загрузка...
§ 8. Кліматичні пояси та області - 19 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 19 » § 8. Кліматичні пояси та області
15:51
§ 8. Кліматичні пояси та області

1. Як класифікують карти за призначенням? ? 
2. До якої групи можна віднести карту кліматичних поясів?
Кліматичні пояси та області Землі. На основі загальних змін клімату від полюсів до екватора, географи визначили на поверхні Землі різні кліматичні пояси. Серед них виділяють основні та перехідні (мал. 22).
Вздовж екватора простягнувся екваторіальний кліматичний пояс. Тут протягом усього року панують екваторіальні повітряні маси, завжди спекотно й волого. Сонце стоїть вдень високо над горизонтом, а двічі на рік (21 березня та 23 вересня) буває в зеніті. Переважають висхідні потоки повітря. Атмосферний тиск є низьким. Опадів тут випадає 2000-3000 мм за рік. Річні коливання t"C не перевищують 2-3" (+ 26'; +28 *С).
У тропічних кліматичних поясах, а вони є по одному в Північній та в Південній півкулях, цілий рік панують тропічні повітряні маси. Клімат сухий і жаркий влітку, в зимові місяці - сухий та за температурою повітря майже такий, як у нас влітку. Переважають низхідні рухи повітря і високий тиск. Влітку сонце буває в зеніті над Північним тропіком 22 червня, а над Південним - 22 грудня. Влітку середні t"C повітря сягають + ЗО С, а максимальні в окремих місцях наближаються до +60 ВС. Середні t"C найхолоднішого місяця не нижчі за +15% +16 "С.
У помірних кліматичних поясах обох півкуль переважають помірні повітряні маси. Панує низький тиск і західні вітри. Тут пори року є доволі чітко вираженими. Існують великі різниці в середніх температурах найтеплішого та найхолоднішого місяців. Річна кількість опадів значна, особливо в порівнянні з тропічним поясом, але розподілена вона впродовж року нерівномірно.
Арктичний та антарктичний пояси характеризуються пануванням арктичних та антарктичних повітряних мас, а тому тут високий тиск і сухе холодне повітря. Влітку Сонце не ховається за горизонт декілька місяців, однак воно висить дуже низько над горизонтом і майже всі сонячні промені відбиваються кригою та снігом. Упродовж всього року переважають мінусові t"C. В Антарктиді температура повітря взимку опускаються іноді до -70-80 "С. В Арктиці таких сильних морозів не буває.
Поясни, чому в Арктиці не буває таких сильних морозів, як в Антарктиді.
Перехідні кліматичні пояси. Між основними кліматичними поясами знаходяться перехідні. їх назва залежить від положення між основними поясами. До назви того чи іншого основного кліматичного поясу додається префікс суб-, що означає «між», «над» - субекваторіальний, субтропічний та субарктичний (субантарктичний). Головною їхньою особливістю є те, що залежно від сезону в них панують повітряні маси сусідніх основних поясів. Власних повітряних мас, які б тут формувалися, не існує.
Тому в субекваторіальному кліматичному поясі влітку панують екваторіальні повітряні маси, а взимку - тропічні. Ось чому існують два яскраво виражені сезони: вологий і сухий. У субтропічному кліматичному поясі влітку панує тропічне повітря, а взимку повітряні маси помірного поясу. Субарктичний (субантарктичний) пояс влітку заповнюють помірні повітряні маси, а взимку арктичні (антарктичні). Залежно від пануючих повітряних мас у перехідних кліматичних поясах різко змінюються характеристики температури, вологості повітря тощо.
У межах кожного кліматичного поясу спостерігаються доволі значні кліматичні відмінності. У межах тропічних поясів виділяються області тропічного пустельного клімату й області вологого тропічного клімату. В помірних поясах є області морського, помірно-континентального, континентального та мусонного клімату. їхні відмінності пов'язані з віддаленістю від океанів, які зволожують і пом'якшують клімат прибережних районів, а також з особливостями рельєфу, теплими і холодними прибережними течіями в океанах і морях тощо.
Висотна поясність. У високих горах існує висотна поясність (мал. 23). Якщо ви почнете підніматися на високу гору, яка розташована в районі екватора, то кліматичні пояси змінюватимуться майже так само, як і при просуванні від екватора до полюсів. У горах t"C повітря знижується на 5-6 градусів на кожний кілометр підйому. Тому на вершині гори висотою 6000 м все буде вкрито снігом і льодом, хоча біля підніжжя - +25 С і вічне літо.
За мал. 23 опишіть зміни природи з підйомом на вершину гори.
Кліматичні карти. Для вивчення кліматичних особливостей материків і океанів використовують кліматичні карти. На навчальних кліматичних картах світу позначаються лише найголовніші кліматичні характеристики. Вони дають можливість прослідкувати розподіл середніх та максимальних температур повітря, кількості опадів, пануючих вітрів, областей високого і низького тиску на нашій планеті. На графіках та діаграмах, що доповнюють карти, показано річні зміни температури, розподіл опадів, напрями переважаючих вітрів у окремих пунктах характерними кліматичними особливостями. За допомогою таких графіків, діаграм можна прослідкувати температурні зміни і зміни кількості опадів протягом року і по місяцях, визначити переважаючі напрями вітрів.
Карти кліматичних поясів дають можливість визначити основні територіальні закономірності поширення кліматів Землі.
Від полюсів до екватора на поверхні Землі географи визначили різні основні (екваторіальний, 2 тропічні, 2 помірні, арктичний та антарктичний) та перехідні кліматичні пояси.
Перехідні кліматичні пояси знаходяться між основними: субекваторіальний, субтропічний та субарктичний (субантарктичний).
Основні кліматичні пояси мають власну повітряну масу, яка залежно від сезону панує в сусідніх перехідних кліматичних поясах.
У межах кліматичних поясів виділяються області, наприклад, тропічного пустельного і тропічного вологого клімату; помірного морського, помірно-континентального, континентального та мусонного клімату.
У високих горах існує висотна поясність - зміна клімату від підніжжя до вершини.
Кліматичні карти відображають кліматичні особливості материків і океанів.
1. Назвіть основні кліматичні пояси та схарактеризуйте особливості їх клімату.
2. Які повітряні маси панують над основними кліматичними поясами?
3. Назвіть перехідні кліматичні пояси та схарактеризуйте особливості їх клімату.
4. Які повітряні маси панують над перехідними кліматичними поясами?
5. Чим визначаються значні кліматичні відмінності в межах одних кліматичних поясів?
6. Що таке висотна поясність?
7. Навіщо потрібні кліматичні карти? Яку Інформацію вони містять?

Відповіді решебники 7 клас з геометрії, іноземної мови, історії України, алгебри
Підручники зя новою програмою 2015 року 7 клас з образотворчого мистецтва, трудового навчання, інформатики, біології


Категория:
2015
| Просмотров: 451 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть