загрузка...
§ 65. Тихий океан. Географічне положення - 21 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 21 » § 65. Тихий океан. Географічне положення
21:54
§ 65. Тихий океан. Географічне положення

1. Пригадайте гіпотезу Вегенера та розкажіть, як утворився Тихий океан.
Географічне положення. Тихий океан - найбільший океан Землі. Його площа - 179,0 млн км2. Це майже 49 % площі та 53% обсягу води всіх океанів разом узятих.
Водне дзеркало Тихого океану обмежене на заході Євразією й Австралією, на сході - Америкою, на півдні - Антарктидою. На півночі вузька Берингова протока з'єднує його із Швнічним Льодовитим океаном. На південному сході найбільший океан планети зв'язаний вузькою Магеллановою протокою і широкою протокою Дрейка з Атлантичним океаном. Найбільші зв'язки і водообмін Тихий океан має з Індійським океаном на південному заході, найменший водообмін - з Швнічним Льодовитим океаном (мал. 364).
З півночі на південь та із заходу на схід океан простягнувся більше, ніж на 17000 км.
Знайди природні кордони Тихого океану. Підпиши їх на контурній карті.
Історія відкриття і дослідження. На берегах Тихого океану виникли давні цивілізації й держави. Здавна люди почали плавати прибережними морями. Вони пливли все далі і далі від берега, будували все досконаліші човни, вчилися боротися зі стихією, знаходили нові способи суднобудування, наприклад, катамарани. Плаваючи на катамаранах та інших човнах, жителі узбережжя Тихого океану заселили віддалені на тисячі кілометрів від материків острови.
У середні віки в часи Великих географічних відкриттів Тихий океан досліджували та описували експедиції під керівництвом Магеллана і Тасмана. У XVIII ст. тут плавали Беринг і Кук. Європейці намагалися вивчити практично кожен куточок Тихого океану.
Наприкінці XIX ст. почалися комплексні океанологічні дослідження. Організовувалися спеціальні експедиції, будувалися науково-дослідні кораблі, створювалися берегові й острівні станції. Найбільший внесок у дослідження Тихого океану зробили й продовжують робити держави, розташовані на його берегах: СІЛА, Японія, Росія, Китай, Канада та інші країни.
Знайди та підпиши па коптурпій карті країни що зробили найбільш вагомий внесок у вивчення Тихого океану. Інтенсивний розвиток мореплавства в XX ст. супроводжувався створенням морських навігаційних карт Тихого океану. Проводилися різні біологічні дослідження, вивчалися течії тощо. Американські вчені здійснювали глибоководне буріння. Вивчення Тихого океану триває й донині (мал. 365). Рельєф дна океану. Середня глибина океану досягає 3984 м, а максимальна - 11022 м - Маріанський жолоб у західній частині Тихого океану поблизу Маріанських островів.
Берегова лінія західної частини океану є сильно розчленованою. Тут - безліч заток, проток, морів, островів, яких позбавлена східна частина океану.
У Тихому океані налічується 25 морів і 3 великі затоки. Його західні моря - Берингове, Охотське, Японське, Східнокитайське та інші. Вони відокремлені від відкритого океану острівними дугами. Серед островів у різних частинах океану багато великих і малих морів: Яванське, Коралове, Фіджі, Тасманове тощо. Два моря Тихого океану знаходяться поблизу Антарктиди. Найбільшим морем океану за площею й обсягом води є Філіппінське. Найменшим за площею є море Балі, а за об'ємом води - Жовте море.
Підпиши на контурній карті моря, що відділені від океану острівними дугами.
У Тихому океані розкидано безліч островів різного походження, їх тут більше 10 тисяч, різних за площею, формою, походженням, рельєфом тощо. В західній частині океану є багато великих островів. Найбільшими з них є Нова Гвінея й Калімантан, які займають 2 і 3 місця за площею після Гренландії. В центральній частині Тихого океану - безліч коралових островів. Деякі з них ледве піднімаються над поверхнею води.
Підпиши на контурній карті найбільші острови океану.
Рельєф дна океану характеризується наявністю в західній і східній частині глибоководних жолобів глибиною понад 10 тисяч метрів. У центральній частині, де знаходиться ложе океану, на величезній площі глибини становлять 4000 - 6000 м. У районі Північного тропіка простяглися величезні вулканічні утворення Гавай-
ських островів, що здіймаються над водою більше, наж на 4000 м (мал. 366). Якщо брати до уваги їх підніжжя, розташовані глибоко під водою, то найвища із вершин островів гора Мауна-Кеа із вершиною понад 10 тис. метрів. Отже, це найвища гора світу.
Мілководні шельфові ділянки займають лише 10 % площі океану. Майже всі вони зосереджені в західній частині. Ложе океану займає майже 65 % його дна. У західній частині океану є великі розломи.
Клімат і води. Кліматичні умови в різних частинах океану значно відрізняються, адже із півночі на південь океан простягнувся майже через усі кліматичні пояси. До того ж, найширша частина океану знаходиться в районі екватора й тропіків. Величезні маси води тут отримують багато сонячного тепла. Звідси течіями воно розноситься в інші його частини і впливає на материки, що оточують океан.
Наведи приклади впливу теплих та холодних течій Тихого океану на материки, які він омиває.
Внаслідок руху повітря від поясів високого до поясів низького тиску і під дією обертання Землі навколо своєї осі над Тихим океаном дмуть постійні вітри. У тропічних та субтропічних частинах панують пасати помірної сили. В помірних широтах - сильні західні вітри. В західній частині тропічної зони з червня по листопад часто бувають тропічні урагани - тайфуни. Середня t*C повітря над Тихим океаном в районі екватора становить +26- 28С поблизу Антарктиди, взимку вона знижується до - 25*С.
Значний вплив на природні особливості Тихого океану мають теплі та холодні течії. Хоча найбільший океан світу і носить назву Тихий, але ця назва оманлива. Тут часто бувають шторми й урагани.
Знайдіть на карті основні теплі і холодні течії Тихого океану.
Органічний світ океану. Основою харчування більшості риб і тварин є планктон, який представлений одноклітинними водоростями і дрібними рачками. Найбільше планктону - в приан-тарктичних та помірних зонах, а також на заході екваторіальної зони, де знаходиться багата на кисень холодна течія. Велика кількість планктону - і в мілководних прибережних ділянках усіх частин океану. Найбагатший за чисельністю органічний світ існує у холодних північних і південних водах, а найбільш різноманітний - у теплих водах між двома тропіками.
У прибережних водах різних частин Тихого океану зустрічаються сотні видів водоростей. Серед них - велетень макроцистис. Він росте у Південній півкулі і досягає довжини 200 м.
На величезних площах тропічної зони на глибині до 50 метрів, живуть колонії коралових поліпів, яких налічується близько 6000 видів. їх вапняковий кістяк служить основою для утворення коралових рифів і островів, а найбільшим скупченням є Великий Бар'єрний риф поблизу північно-східного узбережжя Австралії. У Тихому океані існує багато ендеміків - тварин і рослин, які зустрічаються лише тут. Глибини океану все ще приховують багато таємниць і загадок. Наприклад, японські моряки виловили в океані новий вид акули, яка має незвичайний вигляд.
До ендемічних представників Тихого океану належать дюгоні, калани, сивучі, морські котики. Північна частина океану багата на велетенські мідії та устриці. В районі екватора чимало аквалангістів загинуло, потрапивши в «обійми» двостулкового молюска - тридакна, вага якого іноді перевищує 300 кілограмів. Людям не вдавалося витягти руку чи ногу зі стиснутих стулок. Піднятися ж на поверхню води з ним було неможливо (мал. 367).
З глибиною органічний світ океану стає біднішим. Але навіть риби пристосувалися до життя в умовах неймовірного тиску води і постійної темряви. Витягнуті на поверхню води, вони вибухають, як гранати.
Величезні природні ресурси Тихого океану використовуються все інтенсивніше. Виловлюють мільйони тонн цінних видів промислових риб: минтай, хек, камбала, тріска, оселедець, анчоус, тунець, палтус, сайра. Росія, Канада і США ведуть масовий сезонний вилов лососевих риб і одержують із них червону ікру. Цінними продуктами океану є також креветки, краби, устриці, мідії, трепанги. Поблизу узбережжя добувають водорості й перли, які нині вирощують біля моря на спеціальних «фермах».
Тихий океан є багатим і на мінеральні ресурси, які знаходяться в надрах та на поверхні його дна, у водній товщі. У зоні шельфу виявлено багаті запаси газу й нафти значна частка якої припадає на СІЛА, Австралійський Союз, Малайзія, Китай. Також діють шахти з видобутку із надр океану твердих корисних копалин. У морських розсипах на прибережних ділянках океану видобувають руди кольорових металів. В Китаї з морської води отримують кухонну сіль.
Величезний природний ресурс Тихого океану - перетворення енергії хвиль в електричну енергію. Особливо цей процес важливий для західних районів узбережжя Тихого океану, де характерні високі припливи, енергію яких можна використати на припливних електростанціях. До цих частин узбережжя належить Пенжинська затока в Охотському морі, береги Китаю, північно-східна частина Австралії (мал. 368).
Може бути використаний для одержання теплової чи електричної енергії і великий перепад температур між поверхневими й глибинними шарами океану, особливо в тропічних і екваторіальних зонах. Людство вже навчилося використовувати це природне явище з користю для себе.
Тихий океан, найбільший на Землі, має практично безмежні енергетичні, мінеральні, водні, рекреаційні ресурси - природні умови та ресурси, які використовуються людьми для відпочинку й лікування. За своїм транспортним значенням Тихий океан поступається лише Атлантичному.
Рельєф дна Тихого океану характеризується наявністю в західній і східній частині глибоководних жолобів. Берегова лінія океану є значно розчленованою. Потужні океанічні течії впливають не тільки на формування його клімату, але й на клімат материків, що його оточують.
Комплексні океанологічні дослідження океану зробили й продовжують робити держави, розташовані на його берегах: США, Японія, Росія, Китай, Канада та інші країни.
1. Схарактеризуйте географічне положення Тихого океану.
2. Яка частина Тихого океану найменше, а яка найбільше розчленована морями, затоками, протоками?
3. Знайдіть на карті найбільші острови та глибоководні жолоби океану. В якій частині вони знаходяться?
4. В яких кліматичних поясах знаходиться найширша частина Тихого океану?
5. Які морепродукти ми отримуємо з Тихого океану?
6. Що таке рекреаційні ресурси? Знайдіть на карті райони океану най-багатші на ці ресурси.
7. Яку роль у світовому господарстві відіграє Тихий океан, як транспортна магістраль?

Нові підручники 7 клас за програмою 2015 року з музичного мистецтва, німецької мови
Відповіді ГДЗ для 7 класу з іноземної мови, історії України


Категория:
2015
| Просмотров: 379 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть