загрузка...
§ 63. Природоохоронні території - 15 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 15 » § 63. Природоохоронні території
20:19
§ 63. Природоохоронні території

Вплив людини на природній світ і зокрема світ тварин більшою частиною є згубним і нищівним. Проте не можна не зазначити й позитивних напрямів у намаганнях людини зменшити негативний вплив на природу. До таких намагань безумовно належить створення людиною природоохоронних територій. Які вони бувають? Яких саме заходів вживають там для охорони природного світу?
Що такс природоохоронна територія?
Природоохоронна територія - це територія, яка потребує особливої уваги і охорони через її природні, культурні або інші особливості. Природоохоронні території відіграють значну роль у збереженні флори та фауни нашої планети, видового різноманіття її рослинного та тваринного світу. Рівень охорони на природоохоронних територіях залежить від кожної країни та від недержавних організацій. Загалом, площа територій, що охороняються, складає 13% поверхні суходолу, і цей показник постійно збільшується.
Які бувають природоохоронні території?
В Україні існує кілька тинів природоохоронних територій. Це заказники, заповідники, національні парки, зоопарки.
У заказниках, на відміну від інших природоохоронних територій, під охороною перебувають лише окремі частини природного комплексу: тільки рослини, тільки тварини або окремі види тварин чи рослин. Наприклад, у Вовчанському заказнику Харківської області охороняються рослинні угруповання, що ростуть на крейдяних схилах. На цих територіях росте зникаючий вид чагарників Вовчі ягоди Софії (мал. 63.1). Зазвичай, у заказниках заборонені не всі, а лише окремі види господарської діяльності: наприклад, заборонене полювання, а сінокіс і випас дозволені. У заповідниках зберігаються природні комплекси, що включають ландшафти, рослин і тварин. Сьогодні в Україні існує близько 20 природних заповідників загальною площею понад 2,5 млн гектарів. На їх території заборонені всі види діяльності, які можуть змінити стан заповідних екосистем. Заповідники закриті для полювання, рибалки, туризму, будівництва та будь-яких видів господарської діяльності людини. У кожному заповіднику Є спеціальна служба охорони, у лісових заповідниках її співробітників називають егерями. Вони мають право перешкоджати діям людей, що порушують правила поведінки на зановід- І ній території.
Заповідники - це величезні наукові лабораторії, розташовані просто неба, де досліджують взаємозв'язки між компонентами екосистем, вивчають особливості життєдіяльності окремих видів тварин у природних умовах (мал. 63.2). У заповіднику Лсканії-Нова був відновлений як вид кінь Пржевальського, що зник на історичній батьківщині цієї тварини, у Монголії. Національні парки створюють з тією ж метою, що і заповідники. Але території національних парків відкриті для відвідувань, тут дозволені окремі види діяльності людей: кустарні і народні промисли, туризм. У спеціальних зонах парків створюють умови для проведення екскурсій і відпочинку людей.
У національних парках проводять роботи з відновлення ландшафтів, збереження рідкісних і зникаючих видів рослин і тварин. Зараз в Україні працюють близько 40 національних парків. Зоопарки (зоологічні парки) є те-
риторіями, на яких зберігають, вивчають і розводять у штучних умовах диких тварин (мал. 63.3). Основним
завданням зоопарків є збереження колекцій рідкісних тварин, а також тварин, що опинилися на межі зникнення. Таким чином у світі було врятовано від вимирання багато видів тварин, зокрема олень Давида, зубр, гавайська казарка, білий носоріг.
Зоопарк - не лише наукова, але й просвітницька установа. У ньому кожен може ознайомитися з різними видами екзотичних і місцевих тварин. Досвідчені співробітники не лише піклуються про них, а и проводять екскурсії, організовують природоохоронні заходи, створюють дитячі загони юннатів.
У нашій країні існує 15 зоопарків. Шість з них мають статус території державного природно-заповідного фонду України.
Найбільшими є Київський, Харківський, Одеський і Миколаївський. Харківський зоопарк заснований у 1895 році і є найстарішим в Україні.
Він розташований серед вікових рослинних насаджень. Колекція зоопарку складається із 7 тис. тварин і представлена 400 видами.
Червона книга України.
Червона книга - це основний документ, в якому зібрано дані про сучасний стан рідкісних та таких, що перебувають на межі зникнення, видів тварин і рослин. На основі цих даних екологи України розробляють програми дій, спрямовані на охорону, відтворення та раціональне використання природних ресурсів.
До Червоної книги України заносяться види тварин і рослин, які постійно або тимчасово мешкають чи зростають у природних умовах на території України, у межах її територіальних вод, континентального шельфу та виняткової (морської) економічної зони, і перебувають під загрозою зникнення. Занесені до Червоної книги України види тварин і рослин підлягають особливій охороні на всій території України.
Тваринний світ України налічує близько 45 тисяч видів. На жаль, постійний антропогенний тиск негативно виливає на тваринний світ, і все більша кількість видів потребує охорони та відновлення. Головними чинниками негативной) виливу на тваринний світ є знищення природних екосистем, надмірне комерційне використання тваринного світу та браконьєрство. До третього видання Червоної книги України занесено 542 види тварин: гідроїдні поліпи (2 види), круглі (2) та кільчасті (9) черви, ракоподібні (31), павукоподібні (2) та багатоніжки (3), ногохвістки (2), комахи (226), молюски (20), круглороті (2) та риби (69), земноводні (8), плазуни (11), птахи (87), ссавці (68).
Серед них - жук-рогач, метелик махаон, їжак вухатий, сольиуга звичайна, сокіл сапсан, кам'яний краб, рись звичайна, пелікан рожевий (мал. 63.4).
Ознайомимося із однією з тварин, яку занесено до Міжнародної Червоної книги і Червоної книги України. Хохуля звичайна (мал. 63.5) - "однолітка" мамонта. Цей маленький звір родини Кротові легко вміщується на долоні людини. Живе хохуля в нірках, виритих уздовж невеликих озер або річечок із повільною течією. Нірка хохулі розташовується над водою, а вхід до неї - під водою. Хохуля - всеїдна тварина, але віддає перевагу комахам. Цей иідслінкуватий малюк став рідкісним видом через своє чудове хутро і речовину, що виділяє нідхвостова залоза. Цю речовину використовували для створення стійких парфумів. Полювання на хохуль у XIX столітті набуло катастрофічного розмаху - за рік знищувалося десятки тисяч тварині В Україні сьогодні налічують всього близько 500 цих звірів, і їх вилов категорично заборонений. Хохуля веде прихований спосіб життя і майже весь час проводить у нірці, тому вивчення цих тварин ускладнене. І лише завдяки зусиллям нечисленних ентузіастів-учених ми маємо інформацією про цю дивну істоту.
1. У додатковій літературі або в Інтернеті відшукайте перелік природоохоронних територій нашої країни. Визначте, які з них розміщені у вашій області. Зверніться до адміністрації цих установ, з'ясуйте, які об'єкти, зокрема види тварин, перебувають там під охороною. Якщо відвідування природоохоронної території, яка вас зацікавила, дозволено, спробуйте організувати екскурсію.
1. Чому книгу, в яку заносять рідкісні і зникаючі види тварин, називають «чер воною»?
2. Наведіть приклади тварин вашої місцевості, занесених до Червоної книги України.
3. З якою метою створюють заповідники?
4. Чим відрізняється заповідник від зоопарку?
5 Дізнайтеся, як вдалося співробітникам заповідника Асканія-Нова відновити як вид коня Пржевальського?
6. Чому не всіх диких тварин удається успішно розводити в зоопарках?

Нові підручники 7 клас 2015 з предметів шкільного матеріалу - геометрії
Решебники ГДЗ для 7 класу з іноземної мови


Категория:
2015
| Просмотров: 500 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть