загрузка...
§ 6.Тип Кишковопорожнинні: класи Гідроїдні, Сцифоїдні - 15 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 15 » § 6.Тип Кишковопорожнинні: класи Гідроїдні, Сцифоїдні
17:07
§ 6.Тип Кишковопорожнинні: класи Гідроїдні, Сцифоїдні

Тварини, з якими ви ознайомитеся, - найпростіші за будовою з усього тваринного світу. Вони об'єднані в тип Кишковопорожнинні. Цих тварин називають ще двошаровими. І обидві назви точно відбивають суттєві ознаки їх будови.
Тіла кишковопорожнинних складаються з двох шарів клітин (мал. 6.1), що утворюють порожнину. Між ними міститься драглиста речовина, яку називають мезоглеєю. У кожному шарі є клітини певної «спеціальності». У внутрішньому шарі залозисті клітини постачають у порожнину «посудини» травні соки, аби їжа почала перетравлюватися. У травних клітинах травлення закінчується. Кишкова порожнина і ротовий отвір , крізь який їжа потрапляє до неї - найпростіша травна система у тваринному світі. Вона є замкненою -неперетравлені рештки їжі видаляються назовні також через ротовий отвір.
Клітини зовнішнього шару - епітеліально-мускульні - забезпечують рухи тварини. А завдяки нервовим клітинам тварини реагують на зміни у зовнішньому середовищі, вони координують роботу всіх інших клітин.
Усі кишковопорожнинні живуть у воді. Газообмін у них відбувається через усю поверхню тіла. Так само видаляються і шкідливі речовини, що утворилися в організмі внаслідок роботи його клітин.
Усі кишковопорожнинні - хижаки, живляться дрібними водними тваринами.
Попри простоту будови, тип Кишковопорожнинні дуже різноманітний, об'єднує більше 9000 видів тварин. Вони розподіляються на три класи: клас Гідроїдні, клас Сцифоїдні І клас Коралові поліпи.
Якщо, купаючись у морі, ви наражалися на медузу, вважайте - перше знайомство з кишковопорожнинними відбулося. Крім медуз, серед представників цього типу є й поліпи. На відміну від медузи, що вільно плаває, поліп веде прикріплений спосіб життя. Проте не у всіх класах кишковопорожнинних зустрічаються обидві життєві форми. І це не єдина відмінність, що існує між ними.
З'ясуймо, чим відрізняються види тварин, що належать до різних класів. Які пристосування до життя у водному середовищі для них характерні? Яку роль відіграють вони в екосистемах?
Клас Гідроїдні. Цей клас об'єднує види тварин, основною життєвою формою яких є поліп. Гідра - один з найпоширеніших поліпів, що мешкає у наших водоймах. Ознайомимося з нею детальніше.
Спостерігаємо за гідрою. Гідра (мал. 6.2) мешкає на водних рослинах у прісних водоймах із чистою водою. Зовнішність у гідри невиразна: тіло напівпрозоре, схоже на стебельце, розміром до 1 см. Нижнім кінцем (підошвою) воно прикріплене до рослини, на протилежному кінці розташований роговий отвір. Він оточений «віночком» із 6-12 тоненьких щупалець, що здатні витягуватися на декілька сантиметрів. Вони відходять від центральної вісі тіла як промені, кути між якими однакові. Променева симетрія характерна для усіх кишковопорожнинних (мал.6.3)
Як пристосована гідра до здобування їжі, до захисту? Для цього слугують щупальця. їх розташування таке, що дає тварині змогу схопити здобич або вразити ворога, звідкіля б вони не наближалися.
Дотик щупалець гідри до дафнії або малька риби вбиває здобич. Чому? У зовнішньому шарі тіла гідри розмішена її «зброя»-жалкі клітини (мал. 6.4). У такій клітині є капсула, а в ній - скручена тоненька трубочка, жалка нитка. Назовні з неї стирчить чутлива волосина. Найменший дотик до неї, і жалка нитка вистрілює в тіло ворога або здобичі. До нього надходить отрута, і тварина гине. Найбільше жалких клітин розташовано в щупальцях.
Щупальця доправляють здобич до рота, він широко розкривається й мальок риби занурюється в кишкову порожнину. Кишкова порожнина розтягується так, що туди поміщається здобич, ледь менша за саму гідру. Завдяки розтягуванню рота і кишкової порожнини гідра не нехтує тваринами достатньо великого розміру, розширюючи свій раціон.
Пристосування гідри до руху. У разі потреби вона може переміщуватися «твердішою», перегортаючись «з ноги на голову» (мал.6.5). Рухи гідри - наслідок роботи епітедіадьно-мускульних клітин. У них розташовані волоконця, що здатні скорочуватися. Якщо вони скорочуються одночасно по всьому тілу, воно зменшується. Якщо скорочуються волоконця в клітинах з одного боку, у цей бік гідра і нахиляється.
Рухи Зазвичай є проявом реакції гідри на світло, дотик і наявність у воді певних хімічних речовин. Тварина сприймає їх завдяки нервовим клітинам, відростки яких змикаються, утворюючи сітку. Нервові клітини управляють і рухами гідри. Найбільше цих клітин - біля підошви і на щупальцях.
Гідра здатна до регенерації - відновлювання пошкоджених або втрачених частин тіла. Якщо вона лишається щупальця, на його місці виростає нове. Більш за те, із щупальця може вирости нова гідра!
Як розмножуються гідроїдні кишковопорожнинні? Обелія-морський «родич» гідри. Полін обелія (мал.6.6) розмножується брунькуванням, утворюючи бруньки двох видів. З одних розвиваються поліпи, що не залишають материнський організм. Так виникає колонія поліпів обелія. їх кишкові порожнини сполучені, і всі особини пов'язані між собою. З інших бруньок на поліпі розвиваються медузи. Вони відбруньковуються і вирушають у плавання. Отже, тварина обелія існує у двох життєвих формах - поліпу і медузи (мал. 6.7).
Медузи обелії розмножуються статевим шляхом. Запліднення відбувається у воді, там із заплідненої яйцеклітини розвивається личинка.
Вона прикріплюється до дна і з неї виростає маленький поліп. Так розпочинається життя нової колонії.
Розміри медузи обелії - 1-2 см. Мезоглеї в ній порівняно з поліпом значно більше. Тому вона схожа на парасольку, по краях якої розташовані щупальця. Рухається медуза, різко скорочуючи «парасольку» й виштовхує з-під неї воду.
Клас Сцифоїдні (мал. 6.8). У цих тварин поліпи - маленькі, до декількох міліметрів, а медузи значно більші за розмірами. Діаметр медузи аурелії, мешканки Чорного моря, сягає 40 см, а довжина її щупалець - 2 м. У ціанеї, яка живе в північних морях, парасолька розміром до 2 м, а щупальця - довжиною до ЗО м.
Кишкова порожнина в цих медуз складається з розгалужених каналів, що з'єднані між собою. Унаслідок цього їжа розподіляється в кишковій порожнині більш рівномірно. Покращується й травлення, оскільки площа кишкової порожнини збільшується. Сцифоїдні медузи відчувають положення тіла в просторі завдяки органам рівноваги. У них є органи хімічної чутливості й «вічки», які здатні відрізняти світ від темряви. Усі ці органи розташовані в спеціальних тільцях но краях парасольки.
Чому медузи, навіть такі величезні як ціанея, можуть перебувати у саме в товщі води, а не на дні або на поверхні? Левову частину їх маси становить мезоглея. Ці «драглі» на 98 % складаються з води, отже, тіло медузи і морська вода за густиною приблизно однакові. Тому медузи «висять» у водяній товщі, не тонуть і не спливають, якщо не рухаються активно вгору.
Клас Коралові поліпи. Представники цього класу такої життєвої форми, як медуза, взагалі не утворюють. Одиночний кораловий поліп сонячна актинія (мал. 6.9) схожа на квітку до 6-7 см у діаметрі. Коли актинія в разі небезпеки ховає щупальця всередину, то стає майже непомітною серед морського каміння. Хоча ця тварина веде сидячий життя, вона здатна переміщуватися за допомогою м'ясистої підошви. Актинія - хижак, що полює на досить велику здобич (ракоподібних, рибок).
На відміну від одиночних поліпів, окремі особини колоніальних коралів зазвичай дуже маленькі (мал. 6.10), довжиною в декілька міліметрів. У всіх колоніальних коралових поліпів є зовнішній скелет. У одних він утворений з вапна, у інших - з рогоподібної речовини. Ці речовини виробляються клітинами коралів. Завдяки скелетам колонії коралів дістають опору і набувають найрізноманітніших форм (мал. 6.11).
Підчас брунькування нові маленькі поліпи не відділяються, і в колонії живуть разом і прадіди, і діди, і діти, і онуки, і правнуки. Тому корали утворюють великі колонії, що оселяються одна біля одної. Так корали формують вздовж берега підводні скелі - рифи, що можуть простягатися на відстань понад 1000 км. Ці рифи називають бар'єрними.
Значення кишковопорожнинних у природі. Кишковопорожнинні - хижаки, що живляться різноманітною тваринною їжею - планктоном, дрібних ракоподібних і риб (актинія, великі медузи). У свою чергу, медузи є їжею морських черепах і деяких риб. Завдяки кораловим поліпам змінюється рельєф дна на узбережжях теплих морів. Рифи дають притулок багатьом видам риб, ракоподібних, медуз і поліпів, а атоли - й птицям.
З решток скелетів коралових поліпів, що накопичились за мільйони років, утворена гірська порода вапняк. Корали є яскравим прикладом того, як нежива природа Землі залежить від життєдіяльності живих організмів.
1. Розгляньте уважно схему будови кишковопорожнинних (мал. 6.1). Знайдіть на ній усі види клітин, покажіть їх товаришу. Нехай він знайде в тексті опис роботи клітин кожного виду.
2. Прочитайте частину текст параграфу, де йдеться про гідру. Виберіть ключові слова, необхідні для того, аби розказати про будову і життєдіяльність гідри. Наприкладдак:
Пристосування для травлення: залозистідравні клітини,кишкова порожнина....
Пристосування для....
Перекажіть текст, спираючись на малюнки і на ключові слова. Нехай товариш перевірить, чи нічого ви не пропустили. 2. Звертаючись до тексту, знайдіть відмінності між гідроїдними, сцифоїдними і кораловими поліпами. Дізнайтесь, які відмінності відмітив ваш товариш.
1. До якого з класів типу Кишковопорожнинні належить гідра?
2. Чим відрізняється медуза від поліпу?
3. Які пристосування до життя у водному середовищі є в медуз? В поліпів?
4. Розкажіть про засоби захисту і нападу кишковопорожнинних.
5. Що відбувається з їжею, яку гідра або аурелія «недоїла»?
6. Маса тіла медузи аурелії становить декілька кілограмів. Чому вона не тоне у воді?
7. Ким - медузою чи поліпом - є тварина обелія?
8. Розкажіть, як переміщується гідра, як - обелія.
9 У давньогрецьких міфах описана Лернейська Гідра, ім'ям якої було названо клас Гідроїдні. Як ви вважаєте, чому?
10. На географічному атласі знайдіть бар'єрні рифи. Докладно розкажіть про їх утворення.
Зустріч з деякими кишковопорожнинними може бути небезпечною для людини. Мешканка Чорного моря медуза корнерот (мал. і а) своїми жалкими клітинами обпікає, як кропива. Аби не випробовувати на собі дію отрути цієї красивої медузи, досить при зустрічі відвести її від себе рукою, взявшись за верхню частину куполу.
Медузи, які мешкають в південних морях, значно небезпечніше. Найотрутнішою медузою у світі є австралійська морська оса (мал. 1 б). Діаметр її купола становить якихось 12 см, але щупальця мають довжину 7-8 м. Після дотику її щупалець людина помирає через кілька хвилин - отрута морської оси призводить до зупинки серця.
Шкода, яку можуть завдати медузи, не обмежується лише їх згубною дією на організм людини. Так, обстежуючи косяки оселедця, що нерестяться поблизу західного узбережжя Канади, біологи встановили, що за один день кришталеві медузи з'їли весь приплід оселедців. Медузи можуть конкурувати за їжу з мальками риб.
Корали - окраса прибережних вод морів та океанів. На жаль, забруднення світового океану призвело до того, що цих дивовижних істот стає чимдалі менше, адже коралові поліпи можуть рости тільки в дуже чистій воді. Не сприяє збереженню їх чисельності краса коралів. Люди протягом століть винищують ці ноліни, використовуючи їх як прикраси.
Знаменитий французький дослідник життя морів і океанів Жак їв Кусто писав: «Упродовж століть на Середземному морі йшов промисловий видобуток коралів: ці «дерева» руйнували, а на поверхню витягували лише окремі гілочки. Товстих «дерев», що росли не одну сотню років, тепер уже не існує. Незайманими залишилися лише ті корали, які мешкають на великій глибині, в укритих гротах».
Лише в останні десятиріччя люди почали турбуватися про збереження коралів, У деяких країнах на узбережжі морів та океанів побудовано штучні рифи. На них екологи «висаджують» поліпи, сподіваючись, що з часом там утворять ся великі коралові колонії.
До Червоної книги України занесено такі види кишковопорожнинних: оліндіас несподіваний; меризія азовська.
НАША ЛАБОРАТОРІЯ
Живий військовий кораблик
Тварина на мал. 2 належить до класу Гідроїдні, як і знайомі вам гідра і обелія. Це сифонофора - колонія, яка складається з поліпів і медуз, що не відділилися один від одного. Сифонофора фізалія - одна з най-численніших мешканців поверхні океану, її називають ще португальським військовим корабликом. Окремі медузи і поліпи у складі сифонофори відіграють роль спеціалізованих органів. Угорі цієї конструкції є міхур розміром 15-20 см, заповнений газами. Він, як поплавок, утримує фізалію на плаву і, як парус, забезпечує рух медузи за допомогою вітру. Під міхуром висять травні поліпи, а серед їх густої бахроми розташовані спірально закручені ловецькі щупальця довжиною до ЗО м. Скорочуючись, вони зменшується в 70 разів.
Горе рачкам або дрібним рибкам, що доторкнулися до щупалець: тисячі отруєних стріл упиваються в їх тіло. Отрута фізалії діє так само, як отрута кобри, викликаючи параліч і миттєву смерть.
• Дізнайтеся, чому фізалію назвали португальським військовим корабликом.
ПІДСУМКИ
• Ознаками, що відрізняють кишковопорожнинних від тварин інших типів, є променева симетрія тіла, двошаровість його будови І наявність замкненої травної системи, що складається з кишкової порожнини І рота.
• У всіх кишковопорожнинних є засоби захисту і нападу - жалкі клітини.
• Для кишковопорожнинних характерні дві життєві форми - медузи, що плаває, і поліпу, що веде малорухливий або прикріплений спосіб життя.
• Разом ізтоваришем виліпіть Ізпластиліну модель колоніїполіпівобеліяі медузи обелІЇ. Орієнтуйтесь на мал. 6.5 і 6.6. Поміркуйте, що треба додати до ваших моделей, аби показати, як відбувається зміна поколінь в обелії.
• Вивчаючи тип Кишковопорожнинні, ви ознайомилися з дуже цікавими тваринами, тому час поповнити банк «Запитань до зоологів». Обміркуйте свої запитання з товаришами, внесіть їх до свого «запитальника». Дізнайтеся на них відповіді у вчителя, запишіть їх і цікаво їх оформіть.

Нові підручники 7 клас 2015 з предметів шкільного матеріалу, а саме, з історії України, іноземної мови, трудового навчання
Решебники ГДЗ для 7 класу з алгебри, української мови, біології


Категория:
2015
| Просмотров: 952 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть