загрузка...
§ 8. Прийоми роботи гачком - 9 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 9 » § 8. Прийоми роботи гачком
11:33
§ 8. Прийоми роботи гачком

Опорні поняття: початкова, повітряна, ведуча петля, ланцюжок, петля підйому, півстовпчик, стовпчик без накиду, стовпчик з накидом, схема візерунка.
Для того, щоб в'язати вироби гачком було легко і зручно, необхідно оволодіти зручними прийомами роботи гачком.
Прийоми роботи гачком. При в'язанні нитки тримають у лівій руці, а гачок - у правій. Тримають гачок по-різному.
Спробуй тримати гачок як олівець - великим і вказівним пальцями близько до головки (мал. 31, а). Декому зручно тримати гачок в руці як виделку (мал. 31, б).
Під час роботи гачок має опиратися на подушечку середнього пальця. Головка гачка при будь-якому його русі повинна залишатися повернутою до рукодільника.
Якщо ж ти лівша, тобі буде зручно тримати гачок у лівій руці, а виріб - у правій. Необхідно лише уявити процес в'язання у дзеркальному відображенні (мал. 32).
Основні елементи в'язання гачком: початкова петля, повітряна петля, ланцюжок, півстовпчик, стовпчик без накиду, стовпчик з накидом.
Існують більш складні елементи: стовпчики з двома, трьома, чотирма накидами, пишні стовпчики, рельєфні стовпчики тощо. Перш ніж їх виконувати, потрібно спочатку навчитися виконувати прості елементи.
1. Початкова петля. Кожен виріб, в'язаний гачком, починається з першої петлі. Існує кілька способів вив'язування першої петлі. У підручнику ми покажемо два способи.
Спосіб 1. Кладуть робочу нитку на вказівний палець так, щоб її кінець був попереду. Нитку притримують великим і вказівним пальцями (1). Гачок вводять під нитку (2), повертаючи зліва направо разом з ниткою так, щоб на ньому утворилася петля (3). Трохи розтягують петлю і притискають великим пальцем лівої руки до вказівного, щоб вона не затягнулася. Потім ще раз гачок вводять під робочу нитку від себе, накидають і протягують її гачком через утворену петлю (4). Утворюється початкова петля (мал. 33).
Спосіб 2. На відстані до 10 см від кінця нитки роблять петлю. Петля має бути вільною (1). її затискують між великим і безіменним пальцями, гачок вводять у петлю, а робочу нитку кладуть на вказівний палець (2). Далі на гачок накидають робочу нитку (3) і протягують її через петлю (4). Потім натягують обидва кінці нитки так, щоб несильно затягнути петлю на гачку (мал. 34). Початкова петля готова.
2. Повітряна петля. Із початкової петлі вив'язують повітряну петлю. Для цього, не виймаючи гачка з утвореної початкової петлі, накидають на нього робочу нитку з вказівного пальця проти часової стрілки і витягують її через петлю на гачку. Утворюється нова - повітряна петля.
3. Ланцюжок. З ряду повітряних петель утворюється ланцюжок, який є основою для в'язання наступного ряду (мал. 35).
При переході до вив'язування наступного ряду ланцюжок повертають, щоб остання - робоча петля - стала першою.
Після вив'язування будь-якого елементу, на гачку завжди залишається одна петля. Ця петля називається ведучою.
4. Півстовпчик (з'єднувальний стовпчик) використовують для утворення рівного і щільного краю виробу, для з'єднання першої й останньої петель при в'язанні по колу, а також для з'єднання різних в'язаних елементів.
Спочатку вив'язують ланцюжок повітряних петель, потім повертають його і в'яжуть півстовпчик (табл. 16).
Так в'яжуть до кінця ряду, вводячи гачок послідовно в кожну наступну петлю ланцюжка, утворюючи півстовпчик.
5. Стовпчик без накиду використовують в різних візерунках для отримання густої рівномірної поверхні. Починають з вив'язування ланцюжка повітряних петель, потім повертають його і вив'язують стовпчик без накиду (табл. 17).
Так в'яжуть до кінця ряду. Для вив'язування наступного ряду роботу повертають і на початку завжди роблять одну повітряну петлю - петлю підйому. Далі виконують наступний стовпчик без накиду, знову вводячи гачок в третю (другу) петлю нижнього ряду і вив'язують увесь ряд.
Петлі підйому (крайні петлі, петлі повороту) - повітряні петлі, які вив'язують на початку нового ряду для того, щоб краї в'язаного були рівними. їх кількість залежить від висоти ряду, від того, які елементи в'язатимуть в ряду.
При в'язанні полотна стовпчиками без накиду достатньо однієї петлі підйому, а при в'язанні стовпчика з накидом - дві повітряні петлі, з двома накидами - три, з трьома накидами - чотири.
6. Стовпчик з накидом використовують при в'язанні різних візерунків, він вдвічі вищий, ніж стовпчик без накиду. Для його виконання спочатку вив'язують ланцюжок повітряних петель, повертають його і в'яжуть у такій послідовності (табл. 18).
У такий спосіб в'яжуть до кінця ряду.
Під час в'язання стовпчиків з одним, двома і більше накидами одним рухом вив'язують завжди по дві петлі, накидаючи робочу нитку з пальця на гачок. На гачку після вив'язування всіх накидів залишається одна петля.
Оскільки стовпчик з накидом дорівнює двом повітряним петлям, то для переходу до в'язання наступного ряду виконують додатково дві повітряні (підйомні) петлі. Ці дві повітряні петлі будуть першим стовпчиком на початку ряду.
Під час в'язання стовпчиків з двома накидами робочу нитку двічі накидають на гачок перед введенням його під петлю нижнього ряду. Під час в'язання стовпчиків з трьома накидами - тричі. Але завжди при в'язанні стовпчиків з будь-якою кількістю накидів за один раз вив'язують тільки дві петлі (мал. 36).
Закріплення в'язання. Щоб закріпити в'язання гачком, робочу нитку обрізають і протягують через останню петлю на гачку, затягуючи петлю. Потім кінчик робочої нитки вселяють в голку з великим вушком і протягують з виворотного боку через петлі в'язаного полотна, непомітно закріплюючи її (мал. 37).
Схеми в'язання гачком. Для кожного візерунка в'язання гачком існує два способи їх запису. Перший спосіб - це текстовий опис» другий - запис у вигляді схеми.
Схема в'язання гачком - це візерунок в'язання, елементи якого зображені за допомогою умовних позначень. В основі в'язання гачком полотна з різними візерунками лежить кілька елементів, які ми описали у параграфі вище. Кожен елемент в'язання має певні умовні позначення (табл. 19).
Візерунки для в'язання гачком найчастіше складаються з однакових фрагментів. Ритмічне повторення одного фрагмента візерунка у в'язанні називають рапортом. На схемі кордони рапорту позначають двома рисками (мал. 38), фігурною скобкою або виділяють іншим кольором. У текстовому описі його виокремлюють зірочками (* *).
Напрямок читання схем--це напрямок в'язання гачком. Схеми прямокутного в'язання рядами читають зовсім не так, як книгу, а навпаки - знизу вгору і справа наліво (мал. 39):
1. Ряди нумерують цифрами, що вказані на початку ряду.
2. Лицьові ряди в'язання читають справа наліво.
3. Виворітні читають зліва направо. 
4. Перехід від ряду до ряду відповідно до схеми виконують за допомогою петель підйому. Схеми кругових рядів в'язання читають так:
1. Від центру до країв і справа наліво, тобто проти годинникової стрілки.
2. Нумерацію рядів цифрами проставляють всередині схеми.
3. Перехід від ряду до ряду відповідно до схеми виконують за допомогою петель підйому (мал. 40).
Перехід на наступний ряд на схемах позначається петлею підйому - повітряною петлею, кількість петель підйому залежить від виду стовпчика, який вив'язують. Що більше висота стовпчика, то більше петель підйому вив'язують.
Використання схем значно полегшує процес в'язання. Вироби в'язати зручніше за схемами, ніж за текстовим описом візерунків в'язання. Схеми дають можливість в'язати за японськими, китайськими, французькими, турецькими та іншими зарубіжними журналами, навіть не знаючи іноземної мови. Адже символи позначення петель досить схожі.
Запам'ятай
• Оволодівати прийомами роботи гачком потрібно з використанням не пухнастих ниток середньої товщини, без декоративних оздоблень; якщо використовувати куплену пряжу, то довжиною від 100 до 150 м у 100 г.
• Вчитися виконувати елементи в'язання зручніше гачком з металевою робочою зоною і з пластмасовою ручкою.
• Усі петлі вив'язують однакового розміру, інакше візерунок в'язки буде перекошеним, зовнішній вигляд роботи - неакуратним.
• Петлі при в'язанні гачком не повинні бути сильно затягнутими, бо візерунок буде занадто щільним і гачок при в'язанні буде важко протягувати через петлі нижнього ряду.
• При переході з одного ряду до наступного на початку завжди вив'язують відповідну кількість повітряних петель. Це робиться для того, щоб краї в'язаного полотна не стягувались і всі ряди були однакової висоти. Вони мають назву петлі підйому (повороту). їх кількість залежить від висоти ряду.
• Під час в'язання гачком кінці пряжі з'єднують непомітно скручуванням, зціпленням або спеціальним вузлом.
Чи знаєш ти
Лівша або шульга - це людина, в якої основна робоча рука - ліва. Серед усіх людей світу кожна сьома людина - лівша (близько 15%).
З 1976 р. 13 серпня відмічають Міжнародний день шульги.
1. У який спосіб тобі зручно тримати гачок у руці?
2. Який елемент є початком в'язання гачком?
3. Назви основні елементи в'язання гачком.
4. Як називається елемент в'язання, який утворюється з повітряних петель?
5. Що необхідно зробити, щоб край виробу був рівним і щільним?
6. Для чого вив'язують петлі підйому?
7. Визнач правильну послідовність дій при виконанні «ланцюжка».
8. Що зображують на схемах для в'язання гачком?
9. Чому для в'язання різних візерунків використовують частіше не описи в'язання, а схеми?
10. Назви умовні позначення елементів в'язання гачком, що зображені на схемі.
Скарбничка мудрості
«Не так хутко робиться, як мовиться».

гдз 7 клас
решебники гдз 7 класс по алгебре мерзляк истер макарычев бевз


Категория:
2015
| Просмотров: 833 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть