на заході і сході Євразії. На заході їх існування пов'язане з пом'якшуючим впливом Атлантичного океану, на сході - Тихого. Ці дві ділянки зони не з'єднані між собою і, на відміну від зони тайги, не оперізують материк із заходу на схід. В Європі на дерново-підзолистих ґрунтах ростуть мішані ліси з ялини, дуба, сосни і липи. Південніше тепла і вологи достатньо для росту широколистих лісів із бука, граба і дуба на бурих лісових ґрунтах.
Поясни, який вплив Атлантичного і Тихого океану сприяв утворенню зони широколистих і мішаних лісів.
У густозаселеній середній Європі ці ліси були вирубані ще у XVIII ст. Нині у заповідниках, штучно насаджених лісах і в горах зустрічаються вовки, рисі, ведмеді. Об'єктом полювання у дозволених місцях є козулі, благородні олені, кабани, лані, серни, муфлони, зайці, куріпки й фазани. У східній частині зони (Польща, Білорусь, Україна) зростає чисельність зубрів, які на початку XX ст. залишилися лише в зоопарках (мал. 308).
Мусонні ліси ростуть на узбережжі Японського моря і мають унікальний рослинний і тваринний світ. Ця територія знаходиться на широті південної Італії або Туреччини, де панують субтропіки. Але зимові мусони з материка приносять сюди морози до -40, -50 *С. Через це тут утворилося дивне поєднання рослин і тварин півночі й півдня Євразії. Там, де сходяться кордони Росії, Китаю і КНДР, ростуть даурська модрина, корейський кедр, корейська і саянська ялини, монгольський дуб, жовта береза, амурський оксамит, маньчжурський горіх, уссурійська груша. Як в екваторіальному лісі, вони перевиті амурським виноградом, лимонником, актинідією. Тут ростуть знамениті тонізуючі рослини - елеутерокок і женьшень (мал. 309).
Тваринний світ дуже багатий. Тут поєднуються його північні й південні види: горал, ізюбр, плямистий олень, козуля, кабарга, лось, кабан. Серед хижаків виділяється знаменитий уссурійський тигр. Його довжина сягає 3-х метрів, а вага - 350 кг. Крім того, тут водяться леопарди, бурий і чорний ведмеді, вовки, соболі, єнотоподібні собаки, росомахи тощо (мал. 310).
Лісостепова зона є перехідною між лісами й степами. її немає як на заході, так і на крайньому сході материка. Ґрунти під лісами сірі лісові, а під безлісими степовими ділянками - чорноземи. В минулому з півночі на південь частка лісів поступово зменшувалася і збільшувалася площа ділянок степу. Оскільки природні умови для життя і виробничої діяльності людей у лісостепу є одними з найкращих у світі, природу тут сильно змінено. Ліси вирубані, степи розорано. В цій зоні розташовано більше третини території України.
Пригадай, які природні зони інших материків найбільше змінено сільськогосподарською діяльністю людини.
У минулому в лісостепу західної частини Євразії переважали дуб, липа, ясен і граб. У Сибіру - береза й осика. З тварин і нині зустрічаються як лісові види (білка, заєць-русак, лось), так і степові (великий тушканчик, ховрах) (мал. 311).
Степова зона в Євразії виражена дуже добре. Тут ще тепліше, а опадів випадає значно менше, ніж може випаровуватися.
В таких умовах дерева вже не ростуть. У минулому степи Євразії не знали плуга і тяглися на тисячі кілометрів із заходу на схід, не досягаючи ні Атлантичного, ні Тихого океанів. Тисячі років степи належали кочовим народам. Коні й інші тварини годувалися трав'янистою злаковою рослинністю, висота якої у західній частині степів була така, що могла сховати вершника. Кожен рік на зиму ця рослинність відмирала. Незначні опади не могли вимити перегній у глиб землі. Так утворилися родючі чорноземні і каштанові ґрунти з товстим гумусовим горизонтом.
Поміркуй, чому саме в центральних частинах материка в помірному кліматичному поясі утворилися степи?
Влітку в степовій зоні досить спекотно (+20-24 °С). Взимку різниця в середніх t °С січня із заходу на схід змінюється надви-чайно різко - від 0 до -30 °С. В минулому, до розорювання, в степах Євразії водилося багато великих тварин: дикі коні, кулани, сайгаки. Чимало було і птахів - орлів, дроф, стрепетів. Дрофа, яка стала рідкістю, належить до найважчих літаючих птахів. її вага досягає 21 кг. Донині у степовій зоні збереглося досить багато невеликих тварин, яким неважко сховатися на ланах сільськогосподарських культур та в чисельних полезахисних лісосмугах. Це полівки, тушканчики, ховрахи і хом'яки, байбаки й зайці. Вони живляться на ланах пшениці, кукурудзи й соняшника, які замінили природну рослинність степів (мал. 312).
Пустелі та напівпустелі. У центральній частині Євразії, південніше степової зони, знаходяться зони напівпустель і пустель - зона помірного поясу. Клімат тут різко є континентальним. Для нього характерна посушливість і велика амплітуда коливань t °С повітря протягом доби й року. Опадів мало, вологість повітря низька. Найвологішою порою року є весна. Тоді протягом короткого часу пустелі й напівпустелі вкриваються барвистим килимом квітучих трав. Вони швидко відцвітають і дають насіння. Потім усе вигорає й залишається майже голий пісок або камінь. На піску росте білий і чорний саксаул, піщана акація. Значні площі вкриті солончаками.
Пригадай природну зону, в якій природа змінюється так само, але за інших кліматичних умов.
У пустелях і напівпустелях багато гризунів: ховрахів, тушканчиків, піщанок. Зустрічається джейран, лисиця-корсак, вовк, барханний кіт, шакал. Багато плазунів: змій (ефа, гюрза, кобра, змія-стріла), варанів (мал. 313). Скрізь трапляються скорпіони, павуки-каракурти, фаланги. В пустелях Китаю водяться двогорбий верблюд, кінь Пржевальського тощо.
Значна протяжність помірного клімату з заходу на схід, наявність кліматичних областей створили умови для формування тут найбільшої кількості природних зон: хвойні ліси (тайга), мішані й широколисті ліси, мусонні ліси, лісостеп, степ, напівпустелі та пустелі.
Природні умови, рослинний і тваринний світ цих зон найбільш різноманітні. Окремі території, такі як степова і лісостепова зони, зазнали найбільшого впливу господарської діяльності людини через наявність тут родючих чорноземних і каштанових ґрунтів.
1. Яка природна зона помірного поясу є найбільшою за площею? Поясніть чому?
2. Які природні ресурси тайги використовує людина у своїй господарській діяльності?
3. У чому полягає унікальність мішаних мусонних лісів на сході Євразії?
4. Схарактеризуйте особливості природи лісостепової зони?
5. Поясніть, чому у степовій зоні не ростуть ліси?
6. Як гризуни пристосувалися до життя в степовій зоні після її господарського освоєння людиною?
7. Схарактеризуйте особливості тваринного світу напівпустель І пустель помірного кліматичного поясу.

Нові підручники 7 клас за програмою 2015 року з музичного мистецтва, німецької мови, інформатики
Відповіді ГДЗ для 7 класу з іноземної мови, історії України, геометрії


Категория:
2015
| Просмотров: 373 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть