загрузка...
§ 56. Природні зони субтропічного й тропічного кліматичних поясів - 21 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 21 » § 56. Природні зони субтропічного й тропічного кліматичних поясів
20:05
§ 56. Природні зони субтропічного й тропічного кліматичних поясів

1. Які повітряні маси формують клімат субтропіків? 
2. Чому в тропічному поясі протягом всього року сухо та спекотно?
Твердолисті вічнозелені ліси та чагарники середземноморського типу. Узбережжя Середземного, більша частина узбережжя Чорного, південне узбережжя Каспійського моря - це зона твердолистих вічнозелених лісів і чагарників. В умовах сухого спектного літа і вологої, дощової зими сформувалася зона субтропіків середземноморського типу.
Влітку тут панує тропічне повітря і середньомісячна t/C сягає вище +20-24 °С. Взимку панує повітря помірного кліматичного поясу і середня t*C вища +4 °С. Інколи випадає сніг, який одразу ж тане. Трапляються короткочасні, до -10"С, морози. Східне узбережжя Чорного моря знаходиться в зоні вологих субтропіків, де випадає багато опадів, в тому числі і влітку.
У минулому майже вся зона була вкрита густими лісами з вічнозелених дубів, сосен-піній, кипарисів, суничних дерев тощо. На сході Середземного моря росли знамениті ліванські кедри. Тепер більшість лісів вирубали і на їхньому місці виросли вічнозелені зарості чагарнику. В Європі його називають маквіс. Він складається з мирту, ялівцю, терену та ін. До цієї зони належить і південне узбережжя Криму (мал. 314).
Тваринний світ густо заселених узбережних ділянок морів доволі бідний. Тварини пішли в гори на непридатні для обробітку землі. В Іспанії живе схожа на кішку вівера, в Італії - дика кішка, кам'яна і лісова куниці, в Греції - шакал, лисиця, дикий лісовий кіт.
Мусонні ліси. На сході субтропічного кліматичного поясу, долиною річки Янцзи на півдні Кореї та Японії в минулому простягалися субтропічні мусонні ліси. Нині це одні з найгустіше заселених територій нашої планети.
Спрогнозуй зміни, які відбулися в цій місцевості через густу заселеність території?
Зимовий мусон формує тут суху, ясну погоду. Літній - приносить з океану багато опадів. Природна рослинність фактично залишилася лише в горах. У минулому весь простір на південь від річки Янцзи був укритий субтропічними вічнозеленими лісами. Серед дерев переважали представники родин лаврових, камелій і магнолій. Серед тварин - багато тропічних видів: летяги, мавпи, мангусти, димчастий леопард.
Пустелі і напівпустелі субтропічного кліматичного поясу. Іранське нагір'я, Західна Азія, південна частина пустелі Каракуми, високогірні пустелі східного Паміру й Тибету знаходяться в напівпустельній і пустельній зонах субтропічного поясу.
Клімат цих зон відрізняється спекотним літом і прохолодною зимою. У липні середні t*C повітря в різних частинах зони коливаються від +25 до +35 "С. Узимку становить +5-15 *С. Річна кількість опадів ніде не перевищує 200 мм. У найбільш посушливих місцях вона знижується до 50 мм на рік.
Вода в руслах багатьох річок з'являється лише після рідкісних тут дощів. Такі тимчасові водотоки часто-густо закінчуються в безстічних солоних озерах.
Рослинний світ пустель і напівпустель доволі різноманітний. На глинистих ділянках росте полин, піщані масиви вкриті чагарниками, понижені частини - рослинами, які полюбляють солені ґрунти.
Тварини пустельної й напівпустельної зон субтропічного кліматичного поясу добре пристосувалися до життя на відкритих посушливих просторах. Це тушканчики, піщанки, ховрахи, антилопи, численні ящірки, отруйні змії, скорпіони й фаланги тощо. Для них характерне жовто-буре забарвлення, що робить їх невидимими серед піску й глини.
В субтропічному кліматичному поясі Євразії знаходиться більшість найвищих гірських систем нашої планети: Памір, Гіндукуш, Кунь-Лунь, Каракорум, Тибет, північні схили Гімалаїв, для яких характерна висотна поясність.
Знайди та підпиши на контурній карті ці гірські системи.
Найбільшу площу займає Тибетське нагір'я. В його західній частині панує високогірна пустеля. Тут зустрічаються чагарники і зрідка трав'яниста рослинність. На землі багато подушечко подібних рослин із жорстким листям. Тут мешкає кілька видів антилоп, баран аргалі, який ніби літає серед скель. Багато гризунів і плазунів. З хижаків зустрічаються вовк і тибетська лисиця (мал. 315). 
Східні схили Тибету є більш зволоженими. Тут у бамбукових гірських лісах живе бамбуковий ведмідь або велика панда. Він дуже нагадує бурого ведмедя, хоча і належить до родини єнотів. Ця тварина має довжину до 1,5 м і вагу до 150 кг. Збільшення населения в Китаї призвело до господарського освоєння районів, де мешкає цей рідкісний звір. Його чисельність швидко зменшується. Велика панда харчується тільки молодими пагонами бамбука. На популяцію панди впливає рідкісне цвітіння бамбука, після якого він гине на великих площах, не залишаючи звірам їжі (мал. 316).
Пустелі і савани утворилися в межах тропічного кліматичного поясу і займають весь Аравійський п-ів, південь Ірану і нижню та середню частини долини річки Інд. В центральній частині Аравійського півострова t*C липня досягає +35 +38 'С, а максимальна t;C перевищує +50 °С. Пісок удень нагрівається до +90 °С і на ньому можна смажити яєчню. Узимку t °С повітря знижується і становить +20-25 °С. Інколи можливі і заморозки. Випадає лише 50-100 мм. опадів. В окремих районах їх не буває роками.
Як пристосувалися тварини до життя в таких екстремильних умовах?
Пустеля Аравійського п-ова належить до пустель, які майже повністю позбавлені рослинності. Вона є лише по руслах тимчасових річок і біля підніжжя гір.
Тваринний світ у цих умовах нечисленний. На великі відстані у пошуку їжі та води пересуваються антилопи. Є шакали і різні гризуни, багато плазунів. Навколо пустелі Тар, яка тягнеться вздовж лівого берега річки Інду, сформувалися савани.
Савани тропічного кліматичного поясу займають частину Пакистану, північ і північний захід Індії. Нині савана тут майже вся освоєна людиною. Біля поселень зростають плантації фінікової пальми, цитрусові, маслини, фруктові сади. Тваринний світ зберігся або в горах (леопарди, дикі барани, газелі) (мал. 317), або ближче до пустелі Тар (дикі віслюки, гієни, шакали, кабани). Скрізь є багато змій, у водоймах - крокодили.
Природні зони субтропічного й тропічного кліматичних поясів Євразії не такі численні, як в помірному поясі, і не мають такого різномаїття флори і фауни. Зона субтропіків середземноморського типу зазнала найбільших змін під впливом господарської діяльності людини через сприятливі природні умови.
Більшість найвищих гірських систем планети (Памір, Гіндукуш, Кунь-Лунь, Каракорум, Тибет, північні схили Гімалаїв) розташовані у субтропічному кліматичному поясі Євразії. Для цих районів характерна наявність високогірних пустель та висотної поясності.
1. За даними попередньої таблиці встановіть кліматичний пояс, в межах якого утворилася переважна більшість (за кількістю та за площею) пустель Євразії.
2. Поясніть, чому тваринний світ зони твердолистих лісів і чагарників зараз доволі бідний?
3. Яка рослинність характерна для зони субтропічних мусонних лісів?
4. Як пристосувалися тварини до природних умов пустель і напівпустель?
5. Що впливає на зниження чисельності великої панди?

Нові підручники 7 клас за програмою 2015 року з музичного мистецтва, німецької мови, інформатики
Відповіді ГДЗ для 7 класу з іноземної мови, історії України, геометрії


Категория:
2015
| Просмотров: 394 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть