загрузка...
8. Декоративно-ужиткове мистецтво - 13 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 13 » 8. Декоративно-ужиткове мистецтво
15:21
8. Декоративно-ужиткове мистецтво

З давніх-давен люди створювали й прикрашали ужиткові речі. Мистецтво художнього оздоблення побутових речей дістало назву декоративно-ужиткового. Це мистецтво тісно пов'язане з природними умовами, історичним буттям народу. Тому майстер у своїх пошуках нового залишається в межах традицій рідного краю.
У кожному з перелічених видів використовуються різноманітні матеріали: глина, тканина, метал, папір, дерево, нитки, фарби тощо.
• Роздивіться оздоблення предметів декоративно-ужиткового мистецтва. Що їх поєднує? Що таке орнаменте
Найпростішим декором здавна були навкісні та хвилясті лінії, спіралі, завитки, крапки, намальовані або вирізані на глиняному посуді. Ритмічно повторюючись, вони утворювали орнамент. Орнамент упродовж тисячоліть є основою народної творчості. У ньому відображені вірування, звичаї народу та його національні традиції.
Існує кілька видів орнаменту, які визначаються особливістю стилізованих елементів, а саме; геометричний, рослинний і тваринний.
Орнамент тісно пов'язаний із предметами побуту. Найпростішим елементом будь-якого орнаментального мотиву є рапорт, тобто повторюваний елемент. Розмістивши рапорт в одному напрямку, ми отримаємо стрічковий орнамент (фриз), а повторивши його в довжину й висоту - сітчастий орнамент.
Крім рапортного повторення використовують симетричне розміщення елементів композиції, коли ліва й права частини однакові. Симетричну (замкнену) композицію виконують на тарілках, рушниках і килимах.
Творче завдання
Створіть ескіз орнаменту в колі, квадраті або стрічковий (на вибір).
Орієнтовні теми: декоративна тарілка, гуцульський ліжник, декоративна тасьма.
Матеріали: гуашеві фарби.
Словник
Орнамент - візерунок, побудований на ритмічному чергуванні й поєднанні елементів. За побудовою розрізняють: фриз, сітчастий, замкнений. За мотивом - геометричний, рослинний, тваринний.
Рапорт - елемент орнаменту, що багаторазово повторюється. Застосовується в художньому оформленні шпалер, кераміки, тканини.
Запитання та завдання
1. Які види декоративно-ужиткового мистецтва ви знаєте? З обробленням яких матеріалів вони пов'язані? 
2. Знайдіть зразки різноманітних орнаментів за композицією, мотивом.
Мистецька подорож
Трипільські мотиви
Трипільська культура існувала в IV-III тисячолітті до нашої ери. Керамічні вироби трипільських майстрів вирізняються високим художнім рівнем, тому її ще називають «культурою розписної кераміки».
Трипільський посуд, прикрашений складним за символікою орнаментом, виразний за формою, самобутній за колоритом, у якому переважають відтінки жовтого, інколи червоного й чорного кольорів. Трипільська кераміка використовувалась у господарстві та магічних ритуалах.
Дослідники вважають, що символи-знаки трипільців пов'язані з їхнім поклонінням життєдайним силам природи, від яких залежало життя людей. Серед знаків-символів переважають зображення Сонця і його колообігу, води й дощу, Місяця, зірок, дерев, змій, птахів.
Спіральні форми поєднують коло й рух, циклічність життєвих процесів. Спіраль - це частина плавної безкінечної лінії, яка символізує розвиток, продовження, безперервність, рух, тобто саме життя.
Трипільська спіраль дуже часто зустрічається у творах сучасних майстрів українського декоративного мистецтва.

Нові підручники 7 клас 2015 з геометріі, української літератури
ГДЗ відповіді 7 клас інформатика. біологія


Категория:
2015
| Просмотров: 335 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть