загрузка...
§ 67. Індійський океан - 21 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 21 » § 67. Індійський океан
22:04
§ 67. Індійський океан

1. Чому Індійський океан має таку назву? 
2. Які материки омиває Індійський океан?
Географічне положення. Індійський океан, розташований переважно в Південній півкулі, є третім за величиною океаном у світі. Його площа - близько 76 млн км2. На південному-сході та заході широкими водними коридорами він з'єднаний з Атлантичним і Тихим океанами. Умовна межа між ними від Африки й Австралії проводиться відповідно по 20" сх. д. і 147° сх. д. із заходу на схід. З півночі на південь Індійський океан у найширших місцях простягнувся майже на 11 000 км.
Берегова лінія океану порізана слабо. Переважають часто урвисті корінні береги з вузькою мілководною прибережною частиною. Шельфові мілководні ділянки порівняно з іншими океанами займають найменшу площу. Великі річки виносять в океан значну кількість мулу, утворюючи багатокілометрові підводні дельти, які постійно просуваються в океан.
Які річки, що створили та дельти тобі відомі?
Порівняно мало в Індійському океані островів, які за походженням поділяються на материкові, вулканічні й коралові. Найбільше їх зосереджено в західній частині океану. Найбільший, Мадагаскар, досить широкою Мозамбіцькою протокою відділяється від Африки, має площу 590 тис. км2 і належить до найбільших островів світу. Поблизу узбережжя Індії є великий острів Шрі-Ланка (мал. 373).
На північному заході в глибокому вузькому розломі знаходиться Червоне море. Далі на схід лежить глибоке Аравійське море продовженням якого є мілководна Перська затока, що глибоко врізається в суходіл. Ще далі знаходиться Бенгальська затока, а на крайньому сході - Тиморське й Арафурське моря. Поблизу узбережжя Антарктиди лежать холодні моря Співдружності та Дейвіса. Південне узбережжя Австралії омиває Велика Австралійська затока.
Знайди та підпиши на контурній карті названі вище географічні об'єкти.
Рельєф дна океану. Загальна протяжність серединно-океанічних хребтів, що пролягли дном океану, сягає 20 000, а висота - 2,5-4,0 км. Найглибша центральна частина океану (його ложе) поділена системою підводних хребтів на кілька великих улоговин. Своєрідну будову мають ділянки в межах ложа океану, складені з гранітів. Середня глибина океану - З 897 м. На сході, в Зондсь-кому жолобі, виявлена його найбільша глибина - 7 729 м (мал. 374). Великі улоговини різних частин океану мають глибину 5 000-6 000 м. У багатьох місцях дна Індійського океану здіймаються вулкани. Північніше острова Мадагаскар вони з'єднуються в цілі масиви. Історія дослідження. На північному узбережжі Індійського океану здавна існували високорозвинені цивілізації. За 3 000 років до н. є. індійські, єгипетські, фінікійські мореплавці інтенсивно освоювали цю його частину. Існують письмові свідчення їх плавань з описом особливостей природи океану, але спеціальних наукових досліджень до 1772 р. в океані не проводилося.
У 1772-1775 роках експедиція Д. Кука вперше провела глибоководні дослідження океану. У XVIII-XIX ст. в Індійському океані побувало багато європейських експедицій, що займалися вивченням його певних природних особливостей. 
З кінця XIX ст. науково-дослідницькі кораблі різних країн почали комплексно досліджувати рельєф дна, клімат, течії, солоність і температуру води, тваринний і рослинний світ океану. Незважаючи на великий обсяг робіт, проведений ученими різних країн з вивчення океану, він ще зберігає в собі багато таємниць. Наприклад, у 1938 році біологи були вражені сенсацією, спіймавши в океані живу кистеперу рибу латимерію (мал. 375). Багато років вважалося, що риби цієї групи вимерли понад 70 млн років тому. Нещодавно вчені виявили, що дельфіни Індійського океану розуміють «мову» черепах, які
не виходять на берег без сигналу дельфінів, і таким чином оберігаються від ворогів. Дельфіни охороняють і новонароджених черепашенят, відганяючи потенційних ворогів.
Клімат і особливості води океану сформувалися під впливом географічного положення. Більша частина океану лежить у тропічних і екваторіальних широтах, де протягом цілого року температура повітря є високою.
В північній частині океану панує мусонний клімат. Влітку тут переважає південно-західне повітря, яке надходить з екватора і рухається в Азію. Взимку над північною частиною океану панують північно-східні потоки тропічного повітря із суходолу.
Південніше 10° пд. ні. у тропічних широтах цілий рік дмуть південно-східні пасати. В західній частині океану влітку й восени бувають урагани. В помірних широтах із заходу на схід переміщуються циклони.
У районі екватора середня t°C повітря складає +25-27 °С. На півдні вона є нижчою за 0 °С. Поблизу екватора над океаном випадає від 2000-3000 опадів на рік. На заході Аравійського моря - їхня кількість не перевищує 100 мм на рік.
Влітку в північній частині океану t°C води досягає +29 °С, взимку південніше 55" пд. ш. вона знижується до -1 °С. З поверхні океану випаровується вологи набагато більше, ніж випадає опадів чи приноситься річками. Тому солоність води в океані є високою. Найвища солоність океанічних вод у світі спостерігається в в Червоному морі - близько 41 %о.
Поблизу Антарктиди в океані завжди багато криги, яка вітрами й течіями разом з айсбергами виноситься далеко на північ, узимку до 55° пд. пі.
Органічний світ Індійського океану є багатим і різноманітним. На замулених і мілких ділянках північного тропічного узбережжя у воді ростуть вічнозелені мангрові ліси, які заливаються під час припливів морською водою. Постійні припливи і відпливи не сприяють багатству органічного світу мангрових лісів, але тут живуть цікаві риби - мулисті стрибуни, здатні довгий час дихати атмосферним повітрям і знаходитися поза водою (мал. З 76).
Температурні умови відкритих просторів океану на глибинах до 100 метрів сприяють розвитку багато рослинного світу. Одним із розповсюджених видів рослин є синьо-зелені водорості, що місцями викликають цвітіння води. Багати є і тваринний світ Індійського океану. До його типових представників належать тунець, акула, медуза, кальмар, отруйні морські змій, ри-би-вітрильники, які, використовуючи потужний вітер спинним плавником, схожим на вітрила, дрейфують на великі відстані. Вночі океан випромінює світло від анчоусів.
Водяться в океані великі ссавці - ластоногі, зубаті і беззубі кити. Серед птахів виділяються фрегати й альбатроси, а також декілька видів пінгвінів, що населяють узбережжя Південної Африки, Антарктиди та островів помірного поясу океану.
Індійський океан є багатим і на морських черепах. На них полюють у східній частині Африки, використовуючи місцевих рибприлипал, що чіпляються до акул, тунців, меч-риби. Вони «безкоштовно» без зусиль мандрують на великі відстані. Прилипал прив'язують міцною мотузкою за хвіст і випускають із човна, коли акула чи черепаха з'являються поблизу. Залишається лише витягнути прилипалу разом з її жертвою у човен.
Тільки на Сейшельських островах океану росте пальма, яка є рекордсменом за величиною плоду. її горіх масою 13 кг досягає в довжину 75 см (мал. 377).
Природні ресурси Індійського океану використовують переважно прибережні країни. Рівень освоєння цих ресурсів залежить від рівня розвитку економіки цих країн. Найрозвиненішими державами басейну Індійського океану є Австралійський Союз, Південна Африка, Індія, Єгипет і Пакистан.
Зроби прогноз щодо природних ресурсів океану. 
гиоальство і морські промисли тут розвинуті значно менше, ніж в інших океанах планети. На океан приходиться менше 5 % світового промислу морської риби. Рибальство поширене в основному в прибережній зоні.
Поблизу екватора ловлять тунця, у південних, наближених до Антарктиди водах океану, промишляють на китів (мал. 378). Поблизу узбережжя Шрі-Ланки, островів Бахрейн, в Перській затоці, і на мілководді біля північно-західного узбережжя Австралії, як і століття тому, добувають перли у значно менших кількостях.
За допомогою додаткової літератури поясни, чому обсяги промислу перл значно зменшилися.
Основна їжа для китів, маленькі рачки - криль, заповнює антарктичні води Індійського океану. З виловом криля пов'язують вирішення світової продовольчої проблеми. Ресурси цього надзвичайно цінного харчового продукту є величезними, але не безмежними. Тому вилов криля в Індійському та інших океанах необхідно регулювати.
Шельфові ділянки океану мають багаті родовища нафти, найбільші запаси якої зосереджені в басейні Перської затоки. На дні океану є родовища іншої промислової сировини - руди металів, природний газ, фосфорити тощо. Практично необмеженими є запаси різноманітних розчинних у воді солей.
Важливим природним ресурсом океану є енергія припливів і відпливів. До узбереж із найбільшою різницею рівня води між припливом і відпливом належить східне узбережжя Африки, частина південного берега Азії, північно-західне узбережжя Австралії. Тут є можливіть будівництва припливних електростанцій.
Не менш важливими є й рекреаційні ресурси. Практично все океанічне узбережжя Африки, Азії, Австралії, більшість островів придатнимидля цілорічного відпочинку. В останні роки почалось освоєння природних ресурсів. Дивовижні за формою й кольорами риби, різнобарвні корали, теплі води та сонце роблять Індійський океан одним із кращих районів відпочинку в світі.
За загальними обсягами морських перевезень Індійський океан значно поступається Атлантичному й Тихому. Спробуй пояснити це твердження.
Разом з тим, значення морських транспортних магістралей океану постійно зростає. Найбільші транспортні потоки йдуть із портів Перської затоки в США, Японію і країни Західної Європи, доставляючи нафту та продукти її переробки.
Через Індійський океан проходять і транзитні шляхи, які зв'язують Атлантичний океан із Тихим. Для зв'язків Тихого океану з Атлантичним велике значення має Панамський канал. Не менше значення має і Суець-кий канал (мал. 379). Найбільші торгові порти знаходяться в Перській затоці, Індії, Пакистані.
Індійський океан, розташований переважно в Південній півкулі, має слабо порізану берегову лінію і порівняно невелику кількість островів.
Ложе океану поділене системою підводних серединно-океанічних хребтів на кілька великих улоговин. На дні океану - багато діючих вулканів.
Активні дослідження океану почалися лише в XIX столітті.
Особливості клімату і води океану залежать від географічного розташування більшої його частини у тропічних і екваторіальних широтах. Значна випаровуваність вологи з поверхні океану сформувала високу солоність його вод.
Органічний світ та природні ресурси океану надзвичайно багаті та використовуються людиною все інтенсивніше.
1. Схарактеризуйте географічне положення та його вплив на природу океану?
2. Коли почалися найперші комплексні дослідження природи океану?
3. Назвіть холодні та теплі течії океану, де вони знаходяться, як впливають на природу сусідніх материків.
4. Чому для Індійського океану характерна висока солоність води?
5. Схарактеризуйте тваринний світ океану.
6. Поясніть, чому Індійський океан поступається за обсягами морських перевезень Атлантичному й Тихому?
7. Поміркуйте,чому в Індійський океан є багатим на рекреаційні ресурси?
8. Поясніть значення Суецького каналу для розвитку морського транспорту?

Нові підручники 7 клас за програмою 2015 року з музичного мистецтва, німецької мови
Відповіді ГДЗ для 7 класу з іноземної мови, історії України


Категория:
2015
| Просмотров: 485 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть