загрузка...
§ 58. Несприятливі природні явища й процеси - 21 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 21 » § 58. Несприятливі природні явища й процеси
20:12
§ 58. Несприятливі природні явища й процеси

1. Які несприятливі процеси та явища відбуваються в Північній Америці?
2. Чи може діяльність людини спричиняти ці процеси та явища?
В Євразії проживає набагато більше людей порівняно з іншими материками. З кожним роком їхня кількість стрімко зростає. Люди освоюють території навіть з екстремальними природними умовами, де спостерігаються несприятливі природні явища й процеси. А вони відбуваються здавна і в густозаселених і не так давно освоєних районах материка.
Внутрішні сили Землі і несприятливі природні явища й процеси. З дією внутрішніх сил Землі пов'язані землетруси, виверження вулканів і цунамі. Зони землетрусів поширені на величезних площах материка. Це Піренейський, Апеннінський півострови, Карпати і Крим, весь півострів Мала Азія й Кавказ, Іранське нагір'я, гірські й прилеглі до них ділянки Центральної Азії, нагір'я Тибет, Гімалаї. Це так званий Альпійсько-Гімалай-ський сейсмічно-активний пояс.
Знайди його та познач штрихами на контурній карті.
Часті землетруси спостерігаються на густозаселених Японських, Великих Зондських та Філіппінських островах, півострові Камчатка. Тут зосереджені й діючі вулкани. Вони є продовженням Тихоокеанського сейсмічно-активного поясу.
У межах яких материків простягнувся цей сейсмічно-активний пояс?
Знайди його та познач штрихами на контурній карті.
23 березня 1883 р. на дні Зондської протоки, що розділяє острови Яву й Суматру, вибухнув потужний вулкан Кракатау. Тридцятиметрові хвилі цунамі змили прибережні міста й села. Загинуло 40 тис. чоловік. Гуркіт було чути за 4000 км (мал. 324).
Найбільш руйнівний землетрус XX ст. стався 28 липня 1976 року в Китаї. Внаслідок поштовху силою 8,2 бала загинуло 650 тис. чоловік.
У серпні 1976 р. землетрус поблизу острова Мінданао (Філіппіни) викликав цунамі. Хвиля з океану забрала життя 8 тис. чол. У 1977 р. в Румунії стався руйнівний землетрус. Загинуло 1500 чол. Відгомін землетрусу відчула на собі й Україна. Катастрофічні землетруси в 70-90-х роках XX ст. відбувалися в Туреччині, Ірані, Вірменії, Афганістані, Японії та багатьох інших країнах Євразії.
Найчастіше землетруси бувають у Японії. У найспокійнішому на ці природні явища 1959 р. їх було 930. Рекордним у XX ст. став 1930 р. Тоді було зареєстровано 5 744 землетруси.
Явища та процеси, пов'язані з дією атмосфери. До несприятливих природних умов материка належать і сильні вітри. На сході і південному сході Євразії частими є руйнівні тайфуни (від китайського слова тайфун - великий вітер). Швидкість вітру може перевищувати 100 км/год. Іноді випадає до 1000 мм опадів. Тайфуни руйнують будівлі, викликають повені тощо.
На південному сході Європи, на Прикаспійській низовині, у Казахстані, на півдні Західного Сибіру виникають суховії. Сухі і гарячі вітри стають причиною знищення сільськогосподарських культур. Для господарства середземноморських країн Євразії гарячі й сухі вітри хамсин і сірокко стають причиною пилових бур. Перший поширюється на східне узбережжя Середземного моря, другий - на його північне узбережжя.
Знайди на карті Євразії території, на які впливає поширена негативна дія вітрів. Особливості клімату й рельєфу багатьох районів Євразії є причиною виникнення селів - стрімких гірських потоків води з мулу та каміння. Змітаючи на своєму шляху житлові будівлі, промислові підприємства, дороги, мости, вони завдають багато шкоди. Селі характерні майже для всіх гірських районів Євразії. Особливо часто вони виникають у місцевостях, де людина вирубала ліси, а дощі випадають у вигляді раптових сильних злив - Центральна Азія, гори Китаю, Кавказ. Трапляються селі й у нас в Україні, в гірських районах Карпат і Криму (мал. 325).
В окремих районах Євразії поширені карстові явища. Вони виникають у розчинних гірських породах. Ґрунтові та дощові води руйнують вапняки, гіпси та інші породи, що сприяє утворенню великих підземних порожнин. Під поверхнею землі (іноді на великій глибині) утворюються багатоповерхові печери і ходи. На поверхні карст проявляється у вигляді проваль, балок тощо (мал. 326, 327). Назва цього явища походить від плато Карст, яке знаходиться на Балканському півострові. Карст є поширеним у Югославії, Хорватії, Іспанії, Франції, в Україні, Кавказі, в Центральній Азії, Китаї, на півострові Індокитай і багатьох інших місцях. Найдовші печерні системи Євразії знаходяться в Україні. На сотні кілометрів простяглися вони від Карпат до Одеської області. Понад 100 км тягнуться печери Геллох у Швейцарії. У Франції знаходиться найглибше карстове провалля. Його глибина досягає 1122м.
Карст ускладнює проведення сільськогосподарських робіт, будівництво житла, промислових підприємств, доріг тощо. В Україні на карстових породах побудована Рівненська АЕС. Вона почала просідати, ніби провалюючись під землю. Вирішення проблем, пов'язаних з карстом, вимагає додаткових матеріальних витрат.
Багато збитків господарству країн Євразії завдає град, окремі шматочки якого іноді досягають значних розмірів - більше 20 см у діаметрі й більше 1 кг ваги. Навіть при невеликих розмірах окремих градин це явище завдає значну шкоду господарству - руйнує покрівлі, скло, вбиває тварин, нищить врожай. В Євразії град є характерним для багатьох районів. Особливо небезпечний він у країнах, де ведеться інтенсивне сільське господарство - Угорщині. Молдові, Україні, Франції. Часто випадає град у країнах Закавказзя, зокрема в Грузії (мал. 328).
Майже скрізь в освоєних людиною частинах Євразії поширені ерозійні процеси (змив і розмив ґрунту). Багато шкоди завдають зсуви, підтоплення, пилові бурі, лісові пожежі, ранні й пізні заморозки, сильна спека й морози, посуха й повені, викликані сильними зливами.
Як і на території інших материків, у Євразії поширені несприятливі природні процеси та явища: землетруси, виверження вулканів, тайфуни, суховії, зсуви, підтоплення, пилові бурі, лісові пожежі, карстрові явища, ранні й пізні заморозки тощо.
Окремі з них відбуваються внаслідок нераціонального ведення господарства людиною - вирубування лісів, розорювання значних площ цілинних земель тощо.
1. Назвіть несприятливі природні явища й процеси, які пов'язані з дією внутрішніх сил Землі?
2. Знайдіть на карті території, де в Євразії відбуваються землетруси.
3. Яка частина Євразії найчастіше потерпає від тайфунів?
4. Поясніть, як впливає господарська діяльність людини на виникнення селей та зсувів?
5. Що таке карст? Чи можна уникнути цього явища?
6. Яких збитків завдає град?

Нові підручники 7 клас за програмою 2015 року з музичного мистецтва, німецької мови, інформатики
Відповіді ГДЗ для 7 класу з іноземної мови, історії України, геометрії


Категория:
2015
| Просмотров: 443 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть