загрузка...
§ 59. Населення Євразії - 21 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 21 » § 59. Населення Євразії
20:16
§ 59. Населення Євразії

1. Представники яких рас населяють материк?
2. Які території материка були освоєнні людиною найдавніше і чому?
Населення Євразії становить майже 5 млрд осіб, що набагато більше, ніж на інших материках планети. Усі придатні для проживання ділянки материка заселені й освоєні. Використовується кожен клаптик землі. Освоюють землі навіть у північних районах і середньогір'ях, простори пустель і вологих екваторіальних лісів.
Більшу частину населення складають представники трьох основних рас - європеоїдної, монголоїдної, негроїдної. Середня густота населення на материку найбільша у світі, понад 90 чол./км2. Розміщено воно територією материка вкрай нерівномірно. Майже не заселені північні і північно-східні, гірські та пустельні території континенту. Найвища густота населення у Східній і Південній Азії та Європі (від 600 до 10 тис. чол./км2).
Поясни, як у Європу потрапили представники негроїдної раси?
Створивши держави, люди почали здійснювати великий вплив на природу. Сьогодні, із семи найбільш: економічно розвинутих країн світу, п'ять знаходяться в Євразії: Німеччина, Великобританія, Франція, Італія і Японія.
Підпиши назви цих країн на карті, вкажи їх столиці та кордони.
На політичній карті Євразії налічується 93 держави і 8 невизнаних територій. Це майже половина всіх держав світу.
Взаємодія людини й природи. Людина все більше відчуває негативний вплив зміненої її господарською діяльністю природи. Усе відчутнішою стає нестача природних ресурсів, більш дефіцитною - вода. В повітрі, воді, рослинах і тваринах накопичується багато отруйних речовин. Дихаючи, забрудненим повітрям, споживаючи неякісну воду й продукти харчування, люди частіше хворіють.
Практично в кожній країні материка існують компоненти природи, змінені людиною. На місці колишніх лісів і степів простяглися лани зернових культур чи овочів, виноградники, сади (мал. 329). Багато з існуючих сьогодні лісів насаджені людьми. На річках побудовано водосховища й ставки. Люди впливають на погоду, стріляючи по хмарах ракетами зі спеціальними речовинами, викликаючи замість граду, дощ або уникаючи опадів.
Землеробські традиції на материку. Вплив землеробства, яке має на материку давню історію, стає дедалі відчутнішим. До великих землеробських держав належать Китай, Індія, Франція, Україна, Росія. В цих та інших країнах у результаті розвитку сільського господарства відбувається змив верхнього шару ґрунту. Внесення добрив та використання засобів захисту рослин спричиняють його забруднення.
Швидке зростання населення вимагає освоєння нових територій, які раніше були лісами, саванами чи пустелями. Саме тут людина почала обробляти безліч таких знайомих нам сьогодні сільськогосподарських культур (мал. 330).
Промислові підприємства також впливають на природу Євразії. Цей вплив не скрізь є однаковим. Найбільшим він є на заході материка - в Європі, в промислових районах Китаю, Японії, Індії, Тайваню, Республіки Корея. Особливо негативно впливають на природне довкілля великі теплові електростанції, металургійні й хімічні підприємства. Саме тут знаходяться джерела кислотних дощів. Найбільш: небезпечним є Рур у Німеччині, Донбас і Придніпров'я в Україні, Урал і Кузбас у Росії, район міста Калькутти в Індії тощо. Безліч нових теплових електростанцій швидкими темпами будують у Китаї. Надзвичайно забрудненим є південно-східне узбережжя Японії.
Пригадай t°C повітря й піску па Аравійському півострові. Поясии, як тут можна займатись сільським господарством?
Своєрідним є вплив на природу в арабських країнах регіону Перської затоки. Саудівська Аравія, Кувейт, Об'єднані Арабські Емірати дуже розбагатіли на видобутку нафти. Надлишок коштів вони спрямували на перетворення пустельного природного довкілля на штучне, більш комфортне для людини. Створено штучні водойми, висаджено тисячі пальм, квітучих кущів тощо (мал. 331).
В Євразії, особливо в азійській її частині, інтенсивно проходить переселення сільських жителів у міста. Існують скупчення міст - міські агломерації, в яких живе понад 25 млн людей - Токіо, Гуанчжоу, Шанхай, Джакарта, Сеул, Делі. Європейські міста ненабагато відстають від азійських. В Москві, Лондоні, Парижі мешкає понад 10 млн жителів.
Порівняй чисельність населення цих міст і міст України. Зроби висновки.
Швидке зростання міст супроводжується докорінними змінами природи: вирубують ліси, вирівнюють рельєф, настилають асфальт чи бетон, будують будинки, прокладають каналізацію тощо. Комунальне господарство міст стає одним із найбільших забруднювачів довкілля. Чисельні котельні викидають у повітря шкідливі речовини. За містами виростають величезні звалища сміття. Температура повітря у великих містах на декілька градусів вища, ніж на сусідніх територіях.
Господарський розвиток, особливо в країнах Азії, супроводжується прокладанням усе нових автомобільних і залізничних магістралей, будівництвом портів тощо. Тепловози й автомобілі перетворюються в головних забруднювачів довкілля. В повітря надходить велика кількість отруйного свинцю й сажі (мал. 332). Уяви запах повітря поблизу цієї автомобільпої траси (мал. 332)
Проблеми нестачі води і браку територій. Для розвитку господарства країн Євразії необхідно все більше прісної води, яка поступово стає на найбільш дефіцитним ресурсом. Розвиток промисловості вимагає створення все більшої кількості водосховищ і каналів. Для сільського господарства осушуються та зрошуються землі. Внаслідок таких процесів змінюється природа.
Найбільше каналів прокладено в Китаї та Західній Європі. Розширюється мережа зрошувальних каналів у країнах Євразії з пустельним кліматом. У багатих арабських країнах Перської затоки, де панує тропічний пустельний клімат, впритул наблизились до вирішення проблеми одержання прісної води з айсбергів, їх передбачається транспортувати з Антарктики. Тут також опріснюють воду океанів і морів. В Об'єднаних Арабських Еміратах створено штучні острови, які змінили природу Перської затоки і збільшили територію та берегову лінію країни на 120 кілометрів. їх можна почачити навіть із космосу (мал. 333).
Техногенні катастрофи. На території Євразії, в Україні, трапилася найбільша техногенна катастрофа за всю історію людства - аварія на Чорнобильській АЕС. В результаті цієї катастрофи радіонуклідами було забруднено практично всю Європу.
Сильний землетрус і поява за ним цунамі 11 березня 2011 року призвели до аварії на АЕС Фукусіма-1 в Японії. Вона, як і чорнобильська, класифікується як масштабна радіаційна аварія. Протягом всього часу після аварії в океан продовжуються викиди радіоактивно забрудненої води.
Багато країн ввели жорсткі закони, спрямовані проти всіх видів забруднення довкілля, що сприяло впровадженню нових, екологічно чистих технологій виробництва. Рівень забруднення почав поступово зменшуватися. Для всього людства з'явився приклад позитивного вирішення проблем взаємодії людини й природи.
Євразія має найбільшу чисельність та щільність населення. Тут використовуються та освоюються навіть землі з екстремальними природними умовами.
Майже половину всіх держав світу створено представниками трьох основних рас Європи. П'ять із семи найбільш економічно розвинутих країн світу знаходяться в Євразії.
Під впливом господарської діяльності людини природа материка зазнала найбільших змін: ліса і степи перетворено на ріллю, в горах прокладено тунелі, побудовано найбільші міста світу, зведено промислові підприємства-гіганти та створено штучні острови. Усе це негативно впливає на природне середовище.
1. Назвіть райони Євразії, які слабо освоєні людиною. Поясніть чому?
2. Покажіть на карті Євразії країни, які є найбільш економічно розвиненими.
3. Які сільськогосподарські культури походять із Євразії?
4. Схарактеризуйте причини освоєння нових територій у відсталих раніше країнах Азії?
5. В яких країнах Євразії і чому природа зазнала найбільшого впливу?
6. Які міста материка є найбільшими у світі? Як вони впливають на довкілля?
7. Схарактеризуйте вплив яикй має транспорт на довкілля.
8. Чи відомі вам приклади раціональної взаємодії суспільства і природи в Євразії?

Нові підручники 7 клас за програмою 2015 року з музичного мистецтва, німецької мови, інформатики
Відповіді ГДЗ для 7 класу з іноземної мови, історії України, геометрії


Категория:
2015
| Просмотров: 371 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть