загрузка...
§ 68. Північний Льодовитий океан - 21 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 21 » § 68. Північний Льодовитий океан
22:14
§ 68. Північний Льодовитий океан

1. Які материки омиває Північний Льодовитий океан? 
2. Поясни, чому океан має таку назву.
Географічне положення. Північний Льодовитий океан дійсно є північним, бо в його центральній частині знаходиться Північний полюс, а льодовитим, тому що більша частина океану впродовж усього року вкрита льодом. З площею близько 13,0 млн км2 він є найменшим океаном Землі. 8-11 млн км2 його території знаходиться під крижаним покривом, який досягає товщини 2-5 м (мал. 380).
Океан називають по-різному: Арктичний океан, Північне полярне море тощо. З півдня він оточений двома материками - Євразією і Північною Америкою. їх узбережжя омиває багато морів Північного Льодовитого океану: Гренландське, Норвезьке, Баренцове, Біле, Карське, Лаптевых, Східносибірське, Чукотське, Баффіна.
В океані багато островів, площа яких 3,8 млн км2. Серед них найбільшим островом планети є Гренландія - 2,2 млн км2. їхня Не набагато меншим від площі України є острови, що входять до складу Канадського Арктичного архіпелагу, наприклад Баффі-нова Земля. Багато островів і архіпелагів належать до Євразії - Нова Земля, Шпіцберген, Північна Земля.
Більшість морів Північного Льодовитого океану не дуже врізаються в суходіл материків. Від власне океану вони відрізняються невеликою глибиною, за винятком морів Баффіна, Гренландського й Норвезького. У багатьох випадках вони відділяються одне від одного островами. Далеко в суходіл врізаються лише Біле море і Гудзонова затока.
Із заходу на схід Північний Льодовитий океан простягнувся на 7500 км. Приблизно така ж відстань між південною частиною Гуд зонової затоки і півостровом Таймир. Відстань від Києва до європейського узбережжя океану становить близько 2250 км.
Знайди та підпиши на контурній карті названі вище географічні об'єкти.
Рельєф дна океану. Найбільша глибина Північного Льодовитого океану становить 5527 м. Вона зафіксована в улоговині, що знаходиться на південь від Північного полюса. Середня глибина океану є невеликою - 1225 м. Від Гренландії до Новосибірських островів через полюс проходить підводний хребет Ломоносова. У Північного Льодовитого океану поблизу Євразії дуже широкий шельф (до 1500 км). Особливо велику площу шельф займає в районі Карського і Східносибірського морів.
Історія дослідження. Не дивлячись на суворий клімат, багато народів і племен віками жили на узбережжі Північного Льодовитого океану. В Північній Америці це були ескімоси, які для практичних потреб щоденного життя на березі суворого океану набули необхідних навичок. Виготовляли зброюдля полювання та своєрідний одяг із шкіри місцевих тварин, який зігрівав і давав можливість працювати в сильні морози. Зробили човен-каяк - невеликий промисловий човен для плавання серед криги океану, основа якого виготовляється з дерева або кісток, обтягується зверху шкірою морських тварин. У верхній частині човна знаходиться круглий отвір, який затягується ременем довкола пояса гребця. Потопити каяк практично неможливим. Для суворих зим ескімоси винайшли житло - іглу, куполоподібний дім, складений зі снігових чи льодяних блоків. Діаметр житла - до 4 м, а висота - 2 м. Вхід до іглу проходить через отвір у підлозі, до якого веде коридор під снігом. Усередині лежанка зі снігу, покрита шкірами. Світло проникає крізь льодяні стіни. Опалюється й освітлюється іглу за допомогою жиру, який горить у спеціальному посуді.
Близькі до ескімоських навички життя в Арктиці мають і мешканці євразійського узбережжя - чукчі, ненці та ін. Ці народи сотні років жили в гармонії з природою океану, раціонально використовуючи її для власних потреб (мал. 383).
У Х-ХІІ ст. на берегах Північного Льодовитого океану з'явилися європейці. Протягом кількох століть вони ще мало що знали про найсуворіший океан планети. Лише в XIX ст. почалися регулярні подорожі й експедиції норвежців, росіян, американців з метою пізнання природи океану.
Наприкінці XIX ст. норвезький вчений Фритьоф Нансен розробив проект досягнення Північного полюса на судні з оригінальним заокругленим знизу корпусом, що дрейфує разом із льодом - «Фрам». Величезний тиск криги не розчавлював корабель, а лише піднімав його на поверхню. Декілька років Нансен з товаришами дрейфував океаном. І хоча експедиції не пощастило досягти полюса, за час дрейфу було зроблено багато відкриттів. Зокрема, встановлено, що зона Внутрішньої Арктики є глибоководним басейном. На початку XX ст. почалося змагання за те, хто першим досягне Північного полюса. У 1909 р. це здійснив американський дослідник Роберт Пірі (мал. 384).
У XIX - на початку XX ст. сотні малих і великих експедицій вирушали на дослідження Північного Льодовитого океану. Багато з них зникли без сліду. Сотні людей загинули в снігах і кризі.
Нині можливості вивчення океану стали іншими. Потужні криголами, літаки й супутники значно спростили й зробили безпечнішими дослідження. Без цих досліджень не можна, наприклад, передбачити погоду.
Клімат і води. Льодові умови океану. Кількість сонячної радіації, яку одержує Арктика й Антарктика, майже однакова. І там, і там влітку сонячне проміння падає під гострим кутом і майже все відбивається. Взимку ж сонця взагалі немає. Однак, якщо порівнювати їх природні умови, то Арктика набагато тепліша і не така сувора.
Поясни, чому сонячна енергія на поглинається поверхнею Арктики?
Антарктида лежить значно вище над рівнем моря. Крім того, в Північний Льодовитий океан з Атлантичного приносить багато тепла потужна течія. Тому води Північного Льодовитого океану не охолоджують узбережжя материка, а обігрівають його (мал. 385). Порівняймо з Антарктидою. Середньодобова t"C взимку в Арктиці досягає -40 °С. Влітку вона коливається від 0 до +10 °С. Суттєва різниця, чи не так? Влітку в прибережних районах t'C може підніматися до +28 "С, чого ніколи не буває в Антарктиді.
Опадів в Арктиці, як і в Антарктиді, мало - 75-285 мм. Особливо мізерною є їхня кількість поблизу полюса - 5-10 мм за місяць. На південь від Північного полюса опадів стає більше.
Спробуй пояснити причини такої невеликої кількості опадів.
У літні місяці в Арктиці часті тумани. Протягом року переважають хмарність та хуртовини. Взимку майже весь океан вкривається кригою. Влітку від неї звільняються лише моря. Багаторічні крижані поля й айсберги знаходяться в постійному русі. Стикаючись між собою, вони підламують краї і витискують кригу вгору. Утворюються тороси висотою іноді понад 10 м. Тороси виснажували мандрівників, які були вимушені постійно їх долати (мал. 386).
Північний Льодовитий океан є сильно ізольованим від інших океанів. Лише з Атлантичним океаном він має зв'язки. В нього впадають повноводні річки, які приносять велику кількість прісної води. Через низьку температуру повітря випаровування з поврехні океану є незначним. Тому солоність води тут нижча, ніж в інтих океанах, - 32%о . Взагалі над Північним Льодовитим океаном кількість опадів перевищує випаровування.
Назви річки, які впадають в Північний Льодовитий %океан.
Поверхня океану, наче ковдрою, вкрита кригою. Вона ізолює воду від впливу повітря (вітри, температура). Тому основний рух води відбувається внаслідок виносу її надлишку, що приноситься річками, в Атлантичний Тихий океани. В той же час значна кількість води надходить і з цих океанів.
Вода в Північному Льодовитому океані знаходиться в постійному русі. Вона несе кригу від Новосибірських островів через внутрішні райони Арктики до узбережжя Гренландії. Швидкість пересування криги досягає 4 км на добу. Трапляються й айсберги - великі масиви криги. Вони утворюються при сповзанні на воду льодовиків Гренландії й острова Елсмір.
С поверхневого шару води Північного Льодовитого океану становить -1,8 °С. Така низька температура сприяє насиченню води киснем. Це, з одного боку, створює передумови для розвитку органічного світу. З іншого боку, низькі температури води і крига обмежують цей розвиток.
Органічний світ і природні ресурси. Рослинний і тваринний світ океану досліджений усе ще недостатньо. Тому вчені продовжують робити нові відкриття в глибинах океану.
Донні водорості, окремі з яких мають промислове значення, поширені в тій частині океану, куди заходять теплі води Атлантики (береги Ісландії, Норвегії, Кольського півострова). В холодних водах рослинність є значно біднішою. Інтенсивно розвивається лише фітопланктон, в тому числі і під кригою.
Тваринний світ океану є доволі різноманітним, особливо у водах теплої Північноатлантичної течії. Усе ще трапляються смугастий і гренландський кити, багато видів риб Орський окунь, тріска, оселедці тощо. Далі на схід і в районі полюса риб зустрічається значно менше - навага, полярна тріска. В цілому, рибні ресурси Північного Льодовитого океану є все ще значними. Тут виловлюють понад 10 млн т. оселедців, палтуса, тріски, морського окуня. Ескімоси Канади й чукчі Євразії продовжують полювати на китів, моржів і тюленів.
Звичайно, тут є тварини, які найкраще пристосувалися до суворих умов Антарктики. Моржі й тюлені, що живуть серед криги, знаходять в океані поживу, виводять потомство.
В арктичних водах живуть білухи і нарвали, які досягають довжини 6 метрів і належать до дельфінів. Самці мають чудернацький вигляд. На верхній щелепі у них є бивень довжиною близько 1 метра (мал. 387).
Північний Льодовитий океан залишається важливим шляхом сполучення для Норвегії, Ісландії, Росії, Канади і СІЛА. Тут знаходяться морські великі порти. На шельфі океану видобувають нафту і природний газ.
У центральній частині океану знаходиться Північний полюс. Більша його частина впродовж усього року вкрита льодом, який досягає товщини 2-5 м. На окраїнах океану є багато морів та островів.
Суворий клімат не став на заваді освоєння океану корінними народами півночі, які для практичних потреб щоденного життя набули багато необхідних навичок. Регулярні подорожі й експедиції норвежців, росіян, американців з метою пізнання природи океану почалися лише в XIX ст.
З Атлантичного океану в Антарктику приходить тепла потужна Північно-Атлантична течія. Тому води океану не охолоджують узбережжя Євразії, а обігрівають його. Льодовий покрив, низькі температури та потужні річки, що впадають в океан сприяли формуванню найменшої солоності його вод.
Рослинний і тваринний світ, багаті і різноманітні ресурси океану усе ще недостатньо досліджені та освоєні людиною.
1. Яке місце серед овеанів займає Північний Льодовитий за площею й глибиною?
2. Опишіть пристосування до суворих умов життя народів, які здавна жили на узбережжі Північного Льодовитого океану.
3. Порівняйте, де і чому природні умови суворіші: в Арктиці чи Антарктиді?
4. Де і чому в Північному Льодовитому океані випадає найменше опадів?
5. Поясніть, як у Північному Льодовитому океані утворюються айсберги і тороси?
6. Поясніть причини порівняно низької солоності вод Північного Льодовитого океану?
7. Який напрямок руху води переважає в Арктиці?
8. Назвіть причини недостатньої дослідженності тваринного і рослинного світу океану?
9. Як використовуються природні ресурси Північного Льодовитого океану?
- Всесвітній день океанів відзначається 8 червня.
- Медузи Атлантичного океану належать до найдавніших створінь планети. У 1865р. в північно-західній частині Атлантики було виловлено медузу, діаметр «парасольки» якої перевищував 2,3 м., а довжина щупалець досягала 36,2 м. Якщо б розвести їх у протилежні боки, довжина медузи-велетня перевищила б 75 м. Довших істот нині в природі немає.
- Як відомо, у Світовому океані міститься 97% всієї води на Землі. І, як заявляють океанографи, тільки 5% з них повністю вивчено.
- Найвужчою з судноплавних проток є протока Дофуті, що розділяє японські острови Содо і Травні. Там, де ці два острови сполучено мостом, ширина протоки є меншою за 10 м.
- Іноді в океані з'являються «молочні моря». Таке «море» являє собою велику ділянку океану, яка в буквальному сенсі світиться. І незважаючи на те що існує чимало фотографій цього явища, про те, як воно виникає, вченим точно не відомо. За однією з версій, поява «молочних морів» пов'язана з життєдіяльністю люмінесцентних бактерій Vibrio harveyi, які створюють тривале світіння на великих ділянках океану
- Найбільшою рибою Світового океану є китова акула. Окремі особини цього виду мали довжину 12,65 метра і досягали маси понад 21,5 тонни. Хоча існують також непідтверджені дані про існування ще більших особин. Сьогодні китові акули живуть у всіх тропічних та помірно-теплих морях. Водночас найменшою рибою в Світовому океані вважається Schindleria brevipinguis, яка розповсюджене в коралових лагунах Бар'єрного рифу. Рибки цього виду
- Під час урагану, який бушував 6-7 лютого 1933 р. між Манілою, Філіппінами і штатом Каліфорнія (США) висота однієї з морських хвиль досягла 34 м.

Нові підручники 7 клас за програмою 2015 року з музичного мистецтва, німецької мови
Відповіді ГДЗ для 7 класу з іноземної мови, історії України


Категория:
2015
| Просмотров: 616 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть