загрузка...
§ 57. Природні зони субекваторіального й екваторіального кліматичних поясів - 21 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 21 » § 57. Природні зони субекваторіального й екваторіального кліматичних поясів
20:08
§ 57. Природні зони субекваторіального й екваторіального кліматичних поясів

1. В яких частинах Євразії на формування клімату впливає мусон?
2. Які території Євразії розташовані найближче до екватора?
Природні зони субекваторіального кліматичного поясу. Півострови Індокитай та Індостан, острів Тайвань, Філіппінські острови знаходяться в субекваторіальному кліматичному поясі. Тут утворилися три природні зони: савани й рідколісся, перемінно-вологі вічнозелені та вологі екваторіальні ліси.
Савани й рідколісся займають більшу частину п-ова Індостан і віддалені від морів внутрішні райони п-ова Індокитай. Перемінно-вологі вічнозелені ліси простяглися вузькою смугою вздовж західного узбережжя Індостану, на схилах Гімалаїв та узбережжям Бенгальської затоки і Південно-Китайського моря, по нижній частині долин та дельті Гангу й Брахмапутри. Вологі екваторіальні ліси поширені на Філіппінських островах.
Основним чинником, що визначає утворення цих природних зон, є саме кількість опадів, яка регулюється сезонним напрямком руху повітря й особливостями рельєфу місцевості. На п-ові Індокитай, у прилеглій до Індії частині, південно-західний мусон з травня по жовтень приносить 90-95 % всіх річних опадів (мал. 318).
У приморських районах і на навітряних схилах гір випадає понад 6000 мм опадів. Тому тут ростуть вологі вічнозелені ліси. У внутрішніх рівнинних районах кількість опадів знижується до 500 мм на рік. За цих умов дерева не можуть формувати суцільних масивів. Панує савана з окремими деревами, які ростуть на значній відстані одне від одного. Це класичний кліматичний механізм формування двох природних зон субекваторіального кліматичного поясу Євразії. Згадаємо, що мусони приносять на схили гір Індії найбільшу кількість опадів у світі.
У саванах переважають червоно-бурі й червоні ґрунти. Тут ростуть акації, пальми, молочаї, банани. У більш зволожених місцях панують мусонні чагарники й ліси, де ростуть дерева з цінною, кольоровою, з приємним запахом деревиною - тік, сандал, терміна-лія тощо. В густозаселеній Індії природа саван змінена людиною, а мусонні ліси залишилися лише на 10 % їх природної площі.
Чудовим деревом цього кліматичного поясу є баньян. Ця велетенська рослина починає свій розвиток із насіння, яке птахи заносять на гілки інших дерев. Прикріпившись до гілля господаря, молодий баньян утворює численні повітряні корені. Вони швидко ростуть донизу і проникають у ґрунт. Коріння потовщується й перетворюється на могутні стовбури діаметром декілька метрів. З часом із гілок опускається все нове коріння. З однієї насінини виростає цілий гай. Відомі баньяни, які мали понад 300 схожих на стовбури коренів. Дерево має смачні плоди. На корі молодих пагонів утворюється цінна смола шелак. Офіційний статус найбільшого у світі дерева дістав у 1990 р. баньян, що росте в Індії. Його площа складає 2,1 га (мал. 319). Тваринний світ природних зон субекваторіального кліматичного поясу є своєрідним і доволі різноманітним. На півострові Індостан він сильно винищений. Значно краще тваринний світ зберігся на півострові Індокитай, де залишилися значні лісові масиви.
Поясни, хто і для чого змінює природу цих територій.
До найбільших тварин субекваторіального кліматичного поясу належить індійський слон та індійський носоріг. Індійський слон - одна з найрозумніших тварин нашої планети. Він легко приручається, працює у важко доступних для техніки гірських лісах, переносячи й перетягуючи велетенські колоди. Розуміє багато команд погонича (мал. 320).
Дуже багато копитних тварин - тапір, три види носорогів, олені, бики (бантенг, гаур, сірий бик, індійський буйвіл). Зачаровує світ граційних антилоп (гвинторога, чотирирога, ніль-гау), чудових птахів (павич, фазан аргус).
Багато плазунів. Вражає своїми розмірами королівська кобра (до 5,5 м завдовжки). Піднявшись у бойову стійку, вона може «заглянути в обличчя» навіть високій на зріст людині. Крокодил гавіал теж нікого не залишить байдужим.
Своєрідними є і мавпи субекваторіального кліматичного поясу. Тут багато макак, гібонів. Рідкісною стала людиноподібна мавпа - орангутанг, яка за розмірами поступається лише горилам.
Природні зони екваторіального кліматичного поясу. Південніше і ближче до екватора простягся екваторіальний кліматичний пояс. Він займає південну частину півострова Малакка та Великі Зондські острови. Середньомісячна t°C тут протягом усього року не змінюється -25-27 °С. Опади (2000-4000 мм) рівномірно розподілені впродовж року. В цих умовах сформувалися червоно-жовті латеритні (багаті на окисли заліза та алюмінію) ґрунти. На них ростуть вологі екваторіальні ліси. Основними деревними породами є фікуси, величезні панда-нуси, хлібне дерево, пальми, деревоподібні папороті. Скрізь можна зустріти бамбукове де-рово. Вони досягають висоти 40 м і діаметра ЗО см. Бамбук росте дуже швидко, до 1 м за добу (жал. 321). Тут росте і найбільша квітка планети, яку вчені називають «рафлезія Арнольді». Зафіксований її діаметр близько 110 см. Диво-квітка паразитує на ліанах і за кольором нагадує шмат м'яса. Розпустившись, вона поширює неприємний запах, чим приманює до себе комах (мал. 322).
Тваринний світ зони вологих екваторіальних лісів дуже близький до тваринного світу субекваторіального кліматичного поясу. Щоправда, в цих менш заселених місцях він зберігся краще.
Тут склалися близькі до ідеальних умови для життя мавп і численних птахів, серед яких виділяються своїм забарвленням і незвичним виглядом папуги, райські птахи, птах-носоріг. До 7 м у довжину досягає гребінчастий крокодил. Багато змій - удав, кобра, сітчастий пітон, який за розмірами конкурує зі знаменитою анакондою.
Тільки на острові Комодо живе «дракон острова Комодо», який не зустрічається ніде у світі. Це найбільший на планеті варан. Його довжина сягає 3,7 м і вага - понад 100 кг (мал. 323).
Надзвичайно різноманітним є світ комах, різних за розмірами та забарвленням. Особливої уваги заслуговують метелики.
На півостровах та островах, що розташовані на південному сході Азії знаходяться три природні зони: савани й рідколісся, перемінно-вологі вічнозелені та вологі екваторіальні ліси.
Основним чинником, що визначає утворення цих природних зон, є дія південно-західного мусону та рельєф місцевості. На території Великих Зондських островів утворилася природна зона вологих екваторіальних лісів.
1. Які чинники визначають утворення природних зон у субекваторіальному та екваторіальному кліматичному поясі?
2. Схарактеризуйте тваринний та рослинний світ перемінно-вологих вічнозелених та вологих екваторіальних лісів.
3. Як ви вважаєте, чому слон в Таїланді має пенсію?
4. Назвіть тварин, для життя яких у зоні вологих екваторіальних лісів склалися найкращі умови. Поясніть, чому саме?

Нові підручники 7 клас за програмою 2015 року з музичного мистецтва, німецької мови, інформатики
Відповіді ГДЗ для 7 класу з іноземної мови, історії України, геометрії


Категория:
2015
| Просмотров: 330 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть