загрузка...
Агрегатні стани речовин та їхня зміна - 21 Марта 2015
Главная » 2015 » Март » 21 » Агрегатні стани речовин та їхня зміна
16:23
Агрегатні стани речовин та їхня зміна

Що називають речовиною?
Одна й та сама речовина може перебувати в різних станах: рідкому, твердому та газоподібному. Такі стани речовини називають агрегатними.
Щоб краще зрозуміти тему про агрегатні стани речовини, проведемо досліди з водою.
1.  Розглянемо кубики льоду, що лежать в чашці Петрі. Звернемо увагу на їх форму. Перекладемо лід із чашки в склянку. Чи змінилася форма льоду (мал. 146)?
2.   Перекладемо лід у вогнетривку пробірку і розтопимо (виконує вчитель) над полум'ям спиртівки. Пере-лиемо отриману воду в склянку. Чи змінилася форма води (мал. 147)?
3.    Перелиємо воду зі склянки знову в пробірку. Дотримуючися правил техніки безпеки, нагріваємо пробірку з водою доти, доки води стане помітно менше (виконує вчитель). Куди зникла частина води?
4.  Запишемо результати спостережень у зошит.
Досліди свідчать про те, що вода може бути твердою, рідкою, газоподібною. У твердому стані вона зберігає свою форму, у рідкому - не має постійної форми і набуває форми посудини, у яку її наливають.
Інші речовини також мають властивість перебувати в різних агрегатних станах. Щоб зі сталі, заліза, алюмінію виготовити деталі машин, ці речовини спочатку розплавляють, потім заливають у форми, де вони застигають, стають твердими. Якщо розплавлені речовини продовжити нагрівати, то вони закипають і перетворюються на газоподібні речовини.
Під час охолодження газоподібні речовини можуть перейти в рідкий і навіть у твердий стан. Наприклад, якщо повітря дуже охолодити і при цьому підвищити тиск, то воно перетвориться на рідину. Якщо його охолоджувати далі, то воно стане твердим. Напевно, тобі доводилося бачити «сухий лід» у ящиках з морозивом. Це вуглекислий газ у твердому стані.
Словничок: агрегатний стан.
Перевір себе
1. Які є агрегатні стани речовини?
2. Наведи приклади речовини, яка найчастіше буває у трьох агрегатних станах. Назви ці стани.
• Знайди серед наведених речовину в різних агрегатних станах: чай, вода, вуглекислий газ, лід, скло, крейда, «сухий лід», повітря, пара.
Висновки
Одна й та сама речовина може перебувати в різних агрегатних станах: твердому, рідкому, газоподібному.

 


Категория:
2015
| Просмотров: 491 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть