загрузка...
§ 61.Вплив людини та її діяльності на організми - 15 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 15 » § 61.Вплив людини та її діяльності на організми
20:14
§ 61.Вплив людини та її діяльності на організми

Із давніх часів і дотепер людина тісно пов'язана з іншими тваринами. Використовуючи тварин для власних потреб, вона повинна розуміти і нести відповідальність перед своїми «побратимами». Як складалися стосунки між людиною і іншими тваринами впродовж історії людства? Якими вони мають бути сьогодні? Чому діяльність людини досягла таких масштабів, що її треба розглядати як окремий чинник середовища?
Чому діяльність людини потрібно розглядати як окремий чинник середовища? ? Біологія розглядає людину як один із видів тварин. Як і інші види, ми потребуємо енергії для будування своїх тканин, відчуваємо та реагуємо на стимули, наша генетична система не відрізняється від такої у інших біологічних видів. Як і всі інші види, ми здатні пристосовуватися до змін умов існування. Однак людина відрізняється від інших видів тварин рівнем впливу на навколишнє середовище.
Виляв людини на природу називають антропогенним екологічним фактором. Цей чинник діє не лише безпосередньо (полювання, промисел, розведення, використання для наукових досліджень), але й унаслідок зміни середовища існування живих організмів. І ці зміни дуже великі: сьогодні на Землі практично немає місць, що не зазнали впливу господарської діяльності людини. Як наслідок, тварини, що мешкають на таких територіях, часто гинуть, а ті, хто вижив, вимушені шукати собі новий притулок.
Людина змінила зовнішній вигляд близько 50% поверхні Землі. Ми замінили луки нолями, болота - містами, а ліси - випасами. Половина природних боліт висушена для будівництва, або вичищена для створення аквакультури (вирощування морепродуктів, особливо креветок). Океанічні види риб використовуються для годування креветок, що порушує баланс в морських мережах живлення.
Підвищення вилову риби, введення нерідних видів в середовище та руйнування середовищ існування призвело до зникнення низки біологічних видів. За даними вчених, за останні 400 років мисливцями знищено 175 видів тварин, а внаслідок зміни умов існуванні! зникло ще 400 видів.
Людина є частиною середовища. Як усі гетерогрофи, ми харчуємося представниками інших видів. Також ми використовуємо інші організми для будування та укріплення наших домівок, для виробництва одягу та ліків. Коли ми знищуємо забагато особин певного виду, то популяція цих організмів опиняється на межі зникнення і біологічне різноманіття зменшується.
Однак останнім часом усе більше людей, використовуючи природні ресурси, намагаються не змінювати їх невідворотно, не руйнувати остаточно, тобто зберігати життєздатність екосистем.
Оцінимо вилив діяльності людини на головні складові середовища існування тварин: повітря, воду та ґрунт.
Яким чином людина впливає на ПОВІТрЯ? 5 грудня 1952 року ВВІЙШЛО в історію як день, коли сотні мешканців Лондону потрапили до шпиталів з Отруєнням дихальних шляхів. Того дні! в Лондоні стався перепад температур і теплі повітряні маси, які однімалися з міста, стик-нулися з холодним повітрям. Частинки та гази від спаленого вугілля, замість того, щоб піднятися та розвіятися в атмосфері, опустилися на
землю. Оксид сульфуру, який, реагуючи з краплями води туману, утворив сірчану кислоту, став головним забруднювачем повітря. Такий тин забруднення зветься індустріальним смогом, який стається в міських та промислових регіонах, де спалюють багато палива, що містить сірку (мал. 61.1).
Іншою великою проблемою, пов'язаною із забрудненням повітря, є витончення озонового шару (мал. 61.2). Розташований у верхніх шарах атмосфери, він поглинає надмірне ультрафіолетове випромінювання, яке є смертельним для всіх живих організмів. 
Хлор, фтор та бром, які потрапляють до атмосфери внаслідок діяльності людини, утворюють хдорфторвуглеце-ві компоненти, які призводять до руйнування озонового шару. Витончення озонового шару на 1% призводить до збільшення захворюваності на рак на 3%.
Збільшення викидів у атмосферу вуглекислого газу внаслідок згорання палива призводить до парникового ефекту, тому що вуглекислий газ створює екран, що утримує тепле повітря біля земної поверхні. А це призводить до глобального потепління, тобто підвищення середніх температур в різних нриродно-кліматичних зонах. Степи стають пустелями, ліси висихають, а велика кількість видів тварин і рослин змушена міняти місце проживання, а іноді й просто помирає. Як господарська діяльність людини впливає на земельні ресурси? За рік площа лісів у середньому зменшується на 1% (мал. 61.3). Дані із супутників свідчать, що площа тропічних лісів зменшується на 7 мільйонів гектарів щороку. Смерть дерева порушує структуру всієї мережі живлення. Зникнення в тропічних лісах Коста-Ріки дерева ке-зарії щиткоиодібної, плодами якої харчувалися птахи 22 видів, призвело до зменшення чисельності цих птахів. Потім під загрозою опинилися ті види дерев, чиє насіння переносили ці птахи, а потім постраждали мавпи та інші тварини, які харчувалися плодами цих дерев та використовували їх у якості притулку.
Розповсюдження пустель на великі площі має назву оиустелювання. Це процес може бути природнім або внаслідок діяльності людей. Найчастіше в оиустелюванні винні люди, які забирають грунтові води для поливу сільськогосподарських угідь.
Приклад оиустелювання - смерть Аральського моря в Середній Азії, яка почалася в 20-х роках XX століття, коли води цього озера стали використовувати для зрошення полів бавовнику (мал. 61.4). У 1950-ті роки стартувала програма розширенні! культивування бавовнику та було побудовано систему каналів, які забирали воду з двох річок, що живили Аральське море. Воду забирали набагато швидше, ніж її рівень встигав відновитися. На початку 1960-х років площа поверхні озера різко скоротилася. На сьогодні Аральське море розділене на три невеличкі водойми, у яких залишилася лише п'ята частина води від початкового об'єму. Через велику солоність води та застосування на полях пестицидів усі 24 види риб, які водилися в Аральському морі, наразі зникли, а сольові відкладення можна побачити навіть із супутників. Екосистема Аральського моря та оточуючих територій знищена. За підрахунками екологів потрібно понад 50 років без забору води, щоб екосистема Аральського моря почала відновлюватися. Окрім забруднення, люди нищівно виливають на водні екосистеми, будуючи канали, дамби та змінюючи русла річок. Це може призвести до зміни температури води, зниження вмісту в ній кисню, зменшення кількості поживних речовин для найпростіших, водних комах та риби, які створюють основу водних екосистем.
Окремо варто розповісти про руйнування коралових рифів.
Коралові рифи є домівкою для великої кількості видів тварин і головною ланкою формування особливих екосистем. Наразі вони перебувають у величезній небезпеці. По-перше, їм загрожують рибалки, що заливають до порожнин рифів ціаніди, аби спричинити смерть риби (мал. 61.5). Коли риба спливає, вони її легко виловлюють. Однак ціаніди є отрутою і для самих рифів і можуть призвести до їх загибелі.
Будівництво готелів на тропічних узбережжях призводить до збільшення викидів стічних вод, і, як наслідок, до заростання водоростями, що, у свою чергу, призводить до загибелі коралових рифів. У Таїланді ж водорості привабили хижих риб, деякі з яких виділяють у воду травні ферменти, що розчиняють коралових поліпів, а потім поїдають залишки цих поліпів. У цьому сенсі започаткування екологічної програші збереження Великого Бар'єрного Рифу Є прикладом раціонального ставлення до природи та намагання зберегти її біологічне різноманіття.
Загалом випадки раціонального природо використання та намагання зберегти природні екосистеми мають стати прикладом для всіх людей та звичайною практикою в нашому житті.
1. У тексті йдеться про дію антропогенного фактора на тварин і середовище їх проживання. Наведіть чотири приклади такого впливу, поясніть, яким є його результати.
2. Проаналізувавши текст параграфу, визначте, яких заходів необхідно вживати, щоб зменшити шкідливий вплив господарської діяльності людини на екосистеми.
1. Чим зумовлений антропогенний чинник середовища?
2. Що таке смог і як він утворюється?
3. Чому зменшення площі лісів так згубно відображається на екосистемах? Спрогнозуйте можливі віддалені наслідки цього.
4. Знайдіть в літературі приклади опустелювання. Порівняйте чинники, які спричинили це опустелювання, і чинники, які призвели до зникнення Аральського моря.
5. Окрім прикладу річки Рейн, знайдіть ще позитивні приклади, як людям вда-
лося відновити пошкоджені екосистеми.
6. Подумайте, які ваші звички можуть мати погані наслідки для екосистем.
7. Виробіть систему правил, які повинна наслідувати людина в повсякденному житті, аби зменшити згубний вплив на природу.

Нові підручники 7 клас 2015 з предметів шкільного матеріалу - геометрії
Решебники ГДЗ для 7 класу з іноземної мови


Категория:
2015
| Просмотров: 381 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть