загрузка...
§ 55.Територіальна поведінка - 15 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 15 » § 55.Територіальна поведінка
19:59
§ 55.Територіальна поведінка

Життєдіяльність більшості тварин відбувається на певній території. Зазвичай тварини прив'язані до своєї території. В багатьох тварин наявна так звана територіальна поведінка, - намагання захищати свою територію від інших. З чим пов'язана така поведінка? Чи всі тварини є територіальними? Які межі території тварини і чим вони визначаються?
Що такс територіальна поведінка? Територіальна поведінка - це сукупність ловедінкових актів, спрямованих на захист території проживання від проникнення інших особин. Територіальна поведінка є одним З засобів реалізації харчової або репродуктивної стратегії ;-ї мінімальним застосуванням агресії. Тварини заявляють свої права на різні типи територій в залежності від призначення: шлюбна поведінка, територія для пошуку їжі, захист молодих особин. Тварина може захищати свою територію від особин іншого виду, від особин того ж виду, або від особин однієї з нею статі того ж виду, тварина може фіксувати територію і жити на ній досить довго, як луговий норний собака, а може змінювати її з часом, як поселення бабуїнів. Зазвичай фіксована територія характерна для видів тварин, особини яких живуть поодинці або парами, і харчового ресурсу на території вистачає надовго. Якщо на території проживає суспільна група тварин, зі структурою яких познайомилися ви вже познайомилися, особливо великих ссавців, то з часом відбувається «виїдання» території, і група вимушена шукати іншої території з більшим харчовим ресурсом.
Територіальна поведінка властива і нашим співмешканцям - кішкам. Хазяї кішок добре знають, що якщо кішка зростала одна, їй дуже важко, а іноді й неможливо буде звикнути до іншої тварини в домі. Але це зовсім не означає, що кішка - усамітнена тварина. Вона легко стає членом групи кішок, що живуть по сусідству. Ллє її дім, де вона харчується, почуває себе в безпеці, є її власною територією з нездоланими межами.
Почуття території притаманне й іншим вашим хатнім улюбленцям - кроликам. Для них вся територія поділена на ділянки: їхня власна територія, куди ніхто не має права вторгнення; територія для всіх - суспільна; чужа територія. Свою власну територію (зазвичай це клітка) маленький кролик захищатиме зубами та кігтями, тому не намагайтеся прибратися в клітці в присутності маленького хазяїна. Натомість на суспільній території кролик поводить себе дуже мирно та лагідно с усіма домочадцями. Зазвичай, така територія - вся ваша квартира. За її межами для кролика починається чужа й невідома територія і він навряд чи намагатиметься туди потрапити.
Територія може слугувати цілій групі особин одного виду, які відлякуватимуть особинз інших угруповань. Вовча зграя, гамадрили та су-рікати охороняють групові території (мал. 55.і, 55.2, 55.3).
Розмір території також може дуже різнитися. Безпомічний баклан захищає лише ту ділянку, до меж якої він може дотягтися, сидячи на гнізді (мал. 55.4). Натомість деякі види хижих птахів охороняють територію завбільшки 3,5 км21 Для хижих птахів площа території тісно пов'язана з кількістю їжі, яку потрібно видобути, аби прогодувати себе і пташенят. Л баклан все одно не прогодується, полюючи лише на своїй території. Він належить до птахів, які живуть колоніями, і для них територіальна поведінка обмежена розміром колонії, а не площею для полювання.
Територіальні тварини зазвичай агресивні і готові до конфліктних ситуацій. Найкраще така поведінка вивчена на територіальних птахах. Навесні ті птахи, що прилітають раніше, розподіляють територію, придатну для гніздування, та приступають до пошуку самок. Самці, які прилетіли пізніше, стикаються з великими труднощами, - їм вдається відвоювати лише невеличкі ділянки. Чим менша територія залишається в кожного самця після такого переділу, тим більш агресивним він стає, оскільки чим менша ділянка, тим менше ресурсів буде для вигодовування пташенят.
Як тварини відзначають межі території? Щоби межі території поважали, тварина має якось сигналізувати про них іншим тваринам. Одні тварини вказують на межі території приймаючи погрожуючу позу, як от самці бабуїнів демонструють свої ікла (мал. 55.5). Інші тварини видають погрожуючі звуки, наприклад ревіння самців алігатора, або вий вовків. Багато тварин маркують свою територію сильними запахами. Борсуки, мангусти та лісові куниці мають спеціальні пахучі залози біля основ своїх хвостів. Сеча також є широко розповсюдженим територіальним маркером. Гігантскьі галаго, примати, змочують сечею свої руки, розмазують її но ногах та розгулюють по межах своєї території.
Якщо тварина ігнорує територіальні межі, то за цим слідує погрожуюча поведінка. Кінь у такому випадку підіймає голову та б'є копитом (мал. 55.6). Вороже налаштовані самці щурів при зустрічі стають боком один до одного і кружляють, вигнувши спини , з частково скуйовдженим хутром. Якщо одна з тварин явно перевищує інших за ознаками, то інші залишають територію без вагань.
Але бійка все ж таки є розповсюдженим способом відвойовування або захисту своєї території. В природних умовах бійки рідко тривають довго. Якщо відбулася бійка, то один з учасників може закінчити її, проявивши покірність, не провокуючи удару у відповідь від переможця. Вовки підставляють супернику свою незахищену глотку як сигнал до умиротворення. У погрожуючий йозі тварина намагається здаватися більшою та сильнішою, а прагнучи закінчення бійки - навпаки, меншою і слабшою.
Іншою відповіддю на погрозу є диверсія. «Невдаха» поводить себе невідповідно до ситуації, щоб збити з нантелику агресора. Собака, наприклад, може падати та кататися землею, рити лапами, намагаючись викликати батьківські почуття, аніж агресію в іншого собаки (мал. 55.7).
Якщо вже виникла бійка, то вона більше нагадуватиме змагання чи турнір аніж справжню криваву бійку до смерті. Хоча козуля може легко за-бодати опонента рогами, вона не використовуватиме їх для бійки з представниками свого виду. Стикаючись рогами, два самця радше вдають бійку аніж справді б'ються (мал. 55.8). Зазвичай, розмір рогів самця збільшується з віком. І іноді в суперечках самців символічний вилив має лише розмір рогів, і самець не насмілюється змагатися з суперником, чиї роги значно більші за його власні.
У деяких тварин бійка має вигляд формального змагання. Приклад - «ротові» бійки в деяких видів акваріумних риб цихлід. В одного виду самці наближуються один до одного з відкритими ротами, зчіплюються щелепами та штовхають один одного. В іншого виду цихлід самці просто відкривають рота один перед одним. В обох випадках більш слабка риба упливає, визнаючи себе переможеною.
Однак не виключені випадки, коли бійка за територію може призвести до смерті або серйозних ушкоджень. Таки бійки можуть ставатися між ведмедями в шлюбний період. Жорстокі сутички стаються час від часу між тиграми, левами, слонами.
Загалом, призначення територіальної поведінки - внесення правші в розподіл харчових або репродуктивних (самки) ресурсів з метою зменшення витрат на агресію, бійки, та втрат особин від бійок, а також зменшення агресії, високий зайвий рівень якої може призвести до неможливості розмноження, оскільки занадто агресивні особини можуть не підпускати до себе особин свого ж виду протилежної статі.
1. Уважно прочитайте параграф та складіть план.
2. Самостійно підберіть приклади для всіх видів стратегій поведінки.
3. Проаналізуйте наведений в тексті приклад територіальної поведінки кролика. Розкажіть, як різниться поведінка тварини, в залежності від території на який вона перебуває.
1. Від кого тварини захищають територію?
2. Яка поведінка є територіальною?
3. Чому кішка недружньо ставиться до появи іншої тварини в домі, де живе?
4. Якими засобами тварини відзначають межі своєї території?
5. Чому територіальну поведінку розглядають, як один з засобів зменшення агресії у тварин?
6. Чи вірно, що тварини б'ються до останнього, захищаючи свою територію?
7. Чи відомий вам вислів «як павуки в банці»? Проаналізуйте його з точки зору даних щодо територіальної поведінки павуків.

Нові підручники 7 клас 2015 з предметів шкільного матеріалу - географії
Решебники ГДЗ для 7 класу з геометрії


Категория:
2015
| Просмотров: 877 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть