загрузка...
§ 8.Тип Членистоногі. Клас Ракоподібні - 15 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 15 » § 8.Тип Членистоногі. Клас Ракоподібні
17:11
§ 8.Тип Членистоногі. Клас Ракоподібні

Дощовий черв'як - помічник фермерів
Якщо ви знайдете пухкий, багатий на перегній ґрунт, знайте, що до його створення причетна безліч дощових черв'яків. Проробляючи ходи, вони сприяють надходженню в ґрунт кисню й води. Виділяючи слиз, черв'яки склеюють найдрібніші частинки землі, що перешкоджає її розпиленню. Переробляючи рослинні залишки, вони збагачують фунт перегноєм.
Бережіть цих не дуже привабливих на вигляд, проте дуже корисних тварин!
П'явки є давніми помічниками лікарів. У Великій Британії їх використовували ще в XVI столітті. Англійських лікарів у ті часи такі називали - leeches, що в перекладі означає «н'явочники». Тоді вважалось, що п'явки висмоктують у хворих «погану кров».
Нині лікування п'явками вирізняють в окрему галузь - гірудотерапію. Лікарі освоюють застосування п'явок при пересадці органів. П'явки випивають з пересаджуваного органа немало крові, але при цьому сприяють збереженню найдрібніших кровоносних судин, готуючи їх до зрощення із судинами тіла. Гірудин вбиває мікроорганізми, що розмножуються в травмованій ділянці. На жаль, забруднення водоймищ і браконьєрський вилов призвели до значного скорочення чисельності п'явок у природі. І До Червоної книги України занесено, зокрема, такі види червів:
• аксонолайм замковий;
• ейзенія Гордєєва;
• жабои'явка алжирська;
• п'явка медична.
НАША ЛАБОРАТОРІЯ
І Як зазирнути в таємний світ дощових черв'яків?
Люди мало знають цих боязких і беззахисних трудівників. Багатьом вони здаються непривабливими і не вартими уваги. Ллє якщо поспостерігати за дощовими червами, ваше ставлення до них зміниться.
У велику скляну банку помістіть сирий чорнозем з кількома дощовими червами і насипте зверху шар піску товщиною в декілька сантиметрів. Ґрунт має бути постійно вологим - при висиханні землі черви швидко загинуть. Воду для зволоження необхідно відстоювати, але не кип'ятити, оскільки в кип'яченій воді мало кисню. Поверхня шару піску має бути на 10 см нижча від краю посудини - тоді червам складніше буде втекти (мал, 1). Особливо енергійних можна виявити протягом двох перших днів. Поставивши банку в таз ІЗ водою, вранці ви знайдете в ньому втікачів. їх краще відпустити на волю.
Для червив світло шкідливе, тому стінки банки слід обгорнути чорним папером. Тоді черви охоче робитимуть нірки і ходи коло стінок. Прибирати папір треба лише на час спостережень.
Черви не вилізуть на поверхню фунту при світлі сонця або ламай. Проте після того, як увечері в темряві вони з'являться, слабке розсіяне світло їх не злякає. Якщо пристосуватися до звичок червів, вони дозволять навіть фотографувати себе. Але ці тварини миттєво ховаються при різких рухах, особливо якщо ви торкнетеся їх житла. Черви в спокійному стані є неквапливими істотами. Необхідно бути уважними і терплячими, щоб розгледіти і зрозуміти, що і як вони роблять.
Поставте банку 3 червами на півтора місяця в напівтемному місці, підтримуючи землю в помірно вологому стані. Пере вірте, що відбудеться з піщаним шаром. Одночасно зробіть іще один дослід: у великий квітковий горщик насипте піску (без чорної землі), помістіть туди червів(3-4 штуки). Підтримуючи пісок сирим, годуйте червів звичним рослинним кормом. Через ті ж півтора місяця зміряйте товщину перегною, який утворився.
• Поясніть, чому ґрунт, у якому оселилися черви, постійно має бути вологим, яке походження мають землисті грудочки на поверхні піску у банці.
ПІДСУМКИ
• Тіло кільчастого черва складається з сегментів, воно утворено шкіряно-м'язовим мішком. Внутрішні органи розміщуються в порожнині тіла, заповненій рідиною. Вона слугує опорою м'язам й іншим системам органів.
• У кільчастих є всі системи органів, крім дихальної. Газообмін у цих тварин відбувається через всю поверхню тіла.
• Мешкають кільчасті черви в прісних водоймах , морях і в ґрунті.
• Більшість представників цього типу належить до класів Малощетинкові, БагатощетинковІ і П'явки.
• Зробіть ЗР-модель руху дощового черв'яка. Поясніть, як діють м'язи тварини на кожному етапі руху. Перевірте, чи зможуть ваші товариші розказати про рух черв'яка, користуючись вашою моделлю.

Нові підручники 7 клас 2015 з предметів шкільного матеріалу, а саме, з історії України, іноземної мови, трудового навчання
Решебники ГДЗ для 7 класу з алгебри, української мови, біології


Категория:
2015
| Просмотров: 316 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть