загрузка...
§ 7.Кільчасті черви. Класи Малощетинкові черви - 15 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 15 » § 7.Кільчасті черви. Класи Малощетинкові черви
17:09
§ 7.Кільчасті черви. Класи Малощетинкові черви

Червами зазвичай називають групу тварин з витягнутим тілом, у якому немає скелету.За якими особливостями з неї виокремлюють тип Кільчасті черви?
Розглядаючи зовнішню будову дощового черв'яка, можна побачити, що воно розділене на сегменти (членики). Вони нагадують кільця, складені одне за одним. Таке розчленування присутнє і всередині тіла кільчаків. Це дуже важлива ознака видів тварин типу Кільчасті черви.
Є й інші ознаки. Тіло кільчастого - шкіряно-м'язовий мішок, він утворений покривами і м'язами, що до них прикріплені. Усередині нього є порожнина, де розміщуються всі системи органів. їх омиває рідина, якою заповнена порожнина.
На мал. 7.1 представлені всі системи органів кільчастого черва. Роздивіться схему, зверніть увагу - травна система черва незамкнена, кровоносна система - замкнена. А от дихальної системи на схемі немає ... Чому? Тому що газообмін у черва відбувається через усю поверхню тіла. Виключенням є лише деякі морські черви, які дихають зябрами.
До типу Кільчасті черви належить близько 9000 видів тварин. Вони мешкають і ґрунті, і в воді. Способи їх переміщення - повзання і плавання. Деякі ведуть прикріплений спосіб життя. Серед кільчиків є хижаки, а є й такі, що живляться органічними рештками. Деякі кільчики є паразитами, що прикріпляються до тіла тварин і висмоктують кров.
У цьому параграфі йдеться про три класи типу кільчастих червив: Малощетинкові черви, Багатощетинкові черви та клас П'явки. Дізнаємося, як особливості будови тіла кільчастих червив пов'язані зі способом їх життя. Як пристосовані вони до умов «свого» середовища проживання? Які відмітні ознаки характерні для кожного з цих класів?
Клас Малощетинкові черви.Знайомство з кільчастими червами почнемо з представника малощетинкових. Хто це?
Кільчак, що живе поряд з нами. Бачили, як після літнього дощу вода виганяє на поверхню землі дощових черв'яків (мал. 7.2)? Вона заповшоє всі їх ходи. Органічні рештки в грунті гниють, виділяючи вуглекислий газ, що розчиняється у воді. Відчувши нестачу кисню й надлишок вуглекислого газу, черви виповзають на поверхню. Тільки-но води в ґрунті стає менше, черви повертаються додому. Там, під землею, дощовий черв'як проробляє в ґрунті ходи глибиною в декілька метрів і довжиною декілька кілометрів!
День дощовий черв'як проводить у підземеллі, а в сутінки вилазить з нірки за «ласощами». Намацавши оиалий листок, черв'як захоплює його і затягує до нірки (мал. 7.3).Звичайною ж його їжею є органічні рештки і мікроорганізми грунту, який він заковтує. їжа перетравлюється, а від ґрунту, що заповнив травну систему, черв'як позбавляється, вилізши на з нірки. Саме тому навколо їх «виходів 3 підземелля» можна бачити багато невеличких грудок фунту - екскрементів черв'яка.
Довжина тіла дощового черв'яка - 10- 15 см. Воно складається із 180 - 200 сегментів - щільних кілець, які перемежовуються тонкими і еластичними перемичками. Тому черв вільно згортається і розтягується - як шланг від пральної машини.
Як пристосований дощовий черв'як до життя в ґрунті ? Передній кінець його тіла загострений, а саме тіловологе, вкрите кутикулою - щільною речовиною, яку виробляють клітини епітелію. Проведіть ио ньому пальцем від переднього до заднього кінця. Ви відчуєте, що тілослизьке і гладке, та коли зробити це у зворотному напрямку, воно здасться шорстким. Чому? На тілі черва є ряди щетинок (мал. 7.4), направлених дойого заднього кінця.
Форма тіла, слинька кутикула і щетинки - пристосування черв'яка до життя в ґрунті. Для просування в ньому потрібне загострене гладке і слизьке тіло. Проте підчас руху проти сили тяжіння таке тіло зісковзуватиме вниз. А щетинки запобігають цьому.
Підчас перебування під землею черв протистоїть тиску грунту. Порожнина його тіла заповнена рідиною настільки, що вона створює тиск на шкіряно-м'язовий мішокзсередини. Додаючи тілу пружності, порожнинна рідина слугує також і опорою для органів.
Рухи в ґрунті і пристосування до них. У шкіряно-м'язовому мішку, що утворює тіло черв'яка (мал. 7.5 ), є дві групи м'язів: кільцеві та поздовжні. Як працюють ні м'язи підчас руху в ґрунті (мал. 7.6 )? Аби проробити в ньому хід, черв'як у передніх сегментах тіла скорочує кільцеві м'язи, а в сегментах, розташованих далі, поздовжні. Передня частина тіла тоншає і проникає в фунт. Наступна ділянка тіла в цей час потовщується, упираючись у стінки ходу.Потім на передній ділянці черв'як розслабляє кільцеві м'язи, а поздовжні скорочує. Так він розширює отвір у ґрунті. Водночас у сегментах наступної ділянки тіла скорочуються кільцеві м'язи, поздовжні розслабляються. Ритмічно скорочуючи м'язи на різних ділянках тіла, черв'як проробляє хід у ґрунті.
По всій поверхні тіла кільчака розташовані чутливі клітини, сполучені з нервовими закінченнями.Це дотикові, світлочутливі клітини, а також ті, що відповідають за хімічна чутливість. Усі вони допомагають тварині орієнтуватися в навколишньому середовищі.
Дощовий черв'як здатний до регенерації. Якщо він травмується, то не загине, а відновить утрачену частину тіла. Це важливе для беззахисного черв'якапристосування - у нього немає інших способів вберегтися від небезпеки.
Розмножуються кільчаки в статевий спосіб. Запліднення відбувається у коконі, який утворюється в пояску (потовщені на передньому кінці тіла). «Навантажений» яйцями кокон зісковзує з черв'яка і щільно затуляється. Через деякий час з яєць виходять маленькі черв'ячки.
До класу Малощетинкові черви належать і величезний австралійський черв'як (мал.7.7) довжиною до 3 м, і багато видів малих, у кілька міліметрів довжиною, червив. Назва класу обумовлена невеликою кількістю щетинок у тілах цих червив. Мешкають малощетинкові в прісноводних водоймах або ґрунті.
Трубочник - невеличкий, довжиною до 5 см, черв. Його кров червона, і це надає такого ж забарвлення тілу тварини. На дні водойми трубочники утворюють величезні скупчення (мал.7.8). Майже весь час вони проводять, зануривши передній кінець тіла в мул, яким живляться. Навколо заднього кінця тіла, утворюється коротка трубочка з піщинок, Склеєних слизом. Зазвичай задні частини трубочника висовуються з трубочок і хитаються з боку в бік. Так вони перемішують воду, збагачуючи її киснем. Лише їх скупчення затінюється, вони ховаються в трубочки.
Клас Багато щетин ко ві черви (мал. 7.9). Майже всі його представники мешкають на морському дні. їх численні щетинки довші, ніж у малощетинкових, і зібрані в пучки, розташовані на м'язистих виростах з боків кожного сегмента - нараиодіях (мал. 7.10). У багатьох видів багатощетинкових є органи дихання - зябра. Це вирости епітеліюна иараиодіях. Деякі з багатощетинкових ведуть сидячий спосіб життя, Є й такі, що повзають і плавають. Черви, що повзають, відштовхуються наранодіями від дна, згинаючись увсебіч. У рухливих червив на передньому кінці тіла є добре розвинуті органи чуття - очі, щупальця. Деякі З цих тварин є хижаками, вони мають гострі щелепи.
Черва нереїса могли бачити ті, хто побував на Азовському морі. Ця рухлива тварина селиться в норах, які риє в піску. Нереїс живитьсяво-доростями, а ним самим живляться осетрові риби.
Сидячі багатощетинкові черви проводять життя у захисних вапняних трубках, утворених з виділень шкірних залоз. Вони прикріпляються до дна, до водоростей і навіть до панцирів інших тварин.Щупальця цих тварин - не лише орган чуття, це і «пристрій» для захоплення дрібних організмів.
Клас П'явки (мал. 7.11). їх найпомітніша зовнішня ознака-це відсутність щетинок на тілі. На задньому й передньому кінці тіла п'явок розташовані присоски. Ними вона прикріплюється до водних рослин. У центрі переднього присоска міститься ротовий отвір, а в ньому три гострі пластинки. Серед п'явок є хижаки, що полюють на дрібних тварин, і кровососи, що живляться кров'ю хребетних тварин. За допомогою пластинок п'явки розрізають шкіру жертви. Задній присосок черви використовують для прикріплення.
У п'явки могутня м'язиста глотка, пристосована до висмоктування крові, об'ємний зоб з мішкоподібними виростами з боків. П'явка може висмоктати за один «сеанс» стільки крові, скільки важить сама. Цей черв виділяє в ранку на шкірі жертви слину, що містить речовину грудин, яка не дає крові згортатися. Така кров може зберігатися до півроку. Весь цей час п'явка не живиться, а використовує запас крові, який зберігається в мішкоподібних виростах. Сита п'явка роздувається так, що її одразу видно серед голодних худих п'явок.
Пересуваються п'явки по твердій поверхні, виконуючи «крокуючі рухи* (мал. 7.12). П'явки можуть плавати, роблячи хвилеподібні рухи
П'явки мешкають у прісних водоймах, морях, а деякі - на суходолі. В Україні живе близько 30 видів п'явок.
Значення кільчастих червив в природі. Більшість червив є їжею для багатьох тварин. Дощові черви грають величезну роль у ґрунтоутворенні, що сприяє розвитку рослин в екосистемах. Дощові черви прокладають путь кореням рослин для проникнення вглиб ґрунту, їх ходи збагачують грунти киснем, створюють умови для зволоження фунту.
1. Виокремте з частини параграфу, де йдеться про дощового черв'яка те, що вам здалося найбільш цікавим, і те, що ви вважаєте найбільш важливим.
2. Уважно перечитайте текст. Перевірте, чи відповідає план порівняння класів кільчастих червивзмісту параграфу:
а) Середовище проживання.
б) Будова тіла і пристосування до середовища проживання .
в) Особливості внутрішньої будови, важливі для життя в ґрунті.
г) Особливості поведінки.
3. Користуючись планом, разом з товаришем знайдіть в тексті, якими є відмінності між малощетинковими, багатощетинковими І п'явками.
4. На мал. 7.1 знайдіть травну, кровоносну, видільну, нервову системи дощового черв'яка. Запропонуйте товаришу дуже коротко охарактеризувати її. Зверніть увагу на:
а) потовщені кільцеві кровоносні судини. їх називають «серцями», оскільки саме робота їх стінок примушує кров рухатися.
б) кільце у складі нервової системи, розташоване навколо глотки - це «мозок» дощового черв'яка.
1. Поясніть, що відрізняє тип Кишковопорожнинні від типу Кільчасті черви, які схожі риси € в тварин цих типів?
2. Назвіть пристосування дощового черв'яка до життя в ґрунті.
3. Чому дощового черв'яка називають ще й земляним?
4. Як влаштована опорно-м'язова система дощового черв'яка?
5. Розкажіть про спосіб життя трубочника. Яке значення для його способу життя має піщана трубочка? До якого класу належить ця тварина?
6. Чим, окрім меншої кількості щетинок, малощетинкові черви відрізняються від багатощетинкових? від п'явок?
7.Який тип травної системи в нереїса? Де мешкає цей черв?
8. Чому дощові черв'яки не можуть довго перебувати на поверхні ґрунту? 9 Спробуйте пояснити, навіщо дощовому черв'яку світлочутливі клітини, адже майже він веде майже виключно «ґрунтовий» спосіб життя?

Нові підручники 7 клас 2015 з предметів шкільного матеріалу, а саме, з історії України, іноземної мови, трудового навчання
Решебники ГДЗ для 7 класу з алгебри, української мови, біології


Категория:
2015
| Просмотров: 873 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть