загрузка...
§ 6. Добір виробу, пряжі і гачка для в'язання - 9 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 9 » § 6. Добір виробу, пряжі і гачка для в'язання
11:16
§ 6. Добір виробу, пряжі і гачка для в'язання

Опорні поняття: добір виробу, добір і підготовка пряжі до роботи, добір гачка.
Роздивись уважно зображені на малюнках в'язані вироби (мал.16.). Назви їх. Що потрібно для того, щоб виготовити їх?
Отже, для виготовлення в'язаних виробів потрібно правильно дібрати нитки, гачок, а також набути неабияку майстерність і бажання зробити світ навколо себе кращим.
Добір виробу для в'язання гачком. Створення нових виробів зумовлено потребами людини. Обираючи виріб для в'язання гачком, треба збагнути, які саме потреби й бажання ти задовольниш виготовленим тобою виробом. Для цього необхідно дати відповіді на запитання.
Який в'язаний виріб я хочу виготовити? Для кого?
Які потреби задовольнить майбутній виріб? Яка користь буде від нього? Чи вистачить у мене досвіду виготовити бажаний виріб?
Для правильного добору виникає необхідність у дослідженні різних сфер навколишнього середовища.
Для в'язання можна обрати різноманітні вироби, проте починати треба з найпростіших (табл. 13).
Щоб в'язаний виріб був не лише красивим, а й практичним, для його виготовлення потрібно озброїтися знаннями про види пряжі, її склад, правила підготовки її для в'язання, а також уміннями правильно добирати потрібний гачок.
Добір ниток для в'язання. Якість і художня виразність в'язаного виробу залежить від складу, фактури, властивостей і кольору ниток, з яких його виготовлено.
На добір ниток перш за все впливає призначення виробу, його форма, особливості візерунка в'язання, щільність в'язаного полотна.
Під час добору пряжі необхідно звертати увагу на такі її ознаки:
1. Рівномірність. Якісна нитка має бути рівномірною по всій довжині - без потовщень і потоншень (мал. 17, а). Подекуди для отримання спеціальних ефектів в'язаного полотна використовують нерівномірну пряжу (мал. 17,6).
2. Структура. Вироби із сильно кручених ниток будуть шорсткими, нееластичними. Для в'язання м'яких і теплих речей не рекомендують використовувати такі нитки.
3. Скрутка. Нитки, що скручуються при вільному звисанні небажані для в'язання, бо вив'язаний ними виріб буде нерівним І перекошеним. Для того, щоб перевірити нитки на скручуваність, потрібно відмотати нитку достатньої довжини, скласти її удвічі та звісити. Нитка не повинна скручуватися в петлі.
4. Міцність. Міцна пряжа добре пружинить. Якщо від несильного натягу нитка рветься, то вона неміцна.
5. Стійкість фарбування. Для перевірки ниток на стійкість фарбування беруть невеликий її фрагмент, занурюють його в гарячу воду і прасують, поклавши її між шматком білої тканини. Якщо на тканині не з'являться кольорові плями - забарвлення стійке. Або можна із силою протягнути фрагмент нитки через мокру хустинку. Неякісна нитка залишить сліди.
Коли купують пряжу для в'язання уважно вивчають інформацію про неї на етикетці (мал. 19.): хто виробник, який склад пряжі (з якого волокна, Із скількох ниток її спрядено), яка маса, довжина (товстих ниток менше у мотку), номер кольору, іноді - номер гачка, спиць, умовні позначення по догляду тощо. Номер гачка позначають на етикетці так: номер гачка та його зображення. Етикетку зберігають допоки в'яжуть виріб, оскільки в разі нестачі можна буде докупити саме такі.
Добір кольору пряжі. Для виготовлення естетичного в'язаного виробу важливо вміти правильно поєднувати кольори пряжі. В цьому тобі допоможе коло кольорів (мал. 20). З деякими колами ти ознайомилася в 5 і 6 класах (зазирни в підручник 5 класу - параграф 5, а також 6 класу - параграф 11).
Нагадаємо: червоний, жовтий і синій - основні кольори. Зелений, помаранчевий і фіолетовий - кольори, які утворені змішуванням основних кольорів. Кольори в одному сегменті - споріднені. Кольори сусідніх сегментів не завжди гармонують один з одним, тому їх доповнюють ахроматичними (безбарвними) кольорами: білим, чорним, сірим.
Кольори, які розташовані навпроти один одного, наприклад, фіолетовий і жовтий - контрастні.
Усі кольори також розрізняють за властивостями (мал. 21) і характером поєднання.
Підготовка ниток для в'язання.
1. Розпускання старих в'язаних речей. Щоб вив'язати бажаний виріб, не обов'язково купувати нову пряжу. Майже у кожній родині є ношені, або нелюбимі речі, які можна розпустити і дати ниткам «друге життя». Для цього їх розпускають, перемотують нитки в мотки, перуть, висушують, витягуючи їх, і змотують у клубки для подальшого використання.
2. Перемотування пряжі в мотки. Щоб мотки були рівними, а нитки не сплутувалися, їх намотують на лікоть, ніжки стільця, моталки тощо та слабко перев'язують в кількох місцях (мал. 22.).
3. Декатирування. Перемотану в мотки пряжу важливо випрати, оскільки, по-перше, після прання зсідання пряжі, її деформування в готовому виробі буде мінімальним, по-друге, якщо нитки використовують не вперше, то в результаті прання поліпшиться їхній колір, вони розпушаться, випрямляться, відновиться пружність І м'якість.
Для прання моток пряжі занурюють у ледь теплу мильну воду (близько 30 'С) на 5-10 хвилин. Потім перуть її в м'якій теплій воді (близько 40 °С) лише спеціальними миючими засобами. Далі прополіскують у воді з оцтом доти, поки вода стане прозорою. Моток не викручують, а ледь віджимають і дають воді стекти.
4. Сушіння. Випрані нитки, з яких стекла вода, загортають у суху тканину чи махровий рушник для видалення вологи і вже напівсуху просушують у підвішеному стані.
Нитки, розпущені Із старого виробу, потребують витягування, інакше петлі під час в'язання будуть нерівними, а в'язане полотно - деформованим. Для витягування ниток мокрий моток з підв'язаним, не надто важким грузилом, підвішують до мотузка. Час від часу моток прокручують по колу, зміщуючи грузило.
Для витягування мотка пряжі використовують спеціальні пристрої - розтяжки пряжі (мал. 23).
Для цього моток пряжі одягають на звужену розтяжку, розправляють нитки і розширюють розтяжку до потрібного діаметра. Вільний кінчик висушеної пряжі прикріплюють до ручної моталки і формують клубки потрібної величини і ваги.
5. Змотування пряжі в клубки. Щоб пряжа зберігала свої властивості, її змотують вільно - не натягуючи нитки. Клубок повинен бути м'яким! Для цього процесу зручно використовувати (мал. 24).
Якщо такого пристрою немає, змотують клубки вручну.
Клубки вручну формують у два способи. Перший спосіб (мал. 25, а). Клубок починають змотува.-ти на два пальці (вказівний і середній). Коли зроблено достатню кількість витків, пальці вивільнюють. Потім продовжують змотувати нитки, формуючи кулю. Для формування більш м'якого клубка можна продовжувати підкладати пальці. При такому способі клубок має лише один робочий кінець.
Другий спосіб (мал. 25, б). Можна зробити як на малюнку, а можна й так: щоб отримати клубок з двома робочими нитками (одна - з кінця клубка, Інша - з його середини), кінчик нитки вкладають між сторінками тонкого зошита, скручують його в трубочку і беруть у руку. Іншою рукою намотують від себе близько 10 витків паралельно краю зошита. Наступні витки намотують під кутом до краю зошита, вільно укладаючи їх. І так - допоки не змотають увесь клубок. Потім зошит витягують - клубок з двома робочими кінцями готовий.
Запам'ятай
• Краще розпускати ті речі, що вив'язані вручну, бо при розпусканні машинного трикотажу нитки в кожному ряду будуть обриватися, утворюватиметься багато коротких ниток. Це тому, що на фабриці спочатку в'яжуть полотно, а потім з нього розкроюють деталі - цілісність нитки порушується.
• Спосіб змотування клубка з двома нитками зручний, бо розмотуючись під час в'язання клубок спокійно лежить на місці, не брудниться, катаючись по підлозі, не «втікає». А ще зручно ним користуватися під час в'язання виробу одразу двома нитками.
• Іноді в'яжуть виріб чітко визначених розмірів відразу з купленого мотка, не декатируючи його. Але для цього вив'язують зразок полотна, а вже потім його декатирують і роблять відповідні розрахунки.
Вироби, вив'язані пряжею з вовняних або деяких син-тетичних волокон, матимуть оксамитовий об'ємний ви-г ляд, а з бавовняної, лляної або шовкової пряжі - гладенький.
Добір гачка для в'язання. Щоб отримати бажаний результат в'язання обраного виробу, треба правильно дібрати номер гачка. Гачок добирають відповідно до товщини нитки. Що товща нитка, то товщий треба гачок.
Номер гачка добирають двома способами (мал. 26).
1. Головка гачка повинна бути в 1,5-2 рази товща за нитку.
2. Нитка повинна бути в півтора рази товща, ніж товщина заглиблення біля борідки гачка. А натягнутою - повністю заповнювати заглиблення борідки гачка. Якщо нитка не вміщається в борідку - потрібен гачок більшого розміру.
Тепер все частіше на етикетках пряжі виробники вказують номер гачка, який треба обрати для певного виду пряжі. Для визначення номера гачка можна також скористатися таблицею 14.
Запам'ятай
• Процес в'язання треба починати з добору виробу для в'язання, виду візерунка в'язання, кольорової гами виробу. Лише потім добирати відповідну пряжу й гачок.
• Перш ніж добирати пряжу, а потім до неї гачок для в'язання, треба поміркувати, якою буде в'язка: випуклою чи пласкою, щільною чи ажурною, яскравою чи тьмяною. Від цих рішень залежатимуть добір товщини і кольору ниток.
• Для в'язання ворсистою пряжею гачок треба обирати на розмір більший, ніж для в'язання гладкою (бавовняною, лляною, шовковою тощо).
• Якщо ручка гачка відпала, її можна надійно склеїти супер-клеєм.
В'язати можна одночасно кількома різнокольоровими нитками або нитками і смужками тканини, дібравши гачок відповідного номера.
1. Що треба з'ясувати під час добору виробу для в'язання? 
2. Назви сфери застосування виробів, в'язаних гачком. 
3. Назви зображені на малюнку в'язані вироби. Який виріб ти обрала б для в'язання? Поясни чому.
4. Які в'язані мотиви виконані тьмяними кольорами ниток, а які - яскравими?
5. Який фрагмент в'язання виконано контрастними кольорами ниток, а який - нюансними"?
6. Чому після розпускання старих в'язаних речей нитки спочатку перемотують у мотки, а потім змотують у клубки для подальшого використання?
7. Чому зручно в'язати клубком Із двома робочими нитками?
8. Як правильно дібрати номер гачка для в'язання?
9. Уважно розглянь малюнки. Чи правильно дібрані гачки до ниток? Відповідь обґрунтуй.
Скарбничка мудрості
«На колір і смак товариш не всяк».

гдз 7 клас
решебники гдз 7 класс по алгебре мерзляк истер макарычев бевз


Категория:
2015
| Просмотров: 397 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть